TUGASAN :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU
MINGGU KETUJUH
DISEDIAKAN OLEH :
NAMA
NO. MATRIK
SAYANI BINTI MARKAM
D20102043728
KUMPULAN
NO. TELEFON
UPSI 96
O13-3852145
(A132 PJJ)
NAMA TUTOR E-LEARNING : DR. MAHIZER BIN HAMZAH
TARIKH SERAH : 29 MEI 2014
D20102043728 SAYANI BINTI MARKAM 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Mata Pelajaran
: Bahasa Melayu
Tajuk
: Bunga Siantan Cina
Tarikh
: 28 April 2014
Masa
: 10.00 – 11.00 tengah hari (60 minit)
Bilangan Murid
: 38 orang
Standard Kandungan
:
2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.
3.5 Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber.
Standard Pembelajaran
:
Fokus Utama
: 2.2.3 Membaca dan memahami ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan apitan daripada pelbagai sumber
dengan sebutan yang betul.
Fokus Sampingan
: 3.5.2 Mencatat maklumat yang betul mengikut urutan untuk membuat carta daripada pelbagai sumber.
Pengetahuan Sedia Ada
: Murid-murid pernah melihat pokok siantan cina.
Hasil Pembelajaran
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :
1. Membaca tiga daripada lima ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan apitan dengan sebutan yang betul.
2. Menjelaskan tiga daripada lima maksud ayat yang menggunakan perkataan berimbuhan apitan dengan betul.
3. Mencatat maklumat mengikut urutan untuk melengkapkan carta alir.
: Menjaga kesihatan, menyayangi diri sendiri, bersyukur, bekerjasama
Bahan Bantu Mengajar
: Bunga siantan cina, LCD, kad nombor, kad kata dasar, jadual, lembaran kerja, gula-gula
FASA MASA
(MINIT)
Set Induksi
(5 minit)
Langkah 1
(15 minit)
ISI/ KANDUNGAN
PELAJARAN
● Bunga siantan cina
Lampiran 1
● Apakah nama bunga
ini?
● Di manakah kamu
biasa melihat bunga
ini?
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITI GURU
AKTIVITI MURID
● Guru menunjukkan bunga
● Murid memberi respon apabila
siantan cina.
melihat bunga siantan cina.
● Guru bersoal jawab dengan
● Murid menjawab pertanyaan
murid mengenai bunga tersebut.
guru mengenai bunga siantan
● Guru mengaitkan jawapan murid
cina.
dengan tajuk pelajaran.
● Petikan “Siantan
Cina”.
Lampiran 2
Lampiran 3
● Guru memaparkan petikan
bertajuk “Siantan Cina” pada
skrin.
● Guru memilih beberapa orang
murid untuk membaca petikan.
● Guru menyemak dan
membetulkan bacaan murid.
● Guru dan murid berbincang
mengenai isi kandungan petikan.
● Guru membimbing murid
mencatat maklumat mengikut
urutan di dalam carta alir yang
telah disediakan.
● Murid membaca petikan yang
dipaparkan pada skrin dengan
sebutan yang jelas dan intonasi
yang betul.
● Murid memberi pendapat dalam
perbincangan dengan guru.
● Beberapa orang murid dipilih
secara rawak untuk menaip
maklumat di dalam carta alir
mengikut urutan di dalam jadual
yang telah disediakan oleh guru
D20102043728 SAYANI BINTI MARKAM 3
CATATAN
KB : Menjana idea,
menghubungkaitkan
BCB : Memproses
maklumat
BBM : Bunga siantan
cina
Ilmu : Pendidikan
Alam Sekitar
Nilai : Menghargai
KB : Menganalisis,
mencirikan,mengelaskan
BCB : Membaca,
memproses maklumat
EMK : TMK,
keusahawanan
BBM : LCD
Ilmu : Sains
Nilai : Bekerjasama,
berani, yakin
FASA MASA
(MINIT)
Langkah 2
(15 minit)
Langkah 3
(20 minit)
ISI/ KANDUNGAN
PELAJARAN
● Imbuhan apitan ialah
imbuhan yang
ditambahkan secara
serentak di hadapan dan
di belakang kata dasar.
Contoh : mem...kan,
meng...i, pe...an,
ke...an, me...kan,
penge...an dll.
☼ perumahan
☼ mempunyai
☼ dihasilkan
☼ mengandungi
☼ mengatasi
☼ mengurangkan
☼ kekerapan
☼ menghentikan
☼ pendarahan
☼ menyembuhkan
☼ melegakan
☼ keputihan
☼ dikenali
☼ menghasilkan
● Perkataan
berimbuhan apitan :
☼ perkenalan
☼ kehabisan
☼ beranggapan
☼ pembaziran
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITI GURU
AKTIVITI MURID
● Guru memberi penerangan
● Murid mengenal pasti dan
mengenai perkataan berimbuhan
menggarisi perkataan
apitan.
berimbuhan apitan pada skrin
● Guru meminta murid membaca
dengan menggerakkan kursor.
kuat perkataan berimbuhan
● Murid membaca kuat perkataan
apitan dan ayat-ayat yang
berimbuhan apitan dan ayat-ayat
mengandungi perkataan
yang mengnadungi perkataan
berimbuhan apitan.
berimbuhan apitan.
● Guru berbincang mengenai
● Murid menyatakan maksud
maksud perkataan dan ayat.
perkataan dan ayat berdasarkan
petikan.
● Guru memaklumkan murid akan
bermain permainan “Nombor
Bertuah”.
● Guru meminta setiap murid
mengambil sekeping kad
nombor di dalam balang.
● Murid mengambil kad nombor di
dalam balang yang disediakan.
● Murid yang disebut nombornya
oleh guru akan mengambil
sekeping kad perkataan
berimbuhan apitan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITI GURU
AKTIVITI MURID
● Guru akan menyebut satu
● Murid melekatkan kad perkataan
nombor bertuah dan murid yang
berimbuhan apitan tersebut di
memegang nombor tersebut
dalam jadual pada papan putih.
akan mengambil sekeping kad
● Murid menulis ayat
perkataan berimbuhan apitan.
menggunakan perkataan
● Murid dikehendaki membina
tersebut dan membaca dengan
ayat menggunakan perkataan
kuat.
tersebut.
● Murid mengambil sebiji gula● Guru menyebut nombor bertuah
gula di dalam balang sekiranya
seterusnya sehingga selesai.
berjaya membina ayat yang
betul.
● Guru meminta murid
● Murid menyatakan perkaramenyatakan semula perkaraperkara penting yang telah
perkara penting yang dipelajari
dipelajari.
hari ini.
● Murid dibimbing membuat
● Guru memberi pujian dan
rumusan pelajaran.
penghargaan terhadap murid.
● Guru meminta murid bersedia
mengikuti pelajaran akan datang
bertajuk “Pekerjaan”.
● Murid membina ayat yang
mengandungi perkataan
berimbuhan apitan dengan betul.
● Murid dibimbing membaca
perkataan berimbuhan apitan
dengan betul.
● Murid membaca petikan yang
mengandungi pelbagai perkataan
berimbuhan apitan.
● 28 daripada 38 orang murid
D20102043728 SAYANI BINTI MARKAM 5
CATATAN
KB : Menjana idea,
menghubungkaitkan
BCB : Memproses
maklumat
EMK : Kreativiti dan
inovasi
BBM : Kad nombor,
kad perkataan, jadual,
gula-gula
Nilai : Yakin
BCB : Mengingat,
memproses maklumat
Nilai : Patuh
BCB : Bacaan intensif
BCB : Bacaan luncuran
boleh membaca dan memahami
perkataan berimbuhan apitan
dengan betul. 10 orang murid
lagi diberi bimbingan oleh guru.
D20102043728 SAYANI BINTI MARKAM 6
LAMPIRAN
D20102043728 SAYANI BINTI MARKAM 7
LAMPIRAN 1 (BUNGA SIANTAN CINA)
D20102043728 SAYANI BINTI MARKAM 8
LAMPIRAN 2 (PETIKAN)
Siantan Cina
Pokok siantan cina atau nama saintifiknya Ixora Chinensis Lamk ialah tanaman hiasan yang
ditanam secara meluas di negara beriklim tropika. Pokok ini banyak ditanam di kawasan
perumahan dan taman rekreasi. Siantan cina juga dikenali juga dengan nama jejarum, pecah
periuk dan ayam.
Pokok siantan cina jenis renek setinggi satu meter dan banyak menghasilkan dahan. Bunga
siantan cina mempunyai empat kelopak. Jambak bunga yang padat dihasilkan di hujung
ranting. Kudup bunga pula berbentuk jejarum. Bahagian pangkal kudup bunga terdapat madu
bunga yang boleh dihisap.
Bunga dan buah siantan cina mengandungi gula. Manakala seluruh bahagian pokok
bunga siantan cina mengandungi tanin, karbohidrat, serabut dan mineral. Tanin dikatakan boleh
mengatasi bengkak atau radang, mengurangkan kekerapan buang air besar, menghentikan
pendarahan, menyembuhkan luka, lecur terbakar serta melegakan mata yang terlalu letih. Selain
itu, siantan cina juga mampu merawat keputihan, cirit-birit, batuk, bisul dan sebagainya.
D20102043728 SAYANI BINTI MARKAM 9
LAMPIRAN 3 (CARTA)
Siantan Cina
Kandungan
Ciri-ciri pokok
Khasiat
1.
1.
1.
2.
2.
2.
3.
3.
3.
4.
4.
4.
5.
5.
5.
6.
6.
6.
D20102043728 SAYANI BINTI MARKAM
10
LAMPIRAN 4 (KAD NOMBOR)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
0
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
D20102043728 SAYANI BINTI MARKAM
11
LAMPIRAN 5 (KAD PERKATAAN BERIMBUHAN APITAN)
perkenalan
pencemaran
kehabisan
pertunjukan
beranggapan
keuntungan
pembaziran
berpandangan
pendapatan
kekurangan
D20102043728 SAYANI BINTI MARKAM
12
LAMPIRAN 6 (JADUAL)
Tulis ayat yang lengkap .
Perkataan Berimbuhan
Apitan
perkenalan
LAMPIRAN 7 (PENILAIAN)
LAMPIRAN 8 (PEMULIHAN)
Bina ayat menggunakan perkataan berimbuhan apitan yang diberi.
Perkataan
perumahan
Ayat
mempunyai
dihasilkan
mengandungi
mengatasi
mengurangkan
menyembuhkan
dikatakan
D20102043728 SAYANI BINTI MARKAM
14
LAMPIRAN 8 (PEMULIHAN)
Baca perkataan berimbuhan apitan di dalam ayat berikut.
Bunga siantan cina mempunyai pelbagai khasiat.
Bunga kegemaran Liyana ialah bunga siantan cina.
Bunga siantan cina di halaman rumah nenek menarik
perhatian jiran-jiran.
Perusahaan pokok bunga siantan cina bapa saya
semakin maju.
Jualan pokok bunga siantan cina mendatangkan hasil
yang lumayan kepada Encik Roslan.
D20102043728 SAYANI BINTI MARKAM
15
LAMPIRAN 9 (PENGAYAAN)
Baca petikan di bawah dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Saya sudah lima tahun mengusahakan perniagaan pokok bunga. Pada mulanya, saya hampir berputus asa
kerana tiada sambutan daripada masyarakat kita. Mereka tidak berminat untuk menanam pokok ini di rumah.
Perniagaan saya mula berkembang apabila mendapat permintaan menanam pokok siantan cina untuk taman
permainan, hospital dan badan kerajaan yang lain. Kemudian, saya menerima tawaran menanam pokok ini di taman
mini pekarangan hotel, hospital dan badan-badan kerajaan. Saya juga memberikan khidmat membaik pulih pokok dan
menyelia kawasan taman tersebut. Selain itu, saya turut mengusahakan tanaman pokok hiasan lain dan menjual baja.
Kini, masyarakat mula berminat menanam pokok ini di halaman mereka. Saya membina laman web untuk
memberikan khidmat nasihat tentang perniagaan, jenis dan pemilihan pokok siantan cina yang sesuai.