Idaho State Agency List

Published on February 2017 | Categories: Documents | Downloads: 79 | Comments: 0 | Views: 2248
of 214
Download PDF   Embed   Report

Comments

Content

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

ALPHABETICAL LISTING OF DEPARTMENTS
ADMINISTRATION, DEPARTMENT OF
650 West State Street, Room 100, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0003 ................................... 332-1824
Internet ........................................................................................................................................... adm.idaho.gov
DIRECTOR – Teresa Luna .................................................................................................................... 332-1824
Public Information Specialist – Jennifer Pike ......................................................................................... 332-1826
Management Assistant – Margaret Odedo ............................................................................................ 332-1829
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2307
INSURANCE AND INTERNAL SUPPORT, DIVISION OF
FINANCE ......................................................................................................................................... 332-1816
Chief Financial Officer – Keith Reynolds ......................................................................................... 332-1812
FACSIMILE MACHINE .............................................................................................................. 334-5315
GROUP INSURANCE – 304 N. 8th St, Room 432, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0035 .... 332-1860
Administrator – Amy Johnson.......................................................................................................... 332-1865
Toll-Free ................................................................................................................................... 800-531-0597
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 332-1888
RISK MANAGEMENT PROGRAM ................................................................................................ 332-1869
Program Manager – Kit Coffin ......................................................................................................... 332-1871
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-5315
ADMINISTRATIVE RULES COORDINATOR, OFFICE OF THE
Administrative Rules Coordinator – Dennis Stevenson .................................................................. 332-1822
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 332-1896
INDUSTRIAL SPECIAL INDEMNITY FUND
Manager – Jim Kile .......................................................................................................................... 332-1836
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 332-1898
HUMAN RESOURCES
Human Resources Officer – Rebecca Fry ...................................................................................... 332-1831
FACSIMILE MACHINE .............................................................................................................. 334-2307
CHIEF INFORMATION OFFICER, OFFICE OF THE
Chief Technology Officer – Greg Zickau ................................................................................................ 332-1875
Administrative Assistant – Erin Seaman ................................................................................................ 332-1876
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2307
SERVICE DESK
(for computer/information security, Internet, local- and wide-area network,
and telephone support to agency users and IT staffs)............................................................. 332-1500
PURCHASING, DIVISION OF
650 West State Street, Room B-15, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0075
Administrator – William “Bill” Burns ........................................................................................................ 327-7465
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 327-7320

25

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

PURCHASING OPERATIONS
State Purchasing Manager – Sarah Hilderbrand ............................................................................ 332-1612
Buyer Trainee – Carrie Champlin .................................................................................................... 332-1602
Purchasing Buyer – Andrew Evans ................................................................................................. 332-1611
Purchasing Buyer – Andrew Page .................................................................................................. 332-1604
Purchasing Buyer – Daniel Downen ............................................................................................... 332-1605
Purchasing Buyer – Sandy Frazier.................................................................................................. 332-1631
Purchasing Officer – Bonnie Sletten ............................................................................................... 332-1606
Purchasing Officer – Gregory Lindstrom ......................................................................................... 332-1609
Purchasing Officer – Jason Urquhart .............................................................................................. 332-1608
Purchasing Officer – Mary Jepsen .................................................................................................. 332-1607
COPY CENTER
550 West State Street, (Basement of Parking Structure), P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0070
Operators – Kay Martinson and Val Petersen ................................................................................ 332-1941
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-2688
POSTAL SERVICES
550 West State Street, (Basement of Parking Structure), PO Box 83720, Boise, 83720-0302 .. 332-1950
Manager – Lewis Carroll .................................................................................................................. 332-1951
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-5037
FEDERAL SURPLUS PROPERTY
106 South 43rd Avenue, Caldwell, ID 83605
Business Manager – James Hollis .................................................................................................. 334-3477
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 454-7645
Toll-Free ............................................................................................................................. 800-722-1629
PUBLIC WORKS, DIVISION OF
502 North 4th Street, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0072
Administrator – Tim Mason..................................................................................................................... 332-1900
Deputy Administrator – Jan Frew ........................................................................................................... 332-1912
Management Assistant – Gary Foote .................................................................................................... 332-1901
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-4031
NORTH IDAHO STATE OFFICE BUILDINGS:
LEWISTON
1118 “F” Street, Room B11, Lewiston, ID 83501
Field Representative – Keith Dempsey .................................................................................... 799-5066
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 799-5067
MOSCOW
875 Perimeter Drive, MS 2281, Moscow, ID 83844-2281
Field Representative – Mark Schlickenmeyer .......................................................................... 885-4020
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 885-4022

26

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

SOUTHEAST IDAHO STATE OFFICE BUILDINGS:
IDAHO FALLS
Field Representative – Milt Jensen .......................................................................................... 525-7057
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 525-7057
POCATELLO
611 Wilson Street, #4A, Pocatello, ID 83201
Field Representative – Milt Jensen .......................................................................................... 236-6034
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 236-6033
FACILITIES SERVICES
502 North 4th Street, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0072
Manager – Ric Johnston .................................................................................................................. 332-1937
State Security Manager – April Rice ............................................................................................... 332-1960
Capitol Mall Parking Services – Marcus Chavarria......................................................................... 332-1932
Conference Room Scheduling......................................................................................................... 332-1900
Capitol Mall Maintenance and Janitorial Requests ......................................................................... 332-1933
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-4031
IDAHO FALLS STATE OFFICE BUILDING
150 Shoup Avenue, Suite 1, Idaho Falls, ID 83401
Building Superintendent – Lance Magnum .............................................................................. 525-7259
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 525-7259
LEWISTON STATE OFFICE BUILDING
1118 "F" Street, Lewiston, ID 83501
Building Superintendent – Brian Bomar ................................................................................... 799-5047
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 799-5067
LEASING PROGRAM
Manager – Linda Miller .................................................................................................................... 332-1929
CAPITOL MALL SECURITY – Emergency ......................................................................................... 334-2222
CAPITOL MALL SECURITY – Non-Emergency................................................................................. 334-3468

AGRICULTURE, DEPARTMENT OF
2270 Old Penitentiary Road, P.O. Box 790 (83701), Boise, ID 83712 ............................................ 332-8500
Internet ............................................................................................................................................ agri.idaho.gov
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2170
DIRECTOR – Celia R. Gould ................................................................................................................. 332-8503
Deputy Director – Brian Oakey............................................................................................................... 332-8552
Chief of Staff/Communications Director – Pamm Juker ........................................................................ 332-8671
Special Assistant – Chanel Tewalt ......................................................................................................... 332-8503
Administrative Assistant – Sharon Henning........................................................................................... 332-8501
ADMINISTRATION, DIVISION OF
Administrator/Fiscal Officer – Kelly Nielsen ........................................................................................... 332-8514
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-3431
HUMAN RESOURCES ................................................................................................................... 332-8520
Human Resource Specialist, Sr. – Hanna Hall ............................................................................... 332-8522
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 332-8668

27

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

COMPUTER SERVICES ................................................................................................................. 332-8515
IT Resource Manager – Calvin Huit ................................................................................................ 332-8517
Information Systems Technician – Rick Logan ............................................................................... 332-8604
AGRICULTURAL INSPECTIONS, DIVISION OF
Administrator – Cindy Stark .................................................................................................................... 332-8677
Technical Records Specialist – Tim Tracy ............................................................................................. 332-8674
SHIPPING POINT INSPECTION, BUREAU OF
Bureau Chief – Laura Thomas ........................................................................................................ 332-8670
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-2170
BLACKFOOT
745 West Bridge, Suite H, P.O. Box 969, Blackfoot, ID 83221
District Manager – Dotson Orgill ............................................................................................... 785-2070
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 785-4042
BURLEY
2181 Overland, P.O. Box 749, Burley, ID 83318
District Manager – Shane Dallolio ............................................................................................ 678-8168
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 678-0457
IDAHO FALLS
1120 Lincoln Road, Suite C, P.O. Box 50996, Idaho Falls, ID 83405 ............................ 800-754-0362
District Manager – Steve Oberhansley..................................................................................... 525-7159
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 525-7197
PARMA
110 North 3rd Street, P.O. Box 959, Parma, ID 83660 .................................................. 877-443-3632
Manager – Denise Hughes ....................................................................................................... 722-7084
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 722-6963
ORGANIC PROGRAM .................................................................................................................... 332-8675
WAREHOUSE CONTROL
Section Manager – Dave Ogden ..................................................................................................... 332-8612
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-2170
WEIGHTS AND MEASURES, BUREAU OF
2216 Kellogg Lane, Boise, ID 83712
Section Manager, Metrologist – Kevin Merritt ................................................................................. 332-8690
Office Specialist – Penny MacAllister .............................................................................................. 332-8695
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-2378
AGRICULTURAL RESOURCES, DIVISION OF
Administrator – George Robinson .......................................................................................................... 332-8531
Administrative Assistant – Laura Morris ................................................................................................. 332-8606
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-3547
PESTICIDE CERTIFICATION AND REGISTRATION
Bureau Chief – Ben Miller ................................................................................................................ 332-8593
Program Specialist – Pam Dupree .................................................................................................. 332-8610
Licensing .......................................................................................................................................... 332-8600
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-3547

28

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

PESTICIDE COMPLIANCE
Bureau Chief – Bob Spencer ........................................................................................................... 332-8613
COEUR D’ALENE OFFICE
9699 Government Way, Hayden, ID 83835 .............................................................. 762-9586 or 762-9598
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 762-9603
IDAHO FALLS OFFICE
1120 Lincoln Road, Suite C, Idaho Falls, ID 83401 ....................................................................... 525-7037
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 525-7190
LEWISTON OFFICE
1118 West Center, 3rd Floor, Lewiston, ID 83501......................................................................... 332-8605
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 743-0415
POCATELLO OFFICE
845 West Center - B, Suite 301, Pocatello, ID 83204 ................................................................... 236-6091
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 236-6081
TWIN FALLS OFFICE
College of Southern Idaho Campus, 315 Falls Avenue, Twin Falls, ID 83301............................. 736-2195
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 736-4780
ANIMAL INDUSTRIES, DIVISION OF
Administrator – Bill Barton, DVM ............................................................................................................ 332-8540
Administrative Assistant – Denise Walters ............................................................................................ 332-8540
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-4062
Deputy Administrator – Scott Leibsle. DVM ........................................................................................... 332-8614
ANIMAL HEALTH LAB
2230 Old Penitentiary Road, P.O. Box 7249, Boise, ID 83712
Lab Manager – Marilyn Simunich, DVM.......................................................................................... 332-8570
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-4619
DAIRY LAB
2230 Old Penitentiary Road, P.O. Box 7249, Boise, ID 83712 ..................................................... 332-8570
ANIMAL CARE/ODOR COMPLAINT LINE .................................................................................. 866-435-0490
DAIRY/CAFO BUREAU
Bureau Chief – Marv Patten ............................................................................................................ 332-8551
Bureau Chief – John Bilderback ...................................................................................................... 332-8541
Program Specialist – Martha Walbey .............................................................................................. 332-8554
Nutrient Management Program Manager – Hilary Collinsworth ..................................................... 332-8571
DAIRY INSPECTORS ..................................................................................................................... 332-8550
ANIMAL HEALTH INSPECTORS .................................................................................................. 332-8560

29

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

MARKETING
Bureau Chief – Laura Johnson............................................................................................................... 332-8533
Idaho Preferred/Trade Specialist – Leah Clark...................................................................................... 332-8684
Trade Specialist – Katlin Davis ............................................................................................................... 332-8678
Trade Specialist – Kim Polzin ................................................................................................................. 332-8532
Trade Specialist – Amanda Gibson........................................................................................................ 332-8838
Trade Analyst – Skylar Jett ..................................................................................................................... 332-8542
Marketing Assistant – Robin Mason....................................................................................................... 332-8535
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2879
PLANT INDUSTRIES, DIVISION OF
Administrator – Lloyd Knight................................................................................................................... 332-8620
Administrative Assistant/Hop Certification – Gaillyn Jorgensen ........................................................... 332-8620
FIELD AND PLANT SERVICES, BUREAU OF
Bureau Chief – Mike Cooper ........................................................................................................... 332-8622
Technical Records Specialist – Shari Ferree .................................................................................. 332-8621
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-2283
PHYTOSANITARY AND EXPORT CERTIFICATION
Eastern Idaho-Program Manager – Garry West ...................................................................... 736-2195
Western Idaho-Program Manager – Jared Stuart .................................................................... 332-8650
PLANT PATHOLOGY LAB
2230 Old Penitentiary Road, Boise, ID 83712 ........................................................................ 332-8640
FEED AND FERTILIZER LABORATORIES
Section Manager – Katie Mink......................................................................................................... 332-8564
Technical Records Specialist – Brenda Thomasson ...................................................................... 332-8625
SEED LAB
2240 Kellogg Lane, Boise, ID 83712 ....................................................................................... 332-8630
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 332-8645
FEED AND FERTILIZER LAB
College of Southern Idaho Campus, 315 Falls Avenue, Twin Falls, ID 83301 ...................... 732-5325
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 732-5327
FOOD QUALITY ASSURANCE LAB
College of Southern Idaho Campus, 315 Falls Avenue, Twin Falls, ID 83301 ...................... 736-2195
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 736-2198
NOXIOUS WEED MANAGEMENT/INVASIVE SPECIES
Section Manager – Matt Voile ......................................................................................................... 332-8667
Invasive Species Hotline .......................................................................................................... 877-336-8676
Weed Main Line ..............................................................................................................................................
IDAHO SHEEP AND GOAT HEALTH BOARD
802 West Bannock, Room 205, P.O. Box 2596, Boise, ID 83701
Executive Secretary – Stan Boyd ........................................................................................................... 334-3115
Administrative Assistant – Melissa Keyser ............................................................................................ 334-3115

30

3

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

IDAHO SOIL AND WATER CONSERVATION COMMISSION
650 West State Street, Room 145, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0083 ...................................... 332-1790
Administrator – Teri Murrison ................................................................................................................. 332-1790
Administrative Assistant – Jan Webster................................................................................................. 332-1790
Administrative Assistant – Alicia McQuain-Hardy (p/t) .......................................................................... 332-1795
Loan Officer – Terry Hoebelheinrich ...................................................................................................... 332-1793
Loan Assistant – Cheryl Wilson.............................................................................................................. 332-1792
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-1799
ENGINEERING STAFF
CULDESAC, P.O. Box 1505, Lewiston, ID 83501
Lead Engineer – Bill Lillibridge.................................................................................................. 968-3961
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 332-1799
SODA SPRINGS, 390 East Hooper Avenue, Soda Springs, ID 83276
Staff Engineer – Allan Johnson ...................................................................................547-4396 ext 102
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 547-4801
FIELD STAFF
MARSING, 250 North Bruneau Highway, Marsing, ID 83639
District Support Services Specialist – Delwyne Trefz .................................................896-4544 ext 111
Water Quality Resource Conservationist – Jason Miller ............................................896-4544 ext 109
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 896-4016
TWIN FALLS, 1441 Fillmore Street, Suite A, Twin Falls, ID 83301
Technical Field Staff Supervisor/CREP – Chuck Pentzer ..........................................733-5380 ext 133
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 734-5138
BURLEY, 1361 East 16th, Burley, ID 83318
Ag Program Specialist/Groundwater – Carolyn Firth ..................................................678-1225 ext 110
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 678-2070
COEUR D’ALENE, 7830 Meadowlark Way, Suite C1, Coeur d’Alene, ID 83814
Water Quality Resource Conservationist – Mark Hogen ............................................762-4939 ext 111
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 762-9859
OROFINO, 12730 Highway 12, Suite C, Orofino, ID 83544
Water Quality Resource Conservationist – Eileen Rowan .........................................476-4612 ext 107
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 476-7365
BOISE, 650 West State Street, Room 145, Boise, ID 83702
Water Quality Resource Conservationist/TMDL – Karie Pappani (p/t) ................................... 332-1790
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 332-1799
EMMETT, 1805 Highway 16, Suite 2, Emmett, ID 83617
Water Quality Resource Conservationist – Loretta Strickland ...................................365-4212 ext 104
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 365-7183
PRESTON, 98 East 800 North, Suite 3, Preston, ID 83263
Water Quality Resource Conservationist – Steven Smith ..........................................852-0562 ext 111
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 852-0802

31

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

IDAHO FALLS, 1120 East Lincoln Road, Suite A, Idaho Falls, ID 83401
Water Quality Resource Conservationist/CREP – Brian Reed ..................................522-6250 ext 110
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 522-0280
SHOSHONE, 217 West F Street, Shoshone, ID 83352
Water Quality Resource Conservationist/CREP – Rob Sharpnack ...........................886-2258 ext 102
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 886-2370

ATTORNEY GENERAL, OFFICE OF THE
700 West Jefferson Street, Suite 210, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0010
Internet .............................................................................................................................................. ag.idaho.gov
ATTORNEY GENERAL – Lawrence Wasden ..................................................................................... 334-2400
Chief Deputy – Sherm Furey III .............................................................................................................. 334-2400
Assistant Chief Deputy/Legislative Counsel – Brian Kane .............................................................. 334-2400
Executive Assistant – Janet Carter ........................................................................................................ 334-2400
Constituent Information and Communications Director – Todd Dvorak............................................ 334-4112
Constituent Information Specialist – Kriss Bivens Cloyd ................................................................. 334-4119
Legal Secretary – Teri Nealis .......................................................................................................... 334-4155
Receptionist/Secretary – DeLayne Deck ......................................................................................... 334-2400
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 854-8071
ADMINISTRATION AND BUDGET DIVISION
700 West State Street, 2nd Floor, Boise, ID 83720-0010
Division Chief – Tara Orr ........................................................................................................................ 334-4123
Business Manager – Trudy Jackson ...................................................................................................... 334-4524
Financial Technician – Cecil Jones ........................................................................................................ 334-4128
Financial Support Technician – Micki Schlapia ..................................................................................... 334-4522
IT Manager / Network Administrator – Greg Rast ................................................................................. 334-4133
Lead Desktop Support Specialist – Eric Jensen.................................................................................... 332-3555
Desktop Support Specialist – Casey Boren ........................................................................................... 334-4132
Network Systems Analyst – Dustin Russell ........................................................................................... 332-3081
Web Design/Applications Specialist – Aimee Stephenson ................................................................... 334-4129
Data Management Administrator – Robert Wheiler ............................................................................... 332-3083
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-3559
CIVIL LITIGATION DIVISION
954 West Jefferson Street, 2nd Floor, Boise, ID 83720-0010
Division Chief – Steven L. Olsen ............................................................................................................ 332-3092
Deputy Attorney General – Rob Adelson ............................................................................................... 332-3092
Deputy Attorney General – Mike Gilmore .............................................................................................. 332-3092
Deputy Attorney General – Shasta Kilminster-Hadley .......................................................................... 332-3092
Deputy Attorney General – Emily Mac Master ...................................................................................... 332-3092
Deputy Attorney General – Clay Smith .................................................................................................. 332-3092
Deputy Attorney General – Andy Snook ................................................................................................ 332-3092
Deputy Attorney General – Carl Withroe ............................................................................................... 332-3092
Deputy Attorney General – Cynthia Yee-Wallace ................................................................................. 332-3092
Deputy Attorney General – Colleen Zahn .............................................................................................. 332-3092
Deputy Attorney General – W. Scott Zanzig .......................................................................................... 332-3092
Paralegal – Kathie Brack ........................................................................................................................ 332-3092
Paralegal – Rita Jensen.......................................................................................................................... 332-3092
Legal Secretary – Colleen Funk ............................................................................................................. 332-3092
Legal Secretary – Leslie Gottsch ........................................................................................................... 332-3092
Legal Secretary – Reta Massano ........................................................................................................... 332-3092
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 854-8073

32

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

TAX COMMISSION
800 Park Boulevard, Plaza IV, Boise, ID 83720
Lead Deputy Attorney General – William von Tagen ..................................................................... 334-7530
Deputy Attorney General – George Brown ..................................................................................... 334-7530
Deputy Attorney General – Chelsea Kidney ................................................................................... 334-7530
Deputy Attorney General – Erick Shaner ........................................................................................ 334-7530
Deputy Attorney General – Phil Skinner ......................................................................................... 334-7530
Paralegal – Mathew Cundiff............................................................................................................. 334-7530
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-7844
TRANSPORTATION, DEPARTMENT OF
3311 West State Street, Boise, ID 83707-1129
Lead Deputy Attorney General – Larry Allen .................................................................................. 334-8814
Deputy Attorney General – Richard “Rick” Hart .............................................................................. 334-8018
Deputy Attorney General – Chris Kronberg .................................................................................... 334-8813
Deputy Attorney General – Gary Luke ............................................................................................ 334-8812
Deputy Attorney General – J. Tim Thomas..................................................................................... 334-8803
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-4498
CONSUMER PROTECTION DIVISION
954 West Jefferson Street, 2nd Floor, Boise, ID 83720-0010
Division Chief – Brett DeLange .............................................................................................................. 334-2424
Deputy Attorney General – Stephanie Guyon ....................................................................................... 334-2424
Deputy Attorney General – Jane Hochberg ........................................................................................... 334-2424
Deputy Attorney General – Oscar Klaas ................................................................................................ 334-2424
Paralegal – Beth Kittelmann ................................................................................................................... 334-2424
Paralegal – Jean Rosenthal ................................................................................................................... 334-2424
Legal Secretary – Lynn Mize .................................................................................................................. 334-2424
Legal Secretary – Teresa Taylor ............................................................................................................ 334-2424
Consumer Specialist – Renee Chariton ................................................................................................. 334-2424
Consumer Specialist – Lonny Tutko ...................................................................................................... 334-2424
Consumer Specialist – Kim Youmans.................................................................................................... 334-2424
Housing Specialist – Kathy Ream .......................................................................................................... 334-2424
Receptionist – Lee Post .......................................................................................................................... 332-3092
Office Assistant – Sue McMickle .......................................................................................................... 334-2424
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-4151
CONSUMER PROTECTION.................................................................................... TDD ACCESS AVAILABLE
Consumer In-State Toll-Free Line .................................................................................................. 800-432-3545
FINANCE, DEPARTMENT OF
800 Park Boulevard, Suite 200, Boise, ID 83712
Lead Deputy Attorney General – Joseph Jones ............................................................................. 332-8000
Deputy Attorney General – Alan Conilogue .................................................................................... 332-8000
Deputy Attorney General – Brian Nicholas ..................................................................................... 332-8000
Paralegal – Stephanie Sze .............................................................................................................. 332-8000
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 332-8016
INSURANCE, DEPARTMENT OF
700 West State Street, 3rd Floor, Boise, ID 83720
Lead Deputy Attorney General – René Martin ................................................................................ 334-4200
Deputy Attorney General – Richard Burleigh .................................................................................. 334-4200
Deputy Attorney General – John Keenan ....................................................................................... 334-4200
Legal Secretary – Mandy Ary .......................................................................................................... 334-4200
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-4298

33

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

CONTRACTS AND ADMINISTRATIVE LAW DIVISION
954 West Jefferson Street, 2nd Floor, Boise, ID 83720-0010
Division Chief – S. Kay Christensen ...................................................................................................... 334-4111
Lead Deputy Attorney General – Julie Weaver ..................................................................................... 334-4145
Deputy Attorney General – Timothy Davis ............................................................................................ 334-4147
Deputy Attorney General – Roger Gabel ............................................................................................... 334-4127
Deputy Attorney General – Patrick Grace.............................................................................................. 334-4525
Deputy Attorney General – Nicole McKay ............................................................................................. 334-4150
Deputy Attorney General – Steve Vinsonhaler ...................................................................................... 854-8086
Deputy Attorney General – Adam Warr ................................................................................................. 334-4105
Paralegal – Bernice Myles ...................................................................................................................... 334-4520
Legal Secretary – Sherrie Bengtson ...................................................................................................... 332-3086
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 854-8070
EDUCATION, BOARD OF
650 West State Street, 3rd Floor, Boise, ID 83720-0037
Deputy Attorney General – Jenifer Marcus ..................................................................................... 332-1564
Deputy Attorney General – Jennifer Swartz.................................................................................... 332-1568
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-2632
HEALTH AND WELFARE/CENTRAL
450 West State Street, 10th Floor, Boise, ID 83720-0036
Lead Deputy Attorney General – Margaret “Peg” Dougherty ......................................................... 334-5537
Administrative Assistant – Patty McNeill ......................................................................................... 334-5539
Deputy Attorney General – Jeffrey Dearing .................................................................................... 334-5537
Deputy Attorney General – Charina Newell .................................................................................... 334-5537
Deputy Attorney General – Whitaker Riggs .................................................................................... 334-5537
Legal Secretary – Carla Shupe ....................................................................................................... 334-5537
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-5548
HEALTH AND WELFARE/CHILD SUPPORT
450 West State Street, 10th Floor, Boise, ID 83720-0036
Deputy Attorney General – M. Scott Keim ...................................................................................... 334-5537
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-5548
HEALTH AND WELFARE/ESTATE RECOVERY
3272 Elder Street, Suite B, Boise, ID 83720-0009
Deputy Attorney General – Corey Cartwright ................................................................................. 332-7961
Deputy Attorney General – Kathy Takasugi.................................................................................... 332-7961
Paralegal – Pat Campbell ................................................................................................................ 332-7961
Paralegal – Stacey Genta ................................................................................................................ 332-7961
Paralegal – Lisa Warren .................................................................................................................. 332-7961
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-6515
HEALTH AND WELFARE/REGIONAL OFFICES
REGION I
2005 Ironwood Parkway, Suite 120, Coeur d’Alene, ID 83814
Deputy Attorney General – Denise Rosen ...................................................................................... 769-1589
Legal Secretary – Ronda Mein ........................................................................................................ 769-1589
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 666-6777

34

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

REGION II
1118 F Street, P.O. Drawer B, Lewiston, ID 83501
Deputy Attorney General – Marcy Spilker ....................................................................................... 799-4410
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 799-3423
REGION III
3402 Franklin Road, Caldwell, ID 83605
Deputy Attorney General – Brent King ............................................................................................ 455-7102
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 454-8351
REGION IV
1720 Westgate, Suite A-2, Boise, ID 83720-0026
Deputy Attorney General – Mary Jo Beig........................................................................................ 334-6919
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-6738
REGION V
601 Poleline Road, Suite 4, Twin Falls, ID 83301
Deputy Attorney General – Tom Baird ............................................................................................ 736-3050
Legal Secretary – Aleah Lattin ........................................................................................................ 736-3050
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 736-2158
REGION VI
1070 Hiline Road, Suite 390, Pocatello, ID 83201-2902
Deputy Attorney General – James Price ......................................................................................... 239-6255
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 239-6299
REGION VII
150 Shoup Avenue, Suite 3, Idaho Falls, ID 83402
Deputy Attorney General – Mark Withers ....................................................................................... 528-5760
Legal Secretary – Trisha Butterfield ................................................................................................ 528-5760
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 528-5770
INDUSTRIAL COMMISSION
700 South Clearwater Lane, Boise, ID 83720-0041
Lead Deputy Attorney General – Blair Jaynes ................................................................................ 334-6067
Deputy Attorney General – David Young ........................................................................................ 334-6036
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-5145
LABOR, IDAHO DEPARTMENT OF
317 West Main Street, Boise, ID 83735-0520
Lead Deputy Attorney General – Craig Bledsoe............................................................. 332-3570 ext 3232
Deputy Attorney General – Cheryl George ..................................................................... 332-3570 ext 3138
Deputy Attorney General – Tracey Rolfsen .................................................................... 332-3570 ext 3432
Legal Assistant – Karen Rash ......................................................................................... 332-3570 ext 3190
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-6125
PUBLIC EMPLOYEES RETIREMENT SYSTEM
607 North 8th Street, Boise, ID 83720
Lead Deputy Attorney General – Joanna Guilfoy ........................................................................... 287-9271
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-3804

35

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

PUBLIC UTILITIES COMMISSION
472 West Washington, Boise, ID 83720-0074
Lead Deputy Attorney General – Don Howell ................................................................................. 334-0312
Deputy Attorney General – Karl Klein ............................................................................................. 334-0320
Deputy Attorney General – Neil Price ............................................................................................. 334-0314
Deputy Attorney General – Kristine Sasser .................................................................................... 334-0357
Deputy Attorney General – Weldon Stutzman ................................................................................ 334-0318
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-3762
CRIMINAL LAW DIVISION
700 West State Street, 4th Floor, Boise, ID 83720-0010
Division Chief – Paul Panther ................................................................................................................. 334-4545
Administrative Assistant – Frances Nix .................................................................................................. 334-4545
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 854-8074
APPELLATE UNIT
Lead Deputy Attorney General – Ken Jorgensen ........................................................................... 334-4534
Deputy Attorney General – Lori Fleming ......................................................................................... 334-4534
Deputy Attorney General – Daphne Huang .................................................................................... 334-4534
Deputy Attorney General – Jessica Lorello ..................................................................................... 334-4534
Deputy Attorney General – John McKinney .................................................................................... 334-4534
Deputy Attorney General – Mark Olson .......................................................................................... 334-4534
Deputy Attorney General – Nicole Schafer ..................................................................................... 334-4534
Deputy Attorney General – Russell Spencer .................................................................................. 334-4534
Paralegal – Catherine Minyard ........................................................................................................ 334-4534
Paralegal – Victoria Rutledge .......................................................................................................... 334-4534
Legal Secretary – Patricia Miller ...................................................................................................... 334-4534
Office Assistant – Bill Augsburger ................................................................................................... 332-3546
CAPITAL LITIGATION/FEDERAL HABEAS UNIT
Lead Deputy Attorney General – LaMont Anderson....................................................................... 334-4539
Legal Secretary – Marilyn Gerhard ................................................................................................. 334-4539
INSURANCE CRIMES UNIT
Lead Deputy Attorney General – Rondee Blessing ........................................................................ 332-3096
Deputy Attorney General – Lisa Donnell ......................................................................................... 332-3096
INTERNET CRIMES AGAINST CHILDREN (ICAC) UNIT
Deputy Attorney General – Casey Hemmer ................................................................................... 947-8700
Administrative Assistant – Deborah Wetherell ................................................................................ 947-8700
Operational Coordinator – Jim Kouril .............................................................................................. 947-8700
Forensic Investigator – Chris DeLoria ............................................................................................. 947-8700
Forensic Investigator – Dana Miller ................................................................................................. 947-8700
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 947-8715
MEDICAID FRAUD CONTROL UNIT
Lead Deputy Attorney General – Kendal McDevitt ......................................................................... 334-4100
Administrative Assistant – Kelly Bassin .......................................................................................... 334-4100
Deputy Attorney General – Laura Perkovic .................................................................................... 334-4100
Lead Investigator – Tawni Limesand............................................................................................... 334-4100
Investigator – Brad Bench ............................................................................................................... 334-4100
Investigator – Steve Benkula ........................................................................................................... 334-4100
Investigator – Anthony Pittz ............................................................................................................. 334-4100
Paralegal – Sandra Seevers ............................................................................................................ 334-4100
Investigative Auditor – Renee Ashton ............................................................................................. 334-4100
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 854-8082

36

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

SPECIAL PROSECUTIONS UNIT
Lead Deputy Attorney General – Jason Spillman ........................................................................... 332-3096
Deputy Attorney General – Krista Howard ...................................................................................... 332-3096
Chief Investigator – Scott Birch ....................................................................................................... 334-4529
Investigator – Michael Steen ........................................................................................................... 334-4529
Victim Witness Coordinator – Sandy Piotrowski ............................................................................. 332-3096
Legal Secretary – Deborah Forgy ................................................................................................... 334-4529
Legal Secretary – Rosean Newman ............................................................................................... 332-3096
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 854-8083
CORRECTION, DEPARTMENT OF
1299 North Orchard Street, Suite 110, Boise, ID 83720
Lead Deputy Attorney General – Mark Kubinski............................................................................. 658-2097
Deputy Attorney General – Leslie Hayes ........................................................................................ 658-2097
Deputy Attorney General – William Loomis .................................................................................... 658-2097
Deputy Attorney General – Karin Magnelli ...................................................................................... 658-2097
FACSIMILE MACHINE .............................................................................................................. 327-7485
JUVENILE CORRECTIONS
954 West Jefferson, Boise, ID 83702
Lead Deputy Attorney General – Nancy Bishop ................................................................334-5100 ext 421
Deputy Attorney General – Marc Crecelius ...................................................................... 334-5100 ext 422
FACSIMILE MACHINE .............................................................................................................. 334-5120
IDAHO STATE POLICE
700 South Stratford Drive, Meridian, ID 83642
Lead Deputy Attorney General – Stephanie Altig ........................................................................... 884-7050
Deputy Attorney General – Cheryl Meade ...................................................................................... 884-7050
Deputy Attorney General – Stephanie Nemore .............................................................................. 884-7050
Deputy Attorney General – Ken Robbins ........................................................................................ 884-7050
FACSIMILE MACHINE ...............................................................................................................884-7228
NATURAL RESOURCES DIVISION
P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0010
Division Chief – Clive Strong .................................................................................................................. 334-4124
Administrative Assistant – Victoria Wigle ............................................................................................... 334-4124
Deputy Attorney General/Section Chief – Steven Strack ...................................................................... 334-4143
Lead Deputy Attorney General – Steven Schuster ............................................................................... 334-4120
Deputy Attorney General – Robert Follett .............................................................................................. 334-4106
Deputy Attorney General – Harriet Hensley .......................................................................................... 334-4543
Deputy Attorney General – Tyson Nelson ............................................................................................. 334-4549
Deputy Attorney General – Michael Orr ................................................................................................. 334-4154
Deputy Attorney General – Edith Pacillo................................................................................................ 334-4136
Deputy Attorney General – Ann Vonde.................................................................................................. 334-4141
Legal Secretary – Melinda Bouldin ........................................................................................................ 334-4544
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 854-8072
AGRICULTURE, DEPARTMENT OF
P.O. Box 790, Boise, ID 83701
Lead Deputy Attorney General – Angela Kaufmann ...................................................................... 332-8509
Deputy Attorney General – Sean Costello ...................................................................................... 332-8509
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-4623

37

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

ENVIRONMENTAL QUALITY, DEPARTMENT OF
1410 North Hilton, 2nd Floor, Boise, ID 83706
Deputy Attorney General/Section Chief – Douglas Conde ............................................................ 373-0494
Deputy Attorney General – Lisa Carlson......................................................................................... 373-0494
Deputy Attorney General – Andrea Courtney ................................................................................. 373-0494
Deputy Attorney General – Darrell Early ......................................................................................... 373-0494
Deputy Attorney General – Susan Hamlin Nygard ......................................................................... 373-0494
Paralegal – Paula Wilson................................................................................................................. 373-0494
Legal Assistant – Christine Riggs .................................................................................................... 373-0494
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 373-0481
FISH AND GAME, DEPARTMENT OF
600 South Walnut, Boise, ID 83707
Lead Deputy Attorney General – Kathleen Trever ......................................................................... 287-2710
Deputy Attorney General – Dallas Burkhalter ................................................................................. 334-3715
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-2148
WATER RESOURCES, DEPARTMENT OF
322 East Front Street, Boise, ID 83720-0098
Deputy Attorney General/Section Chief – Garrick Baxter .............................................................. 287-4811
Deputy Attorney General – Meghan Carter .................................................................................... 287-4810
Deputy Attorney General – John Homan ........................................................................................ 287-4812
Deputy Attorney General – Nicholas Spencer ................................................................................ 287-4813
Paralegal – Vicki Kelly ..................................................................................................................... 287-4816
Paralegal – Kimi White..................................................................................................................... 287-4815
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 287-6700
WATER RESOURCES, DEPARTMENT OF
7600 North Mineral Drive, Suite 100, Coeur d’Alene, ID 83815
Paralegal – Suzy Cooley-Denney ................................................................................................... 762-2811
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 762-2819

COMMERCE, IDAHO DEPARTMENT OF
700 West State Street, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0093
Internet ................................................................................................................................. commerce.idaho.gov
DIRECTOR – Jeffery Sayer ................................................................................................................... 334-2470
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2631
GOVERNMENT AFFAIRS/ADMINISTRATION/FISCAL – Megan Ronk ............................................ 334-2470
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2631
BUSINESS EXPANSION AND ATTRACTION – Susan Davidson ..................................................... 334-2470
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2631
COMMUNITY DEVELOPMENT – Randy Shroll ................................................................................... 334-2470
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2631
INTERNATIONAL BUSINESS DEVELOPMENT – Jennifer Verdon ................................................... 334-2470
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2631
TRAVEL DEVELOPMENT – Diane Norton........................................................................................... 334-2470
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2631

38

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

CONTROLLER, OFFICE OF THE STATE
700 West State Street, 5th Floor, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0011
Internet ................................................................................................................................... www.sco.idaho.gov
STATE CONTROLLER – Brandon D. Woolf ........................................................................................ 334-3100
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2671
ADMINISTRATIVE OPERATIONS SECTION
Chief Deputy Controller, Chief of Staff – Dan Goicoechea ................................................................... 334-3100
Deputy Chief of Staff – Brian Benjamin ................................................................................................. 334-3100
Deputy Controller, Boards and Commissions – Scott Phillips .............................................................. 334-3100
Financial Officer – Dana Hanson ........................................................................................................... 334-3100
STATEWIDE ACCOUNTING, DIVISION OF
Division Administrator – Merideth Hackney ........................................................................................... 334-3150
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-3415
ACCOUNTING HELP DESK
Connie Hill, CGFM ........................................................................................................................... 334-3150
Accounting Help Desk...................................................................................................................... 332-8827
ACCOUNTING OPERATIONS, BUREAU OF
Bureau Chief – Marion Demer ......................................................................................................... 334-3150
REPORTING AND REVIEW, BUREAU OF
Bureau Chief – Brandon Purcell ...................................................................................................... 334-3150
STATEWIDE PAYROLL, DIVISION OF
Division Administrator – Audrey Musgrave ............................................................................................ 334-2394
Payroll Help Desk ................................................................................................................................... 334-2394
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-3338
PAYROLL PROCESSING, BUREAU OF
Bureau Chief – Jody Hoke ............................................................................................................... 334-2394
TECHNICAL SUPPORT, BUREAU OF
Bureau Chief – Elizabeth Brooke .................................................................................................... 334-2394
COMPUTER SERVICES, DIVISION OF
Division Administrator/CIO – Tammy Shipman ..................................................................................... 334-2342
APPLICATION DEVELOPMENT, BUREAU OF
Bureau Chief – Scott Newton .......................................................................................................... 334-2342
TECHNICAL SERVICES, BUREAU OF
Bureau Chief – Bob Hough .............................................................................................................. 334-2342
COMPUTER OPERATIONS, BUREAU OF
Bureau Chief – Chris Minter ............................................................................................................ 334-2342
COMPUTER OPERATIONS CONTROL SECTION
Prime Shift Supervisor – Chris Minter ...................................................................................... 334-2342
Second Shift Supervisor – Lui Stone ........................................................................................ 334-2342
Computer Service Center Help Desk ....................................................................................... 334-4808

39

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

EXAMINERS, STATE BOARD OF
Administrative Assistant – Deb Wonch .................................................................................................. 334-3100

CORRECTION, DEPARTMENT OF
1299 North Orchard Street, Suite 110, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0018 ............................ 658-2000
Internet .................................................................................................................................. www.idoc.idaho.gov
BOARD OF CORRECTION MEMBERS and TERM EXPIRATION
Robin Sandy, Chairperson ..................................01/01/17 .................................................................... 658-2000
Dr. David McClusky, Vice Chairperson ...............01/01/19 .................................................................... 658-2000
J.R. Van Tassel, Secretary ..................................01/01/15 .................................................................... 658-2000
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 327-7404
DIRECTOR – Brent Reinke .................................................................................................................... 658-2139
Deputy Director – Kevin Kempf .............................................................................................................. 658-2122
Management Assistant – Kathy Dayley ................................................................................................. 658-2115
Public Information Officer – Jeff Ray...................................................................................................... 658-2141
Administrative Support Manager – Teresa Jones ................................................................................. 658-2138
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 327-7404
OFFICE OF PROFESSIONAL STANDARDS
Chief Investigator – Will Fruehling.......................................................................................................... 658-2137
Administrative Assistant – Debi Jessen ................................................................................................. 658-2040
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 327-7433
LEGAL
Deputy Attorney General – Mark Kubinski ............................................................................................. 658-2097
Deputy Attorney General – William Loomis ........................................................................................... 658-2097
Deputy Attorney General – Leslie Hayes ............................................................................................... 658-2097
Deputy Attorney General – Karin Magnelli............................................................................................. 658-2097
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 327-7485
HUMAN RESOURCE SERVICES
HRS Manager – Sharla Means .............................................................................................................. 658-2019
Administrative Assistant – Jana Becerra ............................................................................................... 658-2027
Training Manager – Gary Charland........................................................................................................ 658-2067
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 327-7402
MANAGEMENT SERVICES, DIVISION OF
Chief – Patrick Donaldson ...................................................................................................................... 658-2108
Deputy Chief – Susan Fujinaga.............................................................................................................. 658-2106
Management Assistant – Vanna Kay Donovan ..................................................................................... 658-2103
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 327-7496
Information Technology Manager – John Rigby .................................................................................... 658-2087
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 327-7469
Executive Financial Officer – Theo Lowe............................................................................................... 658-2002
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 327-7410

40

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

CONTRACT SERVICES
Contract Prison Oversight Deputy Warden – Tim Higgins .................................................................... 658-2172
Administrative Assistant – Syndi Jackson.............................................................................................. 658-2168
Contract/Grant Administration – Natalie Wolfe ...................................................................................... 658-2127
Capital Construction Project Manager – Mike McCabe ........................................................................ 658-2048
Building Operations Manager – Myron Volk .......................................................................................... 658-2105
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 658-2160
PRISONS, DIVISION OF
Chief – Jeff Zmuda.................................................................................................................................. 658-2123
Deputy Chief – Josh Tewalt.................................................................................................................... 658-2131
Deputy Chief ........................................................................................................................................... 658-2039
Administrative Assistant – Caroll Spencer ............................................................................................. 658-2125
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 327-7455
EDUCATION, TREATMENT, AND REENTRY, DIVISION OF
Chief – Shane Evans .............................................................................................................................. 658-2034
Deputy Chief – Ashley Dowell ................................................................................................................ 658-2066
Administrative Assistant – Jenni Florendo ............................................................................................. 658-2038
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 327-7458
PROBATION AND PAROLE, DIVISION OF
Chief – Henry Atencio ............................................................................................................................. 658-2118
Deputy Chief – Terry Kirkham ................................................................................................................ 658-2196
Administrative Assistant – Kathy Hust ................................................................................................... 658-2124
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 327-7456
Interstate Compact Deputy Administrator – Judy Mesick ..................................................................... 658-2120
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 327-7424
SEXUAL OFFENDER MANAGEMENT BOARD
Internet ......................................................................................................................................... somb.idaho.gov
Management Assistant – Kathy Baird .................................................................................................... 954-8511
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 954-8502
ADULT PROBATION AND PAROLE DISTRICT OFFICES
DISTRICT 1
202 East Anton, First Floor, Suite 100, Coeur d'Alene, ID 83815
District Manager – Eric Kiehl ........................................................................................................... 769-1444
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 769-1481
DISTRICT 1 SATELLITE OFFICE
1013 Lake Street #101, Sandpoint, ID 83864-0905 ...................................................................... 263-0455
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 263-3251
DISTRICT 2
908 Idaho Street, P.O. Box 1408, Lewiston, ID 83501
District Manager – Scott Douglass .................................................................................................. 799-5030
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 799-8556
DISTRICT 2 SATELLITE OFFICE
Federal Building, Room 309, P.O. Box 428, Orofino, ID 83544 .................................................... 476-4357
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 476-7122

41

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

DISTRICT 3
3110 East Cleveland Boulevard, Building D, Caldwell, ID 83605
District Manager – John Carroll ....................................................................................................... 454-7601
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 454-7624
DISTRICT 3 SATELLITE OFFICE
540 South 16th Street, Suite 106, Payette, ID 83661.................................................................... 642-0750
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 642-4017
DISTRICT 3 SATELLITE OFFICE
621 South Washington Avenue, Emmett, ID 83617 ...................................................................... 365-7754
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 365-0851
DISTRICT 3 SATELLITE OFFICE
8 North 2nd Street South, Homedale, ID 83628 ............................................................................ 337-3808
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 337-5728
DISTRICT 3 SATELLITE OFFICE
33 North 3rd, Parma, ID 83660 ...................................................................................................... 722-8150
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 454-7624
DISTRICT 4
8752 Fairview, Boise 83704
District Manager – David Birch ........................................................................................................ 327-7008
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 327-7351
DISTRICT 4 PRESENTENCE INVESTIGATION OFFICE
2161 Old Penitentiary Road, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0071 ......................................... 334-3190
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-3252
DISTRICT 4 SATELLITE OFFICE
7180 West Barrister Drive, Boise, ID 83704 .................................................................................. 577-3561
DISTRICT 4 SATELLITE OFFICE
106 Park Street, Room 104, P.O. Box 1126, McCall, ID 83638 ................................................... 634-0018
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 634-0019
DISTRICT 4 SATELLITE OFFICE
1401 East Watertower Lane, Room 103, Meridian, ID 83642 ...................................................... 846-7391
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 846-7392
DISTRICT 4 SATELLITE OFFICE
763 West Avalon, Kuna, ID 83634 ................................................................................................. 922-2908
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 922-9116
DISTRICT 4 SATELLITE OFFICE
240 North 4th East, Mountain Home, ID 83647 ............................................................................. 587-8170
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 587-6610
DISTRICT 4 SATELLITE OFFICE
301 East 50th, Garden City, ID 83714 ........................................................................................... 573-5410

42

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

DISTRICT 4 SATELLITE OFFICE
199 Rooster Drive, Eagle, ID 83616............................................................................................... 939-0410
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 939-2163
DISTRICT 4 SATELLITE OFFICE – DRUG COURT
400 Benjamin Street, Suite 200, Boise, ID 83704 ......................................................................... 287-7660
DISTRICT 4 SATELLITE OFFICE – INTAKE
200 West Front Street, Room 203A, Boise, ID 83702 ................................................................... 287-7591
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 287-7189
DISTRICT 5
731 Shoup Avenue West, Twin Falls, ID 83301
District Manager – Dawn Anderson................................................................................................. 736-3080
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 736-3054
DISTRICT 5 SATELLITE OFFICE
1354 Albion, Burley, ID 83318 ........................................................................................................ 878-2530
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 878-2534
DISTRICT 5 SATELLITE OFFICE
141 7th Avenue East, Gooding, ID 83330-1659 ............................................................................ 934-5254
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 934-4924
DISTRICT 6
1135 Yellowstone, Suite K, Pocatello, ID 83201
District Manager – Tony Campa...................................................................................................... 237-9194
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 237-2646
DISTRICT 6 SATELLITE OFFICE
159 South Main, Soda Springs, ID 83276...................................................................................... 847-0323
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 847-0362
DISTRICT 6 SATELLITE OFFICE
16th South 1st West, Preston, ID 83263 ........................................................................................ 852-3017
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 852-4018
DISTRICT 7
2048 East 17th Street, Idaho Falls, ID 83404
District Manager – Russell Wheatley .............................................................................................. 528-4220
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 525-7015
DISTRICT 7 SATELLITE OFFICE
370 North Meridian, Suite B, Blackfoot, ID 83221 ......................................................................... 785-2883
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 785-2915
DISTRICT 7 SATELLITE OFFICE
310 North 2nd East, Suite 115, Rexburg, ID 83440 ...................................................................... 356-3772
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 359-1856

43

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

COMMUNITY WORK CENTERS
COMMUNITY WORK CENTER – NAMPA
1640 11th Avenue North, Nampa, ID 83687
Manager – Monica Ford ................................................................................................................... 465-8490
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 465-8405
COMMUNITY WORK CENTER – EAST BOISE
2366 Old Penitentiary Road, Boise, ID 83720
Manager – Sue Wessels.................................................................................................................. 334-3448
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-3404
COMMUNITY WORK CENTER – SICI
14195 Pleasant Valley Road, Kuna, ID 83634
Manager – Kapri Zmuda .................................................................................................................. 334-2241
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-2142
COMMUNITY WORK CENTER – IDAHO FALLS
3955 Bombardier Avenue, Idaho Falls, ID 83402
Manager ........................................................................................................................................... 525-7143
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 525-7146
PRISONS
IDAHO MAXIMUM SECURITY INSTITUTION (MAXIMUM SECURITY)
Pleasant Valley Road, P.O. Box 51, Boise, ID 83707
Warden – Al Ramirez ....................................................................................................................... 338-1635
Deputy Warden, Security – Jimmy Crosby ..................................................................................... 338-1635
Deputy Warden, Operations – Ken Bennett.................................................................................... 338-1635
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-4895
IDAHO STATE CORRECTIONAL INSTITUTION (MEDIUM SECURITY)
Pleasant Valley Road, P.O. Box 14, Boise, ID 83707
Warden – Randy Blades .................................................................................................................. 336-0740
Deputy Warden, Security – Keith Yordy.......................................................................................... 336-0740
Deputy Warden, Operations – Garrett Coburn ............................................................................... 336-0740
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-2748
SOUTH IDAHO CORRECTIONAL INSTITUTION (MINIMUM SECURITY)
Pleasant Valley Road, P.O. Box 8509, Boise, ID 83707
Warden – Steve Little ....................................................................................................................... 336-1260
Deputy Warden Operations – Michael Johnson ............................................................................. 336-1260
Deputy Warden Security – Jay Christensen ................................................................................... 336-1260
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-3239
SOUTH BOISE WOMEN'S CORRECTIONAL CENTER
13200 South Pleasant Valley Road, Kuna, ID 83634
Warden – Shannon Cluney ............................................................................................................. 334-2731
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-2736
IDAHO CORRECTIONAL INSTITUTION – OROFINO
381 West Hospital Drive, Orofino, ID 83544
Warden – Terema Carlin ................................................................................................................. 476-3655
Deputy Warden, Security – Noel Barlow-Hust ................................................................................ 476-3655
Deputy Warden, Operations – Aaron Krieger ................................................................................. 476-3655
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 476-3170

44

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

POCATELLO WOMEN’S CORRECTIONAL CENTER
P.O. Box 6049, Pocatello, ID 83205-6049
Warden ............................................................................................................................................. 236-6360
Deputy Warden – LeeAnn Hamilton ................................................................................................ 236-6360
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 236-6362
ST. ANTHONY WORK CAMP
125 8th Street West, St. Anthony, ID 83445
Warden – Jim Woolf......................................................................................................................... 624-3775
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 624-4125
NORTH IDAHO CORRECTIONAL INSTITUTION
236 Radar Road, Cottonwood, ID 83522
Warden – Lynn Guyer ...................................................................................................................... 962-3276
Deputy Warden – Brad Lutz ............................................................................................................ 962-3276
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 962-7119
CORRECTIONAL INDUSTRIES
1301 North Orchard Street, Suite 110 ...................................................................... 577-5555 or 800-334-5313
Customer Service ................................................................................................................................... 577-5555
General Manager, Marty Thomas .......................................................................................................... 577-5551
Financial Manager, Lee Whitehead ....................................................................................................... 577-5562
Sales Manager, Roger Deobald ............................................................................................................. 577-5552
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 577-5545
Internet ................................................................................................................................................ci.idaho.gov

EDUCATION, OFFICE OF THE STATE BOARD OF
650 West State Street, Len B. Jordan Building, Room 307, P.O. Box 83720 Boise, ID 83720-0037
Internet ..................................................................................................................................boardofed.idaho.gov
General Email .................................................................................................................. [email protected]
General Information ....................................................................................................................... 334-2270
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-2632
BOARD MEMBERS (Can be contacted through the main office telephone number)
President – Don Soltman
Vice-President – Emma Atchley
Secretary – Rod Lewis
Member – William “Bill” Goesling
Member – Milford Terrell
Member – Richard Westerberg
Ex-Officio Member – Tom Luna
EXECUTIVE DIRECTOR – Mike Rush ........................................................................................... 332-1565
DEPUTY DIRECTOR – Matt Freeman ............................................................................................ 332-1570
Executive Assistant – Janie Potter .................................................................................................. 332-1571
Deputy Attorneys General ............................................................................................................... 334-2270

45

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

ACADEMIC AFFAIRS
Chief Academic Officer – Dr. Christopher Mathias .......................................................................... 332-1592
Administrative Assistant................................................................................................................... 332-1597
Academic Affairs Program Manager – Patty Sanchez .................................................................... 332-1562
Student Affairs Program Manager – Dana Kelly ............................................................................. 332-1574
Scholarships Program Manager – Jessica Piper ............................................................................ 332-1596
Technical Records Specialist .......................................................................................................... 332-1573
COMMUNICATIONS
Chief Communications and Legislative Affairs Officer – Marilyn Whitney....................................... 332-1591
FISCAL
Chief Fiscal/HR Officer – Matt Freeman ................................................................................................ 332-1570
Financial Manager – Scott Christie .................................................................................................. 332-1581
Financial Unit Lead – Melissa Carleton ........................................................................................... 332-1575
Private Colleges and Proprietary Schools Coordinator – Harv Lyter .............................................. 332-1587
Administrative Specialist – Caryl Smith ........................................................................................... 332-1576
POLICY AND PLANNING
Chief Planning and Policy Officer – Tracie Bent ............................................................................. 332-1582
Administrative Assistant – Helen Pline ............................................................................................ 332-1567
K-12 and Educator Policy Manager – Allison McClintick................................................................. 332-1579
PUBLIC CHARTER SCHOOLS COMMISSION
Public Charter School Commission Director – Tamara Baysinger .................................................. 332-1583
Charter Schools Program Manager – Alison Henken ..................................................................... 332-1585
RESEARCH
Director of Research – Carson Howell ............................................................................................ 332-1563
Technology Program Manager – Andy Mehl ................................................................................... 332-1586
Senior Research Analyst – Cathleen McHugh ................................................................................ 332-1572

BOISE STATE UNIVERSITY
1910 University Drive, Boise, ID 83706
Internet .................................................................................................................................. www.boisestate.edu
PRESIDENT – Dr. Robert W. Kustra ..................................................................................................... 426-1491
FACSIMILE MACHINE – President ....................................................................................................... 426-3779
Provost and Vice President-Academic Affairs ....................................................................................... 426-1202
FACSIMILE MACHINE – Provost .......................................................................................................... 426-4888
Vice President for Finance and Administration ...................................................................................... 426-1200
FACSIMILE MACHINE – Vice President, Finance and Administration ................................................ 426-3826
Vice President for Research ................................................................................................................... 426-5732
FACSIMILE MACHINE – Vice President, Research ............................................................................. 426-1048
Vice President for Student Affairs .......................................................................................................... 426-1418
FACSIMILE MACHINE – Vice President, Student Affairs ..................................................................... 426-1062
Vice President for University Advancement ........................................................................................... 426-3236
FACSIMILE MACHINE – Vice President, University Advancement ..................................................... 426-2122
University Switchboard ........................................................................................................................... 426-1000
Academic Technologies (SMITC) .................................................................................................... 426-3289
Accounts Payable ................................................................................................................................... 426-3434
Accounts Receivable .............................................................................................................................. 426-2373
Administrative Accounting ...................................................................................................................... 426-1588
Admissions .............................................................................................................................................. 426-1156
Admissions Recruitment .................................................................................................................. 426-1156

46

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

Advising and Academic Enhancement ............................................................................................ 426-4049
Alumni Association .......................................................................................................................... 426-1698
Arbiter-Student Newspaper (Student Media)................................................................................... 426-6300
Athletics
Ticket Office .............................................................................................................................. 426-4737
Bronco Athletic Association, Inc ................................................................................................ 426-3556
Nicholson-Yanke Athletic Center – Administrative Assistant .................................................... 426-1288
Tennis Center ............................................................................................................................ 426-5737
Boise State Public Radio ................................................................................................................. 426-3663
Bookstore ......................................................................................................................................... 426-2665
Bronco Card ..................................................................................................................................... 426-2582
Bronco Shop, Main Campus ............................................................................................................ 426-3080
Bronco Shop, BODO ................................................................................................................. 426-4648
Bronco Shop, Stadium .............................................................................................................. 426-4887
Bronco TEC ..................................................................................................................................... 426-5496
Bronco Web Help Center ................................................................................................................. 426-4357
Budget Office ................................................................................................................................... 426-1273
Campus Police (Boise Police Department) ..................................................................................... 426-6911
Campus Recreation Center ............................................................................................................. 426-1131
Career Center
Graduating Student Employment .............................................................................................. 426-1747
Student Employment ................................................................................................................. 426-5627
Student Internships ................................................................................................................... 426-1747
Center for Teaching and Learning ................................................................................................... 426-4610
Children’s Center ............................................................................................................................. 426-4404
Christ Chapel ................................................................................................................................... 426-2618
Colleges and Academic Departments
Arts and Sciences, Dean and Associate Dean ......................................................................... 426-1414
Arts and Sciences Departments and Centers
Art ....................................................................................................................................... 426-1230
Biological Sciences ............................................................................................................. 426-3262
Center for Geophysical Investigation of the Shallow Subsurface (CGISS) ........................ 426-1419
Chemistry............................................................................................................................ 426-3000
English ................................................................................................................................ 426-3426
Geosciences ....................................................................................................................... 426-1631
Hemingway Western Studies Center.................................................................................. 426-1999
Mathematics ....................................................................................................................... 426-1172
Modern Languages ............................................................................................................. 426-3956
Music .................................................................................................................................. 426-1596
Philosophy .......................................................................................................................... 426-3304
Physics ............................................................................................................................... 426-3775
Raptor Research Center ..................................................................................................... 426-3329
Theatre Arts ........................................................................................................................ 426-3957
Business and Economics, College of ........................................................................................ 426-1125
Business and Economics Departments and Centers
Accountancy ....................................................................................................................... 426-3461
Student Services Center ..................................................................................................... 426-3859
Economics .......................................................................................................................... 426-3351
Idaho Council on Economic Education ............................................................................... 426-1193
Idaho Small Business Development Center ....................................................................... 426-1640
Information Technology and Supply Chain Management .................................................. 426-1181
International Business Programs........................................................................................ 426-4205
Management ....................................................................................................................... 426-1313
Marketing and Finance ....................................................................................................... 426-3356
Education, College of ................................................................................................................ 426-1611
Education Departments and Centers
Bilingual Education, Dept. of .............................................................................................. 426-4077

47

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

Center for School Improvement and Policy Studies ........................................................... 426-1077
College Assistance Migrant Program (CAMP) ................................................................... 426-3203
Counselor Education .......................................................................................................... 426-1219
Curriculum, Instruction and Foundational Studies .............................................................. 426-1672
Early Childhood Studies ..................................................................................................... 426-2814
Educational Talent Search (ETS) ....................................................................................... 426-3572
Educational Technology ..................................................................................................... 426-1966
Graduate Programs ............................................................................................................ 426-1731
High School Equivalency Program (HEP) .......................................................................... 426-1364
Idaho RADAR Network Center ........................................................................................... 426-3471
Kinesiology ......................................................................................................................... 426-4270
Literacy ............................................................................................................................... 426-2862
Special Education ............................................................................................................... 426-2814
Student Success Program (SSP) ....................................................................................... 426-3583
Teacher Education.............................................................................................................. 426-2756
Trio Pre-College Programs – Educational Talent Search (ETS) and Upward Bound ........ 426-3572
Upward Bound .................................................................................................................... 426-3572
Engineering, Dean .................................................................................................................... 426-1153
Engineering Departments
Civil Engineering ................................................................................................................. 426-3743
Computer Science .............................................................................................................. 426-5788
Construction Management ................................................................................................. 426-3764
Electrical and Computer Engineering ................................................................................. 426-5788
Instructional and Performance Technology ........................................................................ 426-1312
Material Science and Engineering ...................................................................................... 426-5788
Mechanical and Biomedical Engineering ........................................................................... 426-4078
Graduate College, Dean ........................................................................................................... 426-3647
Graduate Admission and Degree Services ........................................................................ 426-3903
Health Sciences ........................................................................................................................ 426-1678
Health Sciences Departments and Centers
Center for Excellence in Environmental Health and Safety................................................ 426-5776
Center for Health Policy ...................................................................................................... 426-3118
Center for the Study of Aging ............................................................................................. 426-5899
Community and Environmental Health ............................................................................... 426-3929
Health Informatics and Health Information Management Program (HIIM) ......................... 426-1130
Health Sciences Graduate Program ................................................................................... 426-3929
Nursing ............................................................................................................................... 426-4143
Occupational Safety Health Administration Consultation (OSHCon) ................................. 426-3283
RADAR ............................................................................................................................... 426-3471
Radiologic Sciences ........................................................................................................... 426-1996
Respiratory Care ................................................................................................................. 426-3383
Social Sciences and Public Affairs, College of ......................................................................... 426-1368
Social Sciences Departments and Centers
Anthropology....................................................................................................................... 426-3023
Canadian Studies ............................................................................................................... 426-1458
Center for Applied Archaeological Sciences (CAAS) ......................................................... 426-3444
Center for Idaho History and Politics .................................................................................. 426-1255
Communication ................................................................................................................... 426-3320
Community and Regional Planning .................................................................................... 426-1476
Conflict Management Services/Dispute Resolution ........................................................... 426-3928
Criminal Justice .................................................................................................................. 426-4114
Energy Policy Institute ........................................................................................................ 426-5708
Environmental Finance Center ........................................................................................... 426-4110
History ................................................................................................................................. 426-1255
Military Science ................................................................................................................... 426-3500
Political Science .................................................................................................................. 426-1458
Psychology ......................................................................................................................... 426-1207

48

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

Public Policy and Administration ........................................................................................ 426-1476
Social Work ......................................................................................................................... 426-1568
Sociology ............................................................................................................................ 426-3406
Communications and Marketing ...................................................................................................... 426-1577
Counseling Services ........................................................................................................................ 426-1459
Cultural Center ................................................................................................................................. 426-5950
Emergency Student Locator Service ............................................................................................... 426-1418
Emeritus Guild ................................................................................................................................. 426-4836
Enrollment Services ......................................................................................................................... 426-2384
Environmental Health and Safety .................................................................................................... 426-3999
Extended Studies, Dean .................................................................................................................. 426-3706
Extended Studies Departments and Centers
Administration............................................................................................................................ 426-1709
Center for Professional Development ....................................................................................... 426-3861
Concurrent Enrollment .............................................................................................................. 426-3294
Distance Learning ..................................................................................................................... 426-5622
Gowen Field .............................................................................................................................. 272-3758
Inter Session ............................................................................................................................. 426-1709
Mountain Home ......................................................................................................................... 828-6746
Oshers Lifelong Learning Institute ............................................................................................ 426-1709
Summer Programs .................................................................................................................... 426-3293
Twin Falls Programs ................................................................................................................. 736-2161
Weekend University .................................................................................................................. 426-4092
Facilities Administration
Architectural and Engineering Services .................................................................................... 426-1188
Facilities Operations and Maintenance ..................................................................................... 426-1409
Financial Aid .................................................................................................................................... 426-1664
General Counsel .............................................................................................................................. 426-1203
Grants Accounting (Sponsored Projects Accounting) ..................................................................... 426-1791
Housing (Student) ................................................................................................................................... 447-1001
Human Resource Services .............................................................................................................. 426-1616
Idaho Center for the Book and Idaho Film Collection ...................................................................... 426-1999
Idaho Geological Survey.................................................................................................................. 426-4002
Idaho Small Business Development Center .................................................................................... 426-1640
Internal Audit and Advisory Services ............................................................................................... 426-1533
International Student Services ......................................................................................................... 426-3652
Library
Main Number ............................................................................................................................. 426-1234
Reference-Government Documents ......................................................................................... 426-3301
Morrison, Velma V., Center for the Performing Arts
Ticket Information ...................................................................................................................... 426-1110
New Student and Family Programs ................................................................................................. 426-1679
Office of Information Technology ........................................................................................................... 426-1433
Outdoor Programs .................................................................................................................................. 426-1946
Payments and Disbursement Center ............................................................................................... 426-1212
Printing and Graphics Services ....................................................................................................... 426-1269
Copy Center, Education Building .............................................................................................. 426-1351
Sign Shop .................................................................................................................................. 426-3588
Purchasing Department ................................................................................................................... 426-1283
Registrar's Office ............................................................................................................................. 426-4249
Research Compliance, Office of ...................................................................................................... 426-5401
Residence Halls ............................................................................................................................... 447-1001
Apartments ................................................................................................................................ 447-1002
Barnes Towers .......................................................................................................................... 447-1013
Chaffee Hall............................................................................................................................... 447-1011
Driscoll Hall ............................................................................................................................... 447-1009
Keiser Hall ................................................................................................................................. 447-1009

49

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

Morrison Hall ............................................................................................................................. 447-1009
Taylor Hall ................................................................................................................................. 447-1009
University Square ...................................................................................................................... 447-1002
Risk Management and Insurance .......................................................................................................... 426-5955
Security and Law Enforcement (Boise Police Department) .................................................................. 426-6911
Student Housing .............................................................................................................................. 447-1001
Student Union
Information Desk ....................................................................................................................... 426-4636
Cultural Center .......................................................................................................................... 426-5950
Game Center ............................................................................................................................. 426-1456
Scheduling-Conference Services .............................................................................................. 426-1677
Student Involvement and Leadership ....................................................................................... 426-4636
Student Government (ASBSU) ................................................................................................. 426-1292
University Dining Services ........................................................................................................ 426-1225
Taco Bell Arena
Ticket Information ...................................................................................................................... 426-1766
Administration............................................................................................................................ 426-1900
Tech Help ........................................................................................................................................ 426-4357
Transcripts ....................................................................................................................................... 426-4249
Transportation and Parking Services .............................................................................................. 426-7275
University Advancement .................................................................................................................. 426-2051
University Health Services ............................................................................................................... 426-1459
University Security (Boise Police Department) ................................................................................ 426-6911
University Switchboard .................................................................................................................... 426-1000
Veterans Services ............................................................................................................................ 426-3744
Women's Center .............................................................................................................................. 426-4259

COLLEGE OF SOUTHERN IDAHO
P.O. Box 1238, 315 Falls Avenue, Twin Falls, ID 83303-1238 ........................................................ 733-9554
Internet ...............................................................................................................................................www.csi.edu
PRESIDENT – Dr. David J. “Jeff” Fox ................................................................................................... 732-6220
Athletic Director – Joel Bate ................................................................................................................... 732-6836
Chief Academic Officer/Executive Vice President – Dr. Todd Schwarz ............................................... 732-6325
Dean of Instruction – Dr. Cindy Bond..................................................................................................... 732-6454
Dean of Instruction – Dr. John Miller ...................................................................................................... 732-6280
Dean of Instruction – Terry Patterson .................................................................................................... 732-6402
Dean of Health Science and Human Services – Dr. Mark Sugden ...................................................... 732-6849
Dean of Student Services – Scott Scholes ............................................................................................ 732-6221
Finance/Vice President of Administration – John M. “Mike” Mason ..................................................... 732-6203
Finance/Dean of Finance – Jeff Harmon ............................................................................................... 732-6210
Foundation Director – Debra Wilson ...................................................................................................... 732-6245
Human Resources Director – Monty Arrossa ........................................................................................ 732-6267
Institutional Research and Support Dean – Dr. Ken Campbell ............................................................. 732-6243
Physical Plant Director – Randy Dill ....................................................................................................... 732-6600
Planning and Development Vice President – Dr. Edit Szanto .............................................................. 732-6242
Public Relations Director – Doug Maughan ........................................................................................... 732-6262
Sports Information Director – Karen Baumert........................................................................................ 732-6279
Student Admissions and Records Director – Gail Schull ...................................................................... 732-6232
Student Advising Director – Cesar Perez .............................................................................................. 732-6250
Student Financial Aid Director – Jennifer Zimmers ............................................................................... 732-6277
Student Services Vice President – Dr. Edit Szanto ............................................................................... 732-6242
TDD Counseling...................................................................................................................................... 734-9929
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 736-3015

50

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

COLLEGE OF WESTERN IDAHO
P.O. Box 3010, Nampa, ID 83653
One Stop Student Services .................................................................................................................... 562-3000
Administration ......................................................................................................................................... 562-3500
FACSIMILE MACHINE – One Stop Student Services .......................................................................... 562-3216
Internet ................................................................................................................................................. cwidaho.cc
CAMPUS LOCATIONS:
Nampa Campus – 5500 East Opportunity Drive, Nampa, ID 83687
Canyon County Center – 2407 Caldwell Boulevard, Nampa, ID 83651
Ada County Campus – 1360 South Eagle Flight Way, Boise, ID 83709
CWI at Boise State University – 1464 University Drive, Boise, ID 83706
Horticulture Program – 2444 Old Penitentiary Road, Boise, ID 83712
PRESIDENT – Dr. Bert Glandon............................................................................................................ 562-3200
Assistant to the President – Kathy Ohnsman ........................................................................................ 562-3160
Instruction and Student Services, Executive Vice President – David Shellberg .................................. 562-3257
Finance and Administration, Vice President – Cheryl Wright ............................................................... 562-3299
Resource Development, Vice President – Craig Brown........................................................................ 562-3412
Enrollment and Student Services, Assistant Vice President – Terry Blom ........................................... 562-3250
Human Resources, Executive Director – Denise Kohtz ........................................................................ 562-3229
Marketing and Advancement, Executive Director – Jennifer Couch .................................................... 562-3508
Foundation, Interim Executive Director – Craig Brown ......................................................................... 562-3516
Academic Affairs, Assistant Vice President – Brenda Pettinger ........................................................... 562-3252
Professional Technical Education, Dean – Will Fanning ....................................................................... 562-2505
Business Partnerships/Workforce Development, Executive Director – Scott Fenwick ........................ 562-2550
Adult Basic Education, Director – Jac Webb ......................................................................................... 562-2063
Dual Credit, Director – Dr. Eric Studebaker ........................................................................................... 562-3247
Tech Prep, Coordinator – Sam Galan.................................................................................................... 562-3228
Financial Aid, Director – Kevin Jensen .................................................................................................. 562-3251
Library, Director – Kim Leeder................................................................................................................ 562-3114
Student Enrichment, Director – Lori Manzanares.................................................................................. 562-3263
Registrar – Connie Black ........................................................................................................................ 562-3252
Controller – Marilyn Griggs ..................................................................................................................... 562-3281
Budget, Director – Jeff Shinn.................................................................................................................. 562-3279
Information Technology, Chief Information Officer – Steve Stelter ....................................................... 562-2089
Institutional Effectiveness, Director – Doug DePriest ............................................................................ 562-3505

IDAHO EDUCATIONAL SERVICES FOR THE DEAF AND THE BLIND
1450 Main Street, Gooding, ID 83330 ................................................................................................ 934-4457
Internet ........................................................................................................................................... www.iesdb.org
ADMINISTRATOR – Brian Darcy .............................................................................................934-4457 ext 302
Director of Finance.....................................................................................................................934-4457 ext 306
Human Resources – Shelley Comstock ...................................................................................934-4457 ext 307
Student Services, Director of – Charles Hunter ........................................................................934-4457 ext 371
Outreach, Director of the Deaf/HOH – Paula Mason ...............................................................934-4457 ext 305
Outreach, Director of the Blind – Paula Mason ........................................................................934-4457 ext 305
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 934-8352

51

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

REGION I OUTREACH SERVICES
2101 Lakewood Drive, Suite 224, Coeur d'Alene, ID 83814
Visually Impaired – Christina Johnson ............................................................................................ 661-9122
Hearing Impaired – Cortney Peters ................................................................................................. 661-9120
REGION II OUTREACH SERVICES
1118 F Street, Suite 305, Lewiston, ID 83501
Visually Impaired – Daniel Putnam ................................................................................................. 791-8558
Hearing Impaired – Mallory Henry................................................................................................... 661-9893
REGION III OUTREACH SERVICES
704 Blaine Street, Caldwell, ID 83605
Office Secretary – Samantha Rand................................................................................................. 505-4071
Hearing Impaired.............................................................................................................................. 731-8940
Visually Impaired .............................................................................................................................. 731-8940
REGION IV OUTREACH SERVICES
3071 East Franklin Road, Suite 212, Meridian, ID 83642
Administrative Assistant – Lila Garvin ............................................................................................. 473-4143
Hearing Impaired.............................................................................................................................. 731-8940
Visually Impaired .............................................................................................................................. 731-8940
REGION V OUTREACH SERVICES
1450 Main Street, Gooding, ID 83330
Visually Impaired .............................................................................................................................. 934-4457
Hearing Impaired.............................................................................................................................. 934-4457
REGION VI OUTREACH SERVICES
Main Street Plaza, 427 North Main, Suite H, Pocatello, ID 83204
Visually Impaired – Kathryn Welsh.................................................................................................. 589-2032
Hearing Impaired – Donna Wesen .................................................................................................. 251-0387
REGION VII OUTREACH SERVICES
2300 North Yellowstone, Box 19, Idaho Falls, ID 83401
Visually Impaired .............................................................................................................................. 731-8940
Hearing Impaired.............................................................................................................................. 731-8940

EASTERN IDAHO TECHNICAL COLLEGE
1600 South 25th East, Idaho Falls, ID 83404
Internet ....................................................................................................................................... www.eitc.edu
PRESIDENT – Steven Albiston .............................................................................................. 524-3000 ext 3366
Vice President of Instruction and Student Affairs – Sharee Anderson ................................. 524-3000 ext 3333
Vice President of Finance and Administration – James W. Stratton .................................... 524-3000 ext 3328
Workforce Training/Continuing Education Manager – Kenneth Erickson ............................ 524-3000 ext 3381
Controller – Don Bourne ......................................................................................................... 524-3000 ext 3360
Director of Financial Aid – Shayna Sharp .............................................................................. 524-3000 ext 3389
Career Placement and Recruiting Coordinator – Jessica Dixon ........................................... 524-3000 ext 3337
Admissions/Registrar – Suzanne Felt .................................................................................... 524-3000 ext 3361
Human Resources – Scottie Ann Kelly .................................................................................. 524-3000 ext 3201
FACSIMILE MACHINE – Administration ............................................................................................... 524-3007
FACSIMILE MACHINE – Business Office ............................................................................................. 524-0429
FACSIMILE MACHINE – Human Resources ........................................................................................ 525-7303
FACSIMILE MACHINE – Student Services ........................................................................................... 525-7026

52

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

IDAHO STATE UNIVERSITY
921 South 8th Avenue, Pocatello, ID 83209 ..................................................................................... 282-0211
Internet ........................................................................................................................................ www.isu.edu
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 282-4000
PRESIDENT – Dr. Arthur C. Vailas ........................................................................................................ 282-3440
FACSIMILE MACHINE ...............................................................................................................282-4487
General Counsel/Counsel to the President/Risk Management – David E. Alexander .................. 282-3234
Internal Auditing, Director – Reese Jensen .................................................................................... 282-3182
Intercollegiate Athletics, Director – Jeff Tingey ............................................................................... 282-4064
Provost and Vice President for Academic Affairs – Dr. Laura Woodworth-Ney ............................ 282-2171
FACSIMILE MACHINE .............................................................................................................. 282-4487
Vice Provost – Dr. Lyle Castle ......................................................................................................... 282-3218
Associate VP for Undergraduate Affairs – Dr. Margaret Johnson ................................................. 282-3520
Vice Provost/Executive Dean for Division of Health Sciences – Dr. Linda Hatzenbuehler ........... 282-2762
Associate VP for Institutional Effectiveness – Selena Grace ......................................................... 373-1874
Associate VP for University Programs, Meridian – Dr. Bessie Katsilometes................................. 282-1708
College of:
Arts and Letters, Founding Dean – Dr. Kandi Turley-Ames .................................................... 282-3053
Business, Dean – Dr. Thomas Ottaway ................................................................................... 282-3585
Education, Dean – Dr. Deb Hedeen ......................................................................................... 282-3259
Science and Engineering, Interim Dean – Dr. Richard Brey ................................................... 282-4539
Graduate School, Dean – Dr. Cornelis Vander Schyf.............................................................. 282-2490
Division of Health Sciences, Executive Dean – Dr. Linda Hatzenbuehler .............................. 282-2762
Pharmacy, Dean – Dr. Paul Cady ............................................................................................ 282-2175
Technology, Dean – Mr. Scott Rasmussen.............................................................................. 282-2507
Programs:
ISU – Meridian, Associate VP for Academic Programs – Dr. Bessie M. Katsilometes .........373-1708
ISU – Idaho Falls, VP for Academic Programs – Dr. Lyle Castle ............................................ 282-7892
ISU – Twin Falls Programs, Director – Chris Vaage........................................... 282-4840 or 736-2101
Central Academic Advising, Director – JoAnn Hertz ...................................................................... 282-3277
Student Success Center, Executive Director – Dr. Cynthia Hill ..................................................... 282-4703
Continuing Education and Conference Services, Interim Director – Jeff Hough ........................... 282-3155
Idaho Museum of Natural History, Director – Dr. Herb Maschner ................................................. 282-3168
Information Technology Services, CIO – Randy Gaines ................................................................ 282-2872
International Programs and Services, Director – Maria Fletcher ................................................... 282-5304
Institutional Research, Director – Vincent Miller ............................................................................. 282-1045
Library, Librarian and Interim Dean – Karl Bridges......................................................................... 282-3045
Registration and Records, Director – Laura McKenzie .................................................................. 282-2661

53

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

Vice President for Finance and Administration – James Fletcher .................................................. 282-3540
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 282-4725
EEO, Affirmative Action and Diversity, Director – Stacey Gibson .................................................. 282-3973
Assistant Vice President for Finance and Administration – Peter “Mac” Hart ............................... 282-4117
Assistant Vice President for Finance and Academic Affairs – V. Lynnette Mitchell ...................... 282-4380
Budget Officer – Leo Herrman......................................................................................................... 282-4277
Controller – Jeana Henley ............................................................................................................... 282-4208
Facility Services, Associate Vice President – Phillip M. Moessner ................................................ 282-2209
Financial Aid and Scholarships, Director – James Martin .............................................................. 282-2981
Human Resources, Director – Brian Sagendorf ............................................................................. 282-2517
Information Technology Services, CIO – Randy Gaines ................................................................ 282-2872
Public Safety, Director – Stephen Chatterton ................................................................................. 282-2515
Purchasing, Director – David Buck .................................................................................................. 282-3111
Vice President for Institutional Advancement – Dr. Kent Tingey .................................................... 282-3198
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 282-4487
Alumni Relations, Director – K.C. Felt ............................................................................................. 282-3755
Development, Associate Vice President – Scott Turner ................................................................. 282-3470
Events, Director – George Casper .................................................................................................. 282-3398
Government Relations, Director – Kent Kunz ................................................................................. 241-2900
Marketing and Communication, Interim Director – Andrew Taylor ................................................ 282-3620
Vice President for Research and Economic Development – Dr. Howard Grimes ......................... 282-3134
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 282-4487
Research Development and Support, Executive Director – Dave Harris ...................................... 282-5824
Research Innovation, Executive Director – Kevin Randolph.......................................................... 282-3390
Research Integrity, Executive Director – Dr. Deb Easterly ............................................................. 282-2618
Contracts, Director – Monica Smith-Huyg ....................................................................................... 282-3478
GIS Research and Training Center (GIS), Director – Keith Weber................................................ 282-2757
Idaho Accelerator Center (IAC) ....................................................................................................... 282-5877
Center for Advanced Energy Studies (CAES), Assoc. Director – Dr. Jason Harris ...................... 533-8110
Cntr. for Archaeology, Materials & Applied Spectroscopy (CAMAS), Dir. – Dr. John Dudgeon ... 282-3474
ISU Biomedical Research Institute (IBRI), Director – Dr. Shawn Bearden .................................... 282-3324
Center for Ecological Research and Education (CERE), Interim Director – Dr. Colden Baxter ... 282-6098
Molecular Core Research Facility (MRCF), Managing Director – Erin O’Leary-Jepsen ............... 282-4890
Research & Innovation in Science & Engineering (RISE), Managing Dir. – Dr. Eric Burgett ....... 282-2220
Vice President for Student Affairs – Dr. Patricia S. Terrell ............................................................... 282-2315
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 282-3719
Assistant Vice President for Student Affairs – Lowell Richards ..................................................... 282-2427
Admissions and Recruitment Services, Director – Matthew Kroeger ............................................ 282-2123
Associated Students of ISU (ASISU), President – Matt Bloxham ............................................... 282-3435
Campus Recreation, Director – Doug Milder .................................................................................. 282-3151
Career Center, Director – Lance Erickson ...................................................................................... 282-2380
Counseling and Testing Center, Director – Dr. Don Paulson......................................................... 282-2130
Early Learning Center, Director – Kerry Williamson ....................................................................... 282-2769
Student Health Center, Director – Ronald M. Solbrig, MD ............................................................. 282-2330
Student Life, Director – Jane Coe Smith ......................................................................................... 282-2794
University Housing, Director – Craig Thompson............................................................................. 282-2120
Veterans’ Sanctuary, Director – Todd Johnson .............................................................................. 282-4298

54

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

LEWIS-CLARK STATE COLLEGE
500 8th Avenue, Lewiston, ID 83501
Internet ....................................................................................................................................... www.lcsc.edu
PRESIDENT – Dr. J. Anthony Fernández ............................................................................................. 792-2216
Academic Affairs, Interim Provost and Vice President of – Lori Stinson .............................................. 792-2213
Academic Programs, Dean of – Mary Flores ......................................................................................... 792-2325
Budget, Director of – Trudy Alva ..................................................................................................... 792-2353
Community Programs, Dean of – Kathy Martin ..................................................................................... 792-2282
Controller – Jeff Phelps .......................................................................................................................... 792-2335
Finance and Administration, Vice President of – Chet Herbst .............................................................. 792-2240
Financial Aid, Director of – Laura Hughes ............................................................................................. 792-2224
Human Resource Services, Director of – Vikki Swift ....................................................................... 792-2269
Professional-Technical Programs, Dean of – Robert Lohrmeyer ......................................................... 792-2225
Registrar/Office of Admission, Director of – Nikol Luther ...................................................................... 792-2223
Student Affairs, Vice President of – Andrew Hanson ............................................................................ 792-2218

NORTH IDAHO COLLEGE
1000 West Garden, Coeur d'Alene, ID 83814
Internet ....................................................................................................................................................... nic.edu
PRESIDENT – Dr. Joseph Dunlap ......................................................................................................... 769-3303
FACSIMILE MACHINE – President’s Office .......................................................................................... 769-3273
Vice President for Instruction – Lita Burns ............................................................................................. 769-3340
FACSIMILE MACHINE – VP for Instruction........................................................................................... 769-7728
Vice President for Resource Management – Ron Dorn ........................................................................ 769-3342
FACSIMILE MACHINE – VP for Resource Management ..................................................................... 665-2785
Vice President for Community Relations and Marketing – Mark Browning .......................................... 769-3316
FACSIMILE MACHINE – VP for Community Relations ........................................................................ 769-3273
Vice President for Student Services – Graydon Stanley ....................................................................... 769-3369
FACSIMILE MACHINE – Vice President for Student Services ............................................................. 665-5438
Admissions, Director – Tami Haft ........................................................................................................... 769-7729
Financial Aid, Director – Joe Bekken ..................................................................................................... 769-3368
Human Resources, Director – Laura Hill ............................................................................................... 769-3304
Library, Public Services Librarian ........................................................................................................... 769-3355
FACSIMILE MACHINE – Library............................................................................................................ 769-3248
Facilities Operations, Director – Mike Halpern ...................................................................................... 769-3413
Registrar, Director – Tami Haft ............................................................................................................... 769-7729
Workforce and Community Education, Director – Marie Price.............................................................. 769-3222

55

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

PROFESSIONAL-TECHNICAL EDUCATION, IDAHO DIVISION OF
650 West State Street, Room 324, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0095
Internet ............................................................................................................................................. pte.idaho.gov
STATE ADMINISTRATOR – Todd Schwarz ........................................................................................ 334-3216
Associate Administrator – Vera McCrink ............................................................................................... 334-3216
Chief Fiscal Officer – Kirk Dennis ........................................................................................................... 334-3216
Director of Program Information and Performance Management – Heather Luchte ........................... 334-3216
ABE/GED ................................................................................................................................................ 334-3216
Agriculture and Natural Resources – Glenn Orthel ............................................................................... 334-3216
Business and Marketing Technology – Dona Orr .................................................................................. 334-3216
Career Guidance and Transition Coordinator ........................................................................................ 334-3216
Certified Public Manager Training .......................................................................................................... 334-3216
Emergency Service Testing – Sandra Wiensz ...................................................................................... 334-3216
Emergency Services Training – Jim Hitch ............................................................................................. 334-3216
Engineering and Technology – Janel Kerr............................................................................................. 334-3216
Family and Consumer Sciences – Theresa Golis ................................................................................. 334-3216
Grants/Budget/Perkins – Josie Chancey ............................................................................................... 334-3216
Health Professions – Joanne Clovis ...................................................................................................... 334-3216
Information Technology – Michael Page................................................................................................ 334-3216
Planning and Performance Management Coordinator .......................................................................... 334-3216
Program Standards Coordinator – Susan Johnson............................................................................... 334-3216
Secondary Coordinator/Professional Development/Certification – Kristi Enger ................................... 334-3216
Skilled and Technical Sciences – Irene Vogel ....................................................................................... 334-3216
State Wellness Coordinator – Jody Zauha ............................................................................................ 334-3216
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2365

PUBLIC TELEVISION, IDAHO
1455 North Orchard Street, Boise, ID 83706
Internet ............................................................................................................................................... idahoptv.org
GENERAL MANAGER – Ron Pisaneschi ............................................................................................ 373-7220
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 373-7245
KAID-TV
1455 North Orchard Street, Boise, ID 83706 ................................................................................. 373-7220
KISU-TV
Idaho State University Campus, 921 South 8th Avenue, Stop 8111, Pocatello, ID 83209 .......... 282-2857
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 282-2848
KUID-TV
University of Idaho Campus, P.O. Box 443101, Radio/TV Center, Moscow, ID 83844 ............... 885-1226
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 885-5711

56

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

UNIVERSITY OF IDAHO
Moscow, ID 83844
Internet ........................................................................................................................................... uidaho.edu
Information .............................................................................................................................................. 885-6111
Business and Accounting/Controller’s Office ......................................................................................... 885-2719
Human Resources .................................................................................................................................. 885-3609
PRESIDENT, Interim – Don Burnett ...................................................................................................... 885-6365
FACSIMILE MACHINE – President's Office .......................................................................................... 885-6558
Provost and Executive Vice President for Academic Affairs, Interim – Katherine Aiken ..................... 885-6448
Vice President for Finance and Administration – Ronald Smith ........................................................... 885-6174
COLLEGE DEANS
Agricultural and Life Sciences, Interim – John Foltz ....................................................................... 885-6681
FACSIMILE MACHINE – Agricultural and Life Sciences ............................................................... 885-6654
Art and Architecture – Mark Hoversten ........................................................................................... 885-5423
Business and Economics – Mario Reyes ........................................................................................ 885-6478
Education – Corinne Mantle-Bromley ............................................................................................. 885-6773
Engineering – Larry Stauffer ............................................................................................................ 885-6470
Natural Resources – Kurt Pregitzer ................................................................................................. 885-6442
FACSIMILE MACHINE, Natural Resources ................................................................................... 885-5534
Graduate Studies – Jie Chen .......................................................................................................... 885-6245
Law, Interim – Michael Satz............................................................................................................. 885-6792
Letters, Arts, and Social Sciences, Interim – John Mihelich........................................................... 885-6426
Library – Lynn Norris Baird .............................................................................................................. 885-6534
Science – Paul Joyce....................................................................................................................... 885-6195
Research and Economic Development – John McIver .................................................................. 885-6689
Veterinary Medicine – Mark McGuire, Intern .................................................................................. 885-7683
WWAMI Medical School, Interim – Joseph Cloud .......................................................................... 885-6388
Public Safety and Security – Matt Dorschel .................................................................................... 885-7209
FACSIMILE MACHINE – Public Safety and Security ..................................................................... 885-7001
Purchasing Services ........................................................................................................................ 885-6116
FACSIMILE MACHINE – Purchasing Services .............................................................................. 885-6060
UNIVERSITY COMMUNICATIONS
Sr. Director of Marketing and Communications – Christopher S. Cooney .................................... 885-6291
Director of Integrated Communications – Stefany Bales................................................................ 885-6567
FACSIMILE MACHINE – University Communications ................................................................... 885-5841
COOPERATIVE EXTENSION SERVICE
315 Falls Avenue, The Evergreen Building, Twin Falls, ID 83301
Director – Charlotte Eberlein .................................................................................................................. 736-3603
NORTHERN DISTRICT
1000 West Hubbard Avenue, Suite 145, Coeur d’Alene, ID 83814-2277
District Director – Michael Howell .................................................................................................... 292-2522
SOUTHERN DISTRICT
1904 East Chicago Street, Caldwell, ID 83605
District Director – Pat Momont ......................................................................................................... 454-7674
EASTERN DISTRICT
1776 Science Center Drive, Suite 205, Idaho Falls, ID 83402
District Director – Barbara Petty ...................................................................................................... 529-8376

57

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

VOCATIONAL REHABILITATION
650 West State Street, Room 150, Boise, ID 83720-0096................................................................ 334-3390
Internet ......................................................................................................................................... vr.idaho.gov
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-5305
ADMINISTRATOR – Don Alveshere ..................................................................................................... 287-6466
Human Resources Specialist – Brandy Brian ........................................................................................ 287-6480
Planning and Evaluation Manager – Jane Donnellan ........................................................................... 287-6477
Fiscal Operations Manager – Stephen Strong ...................................................................................... 287-6446
Information Technology Resource Manager – Scott Williams .............................................................. 287-6447
Program Services Specialist – Howard Fulk.......................................................................................... 287-6451
FIELD SERVICES, BUREAU OF
Chief – Nanna Hanchett ......................................................................................................................... 287-6460
REGION 1 – Coeur d’Alene
2025 West Park Place, Suite 101, Coeur d’Alene, ID 83814-2699
Regional Manager – Gary Hamilton ................................................................................................ 769-1441
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 769-1440
REGION 2 – Lewiston
1118 F Street, P.O. Box 1164, Lewiston, ID 83501-1986
Regional Manager – Brian Brown ................................................................................................... 799-5070
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 799-5073
REGION 3 – Treasure Valley Special Programs
10200 West Emerald Street, Suite 102, Boise, ID 83704
Regional Manager – Alan Aamodt .................................................................................................. 327-7017
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 327-7009
REGION 4 – Twin Falls
650 Addison Avenue West, Suite 102, Twin Falls, ID 83301
Regional Manager – Kent Ireton ..................................................................................................... 736-2156
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 736-2168
REGION 5 – Pocatello
1070 Hiline, Suite 200, Pocatello, ID 83201-2947
Regional Manager – Toni Ziegler .................................................................................................... 236-6333
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 236-6304
REGION 6 – Idaho Falls
1825 Hoopes Avenue, Idaho Falls, ID 83404-8018
Regional Manager – John Orose .................................................................................................... 525-7149
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 525-7104
REGION 7 – Caldwell
3110 East Cleveland Boulevard, #A7, Caldwell, ID 83605-4158
Regional Manager – Nancy Riley .................................................................................................... 454-7606
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 454-7630

58

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

REGION 8 – Boise
10200 West Emerald Street, Suite 101, Boise, ID 83704-8780
Regional Manager – Darrell Quist ................................................................................................... 327-7411
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 327-7417
STATE REHABILITATION COUNCIL ........................................................................................... 334-3390
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-5305

ENVIRONMENTAL QUALITY, DEPARTMENT OF
1410 North Hilton, Boise, ID 83706 .................................................................................................... 373-0502
Internet ..............................................................................................................................www.deq.idaho.gov
DIRECTOR – Curt Fransen ............................................................................................................. 373-0240
Deputy Director – Jess Byrne .......................................................................................................... 373-0240
Management Assistant – Rosie Alonzo ........................................................................................... 373-0240
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 373-0417
Fiscal Office – Dave Sande ............................................................................................................. 373-0473
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 373-0315
Human Resources – Sharon Haylett ............................................................................................... 373-0243
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 373-0169
INL Oversight Program Administrator – Susan Burke ..................................................................... 373-0498
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 373-0429
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 373-0417
BOARD OF ENVIRONMENTAL QUALITY
1410 North Hilton, Boise, ID 83706
Management Assistant – Rosie Alonzo ........................................................................................... 373-0240
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 373-0417
AIR QUALITY DIVISION
Administrator – Tiffany Floyd ........................................................................................................... 373-0440
Administrative Assistant – Tanya Chin ............................................................................................ 373-0440
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 373-0340
ENVIRONMENTAL MANAGEMENT AND INFORMATION DIVISION
Administrator – Sharon Keene ........................................................................................................ 373-0158
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 373-0342
TECHNICAL SERVICES DIVISION
Administrator – Mark Dietrich .......................................................................................................... 373-0193
Administrative Assistant – Helene Wolfgram................................................................................... 373-0193
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 373-0143
WASTE AND REMEDIATION DIVISION
Administrator – Orville Green .......................................................................................................... 373-0148
Administrative Assistant – Teri Gregory .......................................................................................... 373-0148
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 373-0576
KELLOGG SUPERFUND PROJECT OFFICE
1005 West McKinley, Kellogg, ID 83837 .................................................................................. 783-5781
FACSIMILE MACHINE .............................................................................................................. 783-4561

59

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

WATER QUALITY DIVISION
Administrator – Barry Burnell ........................................................................................................... 373-0120
Administrative Assistant – Dawn Shepherd..................................................................................... 373-0487
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 373-0576
REGIONAL OFFICES
BOISE DEQ REGIONAL OFFICE
1445 North Orchard Street, Boise, ID 83706
Regional Administrator – Pete Wagner ..................................................................................... 373-0550
Administrative Assistant – Linda Clark ...................................................................................... 373-0177
FACSIMILE MACHINE .............................................................................................................. 373-0287
COEUR D’ALENE DEQ REGIONAL OFFICE
2110 Ironwood Parkway, Coeur d'Alene, ID 83814
Regional Administrator – Dan Redline ...................................................................................... 769-1422
Administrative Assistant – Faye Beller ...................................................................................... 769-1422
FACSIMILE MACHINE .............................................................................................................. 769-1404
IDAHO FALLS DEQ REGIONAL OFFICE
900 North Skyline, Suite B, Idaho Falls, ID 83402
Regional Administrator – Erick Neher ....................................................................................... 528-2650
Administrative Assistant – Tammy Copeland ........................................................................... 528-2650
FACSIMILE MACHINE .............................................................................................................. 528-2695
LEWISTON DEQ REGIONAL OFFICE
1118 "F" Street, Lewiston, ID 83501
Regional Administrator – John Cardwell ................................................................................... 799-4370
Administrative Assistant – Barbara Anderson ........................................................................... 799-4370
FACSIMILE MACHINE .............................................................................................................. 799-3451
SATELLITE OFFICE
300 West Main, Room 203, Grangeville, ID 83530 ........................................................... 983-0808
FACSIMILE MACHINE ....................................................................................................... 983-2873
POCATELLO DEQ REGIONAL OFFICE
444 Hospital Way, #300, Pocatello, ID 83201
Regional Administrator – Bruce Olenick ................................................................................... 236-6160
Administrative Assistant – Marcy Pearhill ................................................................................. 236-6160
FACSIMILE MACHINE .............................................................................................................. 236-6168
TWIN FALLS DEQ REGIONAL OFFICE
1363 Fillmore, Twin Falls, ID 83301
Regional Administrator – Bill Allred ........................................................................................... 736-2190
Administrative Assistant – Sandy Gritton .................................................................................. 736-2190
FACSIMILE MACHINE .............................................................................................................. 736-2194

60

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

FINANCE, DEPARTMENT OF
800 Park Boulevard, Suite 200, 83712; P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0031 ........................... 332-8000
Internet ................................................................................................................................. finance.idaho.gov
DIRECTOR – Gavin M. Gee .................................................................................................................. 332-8010
Administrative Assistant – Lisa Baker .................................................................................................... 332-8011
Toll-Free (Within Idaho) .................................................................................................................. 888-346-3378
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-8097
FINANCIAL INSTITUTIONS BUREAU
Bureau Chief – Mary E. Hughes ............................................................................................................ 332-8005
Bank and Savings Bank Examinations .................................................................................................. 332-8005
Credit Union Examinations ..................................................................................................................... 332-8003
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-8098
CONSUMER FINANCE BUREAU
Bureau Chief – Michael Larsen .............................................................................................................. 332-8002
Collection Agency Licensing................................................................................................................... 332-8002
Finance Company/Payday Lending/Title Lending Licensing ................................................................ 332-8002
Loan Originator Licensing ....................................................................................................................... 332-8002
Residential Mortgage Brokers and Lender Licensing............................................................................ 332-8002
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-8096
SECURITIES BUREAU
Bureau Chief – Marilyn T. Chastain ....................................................................................................... 332-8004
Securities Issuer, Broker/Dealer, Agent Licensing ................................................................................ 332-8004
Money Transmitter Licensing ................................................................................................................. 332-8004
Escrow/1031 Exchange Licensing ......................................................................................................... 332-8004
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-8099
SUPPORTING SERVICES BUREAU
Bureau Chief – David Jensen................................................................................................................. 332-8020
Human Resources – Angela Baker ........................................................................................................ 332-8022
Accounting – Jill Peterson-Pate ............................................................................................................. 332-8023
Technical Support – Blake Wickham ..................................................................................................... 332-8026
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-8099
LEGAL
Attorney – Joe Jones .............................................................................................................................. 332-8090
Attorney – Alan Conilogue ...................................................................................................................... 332-8090
Attorney – Brian Nicholas ....................................................................................................................... 332-8090
Paralegal – Stephanie Sze ..................................................................................................................... 332-8090

61

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

FISH AND GAME, DEPARTMENT OF
HEADQUARTERS BUILDING – 600 South Walnut Street, Boise, ID 83712
MAILING ADDRESS – P.O. Box 25, Boise, ID 83707
Internet ............................................................................................................................. fishandgame.idaho.gov
BOARD/COMMISSION MEMBERS AND TERM EXPIRATION
Mr. Brad Corkill ....................................................... 06-30-17 ............................. Panhandle Region – 682-4602
Mr. Fred Trevey....................................................... 06-30-15 ............................. Clearwater Region – 743-5465
Mr. Bob Barowsky ................................................... 06-30-14 ............................. Southwest Region – 452-3812
Mr. Mark Doerr ........................................................ 06-30-16 .......................... Magic Valley Region – 308-1852
Mr. Randall Budge .................................................. 06-30-14 ................. Southeast Region – 232-6101 ext 340
Mr. Kenny Anderson ............................................... 06-30-15 ......................... Upper Snake Region – 317-7415
Mr. Will Naillon ........................................................ 06-30-16 .................................. Salmon Region – 838-2459
DIRECTOR – Virgil Moore...................................................................................................................... 334-5159
Deputy Director (Operations) – Jim Unsworth ....................................................................................... 334-3771
Deputy Director (Programs/Policy) – Sharon Kiefer .............................................................................. 334-3771
Executive Assistant – Mary Boyer .......................................................................................................... 334-3771
Foundation Development Coordinator – Ann Dehner ........................................................................... 287-2805
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-4885
ADMINISTRATION
Chief, Bureau of Administration – Michael Pearson .............................................................................. 334-3781
Administration Section Manager – Jeff Seward..................................................................................... 287-2811
Principal Financial Specialist – Conan Chiu .......................................................................................... 287-2813
Principal Financial Specialist – Jon Oswald .......................................................................................... 287-2820
License Operations Manager – Craig Wiedmeier ................................................................................. 287-2804
Purchasing Agent – Jim Rice ................................................................................................................. 287-2815
COMMUNICATIONS
Chief, Bureau of Communications – Michael Keckler ........................................................................... 334-3746
Nature Center Superintendent – Dave Cannamela............................................................................... 334-2225
TV/Radio Program Specialist – Vicki Osborn ........................................................................................ 334-3746
Volunteer Services Coordinator – Mary Dudley .................................................................................... 327-7096
Web Master – Ben Studer ...................................................................................................................... 334-3746
ENFORCEMENT
Chief, Bureau of Enforcement – Jon Heggen ........................................................................................ 334-3736
Assistant Chief – Chris Wright ................................................................................................................ 334-3736
Assistant Chief – Greg Wooten .............................................................................................................. 334-3736
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2793
ENGINEERING
Chief, Bureau of Engineering – Michael Maffey .................................................................................... 334-3730
Staff Engineer – Jon Whipple ................................................................................................................. 334-3730
Construction Supervisor – Keith Samson .............................................................................................. 327-7079
FISHERIES
Chief, Bureau of Fisheries – Ed Schriever ............................................................................................. 334-3791
Assistant Bureau Chief – Paul Kline ...................................................................................................... 334-3791
Fishery Manager (Anadromous) – Pete Hassemer ............................................................................... 334-3791
Fishery Manager (Production) – Gary Byrne ......................................................................................... 334-3791
Fishery Manager (Resident) – Jeff Dillon............................................................................................... 334-3791
Fishery Research Manager – Dan Schill ............................................................................................... 334-3791
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2114

62

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

HUMAN RESOURCES
Human Resource Officer – Gina Hodge ................................................................................................ 287-2848
Human Resource Specialist – Rachel Byington .................................................................................... 287-2847
INFORMATION SYSTEMS
Chief, Information Systems – Craig Potcher .......................................................................................... 287-2851
GIS/Idaho Fish and Wildlife Information System Manager – Bart Butterfield ....................................... 287-2722
Information Systems Application Development Manager – Daniel King .............................................. 287-2853
LEGAL
Deputy Attorney General – Dallas Burkhalter ........................................................................................ 287-2875
Deputy Attorney General – Kathleen Trever.......................................................................................... 287-2710
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-4885
WILDLIFE
Chief, Bureau of Wildlife – Jeff Gould .................................................................................................... 334-2920
Assistant Bureau Chief – Brad Compton ............................................................................................... 334-2920
State Habitat Manager – Tom Hemker .................................................................................................. 334-2920
State Conservation Services Manager – Rex Sallabanks..................................................................... 334-2920
State Game Manager – Jon Rachael..................................................................................................... 334-2920
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2114
REGIONS
PANHANDLE REGION
2885 West Kathleen Avenue, Coeur d'Alene, ID 83815 ............................................................... 769-1414
Supervisor – Chip Corsi ................................................................................................................... 769-1414
Regional Conservation Officer – Craig Walker ............................................................................... 769-1414
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 769-1418
CLEARWATER REGION
3316 16th Street, Lewiston, ID 83501 ............................................................................................ 799-5010
Supervisor – Dave Cadwallader ...................................................................................................... 799-5010
Regional Conservation Officer – Mark Hill ...................................................................................... 799-5010
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 799-5012
SOUTHWEST REGION
3101 South Powerline Road, Nampa, ID 83686 ............................................................................ 465-8465
Supervisor – Scott Reinecker .......................................................................................................... 465-8465
Regional Conservation Officer – Charlie Justus ............................................................................. 465-8465
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 465-8467
MCCALL, SOUTHWEST REGION OFFICE
555 Deinhard Lane, McCall, ID 83638-0905.................................................................................. 634-8137
Supervisor – Scott Reinecker (Nampa)........................................................................................... 465-8465
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 634-4320
MAGIC VALLEY REGION
324 South 417 East, Suite #1, Jerome, ID 83338 ......................................................................... 324-4359
Supervisor – Jerome Hansen .......................................................................................................... 324-4359
Regional Conservation Officer – Josh Royse ................................................................................. 324-4359
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 324-1160

63

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

SOUTHEAST REGION
1345 Barton Road, Pocatello, ID 83204-1819 ............................................................................... 232-4703
Supervisor – Mark Gamblin ............................................................................................................. 232-4703
Regional Conservation Officer – Blake Phillips............................................................................... 232-4703
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 233-6430
UPPER SNAKE REGION
4279 Commerce Circle, Idaho Falls, ID 83401 .............................................................................. 525-7290
Supervisor – Steve Schmidt ............................................................................................................ 525-7290
Regional Conservation Officer – Doug Petersen ............................................................................ 525-7290
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 523-7604
SALMON REGION
99 Highway 93 North, Salmon, ID 83467....................................................................................... 756-2271
Supervisor – Tom Curet ................................................................................................................... 756-2271
Regional Conservation Officer – Dave Silcock ............................................................................... 756-2271
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 756-6274

GOVERNOR, OFFICE OF THE
Idaho State Capitol Building, 700 West Jefferson Street, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0034
Internet .......................................................................................................................................gov.idaho.gov
GOVERNOR – C.L. “Butch” Otter .......................................................................................................... 334-2100
Chief of Staff – David Hensley................................................................................................................ 334-2100
Executive Assistant ................................................................................................................................. 334-2100
Governor’s Scheduler ............................................................................................................................. 334-2100
Counsel to the Governor ........................................................................................................................ 334-2100
Press Secretary....................................................................................................................................... 334-2100
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-3454
TDD/TTY or Voice................................................................................................................................... 334-2100

GOVERNOR, EXECUTIVE OFFICE OF THE
AGING, IDAHO COMMISSION ON
341 West Washington Street, 3rd Floor (83702), P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0007 .......... 334-3833
Internet ........................................................................................................................... www.aging.idaho.gov
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-3033
ADMINISTRATOR – Sam Haws ........................................................................................................... 577-2859
Deputy Administrator – Jeff Weller ......................................................................................................... 577-2848
Administrative Services Manager – Kevin Bittner .................................................................................. 577-2857
Program Specialist/Administrative Support – Bettina Briscoe .............................................................. 577-2858
Grants/Contracts Officer – Vicki Yanzuk ................................................................................................ 577-2847
Financial Specialist Sr. – Brian Warner.................................................................................................. 577-2864
Ombudsman for the Elderly – Cathy Hart .............................................................................................. 577-2855
Program Specialist – Deedra Hunt......................................................................................................... 577-2856
Program Specialist – Raul Enriquez ...................................................................................................... 577-2853
Program Specialist – Pam Catt-Oliason ................................................................................................ 577-2852
Program Specialist – Birgit Luebeck ...................................................................................................... 577-2860
Office Specialist II – Jessica Valerio ...................................................................................................... 577-2849
Project Coordinator – Scott Carpenter ................................................................................................... 577-2850

64

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

ARTS, IDAHO COMMISSION ON THE
The Warden’s Residence, 2410 Old Penitentiary Road North, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0008
Internet ............................................................................................................................................ arts.idaho.gov
General Information ................................................................................................................................ 334-2119
EXECUTIVE DIRECTOR – Michael Faison .......................................................................................... 334-2119
Program Specialist .................................................................................................................................. 334-2119
Director, Arts Education – Ruth Piispanen............................................................................................. 334-2119
Director, Artist Services – John McMahon ............................................................................................. 334-2119
Director, Literature and PR – Cort Conley ............................................................................................. 334-2119
Director, Folk/Traditional Arts – Steven Hatcher ................................................................................... 334-2119
Director, Community Development – Michelle Coleman....................................................................... 334-2119
Deputy Director – Stuart Weiser............................................................................................................. 334-2119
Grants Specialist – Jadee Carson .......................................................................................................... 334-2119
Fiscal Specialist – Renae Heinsohn ................................................................................................ 334-2119
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2488

BLIND AND VISUALLY IMPAIRED, COMMISSION FOR THE
341 West Washington Street, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0012
Internet ..................................................................................................................................... icbvi.idaho.gov
ADMINISTRATOR – Angela Jones ................................................................................................. 334-3220
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-2963
Toll-Free (Within Idaho) ............................................................................................................ 800-542-8688
STATEWIDE LOCATIONS:
COEUR D'ALENE
229 East Locust Avenue, Coeur d’Alene, ID 83814
Counselor – Jackie Paulding..................................................................................................... 769-7077
FACSIMILE MACHINE .............................................................................................................. 666-6737
LEWISTON
1118 "F" Street, Lewiston, ID 83501-1986
Counselor – Shane Hyde .......................................................................................................... 799-5009
FACSIMILE MACHINE .............................................................................................................. 799-5125
IDAHO FALLS
1920 East 17th Street, Idaho Falls, ID 83405
Counselor – Matthew Queen .................................................................................................... 525-7028
FACSIMILE MACHINE .............................................................................................................. 525-7012
POCATELLO
427 North Main Street, Suite K, Pocatello, ID 83204-3016
Counselor – Matthew Queen .................................................................................................... 236-6392
FACSIMILE MACHINE .............................................................................................................. 236-6409
TWIN FALLS
650 Addison Avenue West, Suite 101, Twin Falls, ID 83301
Counselor – Linda Upton .......................................................................................................... 736-2140
FACSIMILE MACHINE .............................................................................................................. 736-2142

65

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

DRUG POLICY, OFFICE OF
304 North 8th Street (83702), P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0198 ........................................... 854-3040
Internet ...................................................................................................................................... odp.idaho.gov
DIRECTOR – Elisha Figueroa............................................................................................................... 854-3042
Grant Project Director – Marianne King ................................................................................................. 854-3043
Grant Project Director – Sharlene Johnson ........................................................................................... 854-3048
Program Manager – Caitlin Zak ............................................................................................................. 854-3044
Research Analyst – Nathan Drashner ................................................................................................... 854-3046
Administrative Services Manager – Gayle Hines .................................................................................. 854-3045
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 854-3041

ENERGY RESOURCES, IDAHO OFFICE OF
304 North 8th Street, Suite 250, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0199
Internet ................................................................................................................................. energy.idaho.gov
INTERIM ADMINISTRATOR – John Chatburn
Information ....................................................................................................................................... 332-1660
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 332-1661

FINANCIAL MANAGEMENT, DIVISION OF
304 North 8th Street, 3rd Floor, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0032
Internet ...................................................................................................................................... dfm.idaho.gov
ADMINISTRATOR – Jani Revier ........................................................................................................... 334-3900
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2438
BUDGET BUREAU
Budget Bureau Chief – Shelby Kerns .................................................................................................... 854-3055
MANAGEMENT SERVICES BUREAU
Deputy Administrator and State Financial Officer – David Fulkerson ................................................... 854-3072
ECONOMIC ANALYSIS BUREAU
Chief Economist – Derek Santos ........................................................................................................... 334-3900

HUMAN RESOURCES, DIVISION OF
304 North 8th Street, 3rd Floor, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0066 ....................................... 334-2263
Internet ............................................................................................................................................. dhr.idaho.gov
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 854-3088
Toll-Free Number ............................................................................................................................ 800-554-5627
ADMINISTRATOR – Vicki Tokita........................................................................................................... 854-3076
Deputy Administrator – Kim Toryanski ................................................................................................... 854-3077
Human Resource Associate – Jess Simonds ........................................................................................ 854-3080
PROJECTS
Business Project Manager – Sharon Duncan........................................................................................ 854-3087
Compensation Program Manager – Donna Weast ............................................................................... 854-3079
Chief Learning Officer – Terri De Ninno ................................................................................................. 854-3081
Human Resource Associate – Chris Eismann....................................................................................... 854-3065

66

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

EMPLOYEE RELATIONS
Human Resource Specialist Sr – Joe Webber ...................................................................................... 854-3056
Human Resource Specialist Sr – Michelle Peugh ................................................................................. 854-3073

LIQUOR DIVISION, STATE
1349 East Beechcraft Court, Boise, ID 83716; P.O. Box 179001, Boise, ID 83717-9001 ........... 947-9400
Internet ....................................................................................................................................liquor.idaho.gov
DIRECTOR – Jeff Anderson .................................................................................................................. 947-9402
Chief Deputy Director, Finance and Human Resources, CFO – Tony Faraca .................................... 947-9414
Deputy Director, Information Technology and Security – Jon Spence ................................................. 947-9434
Deputy Director, Procurement and Distribution – Howard Wasserstein ............................................... 947-9456
Education, Procurement and Distribution Manager – Kay Bennett ...................................................... 947-9460
Training Specialist – Catie Wiseman .............................................................................................. 947-9410
Warehouse Supervisor – Dan GreenSky.............................................................................................. 947-9462
Bailment Operations – Kevin McMichael.............................................................................................. 947-9458
Human Resources and Payroll – Debbie DeNardi-Bier....................................................................... 947-9452
Customer Service Representative – Barb Furrer .................................................................................. 947-9400
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 947-9401
DISTRICT I (SOUTHWEST IDAHO)
P.O. Box 727, Emmett, ID 83617
Manager – Gwynna Jensen............................................................................................................. 514-6996
DISTRICT II (SOUTHEAST IDAHO)
13371 North Moonglow, Chubbuck, ID 83202
Manager – Bob Meline ..................................................................................................................... 251-0442
DISTRICT III (NORTH IDAHO)
P.O. Box 1215, Hayden, ID 83835
Manager – Cheryl Hurley-Peterson ................................................................................................. 699-8978

MILITARY DIVISION
Commanding General's Office, 4040 West Guard Building 600, Boise, ID 83705-5004
Internet, Air Guard .............................................................................................................. www.idaho.ang.af.mil
Internet, Army Guard ............................................................................................................ idahoarmyguard.org
Internet, Bureau of Homeland Security .......................................................................................... bhs.idaho.gov
Internet, Idaho National Guard ....................................................................................... nationalguard.idaho.gov
State of Idaho Joint Operations Center (JOC) ....................................................................................... 272-5755
THE ADJUTANT GENERAL – Major General Gary Sayler ................................................................. 422-5242
Executive Assistant – Gayla Crall .......................................................................................................... 422-5242
Executive Officer – Dick Turner .............................................................................................................. 422-5471
Assistant Adjutant General, Air – Brigadier General Richard Turner.................................................... 422-5301
Assistant Adjutant General, Army – Brigadier General John Goodale ................................................. 272-5241
Director of Engineering and Housing ..................................................................................................... 272-4173
U.S. Property and Fiscal Officer – Colonel David Dahle ....................................................................... 272-4543
State Financial Office – Mark Agenbroad .............................................................................................. 422-6001
State Contracting Office – Ben Call ....................................................................................................... 422-6752
Public Affairs Officer – Colonel Tim Marsano ........................................................................................ 422-5268
Protocol Office – Cindy Krapff ................................................................................................................ 422-6364
FACSIMILE MACHINE (Commanding General's Office) ...................................................................... 422-6179
FACSIMILE MACHINE (State Resource Office) ................................................................................... 422-5993

67

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

BUREAU OF HOMELAND SECURITY
Main Line ................................................................................................................................................. 422-3040
BHS Chief – Colonel Brad Richy ............................................................................................................ 422-5301
Special Assistant – Bob Wells ................................................................................................................ 422-3041
Project Assistant ..................................................................................................................................... 422-3035
Public Information Officer – Robert Feeley ............................................................................................ 422-3033
Branch Chief, Operations – Fred Abt ..................................................................................................... 422-3012
Branch Chief, Preparedness and Protection – Pat Lucas ..................................................................... 422-3025
Branch Chief, Grant Management – Brad Hufford ................................................................................ 422-3017
Logistics Manager – Diana DeWeerd .................................................................................................... 422-5725
Finance Branch Manager – Karen Wallen ............................................................................................. 422-3032
Public Private Partnerships Section Chief – Mary Marsh ...................................................................... 422-5723
Hazard Material Operations – Jeff Rylee ............................................................................................... 422-5724
Hazard Material Duty Officer (STATECOMM – 24 Hours) .................................................................... 846-7610
Critical Infrastructure Protection Program Manager – Heidi Novich ..................................................... 422-3047
State Hazard Mitigation Officer – Mark Stephensen ............................................................................. 422-5726
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 422-3044
EMERGENCY COMMUNICATIONS COMMISSION
Internet .......................................................................................................................................... e911.idaho.gov
ECC Project Manager ............................................................................................................................ 258-6526
STATEWIDE INTEROPERABILITY EXECUTIVE COUNCIL
Internet ............................................................................ bhs.idaho.gov/pages/communications/idahosiec.aspx
SIEC Program Manager ......................................................................................................................... 422-3040
STATEWIDE LOCATIONS:
Southeast Area Field Officer – Kenneth E. Fagnant ...................................................................... 238-9113
10714 North Fairgrounds Road, Pocatello, ID 83202-5219
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 238-9139
Northeast Area Field Officer – Michael G. Clements ...................................................................... 745-8641
P.O. Box 97, Rigby, ID 83442
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 745-0642
North Area Field Officer – Jay D. Baker .......................................................................................... 666-6738
600 West Prairie, Coeur d'Alene, ID 83814-8764
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 666-6739
Central Area Field Officer – Gary W. Davis .................................................................................... 736-3076
1069 Frontier Road, Twin Falls, ID 83301-3371
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 736-3074
North Central Area Field Officer – Deborah “Debi” L. Ruppe......................................................... 799-5127
2707 16th Avenue, Lewiston, ID 83501
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................... 799-5125 or 799-5042

68

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

PUBLIC SAFETY COMMUNICATIONS
Branch Chief, Interoperable Communication ......................................................................................... 288-4000
Public Safety Communications Project Manager – Jim Brede..................................................... 288-4000 ext 4
DISTRICT 1
600 West Prairie Avenue, Coeur d'Alene, ID 83815-8764
District Supervisor – Ken Hallet ........................................................................... 288-4010 or 772-9665
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 288-4011
DISTRICT 2
2700 North and South Highway, Lewiston, ID 83501
Technical Coordinator – Kevin Zywina ................................................................ 288-4020 or 799-3496
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 288-4021
DISTRICT 3
700 South Stratford Drive, Meridian, ID 83642
Technical Coordinator – Clarence Dishner .............................................................................. 288-4002
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 288-2605
FLEET COMMUNICATIONS GROUP
700 South Stratford Drive, Meridian, ID 83642
Technical Coordinator – Robert Hugi ....................................................................................... 288-4007
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 288-2605
DISTRICT 4
53 East Baseline Road, Rupert, ID 83350
Communications Analyst – Darrin Terry................................................................................... 288-4005
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 288-4041
DISTRICT 5
Idaho State Police, 5205 South 5th Avenue, Pocatello, ID 83204
District Supervisor – Kendall Andersen ............................................................... 288-4050 or 236-6266
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 288-4051
DISTRICT 6
Division of Highways, 206 North Yellowstone Highway, Rigby, ID 83442
District Supervisor – Brett Jensen ....................................................................... 288-4060 or 745-7781
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 288-4061

NORTHWEST POWER AND CONSERVATION COUNCIL
450 West State Street, 3rd Floor, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0062 .................................... 334-6970
Internet ....................................................................................................................................www.nwcouncil.org
COUNCIL MEMBER – W. Bill Booth ..................................................................................................... 334-6970
COUNCIL MEMBER – Jim Yost ............................................................................................................ 334-6970
Administrator/Office Manager – Karen Dunn ......................................................................................... 334-6970
Idaho Office Director / Policy Analyst – Jeff Allen.................................................................................. 334-6970
Power Policy Analyst – Shirley Lindstrom.............................................................................................. 334-6970
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2112

69

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

PUBLIC EMPLOYEE RETIREMENT SYSTEM OF IDAHO (PERSI)
Main Office: 607 North 8th Street, Boise, ID 83702
Pocatello Office: 850 East Center, Suite D
Coeur d’Alene Office: 2005 Ironwood Parkway, Suite 226
All PERSI mail from any area should be directed to P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0078
Internet .....................................................................................................................................persi.idaho.gov
Member Answer Center ......................................................................................................................... 334-3365
Toll-Free.................................................................................................................................... 800-451-8828
Employer Service Center ....................................................................................................................... 287-9525
Toll-Free.................................................................................................................................... 866-887-9525
EXECUTIVE DIRECTOR – Don D. Drum ............................................................................................. 287-9230
Administrative Assistant – Erin Duran .................................................................................................... 287-9273
Management Assistant – Miho Reed ..................................................................................................... 287-9307
Deputy Director – Lisa Steele ................................................................................................................ 287-9269
PERSI Answer Center Supervisor – Melody Hodges ........................................................................... 287-9236
PERSI Retirement Services Supervisor – Lisa Conn ............................................................................ 287-9245
PERSI Member Services Manager – Kimberlee Hall ............................................................................ 287-9306
IT Manager – Larry Sweat ...................................................................................................................... 287-9280
Financial Officer – James Monroe ......................................................................................................... 287-9231
Employer Service Center Manager – Debbie Buck ............................................................................... 287-9255
Choice Plan Manager – Diane Kaiser .................................................................................................... 287-9256
Public Information Officer – Kelly Cross................................................................................................. 287-9261
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-3805

SPECIES CONSERVATION, OFFICE OF
304 North 8th Street, Suite 149, Boise, ID 83702
Internet ................................................................................................................................ species.idaho.gov
ADMINISTRATOR – Dustin T. Miller ................................................................................................... 332-1555
Assistant to the Administrator – Danelle Heath ................................................................................ 334-2189
Legal Counsel/Policy Advisor – Cally Younger .................................................................................... 332-1556
Legal Counsel/Policy Advisor – Sam Eaton ......................................................................................... 332-1552
Project Manager – Terry McRoberts ...................................................................................................... 332-1554
Program Manager – Mike Edmondson .................................................................................................. 332-1551
Project Manager – Amy Hines................................................................................................................ 332-1557
Project Manager – Jonathan “Jon” Beals............................................................................................... 332-1553
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2172

70

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

HEALTH AND WELFARE, DEPARTMENT OF
Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0036
Internet ...................................................................................................................... healthandwelfare.idaho.gov
General Information – 2-1-1 Idaho CareLine ............................................................ Dial 2-1-1 or 800-926-2588
OFFICE OF THE DIRECTOR
10th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
DIRECTOR – Richard M. Armstrong ..................................................................................................... 334-5500
Executive Assistant – Elsie Boyd ........................................................................................................... 334-5502
Deputy Director, Medicaid, Behavioral Health and Managed Care Services – Denise Chuckovich ... 334-5500
Deputy Director, Public Health, Welfare and Family and Welfare Services – Drew Hall ..................... 334-5500
Deputy Director, Support Services – David N. Taylor ........................................................................... 334-5500
Public Information Manager – Tom Shanahan ...................................................................................... 334-0668
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-6558
TDD ......................................................................................................................................................... 334-4921
MEDICALLY INDIGENT SERVICES
10th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Program Administrator – Cynthia York .................................................................................................. 334-4923
Administrative Assistant – Kim Thurston ............................................................................................... 334-0612
BOARD OF HEALTH AND WELFARE
10th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Board Liaison – Kim Thurston ................................................................................................................ 334-0612
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-6558
ATTORNEY GENERAL'S OFFICE, DIVISION OF HUMAN SERVICES
10th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036 .................... 334-5537
AUDITS AND PROGRAM INTEGRITY, BUREAU OF
9th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Chief – Steve Bellomy ............................................................................................................................ 334-0609
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-5694
CRIMINAL HISTORY UNIT
1720 Westgate Drive, Boise, ID 83704
Acting Supervisor – Fernando Castro ............................................................................................. 332-7999
Toll-Free ................................................................................................................................... 800-340-1246
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 332-7991
WELFARE FRAUD INVESTIGATIONS UNIT
9th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
See Regional Listing for Investigators
Toll-Free Fraud Hotline ............................................................................................................ 866-635-7515
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-0686
INTERNAL AUDIT UNIT
9th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Supervisor – Brandon Weber .......................................................................................................... 334-5614
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-5694

71

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

MEDICAID FRAUD AND PROGRAM INTEGRITY UNIT
3rd Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Supervisor – Lori Stiles .................................................................................................................... 334-0653
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-2026
Medicaid Fraud Complaint ........................................................................................................ 334-5754
FINANCIAL SERVICES, BUREAU OF
9th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Acting Administrator – David Taylor ....................................................................................................... 334-5500
Financial Executive Officer – Jodi Osborn ............................................................................................. 334-0679
Management Assistant – Sue Hill .......................................................................................................... 334-5578
Budget Management – Rachelle Vance ................................................................................................ 334-4915
Financial Systems – Amy Dunaway ....................................................................................................... 334-6665
FISCAL Help Line ................................................................................................................................... 334-4999
Business Office – Becky LaMay ............................................................................................................. 334-5597
Employee Services ................................................................................................................................. 334-0672
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-5694
ELECTRONIC PAYMENT SYSTEMS (EPS)
9th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036 ................ 334-5649
Manager – Alyce Porter ................................................................................................................... 334-5820
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 332-7211
INSTITUTIONAL SERVICES
Southwest Idaho Treatment Center – Pam Falen .......................................................................... 475-2346
State Hospital South – Eric Price .................................................................................................... 785-1200
State Hospital North – Debbie Manfull ...............................................................................476-4511 ext 299
REVENUE UNIT
P.O. Box 5579, 803 Harrison Street, Twin Falls, ID 83303
Manager – Jud Vorwaller ................................................................................................................. 736-0716
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 736-2135
Toll-Free ................................................................................................................................... 800-726-2952
BEHAVIORAL HEALTH, DIVISION OF
3rd Floor, Pete T. Cenarrusa Building 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Administrator – Ross Edmunds .............................................................................................................. 334-6587
Management Assistant – Lynn Richter .................................................................................................. 334-6587
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-0667
BEHAVIORAL HEALTH POLICY UNIT
3rd Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Manager – Chuck Halligan ........................................................................................................ 334-4916
BEHAVIORAL HEALTH QUALITY ASSURANCE UNIT
3rd Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Manager – Jamie Teeter ........................................................................................................... 334-5716
BEHAVIORAL HEALTH OPERATIONS UNIT
3rd Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Manager – Rosie Andueza ........................................................................................................ 334-5934

72

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

STATE HOSPITAL NORTH
300 Hospital Drive, Orofino, ID 83544
Administrative Director – Ken Kraft ........................................................................................... 476-4511
Assistant Administrator – Linda Engle ...................................................................................... 476-8119
Health Information Manager and HIPAA Privacy Specialist – Linda Engle .............................. 476-8119
Clinical Director ................................................................................................................................ 476-4511
FACSIMILE MACHINE .............................................................................................................. 476-7898
TTY ................................................................................................................................................... 476-4511
STATE HOSPITAL SOUTH
700 East Alice, P.O. Box 400, Blackfoot, ID 83221
Administrative Director – Tracey Sessions ..................................................................................... 785-8401
Assistant Administrator – Diane Yarrington .................................................................................... 782-9850
Administrative Assistant – Julie Brodal ........................................................................................... 785-8401
Medical Director – Kelly Palmer, DO ............................................................................................... 785-8406
FACSIMILE MACHINE – Patient Clinical Information .................................................................... 785-8516
FACSIMILE MACHINE – All Other .................................................................................................. 785-8448
TDD .................................................................................................................................................. 785-8423
FAMILY AND COMMUNITY SERVICES, DIVISION OF
5th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Administrator – Robert B. Luce .............................................................................................................. 334-0641
Management Assistant – Aimee Prokupek ............................................................................................ 334-0641
Bureau Chief, Program Operations – Brian Baldwin ............................................................................. 334-5838
Bureau Chief, Programs – Cameron Gilliland........................................................................................ 334-5702
2-1-1 Idaho CareLine Program Specialist – Alex Zamora..................................................................... 287-1030
FACSIMILE MACHINE – West End ....................................................................................................... 332-7331
FACSIMILE MACHINE – East End ........................................................................................................ 332-7330
CHILDREN AND FAMILY SERVICES CHILD WELFARE PROGRAM
Program Manager – Miren Unsworth .............................................................................................. 334-5925
Administrative Assistant – Tina Griffin............................................................................................. 334-5690
Resource Development Unit Manager – Courtney Keith .......................................................... 334-5771
FACSIMILE MACHINE .............................................................................................................. 332-7331
DEVELOPMENTAL DISABILITIES PROGRAM – OPERATIONS
Program Manager – Chad Cardwell................................................................................................ 334-5536
Administrative Assistant – Donna Allington .................................................................................... 334-5512
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 332-7331
DEVELOPMENTAL DISABILITIES PROGRAM – POLICY
Program Manager – Rebecca Fadness .......................................................................................... 334-5701
Administrative Assistant – Donna Allington .................................................................................... 334-5512
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 332-7331
INFANT TODDLER PROGRAM – OPERATIONS
Program Manager – Chad Cardwell................................................................................................ 334-5536
Administrative Assistant – Donna McNearney................................................................................ 334-5514
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 332-7330

73

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

INFANT TODDLER PROGRAM – POLICY
Program Manager – Christy Cronheim ........................................................................................... 334-5590
Administrative Assistant – Donna McNearney................................................................................ 334-5514
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 332-7331
Head Start Collaboration – Carolyn Kiefer, Program Manager ...................................................... 334-4919
Administrative Assistant – Merrylea Hiemstra ................................................................................ 334-6955
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 332-7331
Sound Beginnings ......................................................................................................................334-0829
Program Specialist – Cynthia Carlin................................................................................................ 334-5593
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 332-7331
NAVIGATION SERVICES PROGRAM
Program Manager – Courtney Keith................................................................................................ 334-5771
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 332-7331
TRIBAL RELATIONS PROGRAM
Program Specialist – Tanya McElfresh ........................................................................................... 799-4401
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 799-3317
CHILDREN'S TRUST FUND
304 West State Street, P.O. Box 2015, Boise, ID 83701
Executive Director – Roger Sherman .............................................................................................. 386-9317
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 386-9955
DEAF AND HARD OF HEARING, COUNCIL FOR THE
1720 Westgate Drive, Boise, ID 83704; P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-1730
Executive Director – Steve Snow .................................................................................................... 473-2122
Administrative Assistant – Cindy Schreiner .................................................................................... 334-0879
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-0952
Toll-Free VOICE ....................................................................................................................... 800-433-1323
DEVELOPMENTAL DISABILITIES, COUNCIL ON
700 West State Street, J.R. Williams Building, Boise, ID 83702-5868
Executive Director – Christine Pisani .............................................................................................. 334-2178
Administrative Assistant ................................................................................................................... 334-2179
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-3417
Toll-Free ................................................................................................................................... 800-544-2433
DOMESTIC VIOLENCE, COUNCIL ON
304 North 8th Street, Suite 140, Borah Building, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0036
Executive Director – Luann Dettman............................................................................................... 332-1540
Administrative Assistant – Margie Strong ....................................................................................... 332-1540
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-2279
Toll-Free ................................................................................................................................... 800-291-0463
SOUTHWEST IDAHO TREATMENT CENTER
1660 11th Avenue North, Nampa, ID 83687-3199
Administrative Director – Susan Broetje ......................................................................................... 442-2812
Office Services Supervisor – Eve Wallis ......................................................................................... 442-2812
Human Resources – Crystal Moerles ............................................................................................. 442-2812
FACSIMILE MACHINE – Administration......................................................................................... 467-0965
FACSIMILE MACHINE – Financial Services .................................................................................. 467-5978
FACSIMILE MACHINE – Human Resources ................................................................................. 466-2150

74

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

INFORMATION AND TECHNOLOGY, DIVISION OF
7th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Administrator – Michael Farley (7th Floor) ............................................................................................. 334-5676
Management Assistant – Penny Hislop (7th Floor) ............................................................................... 334-6598
Enterprise Architect – Brad Alvaro ......................................................................................................... 334-4986
FACSIMILE MACHINE (7th Floor) ......................................................................................................... 334-0645
APPLICATION AND DEVELOPMENT /
WEB CLIENT SERVER DEVELOPMENT AND SUPPORT
7th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Bureau Chief – Michael Wickham ................................................................................................... 334-4996
FACSIMILE MACHINE (7th Floor) .................................................................................................. 334-0645
MAINFRAME APPLICATION DEVELOPMENT AND SUPPORT
7th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
IT Manager – Eileen Balcer ...................................................................................................... 334-5668
SERVER DEVELOPMENT AND SUPPORT
6th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
IT Manager – John Nelson........................................................................................................ 334-6694
PRODUCTION SERVICES AND STANDARDS
6th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
IT Manager – Eileen Balcer ...................................................................................................... 334-5668
WEB CLIENT SERVER DEVELOPMENT AND SUPPORT
7th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
IT Manager – Tom Whelan ....................................................................................................... 334-5515
IT INFRASTRUCTURE
8th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Bureau Chief – Alvino Artalejo ......................................................................................................... 334-0640
FACSIMILE MACHINE (8th Floor) .................................................................................................. 332-7375
IT OPERATIONS
8th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Bureau Chief – Mary Ostwinkle ....................................................................................................... 334-5602
FACSIMILE MACHINE (8th Floor) .................................................................................................. 332-7375
LICENSING AND CERTIFICATION, DIVISION OF
Administrator – Tamara Prisock ............................................................................................................. 364-1971
Management Assistant – Steve Millward ............................................................................................... 364-1959
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 287-1164
CERTIFIED FAMILY HOME PROGRAM
Program Manager – Karen Vasterling............................................................................................. 239-6263
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 239-6279
DEVELOPMENTAL DISABILITIES AGENCY SURVEY AND CERTIFICATION PROGRAM
Program Supervisor – Eric Brown ................................................................................................... 364-1906
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 364-1811

75

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

FACILITY STANDARDS BUREAU
Chief – Debby Ransom .................................................................................................................... 334-6626
Administrative Assistant – Nancy Main ........................................................................................... 334-6626
Fire Safety and Construction – Mark Grimes .................................................................................. 334-6626
Long-Term Care – Loretta Todd ...................................................................................................... 334-6626
Long-Term Care – Lorene Kayser................................................................................................... 334-6626
Non Long-Term Care – Sylvia Creswell .......................................................................................... 334-6626
Non Long-Term Care – Nicole Wisenor .......................................................................................... 334-6626
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 364-1888
RESIDENTIAL ASSISTED LIVING LICENSING PROGRAM
Program Supervisor – Jamie Simpson............................................................................................ 364-1962
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 364-1888
MEDICAID, DIVISION OF
3232 Elder Street, Boise, ID 83705
Administrator – Paul Leary ..................................................................................................................... 364-1804
Management Assistant – Kathy Lee ...................................................................................................... 364-1804
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 364-1811
BUREAU OF FINANCIAL OPERATIONS
Chief – Lisa Hettinger ...................................................................................................................... 287-1150
Administrative Assistant – Keri Schroder ........................................................................................ 287-1150
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 287-1170
BUREAU OF SYSTEMS AND PROJECT MANAGEMENT
Project Manager, Chief – Rene Hughes ......................................................................................... 364-1932
Administrative Assistant – Chris Roberts ........................................................................................ 364-1914
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 332-7974
MEDICAL ASSISTANCE PROGRAM
Deputy Administrator – David Simnitt.............................................................................................. 364-1836
Administrative Assistant – Rachel Strutton ..................................................................................... 364-1836
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 364-1811
BUREAU OF DEVELOPMENTAL DISABILITIES SERVICES
Chief – Arthur Evans ................................................................................................................. 364-1840
Administrative Assistant – Jeannette Johnson ........................................................................ 364-1840
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 332-7286
BUREAU OF LONG TERM CARE
Chief – Natalie Peterson ........................................................................................................... 364-1968
Administrative Assistant – Marcie Young ................................................................................. 364-1968
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 332-7283
PHARMACY
Pharmacy Services Supervisor – Tami Eide ............................................................................ 364-1821
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 364-1988
BUREAU OF MEDICAL CARE
Chief – Matt Wimmer ................................................................................................................ 364-1989
Administrative Assistant – Teresa Martin ................................................................................. 364-1974
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 332-7280

76

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

PRIMARY CARE
Program Manager – Meg Hall................................................................................................... 665-8844
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 332-7285
OFFICE OF MENTAL HEALTH AND SUBSTANCE ABUSE
Program Manager – Pat Martelle ............................................................................................. 364-1813
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 332-7292
OPERATIONAL SERVICES, DIVISION OF
10th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Administrator – Paul J. Spannknebel ..................................................................................................... 334-0632
ADMINISTRATIVE PROCEDURES SECTION
10th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Administrative Procedures Coordinator – Jan Hanke..................................................................... 334-5564
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-6558
ADMINISTRATIVE RULES UNIT
10th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Rules Specialist – Bev Barr ............................................................................................................. 334-5736
Rules Specialist – Frank Powell ...................................................................................................... 334-5775
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-6558
CONTRACTS/PURCHASING
9th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Manager – Jill Ballard ...................................................................................................................... 334-5778
FACILITY SERVICES
9th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Business Operations Manager – George Taylor ............................................................................ 334-5615
Building Operations Manager – Tom Long ..................................................................................... 334-5563
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-5694
EASTERN HUB
Barb Munkres ............................................................................................................................ 234-7905
WESTERN HUB
Pam Newland ............................................................................................................................ 890-6924
NORTHERN HUB
Tari Becker ................................................................................................................................ 799-4409
HUMAN RESOURCES
Human Resources Manager – Monica Young ................................................................................ 334-5725
Employee Relations Manager – Bethany Zimmerman Harker....................................................... 334-6654
Civil Rights Manager – Heidi Graham ............................................................................................. 334-5617
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-5926
PUBLIC HEALTH, DIVISION OF
4th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Administrator – Elke Shaw-Tulloch ........................................................................................................ 334-5950
Management Assistant – Nancy Panganiban........................................................................................ 334-6996
Deputy Administrator – Dieuwke Dizney-Spencer ................................................................................ 334-0670
State Epidemiologist/Medical Director – Christine Hahn, MD ............................................................... 334-5939
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-6581

77

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

BUSINESS OPERATIONS
4th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Chief – Traci Berreth ........................................................................................................................ 334-5774
Business Analyst – Dan Ward ......................................................................................................... 334-6563
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-6581
OFFICE OF RURAL HEALTH AND PRIMARY CARE
Program Manager – Mary Sheridan ................................................................................................ 332-7212
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 332-7262
COMMUNICABLE DISEASE PREVENTION, BUREAU OF
4th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Chief – Kathryn Turner, PhD, MPH ................................................................................................. 334-5939
Epidemiology – main line ................................................................................................................. 334-5939
Food Protection – Patrick Guzzle .................................................................................................... 334-5938
Immunization – Mitchell Scoggins ................................................................................................... 334-5931
Refugee Health Screening – Collin Elias ........................................................................................ 334-5513
FACSIMILE MACHINE – Epidemiology and Food Protection, Refugee Health Screening .......... 332-7307
FACSIMILE MACHINE – Immunization .......................................................................................... 334-4914
CLINICAL AND PREVENTIVE SERVICES, BUREAU OF
4th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Chief – Kris Spain ............................................................................................................................ 334-5930
Children’s Special Health/Newborn Screening/Genetics/Home Visiting – Jacquie Watson ......... 334-5962
Family Planning, STD, and HIV – Aimee Shipman ........................................................................ 334-6527
WIC Nutrition – Cristi Litzsinger ....................................................................................................... 334-5948
Women’s Health Check – Susan Bordeaux .................................................................................... 334-5805
FACSIMILE MACHINE – WIC ......................................................................................................... 332-7362
FACSIMILE MACHINE – Children’s Special Health/Newborn Screen/Genetics/Home Visiting .. 332-7307
FACSIMILE MACHINE – Administration......................................................................................... 334-0614
FACSIMILE MACHINE – Children’s Special Health/Newborn Screen/Genetics/Home Visiting .. 334-4946
FACSIMILE MACHINE – Family Planning, STD, and HIV ............................................................. 332-7346
FACSIMILE MACHINE – Women’s Health Check ......................................................................... 334-0657
COMMUNITY AND ENVIRONMENTAL HEALTH, BUREAU OF
6th Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Chief – Sonja Schriever ................................................................................................................... 334-5927
Environmental Health – Jim Vannoy ............................................................................................... 334-4964
Indoor Environment – Jim Faust ............................................................................................... 334-5717
Radon Hotline .................................................................................................................... 800-445-8647
Superfund and Fish Advisory............................................................................................ 866-240-3553
Toxicology – Norka Paden ........................................................................................................ 334-5682
Chronic Disease Section – Jack Miller ............................................................................................ 334-4936
Comprehensive Cancer – Patti Moran ..................................................................................... 332-7344
Diabetes Prevention .................................................................................................................. 334-4928
Heart Disease and Stroke – April Dunham .............................................................................. 334-5966
Oral Health – Angie Bailey ........................................................................................................ 334-4928
Operational Services Program – Joe Pollard .................................................................................. 332-7302
Risk Reduction and Prevention Section – Kara Stevens ............................................................... 332-7319
Injury Prevention – Steve Manning........................................................................................... 334-4963
Physical Activity and Nutrition/Fit and Fall ProofTh – Angie Gribble ........................................ 334-5788
Sexual Violence Prevention/Adolescent Pregnancy Prevention – Mercedes Muñoz ............ 334-4970
Tobacco – Ive Smart ................................................................................................................. 334-5927
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-6573

78

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

EMERGENCY MEDICAL SERVICES AND PREPAREDNESS, BUREAU OF
2224 Old Penitentiary Road, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0036
Chief – Wayne Denny ...................................................................................................................... 334-4000
EMS – Christopher Stoker ............................................................................................................... 334-4000
Business Support – John Cramer ................................................................................................... 334-4000
Preparedness – Barbara Blakesley ................................................................................................. 334-5876
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-4015
State Emergency Medical Communications Center – Michele Carreras....................................... 846-7621
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 846-7620
VITAL RECORDS AND HEALTH STATISTICS, BUREAU OF
1st Floor, Pete T. Cenarrusa Bldg, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Chief and State Registrar – James Aydelotte ................................................................................. 334-5976
Administrative Assistant – Teresa Keller ......................................................................................... 334-5976
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 332-7260
Health Statistics – Pam Harder ....................................................................................................... 334-6658
Vital Records Information (Recording) ............................................................................................ 334-5988
Vital Records Management – Jeremy Peterson ............................................................................. 334-5992
Vital Records Services – Linda Opdahl........................................................................................... 334-6604
FACSIMILE MACHINE – Health Statistics...................................................................................... 332-7260
FACSIMILE MACHINE – Vital Records Management ................................................................... 332-7260
FACSIMILE MACHINE – Vital Records Services ........................................................................... 334-0685
LABORATORIES, BUREAU OF
2220 Old Penitentiary Road, Boise, ID 83712-8299; P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-2220
Internet............................................................................................................................... statelab.idaho.gov
Chief – Christopher Ball, PHD ......................................................................................................... 334-2235
Administrative Assistant – Courtney Meek ..................................................................................... 334-2235
Environmental and Clinical – Ernie Bader....................................................................................... 334-2235
Laboratory Improvement – David Eisentrager ................................................................................ 334-2235
Microbiology – Lisa Smith ................................................................................................................ 334-2235
Business Operations – Tamara Hogg ............................................................................................. 334-2235
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-4067
WELFARE, DIVISION OF
2nd Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Administrator – Russell Barron ............................................................................................................... 334-5696
Management Assistant – Rebecca Smith-Pitman ................................................................................. 334-5696
Deputy Administrator – Greg Kunz ........................................................................................................ 863-2044
Deputy Administrator – Lori Wolff........................................................................................................... 850-5176
FACSIMILE MACHINE – Administration ............................................................................................... 334-5571
STATEWIDE QUALITY MONITORING AND PARTNERSHIP
2nd Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Bureau Chief – Shane Leach ..................................................................................... 334-5598 or 859-1033
Administrative Assistant – Monica Degard ..................................................................................... 334-5784
Communications .............................................................................................................................. 334-5758
Contract Monitoring Team – Vicki Jo Terashima ....................................................... 334-5782 or 841-2041
Quality Control (All Programs) – Kim Jensen ............................................................ 334-6602 or 949-0647
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-5571

79

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

STATEWIDE INFORMATION AND AUTOMATION INTEGRATION
2nd Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Deputy Administrator – Greg Kunz.................................................................................................. 863-2044
Bureau Chief Automation Integration – Julie Lister ................................................... 334-0699 or 860-2874
Information Management – Shane Leach .................................................................. 334-5598 or 859-1033
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-5571
STATEWIDE CHILD SUPPORT OPERATIONS, BUREAU OF
2nd Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Administrator – Russell Barron ........................................................................................................ 334-5696
Child Support Bureau Chief and IV-D Director – Kandace Yearsley ........................ 334-0620 or 863-4091
Administrative Assistant – Marilyn Babcock ................................................................................... 334-6535
Child Support Office of Training and Development – Andrea Sorensen .................. 334-0644 or 859-8073
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-5571
NORTHERN CHILD SUPPORT PROGRAM (REGION I and II)
1120 Ironwood Drive, Suite 202, Coeur d'Alene, ID 83814-2659
Program Manager – Kathleen Clark ......................................................................................... 665-8867
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 769-1483
CENTRAL CHILD SUPPORT PROGRAM (REGION III and IV)
3402 Franklin Road, Caldwell, ID 83605-6932
Program Manager – Vickie Vanderwerff .................................................................................. 841-1684
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................ 454-7607 or 455-7282
EASTERN CHILD SUPPORT PROGRAM (REGION V, VI, and VII)
1090 Hiline Road, Pocatello, ID 83201
Program Manager – Leslie Betty .............................................................................................. 201-3228
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 235-2870
STATEWIDE BENEFIT PROGRAM OPERATIONS
2nd Floor, Pete T. Cenarrusa Building, 450 West State Street, Boise, ID 83720-0036
Deputy Administrator – Lori Wolff .................................................................................................... 850-5176
Bureau Chief Operations – Julie Hammon ..................................................................................... 249-8369
Administrative Assistant – Monica Degard ..................................................................................... 334-5784
Benefits Office of Training and Development – Renee Blythe .................................. 665-8853 or 949-8372
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-5571
REGION I AND II BENEFIT PROGRAMS
1120 Ironwood Drive, Suite 201, Coeur d'Alene, ID 83814-2659
Program Manager – Tatjana Mock ...................................................................... 665-8916 or 699-7642
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 334-6912
REGION III BENEFIT PROGRAMS
3402 Franklin Road, Caldwell, ID 83605-6932
Program Manager – Karen Harriman ....................................................................................... 850-8055
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 334-6912
REGION IV BENEFIT PROGRAMS
1720 Westgate Drive, Suites A-D, Boise, ID 83704
Benefit Program Manager – Tonya Standerfer ................................................... 954-8329 or 514-6566
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 334-6912

80

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

REGION V AND VI BENEFIT PROGRAMS
2241 Overland Avenue, Burley, ID 83318
Program Manager – Laela Wilmot ............................................................................................ 830-9960
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 334-6912
REGION VII BENEFIT PROGRAMS
150 Shoup Avenue, Suite 15, Idaho Falls, ID 83402
Program Manager – Casey Reines .......................................................................................... 528-5828
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 334-6912
DIVISION OF WELFARE BENEFIT PROGRAM PROCESSING CENTERS
STATEWIDE FOOD STAMP PROCESSING CENTER
1720 Westgate Drive, Suite A, Boise, ID 83704 ............................................................. 877-456-1233
Program Manager – Kim Lafferty ........................................................................ 334-5891 or 850-5701
Customer Service for Food Stamps ................................................................................. 877-456-1233
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 334-6912
STATEWIDE FAMILY MEDICAID PROCESSING CENTER
150 Shoup Avenue, Suite 5, Idaho Falls, ID 83402 ........................................................ 866-326-2485
Program Manager – Terry Higbee ............................................................................................ 528-5969
Customer Service for Family Medicaid ............................................................................. 866-326-2485
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 528-5980
STATEWIDE LONG TERM CARE UNIT (LTCU: Nursing Home Eligibility)
1118 “F” Street, P.O. Drawer B, Lewiston, ID 83501...................................................... 866-255-1190
Program Manager – Tatjana Mock ...................................................................... 665-8916 or 699-7642
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 799-5048
STATEWIDE CHILD CARE PROCESSING CENTER
3402 Franklin Road, Caldwell, ID 83605-6932
Program Manager – Karen Harriman ....................................................................................... 850-8055
Customer Service for Child Care ...................................................................................... 877-456-1233
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 334-6912
REGIONAL FIELD OFFICES
REGION I
1120 Ironwood Drive, Suite 101, Coeur d'Alene, ID 83814-2659
Regional Director – Ron Beecher .................................................................................................... 816-2230
Tribal Relations Program Specialist – Trish Reynolds ................................................................... 799-4338
North Hub Manager – Tari Becker .................................................................................................. 799-4409
Developmental Disabilities – Timothy Voz ...................................................................................... 665-8813
Medicaid Program Manager – Tim Gerlitz ...................................................................................... 665-8808
Self Reliance Program, Program Manager – Tatjana Mock...................................... 665-8916 or 669-7642
Self Reliance Benefits .............................................................................................................. 877-456-1233
Child Support Services, Program Manager – Kathleen Clark ........................................................ 669-7914
Criminal History Unit – Julie Fish..................................................................................................... 665-8910
Fraud Investigator – Corey Thompson............................................................................................ 665-8825
Healthy Connections – Meg Hall ..................................................................................................... 666-6766
Human Resources Specialist – Bri Watkins.................................................................................... 665-8826
ITSD Tech Support .................................................................................................................. 800-399-3503

81

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

FACSIMILE MACHINE – DMS, HR, ITSD, RD .............................................................................. 769-1473
FACSIMILE MACHINE – Regional Medicaid Services .................................................................. 666-6856
FACSIMILE MACHINE – Self Reliance Benefits ............................................................................ 666-6789
FACSIMILE MACHINE – Self Reliance Child Support ................................................................... 769-1483
1250 Ironwood Drive, Coeur d’Alene, ID 83814-2681
Family and Community Services Program Manager – Roxanne Printz ........................................ 665-8948
Children and Family Services .......................................................................................................... 769-1515
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 666-6744
2005 Ironwood Parkway, Coeur d’Alene, ID 83814
Deputy Attorney General – Denise Rosen ...................................................................................... 769-1589
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 666-6777
2195 Ironwood Court, Coeur d'Alene, ID 83814-2655
Infant Toddler Program – Kristan Burtoft ........................................................................................ 769-2707
Behavioral Health Program Manager – Holly Bonwell ................................................................... 769-2735
Adult and Children’s Mental Health ................................................................................................. 769-1406
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 769-1430
FIELD OFFICES
KELLOGG, 35 Wildcat Way, Suite B, Kellogg, ID 83837
Adult and Children’s Mental Health .......................................................................................... 784-1352
Children and Family Services ................................................................................................... 784-1352
Developmental Disabilities ........................................................................................................ 784-1352
Infant Toddler Program ............................................................................................................. 784-1352
Self Reliance Benefits ....................................................................................................... 877-456-1233
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 784-1356
SANDPOINT/PONDERAY, 207 Larkspur Street, Ponderay, ID 83852
Adult and Children’s Mental Health .......................................................................................... 265-4535
Children and Family Services ................................................................................................... 265-4523
Developmental Disabilities/Infant Toddler ................................................................................ 265-4593
Self Reliance Benefits ....................................................................................................... 877-456-1233
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 263-4198
ST. MARIES, 222 South 7th, P.O. Box 248, St. Maries, ID 83861
Adult and Children’s Mental Health .......................................................................................... 245-2542
Children and Family Services ................................................................................................... 245-2542
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 245-7131
REGION II
1118 "F" Street, P.O. Drawer B, Lewiston, ID 83501
Regional Director – Ron Beecher .................................................................................................... 816-2230
Tribal Relations Program Specialist – Trish Reynolds ................................................................... 799-4338
North Hub Manager – Tari Becker .................................................................................................. 799-4409
Behavioral Health Program Manager – Joyce Lyons ..................................................................... 799-4440
Family and Community Services Program Manager – Roxanne Printz ........................................ 665-8948
Medicaid Program Manager – Kent Knigge .................................................................................... 799-4430
Self Reliance Benefits Program Manager – Tatjana Mock ....................................... 665-8916 or 699-7642

82

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

Criminal History Unit – Melinda Crawford ....................................................................................... 799-4451
Deputy Attorney General – Marcy Spilker ....................................................................................... 799-4410
Fraud Investigator – Howard Elliott ................................................................................................. 799-4416
Healthy Connections – Denise Walk ............................................................................................... 799-5088
Human Resources – Heather Vandenbark ..................................................................................... 799-4405
ITSD Tech Support .................................................................................................................. 800-399-3503
FACSIMILE MACHINE – RD, DMS, HR, ITSD .............................................................................. 799-3350
FACSIMILE MACHINE – Adult Mental Health ................................................................................ 799-5172
FACSIMILE MACHINE – Children and Family Services and Children’s Mental Health ............... 799-3317
FACSIMILE MACHINE – Deputy Attorney General ....................................................................... 799-3423
FACSIMILE MACHINE – Regional Medicaid Services .................................................................. 799-5167
FACSIMILE MACHINE – Self Reliance Benefits ............................................................................ 799-5121
LEWISTON, 2604 16TH Avenue, P.O. Drawer B, Lewiston, ID 83501
Developmental Disabilities – Pete Petersen ................................................................................... 798-4117
Infant Toddler Program – Mandy Maxcer ....................................................................................... 799-3460
Self Reliance Benefits .............................................................................................................. 877-456-1233
LONG TERM CARE UNIT – STATEWIDE
LTCU Supervisor – Tatjana Mock .............................................................................. 656-8916 or 699-7642
FACSIMILE MACHINE – Developmental Disabilities/Infant Toddler Program.............................. 799-3328
FACSIMILE MACHINE – Long Term Care Unit ............................................................................. 799-5048
FIELD OFFICES
GRANGEVILLE, 216 South "C" Street, P.O. Box 548, Grangeville, ID 83530
Adult and Children’s Mental Health .......................................................................................... 983-2300
Children and Family Services ................................................................................................... 983-2522
Developmental Disabilities/Infant Toddler Program ................................................................. 983-2522
Self Reliance Benefits ....................................................................................................... 877-456-1233
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 983-2440
MOSCOW, 1350 Troy Highway, Moscow, ID 83843
Adult and Children’s Mental Health .......................................................................................... 882-0562
Children and Family Services ................................................................................................... 882-0670
Developmental Disabilities/Infant Toddler Program ................................................................. 883-4529
Self Reliance Benefits ....................................................................................................... 877-456-1233
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 882-8575
REGION III
3402 Franklin Road, Caldwell, ID 83605-6932
Regional Director – Ross Mason ..................................................................................................... 455-7106
Deputy Attorneys General – Brent R. King ..................................................................................... 455-7102
Western Hub Manager – Pam Newland ......................................................................................... 890-6924
Human Resources – Janelle Davis ................................................................................................. 455-7105
Tech Support ............................................................................................................................ 800-399-3503
Self Reliance, Program Manager – Karen Harriman ...................................................................... 850-8055
Self Reliance Benefits ...................................................................................................................... 334-6700
Child Support Services, Program Manager – Vickie Vanderwerff ................................................. 841-1684
Behavioral Health Program Manager – Todd Hurt ......................................................................... 455-7057
Behavioral Health Program.............................................................................................................. 459-0092

83

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

Family and Community Services, Program Manager – Marian Woods ......................................... 455-7116
Family and Community Services Program ...................................................................................... 455-7000
Regional Medicaid Program Manager – Pam Mason..................................................................... 455-7161
Regional Medicaid Services ............................................................................................................ 455-7150
Healthy Connections ................................................................................................................. 455-7244
Healthy Connections – Toll-Free Number ........................................................................ 800-494-4133
FACSIMILE MACHINE – Administration......................................................................................... 454-8351
FACSIMILE MACHINE – Regional Medicaid Services and Developmental Disabilities ............... 454-7625
FACSIMILE MACHINE – Children and Family Services ........................................... 454-7637 or 455-7211
FACSIMILE MACHINE – Behavioral Health ................................................................................... 454-7714
FACSIMILE MACHINE – Child Support, Self Reliance and Eligibility ...................... 454-7607 or 455-7282
FIELD OFFICES
NAMPA, 823 Park Centre Boulevard, Nampa, ID 83651
Developmental Disabilities – Susan Stumph ........................................................................... 475-5073
Infant Toddler Program – Sandy Griffin.................................................................................... 442-9995
Child Development Center ........................................................................................................ 465-8460
Children and Family Services ................................................................................................... 465-8452
Healthy Connections – Toll-Free Number ........................................................................ 800-494-4133
Self Reliance Benefits ............................................................................................................... 334-6700
Adult Mental Health ................................................................................................................... 459-0092
Children’s Mental Health ........................................................................................................... 465-8452
Fraud Investigator – Paula Hisle............................................................................................... 442-9946
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 442-2810
PAYETTE, 515 North 16th Street, Payette, ID 83661
Adult/Child Development Center .............................................................................................. 642-6420
Children and Family Services ................................................................................................... 642-6411
Healthy Connections ................................................................................................................. 642-7006
Healthy Connections – Toll-Free Number ........................................................................ 800-494-4133
Behavioral Health Program ....................................................................................................... 642-6416
Self Reliance Benefits .......................................................................................... 334-6700 or 642-6400
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 642-9746
FACSIMILE MACHINE (Mental Health) ................................................................................... 642-2829
REGION IV
1720 Westgate Drive, Suites A-D, Boise, ID 83704
Regional Director – Ross Mason ..................................................................................................... 334-6747
Deputy Attorneys General – Mary Jo Beig...................................................................................... 334-6919
Western Hub Manager – Pam Newland ......................................................................................... 890-6924
Human Resources – Kate Connolly ................................................................................................ 334-6880
Tech Support ............................................................................................................................ 800-399-3503
Fraud Investigator – Dwayne Sanders ............................................................................................ 334-6725
Investigations Supervisor – Eileen Williams.................................................................................... 334-0610
Self-Reliance Program, Program Manager – Tonya Standerfer ............................... 954-8329 or 514-6566
Self-Reliance Benefits, Processing Center – Kim Lafferty ........................................ 334-5891 or 850-5701
Child Support Services – Vickie Vanderwerff ................................................................................. 841-1684
Behavioral Health Program Manager – Gina Wescott ................................................................... 334-0969

84

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

Regional Medicaid Services – Jean Christensen ........................................................................... 334-0940
Health Connections, Paula Faulkner or Rainy Natal ...................................................................... 334-4676
Family and Community Services, Program Manager – Marian Woods ......................................... 334-0683
Family and Community Services Program...................................................................................... 334-6800
Developmental Disabilities – Blake Brumfield................................................................................. 334-0904
Infant Toddler Program – Kurt Dippi................................................................................................ 334-0954
Adult Development Center............................................................................................................... 334-0900
FACSIMILE MACHINE – Administration......................................................................................... 334-6738
FACSIMILE MACHINE – Family and Children's Services ........................................ 334-0725 or 334-0753
FACSIMILE MACHINE – Self-Reliance Program ........................................................................... 334-6912
TDD .................................................................................................................................................. 334-0901
FACSIMILE MACHINE – Child Support Services .......................................................................... 334-0759
FACSIMILE MACHINE – Behavioral Health ................................................................................... 334-0804
FACSIMILE MACHINE – Regional Medicaid and Healthy Connections ....................................... 334-0953
FACSIMILE MACHINE – Adult/Child Developmental Center ........................................................ 334-0926
FACSIMILE MACHINE – Children’s Mental Health ........................................................................ 334-6800
TDD .................................................................................................................................................. 334-0901
FIELD OFFICES
MOUNTAIN HOME, 2420 American Legion Boulevard, Mountain Home, ID 83647
Family/Children's Services ........................................................................................................ 587-9061
Mental Health/Adult Services .................................................................................................... 587-9061
Self Reliance Benefits ....................................................................................................... 877-456-1233
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 587-5024
Adult/Child Development Center .............................................................................................. 587-3391
Emergencies after 5:00 p.m. and Weekends ................................................................... 800-600-6474
REGION V
823 Harrison Street, Twin Falls, ID 83301
Regional Director – John Hathaway ................................................................................................ 732-1589
601 Pole Line Road, Twin Falls, ID 83301
Deputy Attorney General – James T. Baird .................................................................................... 736-3050
Children and Family Services, Suite 6 ............................................................................................ 734-4000
Program Manager – Jaime Nava .................................................................................................... 732-1342
Healthy Connections – Curtis Loeless .............................................800-897-4929, 736-4793, or 732-1495
Human Resources, Suite 3 – Stan Ferlic ........................................................................................ 732-1367
Regional Medicaid Services ............................................................................... 800-826-1206 or 736-3024
Program Manager, Suite 3 – Annette Wilkinson ............................................................................. 732-1481
Self Reliance Program, Suite 5 .......................................................................... 800-826-1207 or 732-1429
Program Manager, Suite 5 – Laela Wilmot ..................................................................................... 830-9960
Self Reliance Benefits .............................................................................................................. 877-456-1233
Child Support Services, Suite 1, Program Manager – Leslie Betty........................... 235-2878 or 201-3228
FACSIMILE MACHINE – Administration/RMS .......................................................... 736-2116 or 736-3016
FACSIMILE MACHINE – Children and Family Services ................................................................ 736-2120
FACSIMILE MACHINE – Child Support.......................................................................................... 736-2165
FACSIMILE MACHINE – Self Reliance .......................................................................................... 736-2176
ITSD Tech Support .................................................................................................................. 800-399-3503

85

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

P.O. Box 5579, 803 Harrison, Twin Falls, ID 83303
Developmental Disabilities ............................................................................................................... 736-2182
Infant Toddler Program – Sherri Molina .......................................................................................... 732-1545
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 736-2135
823 Harrison, Twin Falls, ID 83301
Behavioral Health Services.............................................................................................................. 736-2177
Program Manager – Scott Rasmussen ........................................................................................... 732-1601
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 736-2113
FIELD OFFICES
BURLEY, 2241 Overland Avenue, Burley, ID 83318
Behavioral Health Services ....................................................................................................... 677-5390
Children and Family Services ................................................................................................... 678-0974
Developmental Disability Services ........................................................................................... 678-0974
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 677-4002
Self Reliance Benefits ....................................................................................................... 877-456-1233
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 678-1263
Child Support ..................................................................................................................... 800-356-9868
REGION VI
1090 Hiline, Pocatello, ID 83201
Regional Director, Room 208 – John Hathaway............................................................................. 235-2970
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 736-2113
Fraud Investigator .................................................................................................................... 866-635-7515
1070 Hiline, Pocatello, ID 83201
Deputy Attorney General, Suite 390 – James Price ....................................................................... 239-6255
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 239-6299
Human Resources, Suite 390 – Jackie Wieland............................................................................. 239-6287
Children and Family Services (CFS), Suite 370 ............................................................................. 239-6240
CFS Program Manager – Chris Freeburne ..................................................................................... 406-1049
FACSIMILE MACHINE – Suite 370 ................................................................................................ 239-6236
Children and Family Services, Suite 170 ........................................................................................ 239-6200
Adoptions.......................................................................................................................................... 239-6200
Foster Care ...................................................................................................................................... 239-6200
FACSIMILE MACHINE – Suite 170 ................................................................................................ 236-6354
Regional Medicaid Services Program Manager, Suite 260 – Karen Vasterling ............................ 239-6260
FACSIMILE MACHINE – Suite 260 ................................................................................................ 239-6269
1090 Hiline, Pocatello, ID 83201
ITSD Technical Support ........................................................................................................... 800-284-7857
Self Reliance Benefits .............................................................................................................. 877-456-1233
Program Manager – Laela Wilmot................................................................................................... 830-9960
FACSIMILE MACHINE – Self Reliance, 1st Floor .......................................................................... 236-6100
Child Support, Program Manager – Leslie Betty ....................................................... 235-2878 or 201-3228
Child Support............................................................................................................................ 800-356-9868
FACSIMILE MACHINE – Child Support, 2nd Floor ................................................... 235-2870 or 235-2820
Child Support.................................................................................................................................... 235-2860
FACSIMILE MACHINE – CSE, 2nd Floor ....................................................................................... 235-2870

86

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

421 Memorial Drive, Pocatello, ID 83201
Behavioral Health Program Manager – Michele Osmond .............................................................. 234-7900
Developmental Disabilities – Karen Tharp ...................................................................................... 234-7900
Infant Toddler Program – Bonnie Jones ......................................................................................... 234-7900
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 236-6328
FIELD OFFICES
BLACKFOOT, 701 East Alice, P.O. Box 129, Blackfoot, ID 83221
Developmental Disabilities Services......................................................................................... 782-2600
Children and Family Services ................................................................................................... 782-2600
Self Reliance Benefits ....................................................................................................... 877-456-1233
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 785-1003
BLACKFOOT, 720 East Alice, P.O. Box 129, Blackfoot, ID 83221
Mental Health/Adult Services .................................................................................................... 785-5871
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 785-5877
PRESTON, 223 North State, Preston, ID 83263
Children and Family Services ................................................................................................... 852-0634
Mental Health
Self Reliance Benefits ....................................................................................................... 877-456-1233
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 852-2136
REGION VII
150 Shoup Avenue, Idaho Falls, ID 83402
Regional Director, Room 130 – John Hathaway............................................................................. 528-5789
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 736-3016
Human Resources, Suite 7 – Traci Hebdon ................................................................................... 528-5788
Fraud Investigator, Suite 14 – Ben Johnson ................................................................................... 528-5960
ITSD Tech Support .................................................................................................................. 800-399-3503
FACSIMILE MACHINE – Suite 9..................................................................................................... 528-5776
Deputy Attorney General, Suite 3 – Mark V. Withers ..................................................................... 528-5760
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 528-5770
Children and Family Services, Suite 19 ............................................................. 866-443-3643 or 528-5900
Program Manager – Chris Freeburne ............................................................................................. 406-1049
Toll-Free ................................................................................................................................... 866-443-3643
FACSIMILE MACHINE – Family and Children Services ................................................................ 528-5950
Regional Medicaid Services, Suite 20 ............................................................................................. 528-5750
Program Manager – Melanie Belnap .............................................................................................. 528-5751
Healthy Connections ........................................................................................... 888-528-5861 or 528-5794
FACSIMILE MACHINE – Medicaid Services .................................................................................. 528-5756
Behavioral Health ............................................................................................................................. 528-5700
Program Manager – Randy Rodriquez ........................................................................................... 528-5706
FACSIMILE MACHINE – Behavioral Health ................................................................................... 528-5747
Program Manager – Casey Reines ................................................................................................. 528-5828
Self Reliance Benefits .............................................................................................................. 877-456-1233
FACSIMILE MACHINE – Self Reliance .......................................................................................... 528-5837
Toll-Free ................................................................................................................................... 800-526-9117

87

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

Child Support Services, Suite 14
Program Manager – Leslie Betty ................................................................................ 235-2878 or 201-3228
FACSIMILE MACHINE – Child Support.......................................................................................... 528-5881
Idaho Falls Processing Center, Suite 19 ................................................................................. 866-326-2485
Program Manager – Terry Higbee................................................................................................... 528-5969
FACIMILE MACHINE ....................................................................................................................... 582-5860
Infant Toddler Program, Suite 19
Developmental Disabilities – Stephanie Galbreaith ........................................................................ 528-4042
Infant Toddler Program – Sandra Cummings ................................................................................. 528-4070
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 528-4076
FIELD OFFICES
REXBURG, 333 Walker Drive, Rexburg, ID 83440................................................................ 359-4750
Children and Family Services ........................................................................................... 800-752-1412
Behavioral Health .............................................................................................................. 800-752-1412
Self Reliance Benefits ....................................................................................................... 877-456-1233
Infant Toddler Program
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 356-5461
SALMON, P.O. Box 610, 111 Lillian, Salmon, ID 83647 ....................................................... 756-3336
Children and Family Services ........................................................................................... 877-858-4591
Self Reliance Benefits ....................................................................................................... 877-456-1233
Behavioral Health
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 756-3805
SALMON, P.O. Box 1444, (Lombard and Poleline), Salmon, ID 83467 ............................... 756-2016
Infant Toddler Program
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 756-4848

HEALTH DISTRICTS
HEALTH DISTRICT I – PANHANDLE HEALTH DISTRICT
8500 North Atlas Road, Hayden, ID 83835 ........................................................................................ 415-5100
Internet ............................................................................................................................www.phd1.idaho.gov
DIRECTOR – Lora Whalen .................................................................................................................... 415-5103
Management Assistant – Mashelle Kenney........................................................................................... 415-5103
Financial Specialist, Principal – Jim Fenton........................................................................................... 415-5112
FACSIMILE MACHINE – Administration ............................................................................................... 415-5111
ENVIRONMENTAL AND HEALTH PROTECTION
Director – Dale Peck ............................................................................................................................... 415-5200
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 415-5201
Information Technology Manager – Mike Zangar .................................................................................. 415-5195
Public Health Preparedness Manager – Darrel Kirking ......................................................................... 415-5180
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 415-5181

88

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

PUBLIC HEALTH SERVICES
Director – Mary DeTienne ...................................................................................................................... 415-5160
Family and Community Health Services Manager – Randi Lustig........................................................ 415-5240
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 415-5101
Women, Infants and Children Program Manager – Shelly Amos ......................................................... 415-5130
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 415-5131
Home Health Manager – Linda Karlgaard/Rousal Mahakam ............................................................... 415-5160
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 415-5161
FIELD OFFICES
BENEWAH COUNTY
137 North 8th Street, St. Maries, ID 83861 ..................................................................................... 245-4556
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 245-3692
BONNER COUNTY
1020 Michigan, Sandpoint, ID 83864 ............................................................................................. 263-5159
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 263-6963
Environmental Health....................................................................................................................... 265-6384
322 Marion, Sandpoint, ID 83864
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 265-8550
BOUNDARY COUNTY
7402 Caribou, Bonners Ferry, ID 83805 ........................................................................................ 267-5558
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 267-3795
SHOSHONE COUNTY
114 West Riverside, Kellogg, ID 83837 ......................................................................................... 786-7474
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 786-7019
Institutional Controls Program ......................................................................................................... 783-0707
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 783-4242

HEALTH DISTRICT II – PUBLIC HEALTH IDAHO NORTH CENTRAL DISTRICT
215 10th Street, Lewiston, ID 83501
Internet ...............................................................................................................................idahopublichealth.com
DIRECTOR – Carol Moehrle .................................................................................................................. 799-3100
Management Assistant – Tara Biesecker .............................................................................................. 799-0341
Financial Manager – Adam Dawson ...................................................................................................... 799-0348
Community and Family Health Director – Michael Larson .................................................................... 799-0354
Environmental Health and Preparedness Director – Ed Marugg .......................................................... 799-0356
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 799-0349
FIELD OFFICES
CLEARWATER COUNTY
Clearwater County Health Office
105 115th Street, Orofino, ID 83544 .............................................................................................. 476-7850
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 476-7494
IDAHO COUNTY
Idaho County Health Office
903 West Main, Grangeville, ID 83530 .......................................................................................... 983-2842
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 983-2845

89

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

LATAH COUNTY
Latah County Health Office
333 East Palouse River Drive, Moscow, ID 83843 ........................................................................ 882-7506
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 882-3494
LEWIS COUNTY
Lewis County Health Office
132 North Hill Street, P.O. Box, 277, Kamiah 83536...................................................................... 935-2124
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 935-0223
HEALTH DISTRICT III – SOUTHWEST DISTRICT HEALTH
13307 Miami Lane, Caldwell, ID 83606
Internet .............................................................................................................................................. swdh.org
DIRECTOR – Bruce A. Krosch............................................................................................................... 455-5315
Administrative Assistant – Judy Woolverton .......................................................................................... 455-5317
Financial Manager – Patty Foster .......................................................................................................... 455-5301
Family Health Services Division Administrator – Diane Markus ........................................................... 455-5392
Environmental Health Services Director – David Loper ........................................................................ 455-5401
Nutrition and Health Promotion Services Director – Carol Julius.......................................................... 455-5341
WIC – Women, Infants and Children ..................................................................................................... 455-5330
Public Health Preparedness Program Manager – Douglas Doney ...................................................... 455-5376
Public Information Officer – Laurie Boston ............................................................................................ 455-5325
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 454-7722
FIELD OFFICES
EMMETT, 1008 East Locust, P.O. Box 807, Emmett, ID 83617 .................................................. 365-6371
HOMEDALE, 24 West Idaho Avenue, P O Box 187, Homedale, ID 83628................................. 337-4931
PAYETTE, 1155 3rd Avenue North, Payette, ID 83661 ............................................................... 642-9321
WEISER, 46 West Court Street, Weiser, ID 83672 ....................................................................... 549-2370

HEALTH DISTRICT IV – CENTRAL DISTRICT HEALTH DEPARTMENT
707 North Armstrong Place, Boise, ID 83704-0825
Main Switchboard ................................................................................................................................. 375-5211
Internet .....................................................................................................................................cdhd.idaho.gov
DIRECTOR – Russell Duke ................................................................................................................... 327-8501
Management Assistant – Donna Mahan................................................................................................ 327-8502
Facility Manager – Mark Riley ................................................................................................................ 327-8506
Chief Operating Officer – Bonnie Spencer ............................................................................................ 327-8508
Human Resources Manager – Janet Peck ............................................................................................ 327-8503
FACSIMILE MACHINE – Administration ............................................................................................... 327-8500
Information Technology Resource Manager – Bob Nertney ................................................................. 327-8515
FACSIMILE MACHINE – Information Systems ..................................................................................... 327-8595

90

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

ENVIRONMENTAL HEALTH AND PUBLIC HEALTH PREPAREDNESS
Director – Rob Howarth .......................................................................................................................... 327-8520
Environmental Services .......................................................................................................................... 327-7499
FACSIMILE MACHINE – Environmental Health ................................................................................... 327-8553
Facility Based Program Manager – Tom Schmalz ................................................................................ 327-8587
Land Based Program Manager – Mike Reno ........................................................................................ 327-8522
Public Health Preparedness Program Manager – Mark Haigwood ...................................................... 321-2245
PREVENTIVE HEALTH SERVICES
Program Manager – Lorraine Fortunati.................................................................................................. 327-8618
Clinic Manager – Rachelle Collinge ....................................................................................................... 327-8534
Reproductive Health/STD Clinics ........................................................................................................... 327-7400
FACSIMILE MACHINE – Immunizations ............................................................................................... 327-8580
FACSIMILE MACHINE – Reproductive Health ..................................................................................... 327-8579
WIC Program Manager – Angela Spain ................................................................................................ 327-8545
WIC Clinic................................................................................................................................................ 327-7488
FACSIMILE MACHINE – WIC ................................................................................................................ 321-2243
COMMUNICATIONS
Public Information Officer – Christine Myron ......................................................................................... 327-8639
FACSIMILE MACHINE – Public Information ......................................................................................... 327-8595
COMMUNICABLE DISEASES
Program Manager – Kim Link................................................................................................................. 327-8523
RN Nurse Manager ................................................................................................................................. 327-8625
HIV/AIDS Information ............................................................................................................................. 327-8637
Communicable Diseases ........................................................................................................................ 327-8625
FACSIMILE MACHINE – Epidemiology................................................................................................. 327-7100
COMMUNITY HEALTH
Community Health Education Program Manager – Jaime Harding ...................................................... 327-8546
FACSIMILE MACHINE – Special Programs.......................................................................................... 327-8610
FIELD OFFICES
McCALL OFFICE (ENVIRONMENT, NURSING AND WIC SERVICES)
703 North 1st Street, McCall, ID 83638 ......................................................................................... 634-7194
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 634-2174
MOUNTAIN HOME OFFICE (ENVIRONMENT, NURSING AND WIC SERVICES)
520 East 8th Street North, Mountain Home, ID 83647
Nursing Services .............................................................................................................................. 587-4407
WIC Services.................................................................................................................................... 587-4409
Environmental Services ................................................................................................................... 587-9225
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 587-3521

91

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

HEALTH DISTRICT V – SOUTH CENTRAL PUBLIC HEALTH DISTRICT
1020 Washington Street North, Twin Falls, ID 83301-3156
Main Switch Board .................................................................................................................................. 737-5900
Internet ................................................................................................................................. www.phd5.idaho.gov
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 734-9502
DIRECTOR – Rene LeBlanc .................................................................................................................. 737-5902
Management Assistant – Kathlyn Egbert ............................................................................................... 737-5941
Medical Consultant – Nichole Halverson ............................................................................................... 737-5900
FISCAL MANAGEMENT
Financial Specialist, Principal – Jeremy St Clair.................................................................................... 737-5934
INFORMATION MANAGEMENT
Director – Jeff Pierson ............................................................................................................................ 737-5920
Public Information Officer – Amy Lierman ............................................................................................. 737-5978
FAMILY AND CHILDREN’S HEALTH
Administrator – Cheryle Becker.............................................................................................................. 737-5936
Epidemiology – Mary Jensen ................................................................................................................. 737-5969
Immunizations – Lisa Klamm ................................................................................................................. 678-8221
Reproductive Health – Mary Jensen ...................................................................................................... 737-5969
Reproductive Health – Paula Bryant...................................................................................................... 737-5904
Child Health – Logan Hudson ................................................................................................................ 787-5929
ENVIRONMENTAL HEALTH AND PREPAREDNESS
Director – Merl Egbert ............................................................................................................................. 737-5917
Environmental Health Manager – Melody Bowyer ................................................................................ 737-5909
Preparedness Manager – Tami Pearson ............................................................................................... 737-5945
COMMUNITY HEALTH
Director – Karyn Goodale ....................................................................................................................... 737-5981
WIC – Tammy Walters............................................................................................................................ 678-8608
FIELD OFFICES
BELLEVUE OFFICE
116 East Ash, Bellevue, ID 83313.................................................................................................. 788-4335
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 788-0098
BURLEY OFFICE
2311 Park Avenue, Unit 4, Suite 4, Burley, ID 83318.................................................................... 678-8221
WIC – 2311 Park Avenue, Unit 4, Suite 4, Burley, ID 83318 ........................................................ 678-8608
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 678-7465
GOODING OFFICE
255 North Canyon Drive, Gooding, ID 83330 ................................................................................ 934-4477
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 934-8558
JEROME OFFICE
951 East Avenue H, Jerome, ID 83338.......................................................................................... 324-8838
WIC – 951 East Avenue H, Jerome, ID 83338 .............................................................................. 324-1323
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 324-9554

92

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

HEALTH DISTRICT VI – SOUTHEASTERN IDAHO PUBLIC HEALTH
1901 Alvin Ricken Drive, Pocatello, ID 83201 .................................................................................. 233-9080
Internet ............................................................................................................................................. siphidaho.org
DIRECTOR – Maggie Mann ................................................................................................................... 239-5258
Human Resource Associate – Tyler Butler ............................................................................................ 478-6311
Financial Specialist, Pr. – Kim Gaskill .................................................................................................... 239-5203
Community Health Program Manager – Tracy McCulloch.................................................................... 239-5250
Environmental Health Program Manager – Steve Pew......................................................................... 239-5272
Nutrition Services Program Manager ..................................................................................................... 239-5264
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 234-7169
FIELD OFFICES
BEAR LAKE COUNTY
455 Washington, #2, Montpelier, ID 83254.................................................................................... 847-3000
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 847-2538
BINGHAM COUNTY
326 Poplar, Blackfoot, ID 83221 ..................................................................................................... 785-2160
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 785-6372
BUTTE COUNTY
P.O. Box 806, Arco, ID 83213 ........................................................................................................ 527-3463
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 527-3972
CARIBOU COUNTY
55 East 1st South, Soda Springs, ID 83276 .................................................................................. 547-4375
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 547-4398
FRANKLIN COUNTY
42 West 1st South, Preston, ID 83263 ........................................................................................... 852-0478
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 852-2346
ONEIDA COUNTY
175 South 300 East, Malad, ID 83252 ........................................................................................... 766-4764
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 766-2528
POWER COUNTY
590½ Gifford, American Falls, ID 83211 ........................................................................................ 226-5096
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 226-7145

93

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

HEALTH DISTRICT VII – EASTERN IDAHO PUBLIC HEALTH DISTRICT
1250 Hollipark Drive, Idaho Falls, ID 83401
Internet .......................................................................................................................................... phd7.idaho.gov
DIRECTOR – Geri Rackow .................................................................................................................... 533-3163
Community and Family Health Services Director – Gary Rillema ........................................................ 533-3213
Health Preparedness, Promotion, and Surveillance Manager – Tamara Cox ..................................... 533-3153
WIC Manager – Angy Cook .................................................................................................................... 533-3249
Financial Manager – Steven Thomas .................................................................................................... 533-3164
Management Assistant – Cheryl O’Connell ........................................................................................... 533-3162
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 525-7063
Environmental Health Director – Kellye Eager ...................................................................................... 533-3127
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 528-0857
FIELD OFFICES
CLARK COUNTY
Dubois Office, 332 West Main, P.O. Box 71, Dubois, ID 83423 .......................................................... 374-5216
CUSTER COUNTY
Challis Office, 1050 North Clinic Road, Suite A, Challis, ID 83226 ..................................................... 879-2504
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 879-5679
Mackay Office, 301 Cedar, Mackay, ID 83251 ..................................................................................... 588-2947
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 588-3349
FREMONT COUNTY
45 South 2nd West, St. Anthony, ID 83445 .......................................................................................... 624-7585
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 624-0954
JEFFERSON COUNTY
380 Community Lane, Rigby, ID 83442-0508 ...................................................................................... 745-7297
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 745-8151
LEMHI COUNTY
801 Monroe, Salmon, ID 83467-0280 ................................................................................................... 756-2123
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 756-6600
MADISON COUNTY
314 North 3rd East, Rexburg, ID 83440................................................................................................ 356-3239
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 356-4496
MUD LAKE OFFICE
1078 East 1500 North, P.O. Box 177, Terreton, ID 83450-0177 ......................................................... 663-4860
TETON COUNTY
820 Valley Centre Drive, Driggs, ID 83422-0133 ................................................................................. 354-2220
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 354-2224

94

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

IDAHO STATE POLICE
700 South Stratford Drive, Meridian, ID 83642
Internet ..............................................................................................................................................isp.idaho.gov
Idaho State Police General Information ................................................................................................. 884-7000
ISP DIRECTORS OFFICE ..................................................................................................................... 884-7003
DIRECTOR – Colonel Ralph W. Powell ................................................................................................ 884-7003
Deputy Director – Lt. Colonel Kedrick R. Wills ...................................................................................... 884-7002
Administrative Assistant 2 – Lynn Reese............................................................................................... 884-7003
Financial Executive Officer – Marsi Woody ........................................................................................... 884-7210
Public Information Officer – Teresa Baker ............................................................................................. 884-7122
FACSIMILE MACHINE – Director’s Office............................................................................................. 884-7090
PLANNING, GRANTS, AND RESEARCH ..................................................................................... 884-7040
Internet................................................................................................................................ isp.idaho.gov/pgr/
Manager – Liz Yturralde................................................................................................................... 884-7025
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 884-7094
DEPUTY DIRECTOR’S OFFICE – ENFORCEMENT OPERATIONS ................................................ 884-7200
Deputy Director – Lt. Colonel Kedrick R. Wills ...................................................................................... 884-7002
Management Assistant – Amy Jordan ................................................................................................... 884-7100
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 884-7290
Major Kevin Hudgens (Districts 1,2,3 Alcohol Beverage Control & Fusion Center) ............................. 884-7205
Major Steve Richardson (Patrol/INV – Districts 4,5,6, Commercial Vehicle, Dispatch, Training)........ 884-7207
Major Clark Rollins (Forensics, Bureau of Criminal Investigations, CJIS) ............................................ 884-7202
Captain Charles Spencer ....................................................................................................................... 884-7203
Captain Sheldon Kelley .......................................................................................................................... 884-7206
OFFICE OF THE ATTORNEY GENERAL – ISP Unit ......................................................................... 884-7050
Deputy Attorney General – Stephanie Altig ........................................................................................... 884-7050
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 884-7228
ISP MANAGEMENT SERVICES ........................................................................................................... 884-7030
Financial Executive Officer – Marsi Woody ........................................................................................... 884-7210
Business Operations Specialist – Maria Horn ....................................................................................... 884-7010
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 884-7090
FINANCIAL SERVICES .................................................................................................................. 884-7030
Accounting Manager – Liz Yturralde ............................................................................................... 884-7025
Purchasing Agent – Tina McBride ................................................................................................... 884-7032
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 884-7093
Warehouse Manager – John Riggins .............................................................................................. 884-7031
Warehouse Receiving ...................................................................................................................... 884-7039
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 884-7308
HUMAN RESOURCES ................................................................................................................... 884-7317
Internet ............................................................................................................................ isp.idaho.gov/hr/
Human Resources Officer – Becky Harris ...................................................................................... 884-7017
HR Specialist Senior – Michelle George ......................................................................................... 884-7019
HR Specialist Senior – Karen Drew ................................................................................................ 884-7016
Personnel Technician – Linda Tomlinson ....................................................................................... 884-7015
HR Specialist – Jolene Santo .......................................................................................................... 884-7317
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 884-7087

95

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

ISP TRAINING ................................................................................................................................. 884-7215
Captain Vern Hancock ..................................................................................................................... 884-7022
Administrative Assistant – Marielle Carmack .................................................................................. 884-7215
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 884-7092
FLEET MANAGEMENT
Chris Glenn ............................................................................................................................... 884-7212
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 884-7092
ALCOHOL BEVERAGE CONTROL (ABC) – LIQUOR LICENSE ........................................ 884-7060
700 South Stratford Drive, Suite 115, Meridian, ID 83642 (Mailing Address)
Internet .........................................................................................................................isp.idaho.gov/abc/
Bureau Chief – Lieutenant Russ Wheately .............................................................................. 884-7062
Management Assistant – Nichole Harvey ................................................................................ 884-7068
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 884-7096
COMMERCIAL VEHICLE SAFETY (CVS) HEADQUARTERS, MERIDIAN......................... 884-7220
Internet ......................................................................................................................... isp.idaho.gov/cvs/
CVS Commander – Captain Bill Reese ................................................................................... 884-7222
Deputy CVS Commander – Lieutenant Tim Horn.................................................................... 884-7048
Administrative Assistant – Julie Corder .................................................................................... 884-7220
Projects Coordinator – Tecia Ferguson.................................................................................... 884-7224
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 884-7192
DISTRICT 1 – COEUR D’ALENE – PATROL AND INVESTIGATIONS
Captain Curtis Kastens ............................................................................................................. 209-8621
Office Services Supervisor – Alisha Rickert ............................................................................. 209-8647
Patrol – District 1 – 615 West Wilbur, Suite A, Coeur d’Alene, ID 83815
Business / Accident Reports .............................................................................................. 209-8620
FACSIMILE MACHINE....................................................................................................... 209-8619
Investigations – District 1 – Coeur d’Alene ........................................................................ 209-8670
FACSIMILE MACHINE....................................................................................................... 209-8616
REGIONAL COMMUNICATIONS CENTER – NORTH (RCC-N) – DISTRICT 1 AND 2
District Dispatch-Coeur d’Alene and Lewiston – Emergency Number .................... 772-8585
District Dispatch – Non-Emergency Number .............................................................. 772-6055
Captain Vern Hancock ................................................................................................ 884-7206
RCC-North Coordinator – Melissa Stroh .................................................................... 772-6055
FACSIMILE MACHINE – Dispatch ............................................................................. 772-8244
DISTRICT 2 – LEWISTON – PATROL AND INVESTIGATIONS
Captain Lonnie Richardson ...................................................................................................... 799-5151
Administrative Assistant – Trish Johnson................................................................................. 799-5151
Patrol – District 2 – 2700 North and South Highway, Lewiston, ID 83501-1732
Business / Accident Reports .............................................................................................. 799-5151
FACSIMILE MACHINE....................................................................................................... 799-5146
Investigations – District 2 – Lewiston................................................................................. 799-5020
FACSIMILE MACHINE....................................................................................................... 799-3355

96

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

DISTRICT 3 – MERIDIAN – PATROL AND INVESTIGATIONS
Captain Bill Gardiner ................................................................................................................. 884-7360
Office Services Supervisor – Sarah Graham ........................................................................... 884-7370
Patrol – District 3 – 700 South Stratford Drive, Meridian, ID 83642
Business / Accident Reports .............................................................................................. 884-7360
FACSIMILE MACHINE....................................................................................................... 884-7462
Investigations – District 3 – Meridian ................................................................................. 884-7110
FACSIMILE MACHINE....................................................................................................... 884-7191
REGIONAL COMMUNICATIONS CENTER – SOUTH (RCC-S) – DISTRICT 3,4 5, & 6
District Dispatch – Meridian/Boise, Idaho Falls, Pocatello, and Twin Falls
Emergency Number .................................................................................................. 846-7500
District Dispatch – Non-Emergency Number .............................................................. 846-7550
Captain Vern Hancock ................................................................................................ 884-7206
RCC-West Coordinator – Denise King ....................................................................... 846-7512
FACSIMILE MACHINE – Dispatch ............................................................................. 846-7520
DISTRICT 4 – JEROME – PATROL AND INVESTIGATIONS
Captain Rob Storm .................................................................................................................... 324-6000
Administrative Assistant – Kelly Kast ....................................................................................... 324-6000
Patrol – District 4 – 218 West Yakima, Jerome, ID 83338-5904
Business / Accident Reports .............................................................................................. 324-6000
FACSIMILE MACHINE....................................................................................................... 324-7897
Investigations – District 4 – Jerome ................................................................................... 324-6050
FACSIMILE MACHINE....................................................................................................... 324-7897
DISTRICT 5 – POCATELLO – PATROL AND INVESTIGATIONS
Captain Eric Dayley ................................................................................................................... 236-6466
Administrative Assistant – Lori Kingston .................................................................................. 236-6466
Patrol – District 5 – 5205 South 5th, Pocatello, ID 83204-2299
Business / Accident Reports .............................................................................................. 236-6466
FACSIMILE MACHINE....................................................................................................... 236-6068
Investigations – District 5 – Pocatello ................................................................................ 237-1210
FACSIMILE MACHINE....................................................................................................... 237-1369
DISTRICT 6 – IDAHO FALLS – PATROL AND INVESTIGATIONS
Captain Danny Bunderson ........................................................................................................ 525-7377
Administrative Assistant – Marjorie Lusk .................................................................................. 525-7377
Patrol – District 6 – 1540 Foote Drive, Idaho Falls, ID 83402-1828
Business / Accident Reports .............................................................................................. 525-7377
FACSIMILE MACHINE....................................................................................................... 525-7294
Investigations – District 6 – 550 W. Sunnyside Rd, Suite 3, Idaho Falls, ID 83402........ 523-2801
FACSIMILE MACHINE....................................................................................................... 525-7270
POLICE SERVICES – FORENSICS
Major Clark Rollins ........................................................................................................................... 884-7207
Management Assistant – Karen Stringer ........................................................................................ 884-7219
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 884-7290

97

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

FORENSIC SERVICES ............................................................................................................ 884-7170
Internet ............................................................................................................ isp.idaho.gov/forensic/
Quality Assurance Manager – Matthew Gamette .................................................................... 884-7217
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 884-7290
COEUR D’ALENE LAB
615 West Wilbur, Suite B, Coeur d’Alene, ID 83815
Supervisor – Anne Nord ............................................................................................................ 209-8700
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 209-8612
MERIDIAN LAB
700 South Stratford Drive, Suite 125, Meridian, ID 83642
Supervisor – Natasha Wheatley ............................................................................................... 884-7148
Biology Section Supervisor – Cyndi Hall .................................................................................. 884-7173
Latent Fingerprints Supervisor – Randy Parker ....................................................................... 884-7149
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 884-7197
POCATELLO LAB
209 East Lewis, Pocatello, ID 83201
Supervisor – Shannon Larson .................................................................................................. 232-9474
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 232-3697
CRIMINAL IDENTIFICATION, BUREAU OF (BCI) ................................................................ 884-7130
700 South Stratford Drive, Suite 120, Meridian, ID 83642 (Mailing Address)
Internet ..................................................................................................... isp.idaho.gov/identification/
Bureau Manager – Dawn Peck ................................................................................................. 884-7136
Bureau Operations Officer – Leila McNeil ................................................................................ 884-7133
Applicant Fingerprinting Unit – Eileen Allen ............................................................................. 884-7159
Criminal Records and AFIS Unit – Kathy Blades ..................................................................... 884-7134
ILETS and Missing Person Clearinghouse Unit – Pennie Blamires ........................................ 884-7056
Sex Offender Registry Unit – Carol Redding ........................................................................... 884-7266
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 884-7193
CRIMINAL JUSTICE INFORMATION SYSTEMS (CJIS)
IT Systems Manager – Mike Key.............................................................................................. 884-7163
IT Manager – Stan Passey ....................................................................................................... 846-7515
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 884-7196
BRAND INSPECTION BOARD
700 South Stratford Drive, Meridian 83642; P.O. Box 1177, Meridian, ID 83680-1177 ..................... 884-7070
Internet ................................................................................................................................ isp.idaho.gov/brands/
State Brand Inspector – Larry Hayhurst................................................................................................. 884-7071
Management Assistant – Debbie Neider ............................................................................................... 884-7072
Brand Recorder – Jenny Haskell ........................................................................................................... 884-7070
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 884-7097
DISTRICT 2 – LEWISTON BRAND DIVISION
P.O. Box 161, Lewiston, ID 83501
Supervisor – Jim Kennedy ............................................................................................................... 799-5019
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 799-5046
DISTRICT 3 – CALDWELL BRAND DIVISION
P.O. Box 206, Caldwell, ID 83606-0206
1901 East Chicago, Caldwell, ID 83605
Supervisor – Celena Wright ............................................................................................................. 459-4231
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 454-7636

98

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

DISTRICT 4 – TWIN FALLS BRAND DIVISION
P.O. Box 1059, Twin Falls, ID 83303-1059
Supervisor – George Spencer ......................................................................................................... 733-8270
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 736-4735
DISTRICT 6 – IDAHO FALLS BRAND DIVISION
P.O. Box 2497, Idaho Falls, ID 83403-2497
Supervisor – Kirk Christensen ......................................................................................................... 522-6676
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 522-6688
PEACE OFFICER STANDARDS AND TRAINING (P.O.S.T.)
700 South Stratford Drive, Meridian, ID 83642
General Information ......................................................................................................................... 884-7250
Toll-Free.................................................................................................................................... 866-670-7678
Internet ............................................................................................................................. www.post.idaho.gov
Division Administrator – William Flink .................................................................................................... 884-7251
Deputy Division Administrator – Rory Olsen .......................................................................................... 884-7339
Business Operations Manager – Sharon Lamm ................................................................................... 884-7049
POST Council Management Assistant – Trish Christy .......................................................................... 884-7253
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 884-7295
OFFICE OF PROFESSIONAL RESPONSIBILITY
Manager – Mike Dillon ..................................................................................................................... 884-7324
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 884-7295
BASIC ACADEMY TRAINING
Manager ........................................................................................................................................... 884-7337
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 884-7398
POST REGIONAL TRAINING CENTERS
REGION I
615 West Wilbur, Suite B, Coeur d'Alene, ID 83815
Training Specialist – John Parmann ......................................................................................... 209-8696
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 209-8614
REGION II
700 South Stratford Drive, Meridian, ID 83642
Training Specialist – Jil Nichols ................................................................................................ 884-7252
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 884-7295
REGION III
2055 Garrett Way, Suite 7, Pocatello, ID 83201
Training Specialist – Matthew Bloodgood ................................................................................ 237-1505
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 237-1576
RACING COMMISSION
700 South Stratford Drive, Meridian, ID 83642
General Information ................................................................................................................................ 884-7080
Internet .................................................................................................................................... isp.idaho.gov/race/
Administrator – Frank Lamb ................................................................................................................... 884-7081
Management Assistant – Rebecca Bartunek ........................................................................................ 884-7082
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 884-7098

99

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

INDUSTRIAL COMMISSION
700 South Clearwater Lane, Boise, ID 83712; P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0041
Internet ............................................................................................................................................... iic.idaho.gov
Chairman – Thomas P. Baskin............................................................................................................... 334-6000
Commissioner – Thomas E. Limbaugh .................................................................................................. 334-6000
Commissioner – R. D. Maynard ............................................................................................................. 334-6000
DIRECTOR – Mindy Montgomery.......................................................................................................... 334-6059
Public Information Specialist – Lindsay Egbert...................................................................................... 334-6013
Commission Secretary – Beth Kilian ...................................................................................................... 334-6017
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-5145
Toll-Free .......................................................................................................................................... 800-950-2110
ADJUDICATION DIVISION
Workers’ Compensation ......................................................................................................................... 334-6000
Unemployment Appeals ......................................................................................................................... 334-6000
Medical Fee Disputes ............................................................................................................................. 334-6084
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-7558
BENEFITS ADMINISTRATION ............................................................................................................. 334-6000
Manager – Scott McDougall ................................................................................................................... 334-6063
EMPLOYER COMPLIANCE
Manager – Christi Simon ........................................................................................................................ 334-6099
Employer Compliance Investigators.................................................................................. 334-6032 or 334-6031
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-5145
MANAGEMENT SERVICES
Financial Officer – Jane McClaran ......................................................................................................... 334-6042
Human Resources Officer – Dani Spurny.............................................................................................. 334-6038
Information Systems Manager – Robert Butler ..................................................................................... 334-6065
MEDIATION
Mediator – Dennis Burks ........................................................................................................................ 334-6002
CRIME VICTIMS COMPENSATION BUREAU
Crime Victims Bureau Chief – George Gutierrez................................................................................... 334-6070
Case Management ................................................................................................................................. 334-6080
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-7559
REHABILITATION DIVISION
Lead Regional Manager – Terrisa Wyatt ............................................................................................... 334-6055
Regional Manager, Southern Idaho – Danny Ozuna ............................................................................ 454-7609
Regional Manager, Eastern Idaho – Chris Horton................................................................................. 236-6399
Regional Manager, Northern Idaho – Terry Parsons ............................................................................ 769-1452
FACSIMILE MACHINE (Boise) .............................................................................................................. 334-5145
BOISE FIELD OFFICE
4355 West Emerald, Suite 105, Boise, ID 83706
Rehabilitation Consultants ............................................................................................................... 334-2024
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-3711

100

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

CALDWELL FIELD OFFICE
904 Dearborn St., Suite 202, Caldwell, ID 83605
Rehabilitation Consultants ............................................................................................................... 454-7609
Employer Compliance Investigator.................................................................................................. 454-7609
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 454-7635
COEUR D’ALENE FIELD OFFICE
1111 Ironwood Drive, Suite A, Coeur d’Alene, ID 83814
Rehabilitation Consultants ............................................................................................................... 769-1452
Employer Compliance Investigator.................................................................................................. 769-1452
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 769-1465
KELLOGG FIELD OFFICE
35 Wildcat Way, Suite B, Kellogg, ID 83837
Rehabilitation Consultant ................................................................................................................. 786-4600
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 786-7110
SANDPOINT FIELD OFFICE
613 Ridley Village Road, Suite C, Sandpoint, ID 83864
Rehabilitation Consultants ............................................................................................................... 263-5747
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 265-9637
LEWISTON FIELD OFFICE
1118 "F" Street, Lewiston, ID 83501
Rehabilitation Consultants ............................................................................................................... 799-5035
Employer Compliance Investigator.................................................................................................. 799-5035
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 799-3482
PAYETTE FIELD OFFICE
501 North 16th, Suite 107, Payette, ID 83661
Rehabilitation Consultants .......................................................................................... 642-9417 or 642-0181
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 642-6163
BURLEY FIELD OFFICE
127 West 5th North, Suite A, Burley, ID 83318
Rehabilitation Consultant ................................................................................................................. 678-3332
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 677-3616
TWIN FALLS FIELD OFFICE
1411 Falls Avenue E, Suite 915, Twin Falls, ID 83301
Rehabilitation Consultants ............................................................................................................... 736-4700
Employer Compliance Investigator.................................................................................................. 736-4700
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 736-3053
POCATELLO FIELD OFFICE
1070 Hiline, Suite 300, Pocatello, ID 83201
Rehabilitation Consultants ............................................................................................................... 236-6399
Employer Compliance Investigator.................................................................................................. 236-6399
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 236-6040
IDAHO FALLS FIELD OFFICE
1820 East 17th Street, Suite 300, Idaho Falls, ID 83404
Rehabilitation Consultants ............................................................................................................... 525-7248
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 525-7013

101

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

INSURANCE, DEPARTMENT OF
700 West State Street, 3rd Floor, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0043 .................................... 334-4250
Internet .................................................................................................................................... www.doi.idaho.gov
DIRECTOR – Bill Deal ............................................................................................................................ 334-4250
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-4398
Public Information Specialist – Tricia Carney ........................................................................................ 334-4312
HUMAN RESOURCES – Ellen Wells .................................................................................................... 334-4261
FISCAL SECTION
Financial Specialist Principal – Renee Iverson ...................................................................................... 334-4266
Accounts Payable – Doug O’Bryan ........................................................................................................ 334-4267
INSURANCE, DIVISION OF
Deputy Director – Tom Donovan ............................................................................................................ 334-4214
Toll-Free Health Insurance Help Line ............................................................................................ 800-721-3272
ACTUARY, DIVISION OF – Weston Trexler ......................................................................................... 334-4315
INFORMATION TECHNOLOGY SECTION – Becky Barton-Wagner ................................................. 334-4279
CONSUMER AFFAIRS, BUREAU OF
Bureau Chief – Gina McBride................................................................................................................. 334-4340
Investigations Section – Lori Braseth ..................................................................................................... 334-4346
Consumer Assistance – Amy Lambrecht ............................................................................................... 334-4322
Pocatello – Dave Mulder
353 North 4th Street, Suite 200, Pocatello, ID 83201....................................... 236-6411 or 800-488-5764
Coeur d’Alene – Darrell Cartwright
2005 Ironwood Parkway, Suite 143, Coeur d’Alene, ID 83814 ........................ 666-6850 or 800-488-5725
SENIOR HEALTH INSURANCE BENEFITS
Insurance Advisory Specialist, S.H.I.B.A., Boise – Phyllis Barker ................................................. 334-4352
S.H.I.B.A., Boise....................................................................................................................... 800-247-4422
353 North 4th Street, Suite 200, Pocatello, ID 83201
S.H.I.B.A., Pocatello................................................................................................................. 800-488-5764
1445 Fillmore Street, Suite 1104, Twin Falls, ID 83301
S.H.I.B.A., Twin Falls ............................................................................................................... 800-488-5731
2005 Ironwood Parkway, Suite 143, Coeur d’Alene, ID 83814
S.H.I.B.A., Coeur d’Alene ........................................................................................................ 800-488-5725
COMPANY ACTIVITIES, BUREAU OF
Chief Examiner – Georgia Siehl ............................................................................................................. 334-4314
Agent Licensing – Lisa Tordjman ........................................................................................................... 334-4343
Company Admissions – Carol Anderson ............................................................................................... 334-4309
Policy Rates and Forms – Donna Daniel ............................................................................................... 334-4362
Premium Tax – Kathy Miller ................................................................................................................... 334-4282
Agent Continuing Education – Barbara Mendiola ................................................................................. 334-4345

102

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

STATE FIRE MARSHAL, DIVISION OF
State Fire Marshal – Mark Larson .......................................................................................................... 334-4371
DISTRICT I
2005 Ironwood Parkway, Suite 143, Coeur d’Alene, ID 83814
Deputy Fire Marshal ......................................................................................................................... 769-1447
Moscow Deputy Fire Marshal – Don Strong ................................................................................... 882-2368
DISTRICT 2
700 W State Street, 3rd Floor, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0043
Chief Deputy Fire Marshal, Prevention and Investigations – Knute Sandahl ................................ 334-4377
DISTRICT 3
820 East 17th Street, Suite 365, Idaho Falls, ID 83404
Deputy Fire Marshal – Verl Jarvie ................................................................................................... 525-7022
Deputy Fire Marshal – Ivan Hibbert................................................................................................. 525-7209

INSURANCE FUND, STATE (WORKERS COMPENSATION INSURANCE)
1215 West State Street, P.O. Box 83720, Statehouse Mail, Boise, ID 83720-0044 ...................... 332-2100
Internet ................................................................................................................................................ idahosif.org
Toll-Free .......................................................................................................................................... 800-334-2370
OFFICE OF THE MANAGER
MANAGER – James M. Alcorn .............................................................................................................. 332-2100
Administrative Secretary – Debra Hiatt .................................................................................................. 332-2201
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-2205
LEGAL
Chief Legal Counsel – George Parham ................................................................................................. 332-2210
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-2225
CLAIMS
Assistant Fund Manager – Paulette Boyle ............................................................................................. 332-2400
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-2171
UNDERWRITING
Assistant Fund Manager – Connie Barnett ............................................................................................ 332-2300
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-2390
RISK MANAGEMENT
Assistant Fund Manager – Marsha Davies ............................................................................................ 332-2230
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-8125
ADMINISTRATION AND FINANCE
Assistant Fund Manager – Tom Haddock ............................................................................................. 332-2500
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-2559
AUDITING
Assistant Fund Manager – Katy Hickman.............................................................................................. 332-2270
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-2288

103

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

INFORMATION TECHNOLOGY
Chief Information Officer – Rick Gerrard ................................................................................................ 332-2560
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-2559
PETROLEUM STORAGE TANK FUND
Administration – Doug Garner ................................................................................................................ 332-8110
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-8125

JUDICIAL DEPARTMENT – SUPREME COURT
Supreme Court Building, 451 West State Street, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0101
Internet ..................................................................................................................................... www.isc.idaho.gov
CHIEF JUSTICE – Roger S. Burdick ..................................................................................................... 334-3464
JUSTICE – Daniel T. Eismann ............................................................................................................... 334-2149
JUSTICE – Jim Jones ............................................................................................................................ 334-3186
JUSTICE – Warren E. Jones ................................................................................................................. 334-3324
JUSTICE – Joel D. Horton ..................................................................................................................... 334-2207
ADMINISTRATIVE OFFICE OF THE COURTS
Administrative Director of the Courts – Patricia Tobias ......................................................................... 334-2246
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 947-7590
Staff Attorney – Cathy Derden ............................................................................................................... 334-2246
Legal Counsel – Michael Henderson ..................................................................................................... 334-2246
Deputy Legal Counsel – Deena Layne .................................................................................................. 334-2246
Financial Executive Officer – Roland Gammill....................................................................................... 334-2248
Human Resources Director – Andrea Patterson ................................................................................... 947-7437
Director of Court Management – Janica Bisharat.................................................................................. 334-2850
Judicial Education Co-Directors – Michael McLaughlin and Debra Heise ........................................... 947-7417
Community and Family Justice Services Director – Kerry Hong .......................................................... 947-7520
Chief Information Officer – Kevin Iwersen ............................................................................................. 334-3868
CLERK’S OFFICE
Clerk – Stephen W. Kenyon ................................................................................................................... 334-2210
Chief Deputy Clerk – Karel Lehrman ..................................................................................................... 334-2210
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2616
STATE LAW LIBRARY
Technical Services .................................................................................................................................. 364-4555
COURT OF APPEALS
Chief Judge – Sergio Gutierrez .............................................................................................................. 334-5166
Judge – Karen Lansing ........................................................................................................................... 334-5168
Judge – Dave Gratton............................................................................................................................. 334-5167
Judge – John Melanson ......................................................................................................................... 334-5170
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 947-7589

104

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

JUDICIAL DISTRICTS
FIRST JUDICIAL DISTRICT
Administrative District Judge – Lansing Haynes ............................................................................. 446-1105
Trial Court Administrator – Karlene Behringer ................................................................................ 446-1203
SECOND JUDICIAL DISTRICT
Administrative District Judge – John Stegner ................................................................................. 883-2255
Acting Trial Court Administrator – Judge Jay Gaskill...................................................................... 799-3050
THIRD JUDICIAL DISTRICT
Administrative District Judge – Thomas Ryan ................................................................................ 454-7371
Trial Court Administrator – Dan Kessler .......................................................................................... 454-7360
FOURTH JUDICIAL DISTRICT
Administrative District Judge – Timothy Hansen ............................................................................ 287-7544
Trial Court Administrator – Larry Reiner ......................................................................................... 287-7500
FIFTH JUDICIAL DISTRICT
Administrative District Judge – G. Richard Bevan .......................................................................... 736-4172
Trial Court Administrator – Linda Wright ......................................................................................... 736-4085
SIXTH JUDICIAL DISTRICT
Administrative District Judge – Stephen Dunn ............................................................................... 236-7250
Trial Court Administrator – Suzanne H. Johnson ........................................................................... 236-7355
SEVENTH JUDICIAL DISTRICT
Administrative District Judge – Jon J. Shindurling .......................................................... 529-1350 ext 1378
Trial Court Administrator – Burton W. Butler ................................................................... 529-1350 ext 1341

JUVENILE CORRECTIONS, DEPARTMENT OF
954 West Jefferson Street, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0285
Internet .................................................................................................................................... www.idjc.idaho.gov
DIRECTOR – Sharon Harrigfeld ...............................................................................................334-5100 ext 404
Management Assistant – Zaine Baird .......................................................................................334-5100 ext 451
Chief Fiscal Officer/Division Administrator – Scott Johnson ....................................................334-5100 ext 437
Deputy Compact Admin – Alicia Ehlers ....................................................................................334-5100 ext 406
Community, Operations, and Program Services Administrator – Marcy Chadwell .................334-5100 ext 443
Human Resource Officer – Julie Cloud.....................................................................................334-5100 ext 440
Quality Improvement Director – Monty Prow ............................................................................334-5100 ext 412
Education Program Director – James Pannell ..........................................................................334-5100 ext 423
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-5120
DISTRICT OFFICES
DISTRICT 1
1250 Ironwood Drive, #304, Coeur d’Alene, ID 83814 .................................................................. 769-1449
District Liaison – Jim Crowley ...............................................................................................769-1449 ext 13
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 666-6734

105

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

DISTRICT 2
140 Southport Avenue, Lewiston, ID 83501 .................................................................................. 799-3332
District Liaison – Jim Crowley ...............................................................................................769-1449 ext 13
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 799-5086
DISTRICT 3
1650 11th Avenue North, Nampa, ID 83687 .................................................................................. 465-8443
District Liaison – Joe Langan..............................................................................................465-8443 ext 131
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 465-8484
DISTRICT 4
954 West Jefferson Street, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0285 ............................................ 334-5100
District Liaison – Jason Stone, Supervisor.........................................................................334-5100 ext 444
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-5120
DISTRICT 5
2469 Wright Avenue, Twin Falls, ID 83301.................................................................................... 736-4776
District Liaison – Bev Ashton ................................................................................................736-4776 ext 11
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 736-4778
DISTRICT 6
1070 Hiline Road, #320, Pocatello, ID 83201 ................................................................................ 236-6395
District Liaison – Lennart Nivegard ......................................................................................236-6395 ext 11
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 236-6422
DISTRICT 7
2220 East 600 North, P.O. Box 40, St. Anthony, ID 83445 ........................................................... 624-3462
District Liaison – Shane Boyle ......................................................................................... 624-3462 ext 2103
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 624-0973
JUVENILE CORRECTIONS CENTER – ST. ANTHONY
2220 East 600 North, P.O. Box 40, St. Anthony, ID 83445
Superintendent – Skip Greene ................................................................................. 624-3462 ext 2107
Administrative Assistant – Erica Maupin .................................................................. 624-3462 ext 2108
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 624-0973
JUVENILE CORRECTIONS CENTER – NAMPA
1650 11th Avenue North, Nampa, ID 83687
Superintendent – Lynn Viner .......................................................................................465-8443 ext 107
Administrative Assistant – Estela Cabrera ..................................................................465-8443 ext 101
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 465-8484
JUVENILE CORRECTIONS CENTER – LEWISTON
140 Southport Avenue, Lewiston, ID 83501
Superintendent – Kevin Bernatz ..................................................................................799-3332 ext 106
Administrative Assistant – Hope Carroll ......................................................................799-3332 ext 121
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................. 799-5086

106

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

LABOR, IDAHO DEPARTMENT OF
317 West Main Street, Boise, ID 83735-0001 .................................................................................... 332-3570
TDD/TTY – IDAHO TELECOMMUNICATIONS RELAY SERVICE
TDD Voice Relay...................................................................................................................... 800-377-3529
Voice TDD Relay...................................................................................................................... 800-377-1363
Internet .......................................................................................................................................... labor.idaho.gov
DIRECTOR – Kenneth D. Edmunds ...................................................................................................... 334-6110
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-6430
ADMINISTRATION AND WORKFORCE DEVELOPMENT
Chief Deputy Director – Jay Engstrom ................................................................................... 332-3570 ext 2121
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-6430
ACCOUNTING – Joni Booth .................................................................................................. 332-3570 ext 3165
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-6300
BUSINESS SERVICES – Rogelio Valdez ............................................................................. 332-3570 ext 3163
Workforce Opportunity Tax Credit – Jim Cryer ...................................................................... 332-3570 ext 3351
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 947-0049
COMMUNICATIONS AND RESEARCH ............................................................................................... 332-3570
Administrator – Georgia Smith ............................................................................................... 332-3570 ext 2102
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-6455
Career Information System – Georgia Smith ......................................................................... 332-3570 ext 2102
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-6430
Complaint Specialist – Jackie Haney ..................................................................................... 332-3570 ext 3206
Communications and Legislative Affairs – Bob Fick ............................................................. 332-3570 ext 3628
Research and Analysis – Bob Uhlenkott................................................................................ 332-3570 ext 3217
Census, Economic, and Work Force Information – Janell Hyer ........................................... 332-3570 ext 3220
Administrative Assistant – Ruth Ann Gibson ......................................................................... 332-3570 ext 3392
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-6300
DISABILITY DETERMINATIONS SERVICE DIVISION
1505 McKinney, P.O. Box 21, Boise, ID 83704
Administrator – Nancy Vazquez ............................................................................................. 327-7333 ext 2303
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 327-7331
TDD Voice Relay ............................................................................................................................ 800-377-3529
Idaho Unemployment System (iUS) – Eric Beck ................................................................... 332-3570 ext 3333
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 639-3251

107

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

EMPLOYMENT AND TRAINING
Veterans Program Coordinator – Chris Ramos ..................................................................... 332-3570 ext 3663
Monitor Advocate – Dunnia Aplicano .............................................................................. 332-3570 ext 3135
Alien Labor Certification Information Line ....................................................................... 332-3570 ext 8811
Administrator Support Manager – Gordon Graff ............................................................. 332-3570 ext 3365
Training Support – Dave Barnes ............................................................................................ 332-3570 ext 3362
Work Force Program Support – Rico Barrera........................................................................ 332-3570 ext 3316
Work Force Technical Support – Jeanie Meholchick ............................................................ 332-3570 ext 3323
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 947-0049
EQUAL OPPORTUNITY OFFICER/DEPUTY DIRECTOR – Georgia Smith ...................... 332-3570 ext 2102
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-6455
FACILITIES – Katie Lamm ..................................................................................................... 332-3570 ext 3340
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-7419
NEW HIRE DIRECTORY-EMPLOYEE REPORTING LINE................................................................. 332-8941
FACSIMILE MACHINE ...................................................................................................... 332-7411 or 332-7412
PERSONNEL – Dwight Johnson ........................................................................................... 332-3570 ext 3335
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 246-8947
PURCHASING – Jade Bacus ................................................................................................ 332-3570 ext 3221
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-7423
SUPPLY AND CENTRAL RECEIVING – Leanne Metzger.................................................. 332-3570 ext 3435
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-7419
WORKFORCE DEVELOPMENT DIVISION
Deputy Director Programs – Jay Engstrom ........................................................................... 332-3570 ext 2121
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-6430
WORK FORCE POLICY – Susan Simmons ......................................................................... 332-3570 ext 3361
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 947-0049
EMPLOYMENT SERVICES DIVISION
Deputy Director Field Services – Rogelio “Roy” Valdez ........................................................ 332-3570 ext 3163
Area II Manager – Brian Sporleder (Southwestern and South Central Offices) ................... 332-3570 ext 3284
Operations Manager – Kristyn Carr ....................................................................................... 332-3570 ext 3604
Senior Planner – Pam Pearson .............................................................................................. 332-3570 ext 3325
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 947-0049
LOCAL LABOR OFFICES – STATEWIDE
OFFICE HOURS:
Monday through Thursday, 9:00 AM to 5:00 PM; Fridays, 9:00 AM to 12:00 PM; except observed
holidays and otherwise noted.
BLACKFOOT
155 North Maple, Blackfoot, ID 83221-0009; P.O. Box 9, Blackfoot, ID 83221-0009
Manager – Jim Gardner ................................................................................................... 236-6713 ext 3048
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 785-5036

108

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

BLAINE COUNTY
733 North Main, Suite C, Bellevue, ID 83313
Manager – Carlos Hernandez ......................................................................................... 788-3526 ext 3426
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 788-3041
Office Hours:
Monday through Thursday, 9:00 AM to 1:00 PM and 2:00 PM to 4:00 PM
Closed Fridays
BOISE
219 West Main Street, Boise, ID 83735-0030
Manager – Derek Harris .................................................................................................. 332-3575 ext 3295
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-6222
BONNERS FERRY
6541 Main Street, Bonners Ferry, ID 83805-8521
Manager – Dave Darrow.................................................................................................. 267-5581 ext 3743
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 267-3797
CANYON COUNTY
4514 Thomas Jefferson Street, Caldwell, ID 83605-5100
Manager – Joe Goitiandia................................................................................................ 364-7781 ext 3141
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 454-7720
EMMETT
2030 South Washington, Emmett, ID 83617-9450
Manager – Justin Koogler ................................................................................................ 364-7780 ext 3930
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 365-6599
GRANGEVILLE
305 North State Street, Grangeville, ID 83530-1769; P.O. Box 550, Grangeville, ID 83530-0550
Acting Manager – Bobbi Tidwell ...................................................................................... 983-0440 ext 3790
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 983-0302
IDAHO FALLS
1515 East Lincoln Road, Idaho Falls, ID 83401-3653
Manager – Connie Gardner ............................................................................................. 557-2500 ext 3547
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 525-7268
KOOTENAI COUNTY
600 North Thornton, Post Falls, ID 83854
Manager – Vicki Isakson .................................................................................................. 457-8789 ext 3917
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 773-5773
LEWISTON
1158 Idaho Street, Lewiston, ID 83501-1960
Manager – Sage Stoddard............................................................................................... 799-5000 ext 3527
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 799-5007
MAGIC VALLEY
420 Falls Avenue, Twin Falls, ID 83301-3320
Manager – Geoff Greer .................................................................................................... 735-2500 ext 3892
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 736-3007

109

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

McCALL
299 South 3rd Street, McCall, ID 83638-0966; P.O. Box 966, McCall, ID 83638-0966
Manager – Jim Thackeray ............................................................................................... 634-7102 ext 3094
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 634-2965
MERIDIAN
1090 East Watertower Lane, Meridian, ID 83642-6282
Manager – John Russ ...................................................................................................... 364-7785 ext 3303
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 895-8441
MINI-CASSIA
127 West 5th Street North, Burley, ID 83318-3457
Manager – Donna Fletcher .............................................................................................. 678-5518 ext 3118
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 678-1765
Office Hours:
Monday through Friday, 9:00 AM to 1:00 PM and 2:00 PM to 5:00 PM
MOSCOW
1350 Troy Road, Suite 1, Moscow, ID 83843-3995
Manager – Shirley Ackerman .......................................................................................... 882-7571 ext 3813
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 882-8324
MOUNTAIN HOME
1150 American Legion, Mountain Home, ID 83647-2333
Manager – Katie Eiden .................................................................................................... 364-7788 ext 3749
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 587-2964
OROFINO
410 Johnson Avenue, Orofino, ID 83544-0391; P.O. Box 391, Orofino, ID 83544-0391
Manager – Diane Hairston ............................................................................................... 476-5506 ext 3848
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 476-3471
PAYETTE
501 North 16th Street, Suite 107, Payette, ID 83661-1079
Manager – Carol Campbell .............................................................................................. 642-9361 ext 3016
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 642-7150
POCATELLO
430 North 5th Avenue, Pocatello, ID 83201-6205; P.O. Box 4087, Pocatello, ID 83205-4087
Manager – Kandi Rudd .................................................................................................... 236-6710 ext 3677
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 232-0865
REXBURG
1133 Stocks Avenue, Rexburg, ID 83440-3590; P.O. Box 158, Rexburg, ID 83440-0158
Manager – Brandon Moffat .............................................................................................. 557-2501 ext 3800
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 356-0042
ST. MARIES
105 North 8th Street, St. Maries, ID 83861-1845
Manager – Shirley Ackerman .......................................................................................... 245-2518 ext 3813
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 245-2012

110

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

SALMON
1301 Main Street, Unit 1, Salmon, ID 83467-4452
Manager – Merry Logan .................................................................................................. 756-2234 ext 3092
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 756-4672
SANDPOINT
2101 West Pine Street, Sandpoint, ID 83864-9327
Manager – Bridgette Bradshaw-Fleer ............................................................................. 263-7544 ext 3923
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 265-0193
SILVER VALLEY
35 Wildcat Way, Suite A, Kellogg, ID 83837-2253
Manager – Sara Lamson ................................................................................................. 783-1202 ext 3553
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 783-5561
SODA SPRINGS
95 East Hooper Avenue #20, Soda Springs, ID 83276
Manager – Kandi Rudd .................................................................................................... 236-6711 ext 3677
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 547-4763
Office Hours:
Monday through Thursday, 9:00 AM to 3:00 PM
Closed Fridays
UNEMPLOYMENT INSURANCE DIVISION
UI Administrator – Susan Simmons ....................................................................................... 332-3570 ext 3361
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-6301
UNEMPLOYMENT INSURANCE APPEALS – Joseph Karpach ........................................................ 332-3572
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-6440
UNEMPLOYMENT INSURANCE COMPLIANCE BUREAU – Michael Johnson ............... 332-3576 ext 3082
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-6301
UNEMPLOYMENT INSURANCE TAX
Employer Information Line ............................................................................................................... 332-3576
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-6301
COLLECTION UNIT
Information Line................................................................................................................................ 332-3573
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-6437
BENEFIT PAYMENT CONTROL/QUALITY CONTROL/FRAUD AND OVERPAYMENT
Information Line................................................................................................................................ 332-3573
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-6437
UNEMPLOYMENT INS BENEFITS PROGRAM/WAGE AND HOUR – Josh McKenna .. 332-3570 ext 3919
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 639-3255
UNEMPLOYMENT INSURANCE CLAIMS LINE ................................................................................ 332-8942
UNEMPLOYMENT INSURANCE INTERSTATE CLAIMS LINE ....................................................... 332-3574
WAGE AND HOUR/STATE LABOR LAWS – Boise Area Compliance Officers ................................ 332-3579
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-6301

111

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

LABOR AND COMPLIANCE OFFICERS OUTSIDE THE BOISE AREA
Burley Area, 127 West Fifth Street North, Burley, ID 83318-3457................................ 678-5518 ext 3128
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 678-1765
Canyon Cty/Western ID, 4514 Thomas Jefferson St, Caldwell, ID 83605-5100 ...... 364-7781 ext 3195
FACSIMILE MACHINE .............................................................................................................. 454-7720
Pocatello Area, 430 North Fifth Avenue, Pocatello, ID 83205-4087 ............................. 236-6710 ext 3659
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 236-6085
Kootenai Area, 600 North Thornton Street, Post Falls, ID 83854 ................................. 457-8789 ext 3845
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 773-5773
Boise Area, 219 West Main Street, Boise, ID 83735 ..................................................... 332-3570 ext 3192
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-6301
US DEPT OF LABOR/VETERANS’ EMPLOYMENT AND TRAINING SERVICE, IDAHO
P.O. Box 2697, Boise, ID 83701
State Director – Dale Langford ............................................................................................................... 332-8947
Assistant Director – Karla Draper ........................................................................................................... 332-8946
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-6389

LANDS, DEPARTMENT OF
300 North 6th Street, Suite 103, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0050 ....................................... 334-0200
Internet ......................................................................................................................................www.idl.idaho.gov
EXECUTIVE DIVISION
DIRECTOR – Tom Schultz ..................................................................................................................... 334-0242
Deputy Director, Lands and Waterways – Kathy Opp ........................................................................... 334-0237
Deputy Director, Forestry and Fire – David Groeschl ........................................................................... 666-8604
Management Assistant – Renee Miller .................................................................................................. 334-0242
Chief Operations Officer – Bob Brammer .............................................................................................. 334-0239
Operations Chief, South – Kurt Houston................................................................................................ 334-0252
Human Resource Officer – Donna Caldwell .......................................................................................... 334-0241
Human Resource Specialist – Karena Whitmore .................................................................................. 334-0226
Lands Program Manager, South Idaho Fire Liaison – Julia Sullens ..................................................... 334-0263
Public Information Officer – Emily Callihan ............................................................................................ 334-0236
Administrative Assistant – Sandra Allen ................................................................................................ 334-0244
Office Specialist – Vanessa Wilson........................................................................................................ 334-0200
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-5342

112

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

SUPPORT SERVICES
Administrator – Patrick Hodges .............................................................................................................. 334-0274
Records Manager – Cyndi Baker ........................................................................................................... 334-0273
Financial Officer – Lisa Johnson ............................................................................................................ 334-0225
Financial Specialist, Senior – Francine Gonzales ................................................................................. 334-0221
Financial Specialist, Senior – Tanya Hellewell ...................................................................................... 334-0228
Procurement Program Manager – Tony Pirc ......................................................................................... 334-0256
Senior Buyer – Jacque Leach ................................................................................................................ 334-0238
Buyer – Melinda Doan ............................................................................................................................ 334-0255
Financial Unit Supervisor – Lesa Proto .................................................................................................. 334-0235
Financial Technician – Tami Nick........................................................................................................... 334-0251
Financial Technician – Jo Jilek ............................................................................................................... 334-0249
Financial Technician – Donna Nielsen ................................................................................................... 334-0219
Financial Technician – Lori Larson ........................................................................................................ 334-0258
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2339
IT INFO SERVICES
IT Info Services Manager – Dan Raiha .................................................................................................. 666-8645
Systems Integration Analyst, Senior – Brad Larson .............................................................................. 334-0217
Database and Applications Manager – Mark Doyle .............................................................................. 334-0232
IT Systems Integration Analyst – Christopher Gozzo ............................................................................ 334-0270
IT Programmer/Analyst, Senior – Brett Green ....................................................................................... 334-0210
IT Programmer/Analyst – Elton Kelly ..................................................................................................... 334-0264
Project Manager – Jay McCoid .............................................................................................................. 334-0272
IT Database Analyst – Scott Nicholson .................................................................................................. 334-0267
IT Systems Coordinator – Walt Towler .................................................................................................. 334-0293
IT Systems Technician – Bradley Wiersma ........................................................................................... 334-0269
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2339
LAND RECORDS
Land Records Supervisor – Renee Bettis .............................................................................................. 334-0216
GIS Analyst – Chris Haines .................................................................................................................... 334-0204
TECHNICAL SERVICES
Bureau Chief, Technical Services – Ara Andrea ................................................................................... 666-8662
GIS Analyst – Dixie Booker-Lair ............................................................................................................. 334-0295
GIS Analyst – Terry McManus ............................................................................................................... 334-0213
LANDS AND WATERWAYS
Bureau Chief, Endowment Leasing – Mike Murphy .............................................................................. 334-0290
Administrative Assistant – Tammy Armstrong ....................................................................................... 334-0215
Office Services Supervisor – Becky Baird ............................................................................................. 334-0202
Program Manager, Grazing, Agriculture and Conservation – Diane French ........................................ 334-0278
Program Manager, Commercial Office/Retail/Industrial – Thomas Felter ............................................ 334-0260
Program Manager, Commercial Energy and Minerals .......................................................................... 334-0279
Commercial Property Manager – Robert Truax..................................................................................... 334-0231
Technical Records Specialist – Karen Lucas ........................................................................................ 334-0254
Technical Records Specialist – Rachel King ......................................................................................... 334-0250
Technical Records Specialist – Diana Barbour ..................................................................................... 334-0253
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-3698

113

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

RESOURCES PROTECTION AND ASSISTANCE
Bureau Chief, Resource Protection and Assistance – Brandon Lamb ................................................. 334-0247
Program Manager, Public Trust – Sid Anderson ................................................................................... 334-0248
Program Manager, Minerals – Eric Wilson ............................................................................................ 334-0261
Program Manager, Oil and Gas – Bobby Johnson................................................................................ 334-0243
STRATEGIC BUSINESS UNIT
Bureau Chief, Strategic Business Unit – Kate Langford........................................................................ 334-0257
Business Analyst – Jane Wright ............................................................................................................. 334-0223
Business Analyst – Roger Titmus .......................................................................................................... 334-0233
ROW Agent, South – Kevin Graham ..................................................................................................... 334-0230
ROW Agent, North – Lawson Tate......................................................................................................... 666-8705
Assistant Planner – Julianne Shaw ........................................................................................................ 334-0262
NORTH IDAHO STAFF OFFICE
3284 West Industrial Loop, Coeur d’Alene, ID 83815
Deputy Director, Forestry and Fire – David Groeschl ........................................................................... 666-8604
Office Specialist 2 – Vickie Davison-Best .............................................................................................. 666-8601
Human Resource Specialist, Senior – Andrea Ryan............................................................................. 666-8602
Operations Chief, North – Eric Besaw ................................................................................................... 666-8605
Program Manager, Endangered Species – Pat Seymour ..................................................................... 666-8603
Bureau Chief, Fire Management – Ken Ockfen..................................................................................... 666-8650
Program Manager, Aviation Operations and Fire Investigations – Jim Newton ................................... 666-8651
Program Manager, Fire Business – Wendy Walter ............................................................................... 666-8648
Program Manager, Fire Planning – Don Wagner .................................................................................. 666-8647
Bureau Chief, Forest Management – Bob Helmer ................................................................................ 666-8610
Program Manager, Marketing and Scaling – Pete Van Sickle .............................................................. 666-8618
Resource Supervisor, Forest Management – Jeanne Bradley ............................................................. 769-1525
Program Manager, Timber Sales – Stephen Smith............................................................................... 666-8609
Bureau Chief, Forestry Assistance – Craig Foss ................................................................................... 666-8632
Program Manager, Forest Practices – Archie Gray .............................................................................. 666-8636
Program Manager, Urban Interface/Planning – Dave Stephenson ...................................................... 666-8621
ROW Agent, North – Lawson Tate......................................................................................................... 666-8705
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 769-1524
STATE BOARD OF SCALING PRACTICES
3284 West Industrial Loop, Coeur d’Alene, ID 83815
Executive Director – Russel Hogan ....................................................................................................... 666-8642
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 769-1524
SUPERVISORY AREAS
CLEARWATER AREA
10230 Highway 12, Orofino, ID 83544
Area Manager – Jay Sila ................................................................................................................. 924-5571
Administrative Assistant – Monica Hagen ....................................................................................... 476-4587
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 476-7175
CRAIG MOUNTAIN AREA
P.O. Box 68, Craigmont, ID 83523
Area Manager – Jim Clapperton ..................................................................................................... 935-2141
Administrative Assistant – Sam Altman .......................................................................................... 924-5571
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 924-5572

114

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

EASTERN IDAHO AREA
3563 Ririe Highway, Idaho Falls, ID 83401
Area Manager – Pat Brown ............................................................................................................. 525-7167
Administrative Assistant – Katina Kienlen ....................................................................................... 525-7167
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 525-7011
MAGGIE CREEK AREA
913 Third Street, Route 2, Box 190, Kamiah, ID 83536
Area Manager – Jim Clapperton ..................................................................................................... 935-2141
Administrative Assistant – Tracy Hasz ............................................................................................ 935-2141
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 935-0905
PAYETTE LAKES AREA
555 Deinhard Lane, McCall, ID 83638
Area Manager – Scott Corkill ........................................................................................................... 634-7125
Administrative Assistant – Savilla Kiely ........................................................................................... 634-7125
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 634-5117
SOUTH CENTRAL AREA
324 South 417 East, Suite 2, Jerome, ID 83338
Area Manager – Pat Brown ............................................................................................................. 525-7167
Administrative Assistant – Denice Backus ...................................................................................... 324-2561
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 324-2917
SOUTHWEST AREA
8355 West State Street, Boise, ID 83714
Area Manager – Bob Pietras ........................................................................................................... 334-3488
Administrative Assistant – Karen Bertram....................................................................................... 334-3488
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 853-6372
CATALDO AREA
80 Hilltop Overpass Road, Kingston, ID 83839
Area Manager – Tom Fleer.............................................................................................................. 666-8615
Administrative Assistant – Jenny Rollins ......................................................................................... 682-4611
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 682-2991
KOOTENAI VALLEY AREA
6327 Main Street, Bonners Ferry, ID 83805
Area Manager – Ed Robinson ......................................................................................................... 263-5104
Office Specialist 2 – Vikki Snider ..................................................................................................... 267-5577
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 267-8301
MICA AREA
3258 West Industrial Loop, Coeur d’Alene, ID 83815
Area Manager – Tom Fleer.............................................................................................................. 666-8615
Administrative Assistant – Brittany Baeumel .................................................................................. 769-1577
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 769-1597
PEND OREILLE AREA
2550 Highway 2 West, Sandpoint, ID 83864
Area Manager – Ed Robinson ......................................................................................................... 263-5104
Administrative Assistant – Tami Palaniuk ....................................................................................... 263-5104
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 263-0724

115

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

PONDEROSA AREA
3130 Highway 3, Deary, ID 83823
Area Manager – Mark Lesko ........................................................................................................... 877-1121
Administrative Assistant – Nikki Shockley....................................................................................... 877-1121
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 877-1122
PRIEST LAKE AREA
4053 Cavanaugh Bay Road, Coolin, ID 83821
Area Manager – Mick Schanilec ...................................................................................................... 443-2516
Administrative Assistant – Nicole Lee ............................................................................................. 443-2516
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 443-2162
ST. JOE AREA
1806 Main Avenue, St. Maries, ID 83861
Area Manager – Richard ‘Tiny’ Furman .......................................................................................... 245-4551
Administrative Assistant – Patty Moss ............................................................................................ 245-4551
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 245-4867

LEGISLATIVE
Internet ................................................................................................................................. legislature.idaho.gov

HOUSE OF REPRESENTATIVES
700 West Jefferson Street, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0038
SPEAKER OF THE HOUSE – Representative Scott C. Bedke .......................................................... 332-1111
Assistant to the Speaker – MaryLou Molitor .......................................................................................... 332-1111
Chief Fiscal Officer – Terri Franks-Smith ............................................................................................... 332-1112
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2491
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2512
Chief Clerk – Bonnie Alexander ............................................................................................................. 332-1141

SENATE
700 West Jefferson Street, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0081
PRESIDENT PRO TEMPORE – Senator Brent Hill .............................................................................. 332-1300
Chief of Staff – Mary Sue Jones............................................................................................................. 332-1302
Secretary of the Senate – Jennifer Novak ............................................................................................. 332-1309
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2320
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-1422

LEGISLATIVE INFORMATION CENTER (DURING LEGISLATIVE SESSION ONLY)
700 West Jefferson Street, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0054
DIRECTOR ............................................................................................................................................. 332-1001
Legislators ............................................................................................................................................... 332-1000
Out-of-Area Calls ............................................................................................................................ 800-626-0471
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-5397
Email................................................................................................................................ [email protected]

116

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

LEGISLATIVE SERVICES OFFICE
700 West Jefferson Street, First Floor West, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0054
Internet ................................................................................................................................. legislature.idaho.gov
DIRECTOR – Jeff Youtz ......................................................................................................................... 334-2475
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2125
BUDGET AND POLICY ANALYSIS
700 West Jefferson Street, 3rd Floor West, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0054
Division Manager – Cathy Holland-Smith ....................................................................................... 334-3530
INFORMATION TECHNOLOGY
700 West Jefferson Street, 1st Floor West, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0054
Division Manager – Glenn Harris .................................................................................................... 334-4747
LEGISLATIVE AUDITS
700 West Jefferson Street, 1st Floor East, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0054
Division Manager – April Renfro ...................................................................................................... 334-4875
RESEARCH AND LEGISLATION
700 West Jefferson Street, 1st Floor West, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0054
Division Manager – Mike Nugent .................................................................................................... 334-4834
DP Coordinator/Legislation Tracking (Internet) – Brenda Barker .................................................. 334-4854
Legislative Librarian – Kristin Ford .................................................................................................. 334-4863

OFFICE OF PERFORMANCE EVALUATIONS
954 West Jefferson Street, 10th Street Entrance, 2nd Floor, P.O. Box 83720, Boise ID 83720-0055
Internet ......................................................................................................................... legislature.idaho.gov/ope/
DIRECTOR – Rakesh Mohan ................................................................................................................ 332-1470
Administrative Coordinator – Margaret Campbell.................................................................................. 332-1478
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-1471

LIEUTENANT GOVERNOR, OFFICE OF
Idaho State Capitol Building, 700 West Jefferson Street, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0057
Internet ........................................................................................................................................lgo.idaho.gov
LIEUTENANT GOVERNOR – Brad Little .............................................................................................. 334-2200
Chief of Staff – Gregory Wilson .............................................................................................................. 334-3092
Assistant to the Lieutenant Governor – Jennifer O’Kief ........................................................................ 334-2200
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-3259

117

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

PARKS AND RECREATION, DEPARTMENT OF
5657 Warm Springs Avenue, Boise, ID 83716
General Information ................................................................................................................................ 334-4199
Internet ...................................................................................................................parksandrecreation.idaho.gov
BOARD/COMMISSION MEMBERS AND TERM EXPIRATION
Tom Crimmins ......................................................06-30-16.................................................................... 762-2298
Randy Doman ......................................................06-30-15.................................................................... 962-7716
Susan Buxton .......................................................08-30-18.................................................................... 331-1800
Charles Correll .....................................................06-30-14.................................................................... 324-4813
Jean McDevitt ......................................................06-30-15.................................................................... 233-3131
Robert Hansen .....................................................07-30-17.................................................................... 754-0030
DIRECTOR – Nancy Merrill .................................................................................................................... 514-2251
Administrative Assistant – Jan Johns..................................................................................................... 514-2251
Communication Program Manager – Jennifer Okerlund ....................................................................... 514-2254
Human Resource Officer – Kristy Bobish-Thompson............................................................................ 514-2257
Volunteer Program Coordinator – Kathryn Hampton ............................................................................ 514-2493
Personnel Technician – Denice Gardner ............................................................................................... 514-2491
FACSIMILE MACHINE - Administration ................................................................................................ 334-5232
OPERATIONS DIVISION, ADMINISTRATOR – Keith Hobbs ............................................................. 514-2450
Administrative Assistant – Eileen Downing ............................................................................................ 514-2261
Outdoor Recreation Program Bureau Chief – Dave Claycomb ............................................................ 514-2410
Outdoor Recreation Program Administrative Assistant – Jennifer Solis ............................................... 514-2415
Off-Highway Vehicle Program Manager – Troy Elmore ........................................................................ 514-2411
Off-Highway Vehicle Education Coordinator – Rich Gummersall ......................................................... 514-2414
Boating Program Manager – Dave Dahms ............................................................................................ 514-2412
Public Boating Education Coordinator – Juelie Traska ......................................................................... 514-2417
Outdoor Resource Analyst (Land) – Jeff Cook ...................................................................................... 514-2483
Non-Motorized Program Manager – Leo Hennessey............................................................................ 514-2419
MANAGEMENT SERVICES DIVISION, ADMINISTRATOR – Anna Canning ................................... 514-2252
Development Bureau Chief – Jim Thomas ............................................................................................ 514-2456
Development Services Administrative Assistant – Nadine Curtis ......................................................... 514-2451
Financial Officer – Steve Martin ............................................................................................................. 514-2460
Management Information Services – Kevin Zauha ............................................................................... 514-2440
Registration/Accounting/Licensing – Mackenzie Stone ........................................................................ 514-2458
Reservation System – Tammy Kolsky ................................................................................................... 514-2427
Staff Engineer – Rich Novotny ............................................................................................................... 514-2452
State and Federal Aid – Kathy Muir ....................................................................................................... 514-2431
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-3741
FACSIMILE MACHINE – Fiscal ............................................................................................................. 334-2639
SOUTH REGION OFFICE
5657 Warm Springs Avenue, Boise, ID 83716
South Region Manager – Garth Taylor (Idaho Falls) ............................................................................ 525-7121
South Region Trails Specialist – Todd Wernex ..................................................................................... 514-2413
South Region Grant Specialist – Jill Murphey ....................................................................................... 514-2432
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-3741

118

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

SOUTH REGION PARKS:
BRUNEAU DUNES STATE PARK
27608 Sand Dunes Road, Mountain Home, ID 83647
Park Manager Assistant – Steve Russell ........................................................................................ 366-7919
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 366-2844
EAGLE ISLAND STATE PARK
4000 West Hatchery Road, Eagle, ID 83616
Park Manager – Gary Shelley ......................................................................................................... 939-0696
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 939-9708
LAKE CASCADE STATE PARK
P.O. Box 709, Cascade, ID 83611
Park Manager – Theresa Perry ....................................................................................................... 382-6544
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 382-4071
LUCKY PEAK STATE PARK
DISCOVERY PARK UNIT
SANDY POINT UNIT
SPRING SHORES UNIT
9725 East Highway 21, Boise, ID 83716
Park Manager Assistant – Surat Nicol
Lucky Peak, Discovery Park, and Sandy Point ............................................................................... 334-2432
Spring Shores................................................................................................................................... 336-9505
FACSIMILE MACHINE – Sandy Point ............................................................................................ 334-2679
FACSIMILE MACHINE – Marina ..................................................................................................... 424-0897
PONDEROSA STATE PARK
P.O. Box 89, McCall, ID 83638
Park Manager – Richard Taplin ....................................................................................................... 634-2164
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 634-5370
THREE ISLAND CROSSING STATE PARK
P.O. Box 609, Glenns Ferry, ID 83623
Park Manager – John Frank ............................................................................................................ 366-2394
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 366-7913
THOUSAND SPRINGS STATE PARK
MALAD GORGE UNIT
BILLINGSLEY CREEK UNIT
BOX CANYON UNIT
CRYSTAL SPRINGS UNIT
NIAGARA SPRINGS UNIT
RITTER ISLAND UNIT
P.O. Box 149, Hagerman, ID 83332
Park Manager – Dave Landrum ...................................................................................................... 837-4505
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 837-4505

119

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

EAST REGION OFFICE
4279 Commerce Circle, Suite B, Idaho Falls, ID 83401
East Region Manager – Garth Taylor .................................................................................................... 525-7121
Administrative Assistant – Joyce Storey ................................................................................................ 525-7121
East Region Engineer Technician – Gary Rucker ................................................................................. 514-2469
East Region Trails Specialist – Michael Robinson ................................................................................ 525-7121
East Region Grant Specialist – Jennifer Park........................................................................................ 525-7121
East Region Boating Program Coordinator – Ed Lyon .......................................................................... 847-1045
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 525-7123
EAST REGION PARKS:
BEAR LAKE STATE PARK
Box 297, Paris, ID 83261
Park Manager – Kirk Rich ................................................................................................................ 945-2325
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 945-2325
CITY OF ROCKS NATIONAL RESERVE
P.O. Box 169, Almo, ID 83312
Park Manager – Wallace Keck ........................................................................................................ 824-5519
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 824-5563
HARRIMAN STATE PARK
3489 Green Canyon Road, Island Park, ID 83429
Park Manager – John Sullivan......................................................................................................... 558-7368
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 558-7045
HENRYS LAKE STATE PARK
3917 East 5100 North, Island Park, ID 83429
Park Ranger in Charge – Annalee Darrington
(Summer Only) ................................................................................................................................. 558-7532
(Winter-Call Harriman State Park) ................................................................................................... 558-7368
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 558-9432
LAKE WALCOTT STATE PARK
959 East Minidoka Dam, Rupert, ID 83350
Park Manager – Trapper Richardson .............................................................................................. 436-1258
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 436-1268
LAND OF THE YANKEE FORK STATE PARK
P.O. Box 1086, Challis, ID 83226
Park Manager – Joni Hawley........................................................................................................... 879-5244
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 879-5243
MASSACRE ROCKS STATE PARK
3592 North Park Lane, American Falls, ID 83211
Park Manager – Kevin Lynott .......................................................................................................... 548-2672
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 548-2671

120

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

NORTH REGION OFFICE
2885 Kathleen Avenue, Suite 1, Coeur d'Alene, ID 83815
North Region Manager – David White ................................................................................................... 769-1511
Administrative Assistant – Tami Delgado .............................................................................................. 769-1511
North Region Engineer Technician – Tom Joyner ................................................................................ 769-1511
North Region Trails Specialist – Nathan Sparks ................................................................................... 769-1511
North Region Grant Specialist – Tami Johnson .................................................................................... 514-2432
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 769-1418
NORTH REGION PARKS:
COEUR D’ALENE PARKWAY
2885 Kathleen Avenue, Suite 1, Coeur d’Alene, ID 83815
Park Manager – Randal Butt ........................................................................................................... 699-2224
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 683-7416
DWORSHAK STATE PARK
P.O. Box 2028, Orofino, ID 83544
Park Manager Assistant ................................................................................................................... 476-5994
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 476-7225
FARRAGUT STATE PARK
13550 East Highway 54, Athol, ID 83801
Park Manager – Randall Butt .......................................................................................................... 683-2425
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 683-7416
HELLS GATE STATE PARK
5100 Hells Gate Road, Lewiston, ID 83501
Park Manager – Charlie Chase ....................................................................................................... 799-5015
Natural Resource Program Manager – Keith Jones ....................................................................... 799-3330
Boating Law Enforcement Training Coordinator – Randy Herman................................................ 799-5126
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 799-5187
HEYBURN STATE PARK
1291 Chatcolet Road, Plummer, ID 83851
Park Manager – Ron Hise ............................................................................................................... 686-1308
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 686-3003
MCCROSKEY STATE PARK
1291 Chatcolet Road, Plummer, ID 83851
Park Manager – Ron Hise ............................................................................................................... 686-1308
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 686-3003
OLD MISSION STATE PARK
P.O. Box 30, Cataldo, ID 83810
Park Manager – Kathleen Durfee .................................................................................................... 682-3814
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 682-4032
PRIEST LAKE STATE PARK
314 Indian Creek Park Road, Coolin, ID 83821
Park Manager – Lonnie Johnson .................................................................................................... 443-2200
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 443-3893

121

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

ROUND LAKE STATE PARK
P.O. Box 170, Sagle, ID 83860
Park Manager ................................................................................................................................... 263-3489
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 255-5569
TRAIL OF THE COEUR D’ALENES
P.O. Box 30, Cataldo, ID 83810
Park Manager – Kathleen Durfee .................................................................................................... 682-3814
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 682-4032
WINCHESTER LAKE STATE PARK
P.O. Box 186, Winchester, ID 83555
Park Manager Assistant – Nita Moses ............................................................................................ 924-7563
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 324-5941

PUBLIC UTILITIES COMMISSION
472 West Washington Street, Boise 83702-5918; P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0074 ......... 334-0300
Internet ................................................................................................................................... www.puc.idaho.gov
ADMINISTRATION................................................................................................................................. 334-0329
PRESIDENT – Paul Kjellander............................................................................................................... 334-2898
Commissioner – Marsha H. Smith ......................................................................................................... 334-3912
Commissioner – Mack A. Redford ......................................................................................................... 334-3427
Commission Secretary – Jean Jewell .................................................................................................... 334-0338
Executive Administrator – Joe Leckie .................................................................................................... 334-0330
Deputy Administrator – Maria Barratt-Riley ........................................................................................... 334-0337
Policy Strategist – Wayne Hart ............................................................................................................... 334-0354
Public Information/Policy Strategist – Gene Fadness ........................................................................... 334-0339
Information Systems – Erik Jorgensen .................................................................................................. 334-0308
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-3762
TDD Voice Relay ............................................................................................................................ 800-377-3529
Voice TDD Relay ............................................................................................................................ 800-377-1363
RAILROAD SECTION
Information/Assistance ........................................................................................................................... 334-0329
Railroad Safety Specialists – Ellis Hire and Bud Barthlome ................................................................. 334-0329
PIPELINE SAFETY SECTION
Information/Assistance ........................................................................................................................... 334-0329
Pipeline Safety Specialists – Ellis Hire and Bud Barthlome .................................................................. 334-0329
UTILITIES
Information/Assistance ........................................................................................................................... 334-0367
Administrator – Randy Lobb ................................................................................................................... 334-0350
Engineering Section – Rick Sterling ....................................................................................................... 334-0355
Accounting and Finance Section – Terri Carlock .................................................................................. 334-0356
Technical Analyist Section – Bryan Lanspery........................................................................................ 334-0336

122

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

CONSUMER ASSISTANCE
Information/Assistance ........................................................................................................................... 334-0369
Toll-Free Complaint Line (Within Idaho) ........................................................................................ 800-432-0369
Supervisor – Beverly Barker ................................................................................................................... 334-0302
Utilities Investigator – Nancy Hylton ....................................................................................................... 334-0304
Utilities Investigator – Marilyn Parker ..................................................................................................... 334-0376
Utilities Investigator – Daniel Klein ......................................................................................................... 334-0310
Utilities Investigator – Curtis Thaden ..................................................................................................... 334-0322
Utilities Investigator – Chris Hecht ......................................................................................................... 334-0306
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-4045

SECRETARY OF STATE, OFFICE OF
700 West Jefferson Street, Room E205, (83702), P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0080
Internet .............................................................................................................................................sos.idaho.gov
SECRETARY OF STATE – Ben Ysursa ............................................................................................... 334-2300
Chief Deputy Secretary of State – Tim Hurst......................................................................................... 334-2300
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2282
COMMERCIAL DIVISION
450 North 4th Street, Boise, ID 83702
Deputy Secretary of State ...................................................................................................................... 334-2301
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2847
BUSINESS ENTITY DIVISION
450 North 4th Street, Boise, ID 83702
Supervisor – Kim Hunter ........................................................................................................................ 334-2301
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2080
NOTARY PUBLIC/TRADEMARK DIVISION
450 North 4th Street, Boise, ID 83702
Administrator – Debbie Farnsworth........................................................................................................ 332-2810
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-3500
UNIFORM COMMERCIAL CODE DIVISION
450 North 4th Street, Boise, ID 83702
Supervisor – Jeff Harvey ........................................................................................................................ 334-3191
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2847
ELECTION DIVISION
700 West Jefferson Street, Room E205, Boise, ID 83702
Chief Deputy Secretary of State – Tim Hurst......................................................................................... 334-2852
Election Information TTY/TDD ............................................................................................................... 334-2366
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2282
LEGISLATIVE AND EXECUTIVE AFFAIRS
700 West Jefferson Street, Room E205, Boise, ID 83702
Deputy Secretary of State – Miren E. Artiach ........................................................................................ 332-2814
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2282

123

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

COMPUTER TECHNOLOGY DIVISION
700 West Jefferson Street, Room E205, Boise, ID 83702
Manager – System Operations – Pat Herman....................................................................................... 334-5354
Manager – Software Development – Hal Barker ................................................................................... 334-5354
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-3500
FISCAL DIVISION
450 North 4th Street, Boise, ID 83702
Supervisor – Patty Schumacher ............................................................................................................. 334-5355
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-5224

SELF-GOVERNING AGENCIES
ACCOUNTANCY, STATE BOARD OF
3101 West Main Street, Suite 210, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0002
Internet ............................................................................................................................................isba.idaho.gov
EXECUTIVE DIRECTOR – Kent Absec ................................................................................................ 334-2490
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2615

APPELLATE PUBLIC DEFENDER, STATE
3050 North Lake Harbor Lane, Suite 100, Boise, ID 83703
Internet .......................................................................................................................................... sapd.idaho.gov
CHIEF PUBLIC DEFENDER – Sara B. Thomas .................................................................................. 334-2712
Chief, Appellate Unit – Erik R. Lehtinen ................................................................................................. 334-2712
Lead Attorney, Capital Litigation Unit – Shannon Romero and Ian Thomson ...................................... 334-2712
Administrative Systems Coordinator – Evan Smith and Rachel Murray ............................................... 334-2712
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2985

APPLE COMMISSION, IDAHO
118 North Second Street, P.O. Box 909, Parma, ID 83660
Internet ....................................................................................................................................... idahoapples.com
DIRECTOR – Candi Fitch....................................................................................................................... 722-5111
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 722-6582

BARLEY COMMISSION
821 West State Street, Boise, ID 83702
Internet ............................................................................................................................... www.barley.idaho.gov
ADMINISTRATOR – Kelly Olson ........................................................................................................... 334-2090
Project Coordinator – Andrea Woolf ...................................................................................................... 334-2090
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2335

124

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

BEAN COMMISSION
821 West State Street, Boise, ID 83702
Internet ................................................................................................................................. www.bean.idaho.gov
ADMINISTRATOR – Lacey Menasco ................................................................................................... 334-3520
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2442

BUILDING SAFETY, DIVISION OF
1090 East Watertower Street, Suite 150, Meridian, ID 83642
Main Number........................................................................................................................................... 334-3950
Toll-Free .......................................................................................................................................... 800-955-3044
Internet ............................................................................................................................................ dbs.idaho.gov
ADMINISTRATOR – C. Kelly Pearce .................................................................................................... 332-7100
Executive Assistant – Laurie Jilbert........................................................................................................ 332-7107
Public Information Officer – Bill Hatch.................................................................................................... 332-7121
Deputy Attorney General – Patrick Grace.............................................................................................. 334-4525
Board Support – Renee Bryant .............................................................................................................. 332-7137
FACSIMILE MACHINE – Administration ............................................................................................... 855-2164
ADMINISTRATION
Deputy Administrator-Support Services – Ron Whitney ....................................................................... 332-7150
Human Resources – Michael Savoie .............................................................................................. 332-7101
FACSIMILE MACHINE – Human Resources ................................................................................. 855-5839
Finance Manager – Kathleen Watkins ............................................................................................ 332-8999
Information Technology – Jason Black ........................................................................................... 332-7109
CUSTOMER RESOURCE TEAM
Licensing – Amy Kohler ................................................................................................................... 332-8981
Permitting – Elvira Morris ................................................................................................................. 332-7152
OPERATIONS
Deputy Administrator-Operations – Steve Keys .................................................................................... 332-8986
INSPECTION AND PERMIT REQUEST LINE
Local Number ................................................................................................................................... 332-4700
Toll-Free ................................................................................................................................... 800-839-9239
ELECTRICAL
Program Manager – Mick Williams.................................................................................................. 332-7147
Electrical Code Inquiries – Mick Williams........................................................................................ 332-7147
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 855-2165
PLUMBING
Program Manager – John Nielsen................................................................................................... 332-7112
Plumbing Code Inquiries – John Nielsen ........................................................................................ 332-7112
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 855-9339
HVAC
Program Manager – Jerry Peterson ................................................................................................ 332-4003
HVAC Code Inquiries – Jerry Peterson........................................................................................... 332-4003
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 855-0768

125

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

PUBLIC WORKS CONTRACTOR LICENSING
Program Manager – Steve Keys ..................................................................................................... 332-8986
Public Works – Toll-Free.......................................................................................................... 800-358-6895
Outreach Advisor – Southwest Idaho – Heather Carr .................................................................... 332-7148
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 855-9666
INDUSTRIAL / SCHOOL SAFETY AND ELEVATORS
Program Manager – Steve Keys ..................................................................................................... 332-8986
Elevator Safety Program Supervisor – Gary Barnes ...................................................................... 332-8974
Industrial Safety/Elevator – Amanda Brumbaugh ........................................................................... 332-7138
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 855-9669
LOGGING SAFETY PROGRAM
Program Manager – Galen Hamilton .............................................................................................. 935-0401
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 935-0054
BUILDING BUREAU
Program Manager – Arlan Smith............................................................................................................ 332-7123
MANUFACTURED HOUSING AND MODULAR BUILDINGS
Lisa Stover........................................................................................................................................ 332-8963
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 855-9339
MANUFACTURED HOUSING INDUSTRY LICENSING/MOBIILE HOME REHABILITATION
Mike Davis ........................................................................................................................................ 332-7132
PLAN REVIEW PROGRAM
Program Manager – Arlan Smith ..................................................................................................... 332-7123
Building Plans Examiner – Lisa Stover ........................................................................................... 332-8963
Elevator Plans Examiner – Gary Barnes......................................................................................... 332-8974
HVAC Plans Examiner – Jerry Peterson ........................................................................................ 332-4003
Plumbing Plans Examiner – John Nielsen ...................................................................................... 332-7112
Electrical Plans Examiner – Mick Williams...................................................................................... 332-7147
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 855-9399
FIELD OFFICES
COEUR D’ALENE
1250 Ironwood Drive, Suite 220, Coeur d’Alene, ID 83814 .................................................. 800-955-3044
Regional Manager – Rod Freligh .................................................................................................... 332-4012
Regional Supervisor – Terry Blessing ............................................................................................. 332-4014
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................ 877-810-2840
MERIDIAN
1090 East Watertower Street, Suite 150, Meridian, ID 83642 .............................................. 800-955-3044
Regional Manager – Ron Whitney .................................................................................................. 332-7150
Regional Supervisor – Pete Peterson ............................................................................................. 332-7130
Regional Supervisor – Kevin Gellings (Magic Valley) .................................................................... 644-9450
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................ 877-810-2840
POCATELLO
2055 Garrett Way, Suite 7, Pocatello, ID 83201 .................................................................... 800-955-3044
Regional Manager – Chris Jensen .................................................................................................. 332-8984
Regional Supervisor – Adam Bowcutt (Idaho Falls) ....................................................................... 521-5879
FACSIMILE MACHINE ............................................................................................................ 877-810-2840

126

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

CHERRY COMMISSION, IDAHO
118 North Second Street, P.O. Box 909, Parma, ID 83660
DIRECTOR – Candi Fitch....................................................................................................................... 722-5111
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 722-6582

DAIRY PRODUCTS COMMISSION
743 North Touchmark Avenue, Meridian, ID 83642
Internet .......................................................................................................................................... udidaho.org
ADMINISTRATOR – Karianne Fallow ................................................................................................... 327-7050
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 327-7054

DENTISTRY, BOARD OF
350 North 9th Street, Suite M-100, Boise, ID 83702
Internet ............................................................................................................................................isbd.idaho.gov
EXECUTIVE DIRECTOR – Susan Miller ............................................................................................... 577-2638
Administrative Assistant – Stephanie Seal ............................................................................................ 577-2639
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-3247

ENGINEERS AND LAND SURVEYORS, BOARD OF PROFESSIONAL
1510 East Watertower Street, Suite 110, Meridian, ID 83642-7993
Internet ..................................................................................................................................... ipels.idaho.gov
EXECUTIVE DIRECTOR – Keith Simila, P.E........................................................................................ 373-7210
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 373-7213

FOREST PRODUCTS COMMISSION, IDAHO
350 North 9th Street, Suite 102, Boise, ID 83702
Internet .......................................................................................................................... www.idahoforests.org
DIRECTOR – Betty Munis ...................................................................................................................... 334-3292
Education Coordinator – Michelle Youngquist ....................................................................................... 334-4061
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-3449
Messages .....................................................................................................................................800-ID-WOODS

HISPANIC AFFAIRS, IDAHO COMMISSION ON
304 North 8th Street, Suite 236, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0006 ....................................... 334-3776
Internet .................................................................................................................................. www.icha.idaho.gov
EXECUTIVE DIRECTOR – Margie Gonzalez ....................................................................................... 334-3776
Administrative Assistant – Lymaris Blackmon ....................................................................................... 334-3776
Technical Records Specialist II – Juan Saldaña ................................................................................... 332-1691
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-3778

127

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

HISTORICAL SOCIETY, IDAHO STATE
Administration, Idaho History Center, 2205 Old Penitentiary Road, Boise, ID 83712
Internet .................................................................................................................................. history.idaho.gov
EXECUTIVE DIRECTOR – Janet Gallimore ......................................................................................... 334-2682
Toll-Free............................................................................................................................. 1-877-OLD GEMS
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2774
ADMINISTRATIVE SUPPORT
Idaho History Center, 2205 Old Penitentiary Road, Boise, ID 83712
Executive Assistant – Rachel Vanderpool ....................................................................................... 334-2682
Human Resource Coordinator – Annette Polidori ........................................................................... 514-2305
IT Systems Coordinator – Christine N. Brady ........................................................................................ 514-2300
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2774
FISCAL OFFICE
Idaho History Center, 2205 Old Penitentiary Road, Boise, ID 83712 .................................................. 514-2301
Fiscal Officer – Rosemary McClenahan ................................................................................................ 514-2307
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2774
HISTORIC SITES
2445 Old Penitentiary Road, Boise, ID 83712
Administrator – Jody Ochoa ........................................................................................................334-2120 ext 14
OLD IDAHO PENITENTIARY
Reception ......................................................................................................................................... 334-2844
Education Specialist – Amber Beierle ............................................................................................. 334-2844
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-3225
HISTORICAL SOCIETY-SITE LOCATIONS
Franklin Relic Hall, Franklin, ID ....................................................................................................... 646-2290
Lorenzo Hill Hatch House, Franklin, ID .......................................................................................... No Phone
Franklin Cooperative Mercantile Building, Franklin, ID .................................................................. No Phone
Pierce Courthouse, Pierce, ID ........................................................................................................ No Phone
Rock Creek Station, Stricker Homesite, Hansen, ID 83334
3715 Stricker Cabin Road............................................................................................................... No Phone
MEMBERSHIP AND FUND DEVELOPMENT
Idaho History Center, 2205 Old Penitentiary Road, Boise, ID 83712
Development Administrator – Dax Chizum...................................................................................... 514-2310
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-2774
NORTH IDAHO OFFICE
112 West 4th Street, Suite 7, Moscow, ID 83843
State Historian/Associate Director – Keith Petersen ....................................................................... 882-1540

128

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

IDAHO STATE ARCHIVES AND RECORDS CENTER
Idaho History Center, 2205 Old Penitentiary Road, Boise, ID 83712
State Archivist .................................................................................................................................. 514-2316
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-2626
State Archives .................................................................................................................................. 334-3356
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-2626
The Research Center at The State Archives .................................................................................. 334-3356
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-2626
State Records Center, 5327 Kendall Street, Boise, ID 83720 ...................................................... 327-7060
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 327-7062
STATE HISTORICAL MUSEUM
610 North Julia Davis Drive, Boise, ID 83702
Reception ................................................................................................................................................ 334-2120
Administrator – Jody Ochoa ........................................................................................................334-2120 ext 14
Education Specialist – Kurt Zwolfer ............................................................................................334-2120 ext 11
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-4059
STORAGE CENTER
Boise, ID 83702
Curatorial Registrar – Sarah Phillips ............................................................................................... 334-2118
STATE HISTORIC PRESERVATION OFFICE
210 Main Street, Boise, ID 83702
Administrator/SHPO – Ken Reid ...............................................................................................334-3861 ext 110
Archaeological Survey of Idaho.................................................................................................334-3847 ext 106
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2775

LIBRARIES, IDAHO COMMISSION FOR
325 West State Street, P.O. Box 83720, Boise, ID 83702
Internet ................................................................................................................................ libraries.idaho.gov
STATE LIBRARIAN – Ann Joslin ................................................................................................... 334-2150
Administrative Services Manager – Roger Dubois .......................................................................... 334-2150
Associate State Librarian – Marjorie S. Hooper .............................................................................. 334-2150
Program Supervisor – Pamela Bradshaw ....................................................................................... 334-2150
Toll-Free.................................................................................................................................... 800-458-3271
TDD Voice Relay ...................................................................................................................... 800-377-3529
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-4016
LIBRARY DEVELOPMENT SERVICES ......................................................................................... 334-2150
Talking Book Service
Boise area ........................................................................................................................................ 334-2150
Toll-Free.................................................................................................................................... 800-458-3271
EASTERN OFFICE
1820 East 17th Street, Suite 130, Idaho Falls, ID 83404
Public Library Consultant – Dr. Frank Nelson ................................................................................. 525-7211
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 525-7255

129

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

NORTHERN OFFICE
1420 South Blaine Street, Suite B, Moscow, ID 83843
Public Library Consultant – Jan Wall ............................................................................................... 882-8882
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 892-8154
SOUTHWESTERN OFFICE
325 West State Street, P.O. Box 83720, Boise, ID 83702
Public Library Consultant – Kevin Tomlinson .................................................................................. 334-2150
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-4016

LOTTERY, IDAHO STATE
1199 Shoreline Lane, Suite 100, Boise, ID 83702
Internet ...................................................................................................................................idaholottery.com
DIRECTOR – Jeffrey R. Anderson ................................................................................................... 334-2600
Chief Operating Officer – Becky Schroeder ........................................................................................... 334-2600
Deputy Director of Sales – Shannon Newhouse ................................................................................... 334-2600
Deputy Director of Marketing – Sherie Moody-St. Clair ........................................................................ 334-2600
Deputy Director of Security – Amber French ......................................................................................... 334-2600
Public Information Specialist – David Workman .................................................................................... 334-2600
Management Assistant – Jennifer Quinno-Miller ................................................................................... 334-2600
Administrative Assistant – Martha Jane Torres ..................................................................................... 334-2600
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2610

MEDICINE, BOARD OF
Westgate Office Plaza, 1755 Westgate Drive, Suite 140, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0058
Internet ..................................................................................................................................... bom.idaho.gov
EXECUTIVE DIRECTOR – Nancy Kerr................................................................................................. 327-7000
Associate Director – Mary Leonard ........................................................................................................ 327-7000
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 327-7005
Medical Doctors
Medical Residents
Osteopathic Physicians
Physician Assistants

Athletic Trainers
Respiratory Therapists
Dietitians
Polysomnographers

NURSING, BOARD OF
280 North 8th Street (8th and Bannock), Suite 210, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0061
Internet ........................................................................................................................................ibn.idaho.gov
EXECUTIVE DIRECTOR – Sandra Evans ............................................................................................ 577-2500
Associate Director ................................................................................................................................... 577-2479
Director of Investigations – Annabeth Elliott .......................................................................................... 577-2483
Management Assistant – Deborah J. Daniels ....................................................................................... 577-2500
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-3262

130

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

OCCUPATIONAL LICENSES, BUREAU OF
700 West State Street, 1st Floor, PO Box 83720, Boise, ID 83720-0063 .................................... 334-3233
Internet ....................................................................................................................................... ibol.idaho.gov
BUREAU CHIEF – Tana Cory ............................................................................................................... 577-2585
Investigations Manager – Lori Peel ........................................................................................................ 577-2597
Administrative Support Manager – Dawn Hall ....................................................................................... 577-2582
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-3945
STATE BOARDS OF
Acupuncture
Architectural Examiners
Athlete Agent Registration
Athletic Commission
Barber Examiners
Chiropractic Physicians
Contractors
Cosmetology
Counselors and Marriage and Family Therapists
Denturitry
Drinking Water and Wastewater Professionals
Driving Businesses
Landscape Architects
Liquefied Petroleum Dealers
Massage Therapy

Midwifery
Morticians
Nursing Home Administrators
Occupational Therapy
Optometry
Physical Therapy
Podiatry
Professional Geologists
Psychologist Examiners
Real Estate Appraisers
Residential Care Facility Administrators
Shorthand Reporters
Social Work Examiners
Speech and Hearing Services

OUTFITTERS AND GUIDES LICENSING BOARD
1365 North Orchard Street, Room 172, Boise, ID 83706
Internet ......................................................................................................................................oglb.idaho.gov
Email............................................................................................................................. [email protected]
EXECUTIVE DIRECTOR – Jake Howard ............................................................................................. 327-7380
Chairman – Wayne Hunsucker .............................................................................................................. 327-7380
Office Supervisor – Lori Thomason........................................................................................................ 327-7380
Education/Enforcement Supervisor........................................................................................................ 327-7167
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 327-7382

PEA AND LENTIL COMMISSION
2780 West Pullman Road, Moscow, ID 83843-4024
Internet .............................................................................................................................. www.pea-lentil.com
Consumer Website ............................................................................................ www.cookingwithpulses.com
ADMINISTRATOR – Tim D. McGreevy................................................................................................. 882-3023
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 882-6406

PHARMACY, BOARD OF
1199 Shoreline Lane, Suite 303, Boise, ID 83702
Internet ...................................................................................................................................... bop.idaho.gov
DIRECTOR – Mark D. Johnston ............................................................................................................ 334-2356
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-3536

131

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

POTATO COMMISSION
661 South Rivershore Lane, Suite 230, Eagle, ID 83616
Internet .................................................................................................................................. idahopotato.com
PRESIDENT/CEO – Frank Muir ............................................................................................................. 334-2350
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2274

RANGELAND RESOURCE COMMISSION
P.O. Box 126, Emmett, ID 83617
Internet ..................................................................................................................................... idahorange.org
EXECUTIVE DIRECTOR – Gretchen Hyde .......................................................................................... 398-7002

REAL ESTATE COMMISSION
575 East Parkcenter Boulevard, Suite 180, Boise, ID 83706-6674
Internet .............................................................................................................................. www.irec.idaho.gov
EXECUTIVE DIRECTOR – Jeanne Jackson-Heim .............................................................................. 334-3285
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2050

RURAL PARTNERSHIP, IDAHO
700 West State Street, Boise, ID 83720-0093
Internet ........................................................................................................................................ irp.idaho.gov
EXECUTIVE DIRECTOR – Mike Field .................................................................................................. 780-5149
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2378

STATE BAR, IDAHO
525 West Jefferson Street, P.O. Box 895, Boise, ID 83701-0895
Internet ..............................................................................................................................................isb.idaho.gov
EXECUTIVE DIRECTOR – Diane K. Minnich ....................................................................................... 334-4500
FACSIMILE MACHINE ...................................................................................................... 334-4515 or 334-2764

VETERANS SERVICES, DIVISION OF
351 Collins Road, Boise, ID 83702
Internet ............................................................................................................................... veterans.idaho.gov
Main Office Number .............................................................................................................................. 577-2310
DIVISION ADMINISTRATOR – David Brasuell .................................................................................... 577-2310
Deputy Division Administrator – Tamara Mackenthun .......................................................................... 577-2313
Financial Specialist Principal – Debbie Spence..................................................................................... 577-2315
Senior Human Resource Specialist – Tracy Schaner ........................................................................... 577-2319
State Veterans Education Coordinator – Phil Wickliff ........................................................................... 577-2299
Administrative Assistant 2 – Kevin Wallior ............................................................................................. 577-2310
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 577-2311

132

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

OFFICE OF VETERANS ADVOCACY
444 Fort Street, Boise, ID 83702-5560
Supervisor – Bill Heyob.................................................................................................................... 577-2300
Administrative Assistant 2 – Jennel Binsky..................................................................................... 577-2300
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 577-2333
IDAHO STATE VETERANS CEMETERY
10100 North Horse Shoe Bend Road, Boise, ID 83714
Director – Zach Rodriguez ............................................................................................................... 577-2330
Administrative Assistant ................................................................................................................... 577-2330
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 577-2331
IDAHO STATE VETERANS HOME – BOISE
320 Collins Road, P.O. Box 7765, Boise, ID 83707-1765
Administrator – James Roberts ....................................................................................................... 334-5000
Director of Nursing Services – Dee Erickson .................................................................................. 246-8740
Administrative Assistant 2 – Rebecca Wallace ............................................................................... 246-8753
Veterans Service Officer – Kevin Hammond .................................................................................. 246-8761
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-4753
IDAHO STATE VETERANS HOME – LEWISTON
821 21st Avenue, Lewiston, ID 83501-6392
Administrator – Kenneth Shull ......................................................................................................... 799-3422
Director of Nursing Services – Clayton Steele ................................................................................ 799-3422
Administrative Assistant 2 – Shannon Anderson ............................................................................ 799-3422
Veterans Service Officer – Rockey Davis and Bob Cooper ........................................................... 799-5084
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 799-3414
IDAHO STATE VETERANS HOME – POCATELLO
1957 Alvin Ricken Drive, Pocatello, ID 83201-2727
Administrator – Josh Thompson ...................................................................................................... 236-6340
Director of Nursing Services – Donita Christensen ........................................................................ 236-6340
Administrative Assistant 2 – Susan Morris ...................................................................................... 236-1210
Veterans Service Officers – Debbie Harmon and Rick Poisel ....................................................... 236-6358
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 236-6343

VETERINARY MEDICINE, IDAHO STATE BOARD OF
2270 Old Penitentiary Road, P.O. Box 7249, Boise, ID 83707
Internet ....................................................................................................................................bovm.idaho.gov
Executive Director – Jodie A. Ellis .......................................................................................................... 332-8588
Technical Records Specialist II – Carol P. Youtz .................................................................................. 332-8588
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2170

WHEAT COMMISSION
821 West State Street, Boise, ID 83702
Internet .................................................................................................................................... idahowheat.org
EXECUTIVE DIRECTOR – Blaine Jacobson ........................................................................................ 334-2353
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2505

133

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

SUPERINTENDENT OF PUBLIC INSTRUCTION
State Department of Education, 650 W State Street, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0027.... 332-6800
Internet ................................................................................................................................... www.sde.idaho.gov
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-2228
TDD Voice Relay ............................................................................................................................ 800-377-3529
SUPERINTENDENT OF PUBLIC INSTRUCTION – Tom Luna .......................................................... 332-6815
Chief of Staff – Luci Willits ...................................................................................................................... 332-6814
Executive Assistant/Scheduler – Brenda Mattson ................................................................................. 332-6815
Deputy Chief of Staff – Jason Hancock ................................................................................................. 332-6853
Deputy Attorney General – Andrew Snook ............................................................................................ 332-4550
Communications Director – Melissa McGrath ....................................................................................... 332-6818
Web/Graphic Design Manager – Luis Calas.......................................................................................... 332-6810
Special Projects Coordinator – Camille Wells ....................................................................................... 332-6817
Program Specialist – Portia Flynn .......................................................................................................... 332-6812
Receptionist – Michelle Perreira............................................................................................................. 332-6800
ACCOUNTING / HUMAN RESOURCES
Chief Fiscal Officer – Louie Konkol ................................................................................................. 332-6874
Human Resources Officer – Suzy Nesbella.................................................................................... 332-6873
Financial Management Analyst, Sr. – Carie Ernst .......................................................................... 332-6870
Financial Specialist, Sr. – Ken Lang ................................................................................................ 332-6858
Financial Specialist – Elmira Feather .............................................................................................. 332-6867
Financial Specialist – Maryn Sheehan ............................................................................................ 332-6871
DRIVERS EDUCATION
Coordinator – Audra Urie .......................................................................................................... 332-6984
STUDENT TRANSPORTATION SERVICES
Director – Brad Jensen ............................................................................................................. 332-6856
Program Specialist – Brandon Phillips ..................................................................................... 332-6832
Administrative Assistant – Peggy Kesner ................................................................................ 332-6851
REGIONAL STUDENT TRANSPORTATION SPECIALISTS
REGIONS I AND II
901 Triangle Drive, Sandpoint Drive, Sandpoint, ID 83852
Specialist – Virginia Overland ......................................................................................263-2184 ext 219
REGION III
2634 Augusta, Boise, ID 83705
Specialist – Ray Merical ............................................................................................................ 681-6981
REGION IV
4253 North 1400 East, Buhl, ID 83316
Specialist – Doug Scott ............................................................................................................. 543-4566
REGIONS V AND VI
4253 North 1400 East, Buhl, ID 83316
Specialist – Hank Povey ..............................................................................................747-3502 ext 107

134

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

INFORMATION TECHNOLOGY
Chief Information Officer – Joyce Popp .......................................................................................... 332-6982
Resources Manager – Todd King.................................................................................................... 332-6937
Resources Manager – Pete Smith .................................................................................................. 332-6989
Instructional Technology Director – Alex MacDonald ..................................................................... 332-6955
Project Manager – Renee Galligher ................................................................................................ 332-6986
Business Analyst – Jim Schustrich.................................................................................................. 332-6837
Business Analyst – Ivana Hotchkiss................................................................................................ 332-6892
Database Analyst – Steve Hatchett................................................................................................. 332-6887
Database Analyst – Chris Owens .................................................................................................... 332-6866
Wireless Program Manager – Danny Rowell .................................................................................. 332-6983
Systems Integration Analyst – Mark Hill .......................................................................................... 332-6972
Systems Technician/Help Desk – Mike Mitchell ............................................................................. 332-6801
Systems Technician, Sr. (Support) – Hector Hernandez ............................................................... 332-6987
Education Technology Coordinator, West – Roger Sargent .......................................................... 332-6977
Education Technology Coordinator, Magic Valley – Tim MeGee .................................................. 332-6941
Education Technology Coordinator, North – Chris Campbell ........................................................ 503-6368
Education Technology Coordinator, East – Roger Evans .............................................................. 557-8838
Programmer Analyst, Sr. – John O’Brien ........................................................................................ 332-6969
Programmer Analyst, Sr. – Bryan Boson ........................................................................................ 332-6971
Programmer Analyst, Sr. – Drisan James ....................................................................................... 332-6895
Programmer Analyst, Sr. – Mario Townes ...................................................................................... 332-6897
District ISEE Grant Coordinator – Rick Kennedy............................................................................ 332-6880
District ISEE Grant Coordinator – Jeff Church................................................................................ 332-6934
Educational Technology Coordinator – Todd Lawrence ................................................................ 332-6959
Administrative Assistant – Rosemary DeMond............................................................................... 332-6981
PUBLIC SCHOOL FINANCE
Deputy Superintendent – Timothy D. Hill ........................................................................................ 332-6843
Annual Financial Reports/IFARMS Coordinator – Julie Oberle ..................................................... 332-6846
Attendance/Enrollment Coordinator – Matt Storm .......................................................................... 332-6875
Financial Coordinator, Budgets – Wendy Lee ................................................................................ 332-6844
Staffing Data Collection/Statistics Coordinator – Kathy Vincen ..................................................... 332-6841
Program Information Coordinator – LaRae Ashby ......................................................................... 332-6845
Program Information Coordinator – Carol Piranfar ......................................................................... 332-6840
EDUCATIONAL PROGRAMS
Chief Deputy Superintendent – Dr. Roger Quarles ............................................................................... 332-6954
School Choice Coordinator – Michelle Clement Taylor ......................................................................... 332-6963
Administrative Assistant – Lori Howard ................................................................................................. 332-6911
ASSESSMENT AND ACCOUNTABILITY
Director – Dr. TJ Bliss ...................................................................................................................... 332-6842
English Proficiency and College Entrance Exam Coordinator – Nichole Hall ............................... 332-6933
Formative/Interim Assessments Coordinator – Nancy Thomas-Price ........................................... 332-6988
SAA and Science Assessment Coordinator – Angela Hemingway ............................................... 332-6824
Special Education Assessment Coordinator – Toni Wheeler......................................................... 332-6957
Statistician/Research Analyst – Ayaka Nukui ................................................................................. 332-6926
Program Specialist – Stephanie Martin ........................................................................................... 332-6903
Program Specialist – Cathy Salas ................................................................................................... 332-6909

135

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

TEACHER CERTIFICATION AND PROFESSIONAL STANDARDS
Director – Christina Linder ............................................................................................................... 332-6886
Certification/Alternate Route Coordinator – Cina Lackey ............................................................... 332-6936
Professional Standards Coordinator – Katie Rhodenbaugh .......................................................... 332-6885
Program Specialist, Ethics/Backgrounds – Shannon Haas ........................................................... 332-6888
Program Specialist, Certification/Ethics/PSC – Annette Schwab .................................................. 332-6864
Records Specialist – Jerry Jensen .................................................................................................. 332-6881
Records Specialist – Andrea Capdeville ......................................................................................... 332-6882
Office Specialist – Lynn Mower ....................................................................................................... 332-6883
Administrative Assistant – Mary Jane Markland ............................................................................. 332-6884
CHILD NUTRITION PROGRAMS
Director – Dr. Colleen Fillmore ........................................................................................................ 332-6823
Summer/CACFP Coordinator – Angela Miller ................................................................................ 332-6819
National School Lunch Program Coordinator – Lynda Westphal................................................... 332-6825
National School Lunch Program Coordinator – Heather Blume .................................................... 332-6902
National School Lunch Program Coordinator – Liz Beechler ......................................................... 332-6829
Team Nutrition/Training Coordinator – Jean Zaske........................................................................ 332-6828
Team Nutrition/Grants Training Coordinator – Diane Esplin .......................................................... 332-6827
Child and Adult Care Food Program – Kim Huntley ....................................................................... 332-6913
FDP/FFVP/NSLP Coordinator – Ed Herrera ................................................................................... 332-6805
Commodities Specialist – Dennis McNees ..................................................................................... 332-6831
Claims Process Specialist – Melissa Cook ..................................................................................... 332-6830
Administrative Assistant – Shawn Charters .................................................................................... 332-6822
Administrative Assistant – Teresa “TJ” Goodsell ............................................................................ 332-6820
Administrative Assistant – Megan Schenk ...................................................................................... 332-6821
CONTENT
Director – Scott Cook ....................................................................................................................... 332-6927
English Language Arts/Literacy Coordinator – Diann Roberts....................................................... 332-6948
HIV/Health Education Coordinator – Lisa Kramer .......................................................................... 332-6947
Humanities/Fine Arts Coordinator – Dr. Peggy Wenner................................................................. 332-6949
Math Coordinator – Chris Avila........................................................................................................ 332-6932
NASA/Social Studies Coordinator – Peter Kavouras ..................................................................... 332-6975
Physical Education Coordinator – Rhonda Heggen ....................................................................... 332-6950
School Health Coordinator – Patricia Stewart................................................................................. 332-6929
Science/STEM Coordinator – Scott Smith ...................................................................................... 332-6952
Contracts/Grants Specialist – Nancy England ................................................................................ 332-6962
Curricular Materials Specialist – Liz Flasnick .................................................................................. 332-6967
Administrative Assistant – Marilyn Allen ......................................................................................... 332-6974
Administrative Assistant – Tena Welfring........................................................................................ 332-6940
ELEMENTARY AND SECONDARY EDUCATION ACT (ESEA)/TITLE I PROGRAMS
Director – Marcia Beckman ............................................................................................................. 332-6953
Federal Grants Specialist – Abbey Denton ..................................................................................... 332-6900
Limited English Proficiency (LEP)/Title III Coordinator – Dr. Christina Nava ................................ 332-6905
Migrant Education Coordinator – Mary Lou Wells .......................................................................... 332-6958
Title I Coordinator – Karen Seay ..................................................................................................... 332-6978
Title II-A Teacher Professional Development Coordinator – Teresa Burgess ............................... 332-6891
VISTA/Rural/Homeless Education Coordinator – Tina Naillon ...................................................... 332-6904
Administrative Assistant – Lisa Paul ............................................................................................... 332-6942
Administrative Assistant – Kelly Wheeler ........................................................................................ 332-6907

136

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

SPECIAL EDUCATION
Director – Rich Henderson .............................................................................................................. 332-6806
Dispute Resolution Coordinator – Dr. Melanie Reese .................................................................... 332-6914
Early Childhood/Medicaid Coordinator – Shannon Dunstan .......................................................... 332-6908
Funding and Accountability Coordinator – Lester Wyer ................................................................. 332-6916
Quality Assurance and Reporting – Dr. Richard O’Dell .................................................................. 332-6919
Secondary Transition Coordinator – Alison Lowenthal................................................................... 332-6918
Special Populations Coordinator – William “Bill” Morriss................................................................ 332-6915
Administrative Assistant – Alisa Fewkes ......................................................................................... 332-6925
Administrative Assistant – Lily Mortensen....................................................................................... 332-6912
STATEWIDE SYSTEM OF SUPPORT
Director – Greg Alexander ............................................................................................................... 332-6922
Educator Effectiveness Coordinator – Becky Martin ...................................................................... 332-6855
Family and Community Involvement Coordinator – Lisa Colon ..................................................... 332-6917
Response to Intervention Coordinator – Adria David ..................................................................... 332-6979
Systems Improvement Coordinator – Kimberly Barnes ................................................................. 332-6869
Administrative Assistant – Fanny Wilson ........................................................................................ 332-6973
STUDENT ENGAGEMENT AND POSTSECONDARY READINESS
Director – Matt McCarter.................................................................................................................. 332-6961
21st Century Learning Centers/School Safety Coordinator – Karen Hostetter ............................. 332-6813
21st CCLC Schools Program Specialist – Camille McCashland ................................................... 332-6960
GEARUP State Coordinator – Amy Kernin-Laye ............................................................................ 332-6943
GEARUP Regional Coordinator – Heather Nyby ........................................................................... 332-6946
GEARUP Regional Coordinator/Advanced Opportunities – Jennifer Caprile................................ 332-6944
Indian Education Coordinator – Johanna Jones ............................................................................. 332-6968
Administrative Assistant – Doreen Hayes ....................................................................................... 332-6906

TAX APPEALS, BOARD OF
3380 Americana Terrace, Suite 110, Boise, ID 83706...................................................................... 334-3354
Internet ....................................................................................................................................... bta.idaho.gov
Chair – David Kinghorn........................................................................................................................... 334-3354
DIRECTOR, Clerk to the Board – Steven Wallace ................................................................................ 334-3354
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-4060

137

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

TAX COMMISSION, IDAHO
800 Park Boulevard, Boise, ID 83712 ................................................................................................ 334-7660
Internet ........................................................................................................................................tax.idaho.gov
COMMISSIONERS
CHAIRMAN – Richard Jackson ............................................................................................................. 334-7500
Commissioner – Tom Katsilometes ....................................................................................................... 334-7500
Commissioner – David Langhorst .......................................................................................................... 334-7500
Commissioner – Ken Roberts ................................................................................................................ 334-7500
Administrative Assistant – Valerie Dilley ................................................................................................ 334-7500
Deputy Attorney General – Bill von Tagen............................................................................................. 334-7544
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-7664
COMMUNICATIONS
Public Information Officer, Sr. – Liz Rodosovich ............................................................................. 334-7505
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-7844
TAXPAYER SERVICES ............................................................................................ 800-972-7660 or 334-7660
Supervisor – Rod Shown ...................................................................................................................... 334-5376
Refund Inquiries .............................................................................................................................. 888-228-5770
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-7846
AUDIT, DIVISION OF
Division Administrator – Randy Tilley..................................................................................................... 334-7615
Income Tax Audit Bureau Chief – Kelly McConnell ............................................................................... 334-7584
Sales, Use, Misc., Motor Fuels Bureau Chief – Mark Stones ............................................................... 334-7675
Tax Discovery Bureau Chief – Redge Clapp ......................................................................................... 334-7602
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-6674
COLLECTIONS, DIVISION OF
Division Administrator – Debbie Coulson............................................................................................... 334-7744
Central Collections Bureau Chief – Robert Howe ................................................................................. 334-7724
Field Collections Bureau Chief – David Noland ..................................................................................... 334-7658
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-7858
HUMAN RESOURCES
Human Resources Officer – Roxanne Lopez ........................................................................................ 334-7521
Human Resource Specialist, Sr. – Karen Thiel ..................................................................................... 364-7390
Human Resource Specialist, Sr. – Kathy Osborn.................................................................................. 334-7512
General Inquiry – Voicemail ................................................................................................................... 334-7508
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-6683
Employment Verifications, State Controller’s Office .............................................................................. 334-2394
INFORMATION TECHNOLOGY
Chief Information Technology Officer – Mike Teller .............................................................................. 334-7853
IT Resource Manager – Dave Wentland ............................................................................................... 334-7780
IT Resource Manager – Steve Allen ...................................................................................................... 334-7553
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-7625
LEGAL/TAX POLICY
Manager Admin. Appeals – Michael Chakarun ..................................................................................... 334-7530
Property Tax Policy Bureau Chief – Alan Dornfest................................................................................ 334-7742
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-7844

138

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

MANAGEMENT SERVICES
Financial Officer – Mark Poppler ............................................................................................................ 334-7507
Purchasing – Jim Sereduk...................................................................................................................... 334-7526
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-7625
PROPERTY TAX, DIVISION OF
Division Administrator – Steve Fiscus .................................................................................................... 334-7730
Appraisal/Real Property Manager – Matt Virgil...................................................................................... 403-7850
County Technical Support Manager – Janet James ............................................................................. 334-7756
Operating and Personal Property Bureau Chief – Dwayne Hines ........................................................ 334-7733
GIS/Mapping Manager – Jeff Servatius ................................................................................................. 334-7752
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-7741
REVENUE OPERATIONS, DIVISION OF
Division Administrator – Doreen Warren................................................................................................ 334-7839
Central Processing Bureau Chief – Chris Barry .................................................................................... 334-7800
Coordination and Automation Bureau Chief – Marc Norton .................................................................. 334-7782
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-7650
STATEWIDE LOCATIONS
COEUR D'ALENE
1910 Northwest Boulevard, Suite #100, Coeur d’Alene, ID 83814
Office Manager – Rod Howard ........................................................................................................ 770-2059
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 769-1505
IDAHO FALLS
150 Shoup Avenue, Suite 16, Idaho Falls, ID 83402
Office Manager – Michael Tobias .................................................................................................... 552-4015
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 525-7154
LEWISTON
1118 "F" Street, Lewiston, ID 83501
Office Manager – Rod Howard ........................................................................................................ 770-2059
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 799-5053
POCATELLO
611 Wilson Avenue, Suite 5, Pocatello, ID 83201
Office Manager – Darrell Wilde ....................................................................................................... 235-3866
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 233-6134
TWIN FALLS
440 Falls Avenue, Suite 100, Twin Falls, ID 83301
Office Manager – Shanna Reichlein................................................................................................ 293-9040
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 736-3043

139

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

TRANSPORTATION, IDAHO DEPARTMENT OF
3311 West State Street, Boise; P.O. Box 7129, Boise, ID 83707-1129 .......................................... 334-8000
Internet .............................................................................................................................................. itd.idaho.gov
TDD PHONE ........................................................................................................................................... 334-4458
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-3858
IDAHO TRANSPORTATION BOARD / MEMBERS AND TERM EXPIRATION
Chairman – Jerry Whitehead.................................................................................................................. 334-2539
Lee Gagner ...................................................... 01-31-14 ....................................................................... 529-0700
Jim Coleman .................................................... 01-31-19 ....................................................................... 762-4704
Jan Vassar ....................................................... 01-31-16 ....................................................................... 743-5093
Julie DeLorenzo ............................................... 01-31-15 ....................................................................... 703-4348
Dwight Horsch .................................................. 01-31-17 ....................................................................... 221-4765
Jim Kempton .................................................... 01-31-18 ....................................................................... 673-6261
Executive Assistant to the Board – Sue Higgins ................................................................................... 334-8808
DIRECTOR – Brian Ness ....................................................................................................................... 334-8807
Management Assistant – Carla Anderson ............................................................................................. 334-8820
Deputy Director – L. Scott Stokes .......................................................................................................... 334-8027
Administrative Assistant – Tabitha Smith............................................................................................... 334-8839
Legal-Deputy Attorney General – Larry Allen ........................................................................................ 334-8018
Governmental Affairs Program Manager – Mollie McCarty .................................................................. 334-8804
Transportation Legislative Policy Specialist – Matthew Moore ...................................................... 334-8484
Chief Human Resource Officer – Brenda Williams ............................................................................... 334-8010
Administrative Assistant – Tabitha Smith ........................................................................................ 334-8839
Human Resource Manager – Diane Steiger ................................................................................... 334-8266
Human Resource Management Specialist – Kellie Borgholthaus.................................................. 334-8007
Safety and Risk Management Manager – Vic Parrish .................................................................... 334-8038
Equal Employment Opportunity (EEO) Manager – Ken Angell...................................................... 334-8884
Internal Equal Opportunity Specialist – Kate Rice .......................................................................... 334-8845
Contract Compliance Officer – Russ Rivera ................................................................................... 334-8152
DBE Supportive Services – Elizabeth Healas ................................................................................ 334-8567
Internal Review Manager – Carolyn A. Rosti ......................................................................................... 334-8834
Office of Communications Manager – Jeff Stratten ............................................................................... 334-8817
Public Involvement Coordinator – Adam Rush ...................................................................................... 334-4444
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-8195
AERONAUTICS DIVISION
3483 Rickenbacker St, Boise, ID 83705; P.O. Box 7129, Boise, ID 83707-1129 . 800-426-4587 or 334-8775
Division Administrator – Mike Pape ....................................................................................................... 334-8788
Aircraft Dealer Registration – Laura Adams .......................................................................................... 334-8775
Airport Development – Bill Statham ....................................................................................................... 334-8783
Airport Maintenance Manager – Gary McElheney ................................................................................ 334-8893
Director of Flight Operations – Cade Preseton ...................................................................................... 334-8661
Safety Education Coordinator – Dan Etter ............................................................................................. 334-8780
Search and Rescue Coordinator – Dan Etter ........................................................................................ 334-8780
State Aircraft Reservations – Tammy Schoen ....................................................................................... 334-8776
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-8789
HIGHWAY DIVISION
Chief Engineer ........................................................................................................................................ 334-8802
Highway Division Business Manager – Mary Lou Brown ...................................................................... 334-8200

140

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

DEVELOPMENT
Assistant Chief Engineer/Development ................................................................................................. 334-8231
Bridge Engineer – Matt Farrar ................................................................................................................ 334-8538
Environmental Section Manager – Sue Sullivan ................................................................................... 334-8203
Local Roads Engineer/Consultant Administrator – Monica Crider........................................................ 334-8502
Right of Way Manager ............................................................................................................................ 334-8521
Roadway Design Engineer – Nestor Fernandez ................................................................................... 334-8488
OPERATIONS
Chief Operations Officer – Jim Carpenter .............................................................................................. 334-8811
Administrative Assistant – Tabitha Smith............................................................................................... 334-8839
Assistant Chief Engineer/Operations ..................................................................................................... 334-8535
Construction Engineer – Fran Hood....................................................................................................... 334-8426
Adopt-A-Highway and Volunteer Services Coordinator – Sherie Sweaney ......................................... 334-8465
Emergency Programs Manager ............................................................................................................. 334-8414
Highways Operations and Safety Engineer – Brent Jennings .............................................................. 334-8557
Safe Routes to School Coordinator – Josephine O’Connor .................................................................. 334-4475
Materials Engineer – Karen Merrick ....................................................................................................... 334-8268
Maintenance Services Manager – Steve Spoor .................................................................................... 334-8413
Mobility Services Engineer – Robert Koeberlein ................................................................................... 334-8487
Traffic Services Engineer – Carl Main.................................................................................................... 334-8558
Sign Shop Supervisor – Brett Purvis ...................................................................................................... 334-8372
Signal Shop Supervisor – Cindy Mendoza ............................................................................................ 334-8375
ADMINISTRATION DIVISION
Chief Administrative Officer – Charlene McArthur ................................................................................. 334-8072
Administrative Assistant – Tabitha Smith............................................................................................... 334-8839
Controller – Dave Tolman....................................................................................................................... 334-8525
Budget Analyst – Joel Drake .................................................................................................................. 334-8734
Business and Support Management – Michelle Doane ........................................................................ 334-8752
Purchasing Agent – Sherry Jenkins ................................................................................................ 334-8088
Supply Manager ............................................................................................................................... 334-8093
Maintenance and Operations Supervisor – Greg Larsen ........................................................ 334-8019
Records Manager – Scott Swanson ................................................................................................ 334-8013
Mail Room ........................................................................................................................................ 332-7866
Print Shop ......................................................................................................................................... 334-8033
Economics and Research Manager – Bob Thompson.......................................................................... 334-8602
Chief Technology Officer – Shannon Barnes ........................................................................................ 334-8771
Cyber Security Services – Craig Schumacher ................................................................................ 334-8158
Enterprise Application Services Manager – Don Bernaiche .......................................................... 334-8459
Project Management Office (PMO) Manager – Juan Oleaga ........................................................ 334-8771
Transportation Investments Manager – John Krause ........................................................................... 334-8264
MOTOR VEHICLES DIVISION
Administrator – Alan Frew ...................................................................................................................... 334-4443
Business Manager – Bonnie Fogdall ..................................................................................................... 334-8889
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 332-2063
DRIVER SERVICES
Driver Services Manager – Ed Pemble .................................................................................................. 332-7830
Driver Services ................................................................................................................................. 334-8735
FACSIMILE MACHINE – Drivers Services ............................................................................................ 334-8739
Driver License Program Supervisor ................................................................................................ 334-8727
Driver Records Program Specialist – Amy Kearns ......................................................................... 334-4465
FACSIMILE MACHINE – Drivers License ............................................................................................. 334-8586

141

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

VEHICLE SERVICES
Vehicle Services Manager – Amy Smith ................................................................................................ 334-8660
Special Plates and Passenger Vehicle Registrations ..................................................................... 334-8649
Registration Program Specialist – Chris Fisher .............................................................................. 334-8679
FACSIMILE MACHINE – Registration Program .................................................................................... 334-8542
Titles Unit .......................................................................................................................................... 334-8663
Titles Program Specialist – Barry Takeuchi .................................................................................... 334-8662
FACSIMILE MACHINE – Titles .............................................................................................................. 334-8658
Motor Vehicle Dealer Licensing.............................................................................................................. 334-8681
Dealer Operations Program Supervisor – Daryl Marler .................................................................. 334-8684
Motor Vehicle Investigator District 1 – Pat Henderson ................................................................... 772-1261
Motor Vehicle Investigator District 2 – Randy Squires ................................................................... 799-4289
Motor Vehicle Investigator District 3 – Terry Gaffney ..................................................................... 334-8686
Motor Vehicle Investigator District 3 – Rick Ouellette ..................................................................... 334-8715
Motor Vehicle Investigator District 3 – Adrian Lindsay ................................................................... 334-8750
Motor Vehicle Investigator District 3 – Kris Branner ....................................................................... 454-7661
Motor Vehicle Investigator District 4 – Janet Sammis .................................................................... 736-3099
Motor Vehicle Investigator District 5 – Steve Allen ......................................................................... 236-6052
Motor Vehicle Investigator District 6 – Thea Wilcox ....................................................................... 525-7109
MOTOR CARRIER SERVICES
Motor Carrier Services Manager – Reymundo Rodriguez .................................................................... 334-8699
Motor Carrier .................................................................................................................................... 334-8611
FACSIMILE MACHINE – Motor Carrier ................................................................................................. 334-2006
PORTS OF ENTRY
Ports of Entry Manager – Pat Carr ......................................................................................................... 334-4426
POE Administrative Office and Trip Permit Information ................................................................. 334-8688
FACSIMILE MACHINE – POE ............................................................................................................... 334-8696
District 1 Port of Entry
POE Area Supervisor – Ron Morgan ..................................................................................................... 799-4830
Sr. POE Inspector – Connie Blacketer ................................................................................................... 769-1551
HUETTER PORT OF ENTRY, 600 West Prairie, Coeur d'Alene, ID 83815-8764.............................. 769-1551
BONNERS FERRY PORT OF ENTRY, 600 West Prairie, Coeur d’Alene, ID 83815-8764 ............... 267-2486
HAUGAN, MONTANA PORT OF ENTRY, P.O. Box 420034, Haugan, Montana, 59842 .......... 406-678-4257
District 2 Port of Entry
POE Area Supervisor – Ron Morgan ..................................................................................................... 799-4830
Sr. POE Inspector – Henry Daniels ........................................................................................................ 799-4827
LEWISTON PORT OF ENTRY, P.O. Box 837, Lewiston, ID 83501 ................................................... 799-4827
LEWISTON HILL PORT OF ENTRY, P.O. Box 837, Lewiston, ID 83501 .......................................... 799-4294
District 3 Port of Entry
POE Area Supervisor – Greg Devereaux .............................................................................................. 334-8950
Sr. POE Inspector – Caleb Forrey ......................................................................................................... 334-3272
EAST BOISE PORT OF ENTRY, P.O. Box 8028, Boise, ID 83707-2028 .......................................... 334-3272
HORSESHOE BEND PORT OF ENTRY, P.O. Box 8028, Boise, ID 83707-2028 ............................. 793-2715
MARSING PORT OF ENTRY, P.O. Box 8028, Boise, ID 83707-2028 ............................................... 896-4814
District 4 Port of Entry
POE Area Supervisor – Dennis Black .................................................................................................... 886-7810
Sr. POE Inspector – Karl Allen ............................................................................................................... 349-5650
COTTEREL PORT OF ENTRY, P.O. Box E, Rupert, ID 83350 .......................................................... 349-5650
HOLLISTER PORT OF ENTRY, 2618 U.S. 93, Twin Falls, ID 83301 ................................................ 734-5370

142

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

District 5 Port of Entry
POE Area Supervisor – David Hankla ................................................................................................... 239-3378
Sr. POE Inspector – Melody Cunningham ............................................................................................. 775-3322
INKOM PORT OF ENTRY, P.O. Box 278, Inkom, ID 83245 ............................................................... 775-3322
District 6 Port of Entry
POE Area Supervisor – David Hankla ................................................................................................... 239-3378
Sr. POE Inspector – Matthew French .................................................................................................... 228-3636
SAGE JUNCTION PORT OF ENTRY, P.O. Box 229, Roberts, ID 83444 .......................................... 228-3636
PUBLIC TRANSPORTATION DIVISION
Administrator – Randy Kyrias ................................................................................................................. 334-8281
Public Transportation Business Manager – Kelly Higgis ....................................................................... 334-8822
Public Transportation Information .................................................................................................. 800-527-7985
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-4424
TRANSPORTATION PLANNING DIVISION
Transportation Planning Acting Administrator – Randy Kyrias ............................................................. 334-8281
Transportation Planning Business Manager .......................................................................................... 334-8202
Geographic Information Systems Manager ........................................................................................... 332-7889
Intermodal Planning Manager – Sonna Lynn Fernandez...................................................................... 334-8209
Planning Services Manager – Gary Sanderson .................................................................................... 334-8211
Research Program Manager – Ned Parrish .......................................................................................... 334-8296
Roadway Data Manager – Glenda Fuller .............................................................................................. 334-8217
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 334-4432
DISTRICT 1
600 West Prairie, Coeur d'Alene, ID 83815-8764.......................................................................... 772-1200
District Engineer – Damon L. Allen ................................................................................................. 772-1201
Engineering Manager – Marvin Fenn .............................................................................................. 772-1208
District Administrative Services Manager – Scotty D. Fellom ........................................................ 772-1202
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 772-1203
DISTRICT 2
2600 Frontage Road, P.O. Box 837, Lewiston, ID 83501-0837.................................................... 799-5090
District Engineer – Dave Kuisti ........................................................................................................ 799-4200
Engineering Manager – Pat Lightfield ............................................................................................. 799-4201
Field Operations Manager – Doral Hoff .......................................................................................... 799-4255
District Administrative Services Manager – Maggi Alsager ............................................................ 799-4202
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 799-4301
DISTRICT 3
8150 Chinden Boulevard, P.O. Box 8028, Boise, ID 83707-2028 ................................................ 334-8300
District Engineer – Dave Jones ....................................................................................................... 334-8301
Operations Manager – Tom Points ................................................................................................. 334-8347
Engineering Manager....................................................................................................................... 334-8302
District Administrative Services Manager – Karen Blunk ............................................................... 334-8310
Public Information Specialist – Reed Hollinshead .......................................................................... 334-8881
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-8917

143

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

DISTRICT 4
216 South Date Street, Shoshone, ID 83352-0820 ....................................................................... 886-7800
District Engineer – Devin O. Rigby .................................................................................................. 886-7801
Engineering Manager – Scott E. Malone ........................................................................................ 886-7804
District Administrative Services Manager – Dan G. Pierson .......................................................... 886-7870
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 886-7895
626 Eastland Drive, Suite A, Twin Falls, ID 83301
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 736-3094
DISTRICT 5
5151 South 5th, P.O. Box 4700, Pocatello, ID 83205-4700 .......................................................... 239-3300
District Engineer – Ed Bala .............................................................................................................. 239-3327
Assistant District Engineer – Brian Poole........................................................................................ 239-3358
District Administrative Services Manager – David Dille .................................................................. 239-3302
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 239-3367
DISTRICT 6
206 North Yellowstone Highway, P.O. Box 97, Rigby, ID 83442-0097 ........................................ 745-7781
District Engineer – Blake Rindlisbacher .......................................................................................... 745-5600
Assistant District Engineer – Karen Hiatt ........................................................................................ 745-5601
District Business Manager – Nancy Luthy ...................................................................................... 745-5610
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 745-8735
1540 Foote Drive, P.O. Box 51478, Idaho Falls, ID 83405-1478
Maintenance Foreman – Don Gilstrap ............................................................................................ 524-2146
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 525-7110
FEDERAL HIGHWAY ADMINISTRATION
3050 Lakeharbor Lane, Suite 126, Boise, ID 83703 ............................................................................ 334-1843
Division Administrator – Stephen Moreno.............................................................................................. 334-1843
Financial Manager – Sharon K. Scarr .......................................................................................334-9180 ext 120
State Director Office of Motor Carrier ..................................................................................................... 334-1842

TREASURER, OFFICE OF THE STATE
700 West Jefferson Street, Room 126, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0091
Internet ............................................................................................................................................. sto.idaho.gov
STATE TREASURER – Ron G. Crane ................................................................................................. 334-3200
Executive Assistant – LeAnn Sullivan .................................................................................................... 334-3200
Chief of Staff – Laura Y. Steffler ............................................................................................................. 332-2999
Investment Officer – Shawn Nydegger .................................................................................................. 332-2989
Investment Officer – Paul Stewart .......................................................................................................... 332-2938
LGIP and DBF Contact – Chris Priest .................................................................................................... 332-2980
EFT Outgoing and Incoming – Carol Wasden ....................................................................................... 332-2993
Unclaimed Property – Cozette Walters .................................................................................................. 332-2979
Warrant Inquiries and Accounts Payable – Yvonne McFarland ........................................................... 332-2991
FACSIMILE MACHINE – General .......................................................................................................... 332-2959
FACSIMILE MACHINE – Executive Assistant ....................................................................................... 332-2950
FACSIMILE MACHINE – Banking ......................................................................................................... 332-2960
FACSIMILE MACHINE – Unclaimed Property ...................................................................................... 332-2970

144

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Listings

WATER RESOURCES, DEPARTMENT OF
322 East Front Street, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0098 ....................................................... 287-4800
Internet .................................................................................................................................. www.idwr.idaho.gov
FACSIMILE MACHINE ........................................................................................................................... 287-6700
IDAHO WATER RESOURCE BOARD MEMBERS AND TERM EXPIRATION
Albert Barker, Chairman ....................................... 01/01/17 .................................................................. 336-0700
Robert L. Graham, Secretary ............................... 01/01/15 .................................................................. 267-2355
John Albert Stevenson.......................................... 01/01/17 .................................................................. 532-4524
Charles “Chuck” Cuddy ........................................ 01/01/15 .................................................................. 476-4643
Vince Alberdi ......................................................... 01/01/17 .................................................................. 734-6346
Roger Chase ......................................................... 01/01/17 .................................................................. 223-2620
Jeff Raybould ........................................................ 01/01/15 .................................................................. 624-3640
Peter Van Der Meulen .......................................... 01/01/15 .................................................................. 788-4410
Administrative Assistant – Amanda Pearson ......................................................................................... 287-4829
DIRECTOR – Gary Spackman.............................................................................................................. 287-4803
Administrative Assistant – Deborah Gibson .......................................................................................... 287-4803
Human Resource Officer – Holly Wimer ................................................................................................ 287-4822
Financial Manager – Sascha Marston ................................................................................................... 287-4819
IT Information Services Manager – Glen Gardiner ................................................................................ 287-4872
Purchasing Agent – Janet Garrett .......................................................................................................... 287-4821
WESTERN REGION – BOISE
2735 Airport Way, Boise, ID 83705-5082
Manager – John F. Westra .............................................................................................................. 334-2190
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 334-2348
EASTERN REGION – IDAHO FALLS
900 North Skyline Drive, Suite A, Idaho Falls, ID 83402-1718
Manager – Lyle Swank .................................................................................................................... 525-7161
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 525-7177
NORTHERN REGION – COEUR D’ALENE
7600 North Mineral Drive, Suite 100, Coeur d'Alene, ID 83815
Manager – Robert G. Haynes.......................................................................................................... 762-2800
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 769-2819
SOUTHERN REGION – TWIN FALLS
650 West Addison, Suite 500, Twin Falls, ID 83301
Manager – Allen D. Merritt ............................................................................................................... 736-3033
FACSIMILE MACHINE .................................................................................................................... 736-3037

145

Idaho State Government Telephone Directory

Court Clerks

JUDICIAL DISTRICTS
IDAHO COUNTY
Clerk: Kathy Ackerman ....................... 983-2751
320 West Main Street
Grangeville, ID 83530

First Judicial District
BENEWAH COUNTY
Clerk: Deanna Bramblett..................... 245-2234
701 College Avenue
St. Maries, ID 83861

For Court Information ............................ 983-2776
LATAH COUNTY
Clerk: Susan Petersen ........................ 882-8580
5th & VanBuren, Room 119
P.O. Box 8068
Moscow, ID 83843-0568

For Court Information............................ 245-3241
BONNER COUNTY
Clerk: Ann Dutson-Sater ..................... 265-1437
215 South 1st Avenue
Sandpoint, ID 83864

For Court Information ............................ 883-2255

BOUNDARY COUNTY
Clerk: Glenda Poston .......................... 267-2242
6452 Kootenai Street
P.O. Box 419
Bonners Ferry, ID 83805

LEWIS COUNTY
Clerk: Cathy Larson ............................ 937-2661
510 Oak Street, Room 1
Nezperce, ID 83543

For Court Information............................ 267-5504

For Court Information ............................ 937-2251

KOOTENAI COUNTY
Clerk: Cliff Hayes ................................ 446-1651
324 West Garden Avenue
P.O. Box 9000
Coeur d’Alene, ID 83816-9000

NEZ PERCE COUNTY
Clerk: Patty O. Weeks ......................... 799-3020
Nez Perce County Courthouse
P.O. Box 896
Lewiston, ID 83501

For Court Information:
Civil Cases ....................................... 446-1160
Criminal Cases ................................ 446-1170

For Court Information ............................ 799-3040

SHOSHONE COUNTY
Clerk: Peggy Delang-White ................. 752-1264
700 Bank Street, Suite 120
Wallace, ID 83873

ADAMS COUNTY
Clerk: Sherry Ward .............................. 253-4561
P.O. Box 48
Council, ID 83612

For Court Information............................ 752-1266

For Court Information:
Magistrate Court .............................. 253-4233

Third Judicial District

Second Judicial District
CANYON COUNTY
Clerk: Chris Yamamoto ....................... 454-6894
1115 Albany Street
Caldwell, ID 83605

CLEARWATER COUNTY
Clerk: Carrie Bird ................................ 476-5615
150 Michigan, Room 201
P.O. Box 586
Orofino, ID 83544

For Court Information:
Civil Cases ....................................... 454-7570
Criminal Cases ................................ 454-7571

For Court Information............................ 476-5596

Nampa Magistrate Court ....................... 467-2171
120 9th Avenue South
Nampa, ID 83651

146

Idaho State Government Telephone Directory
GEM COUNTY
Clerk: Shelly Tilton .............................. 365-4561
415 East Main Street
Emmett, ID 83617

Court Clerks
BOISE COUNTY
Clerk: Mary Prisco ............................... 392-4431
420 Main Street
P.O. Box 1300
Idaho City, ID 83631

For Court Information:
District Court .................................... 365-5621
Magistrate Division .......................... 365-4221

For Court Information ....... 392-4452 or 392-9593
Boise County Courthouse ..................... 793-2262
Horseshoe Bend, ID 83629

OWYHEE COUNTY
Clerk: Angela Barkell........................... 495-2421
P.O. Box 128
Murphy, ID 83650

For Court Filings:
P.O. Box 126
Idaho City, ID 83631

For Court Information:
Magistrate Division .......................... 495-2806

ELMORE COUNTY
Clerk: Barbara Steel ............... 587-2130 ext 202
150 South 4th East, Suite 3
Mountain Home, ID 83647

Homedale Magistrate Court .................. 337-4540
31 West Wyoming
Homedale, ID 83628

For Court Information ............... 587-2134 ext 208
PAYETTE COUNTY
Clerk: Betty J. Dressen ....................... 642-6000
1130 3rd Avenue North
P.O. Drawer D
Payette, ID 83661

VALLEY COUNTY
Clerk: Archie Banbury, Jr. ................... 382-7100
219 Main Street
P.O. Box 1350
Cascade, ID 83611-1350

For Court Information:
Magistrate Division .......................... 642-6010

For Court Information ............................ 382-7178

WASHINGTON COUNTY
Clerk: Betty Thomas............................ 414-2092
256 East Court
P.O. Box 670
Weiser, ID 83672

Courthouse Annex ................................ 634-8102
555 Deinhard Lane
McCall, ID 83638

For Court Information:
Magistrate Division .......................... 414-2232

BLAINE COUNTY
Clerk: JoLynn Drage ........................... 788-5505
206 1st Avenue South, Suite 200
Hailey, ID 83333

Fifth Judicial District

Fourth Judicial District
ADA COUNTY
Clerk: Christopher Rich ....................... 287-6887
200 West Front Street
Boise, ID 83702-7300

For Court Information:
District Court .................................... 788-5548
Magistrate Division .......................... 788-5521
For Court Filings:
201 2nd Avenue South
Hailey, ID 83333

Traffic and Criminal Misdemeanors ...... 287-6900
200 West Front Street
Boise, ID 83702-7300

CAMAS COUNTY
Clerk: Korri Blodgett ............................ 764-2242
Corner of Soldier & Willow Streets
P.O. Box 430
Fairfield, ID 83327

For Court Information:
District Court .................................... 287-6900
Magistrate Division .......................... 287-6900
Small Claims .................................... 287-7487

147

Idaho State Government Telephone Directory
CASSIA COUNTY
Clerk: Joseph Larsen .......................... 878-4367
1459 Overland Avenue
Burley, ID 83318

Court Clerks
Sixth Judicial District
BANNOCK COUNTY
Clerk: Dale Hatch ................................ 236-7342
624 East Center, Room 211
Pocatello, ID 83201-6274

For Court Information:
District Court .................................... 878-4367
Magistrate Division .......................... 878-7351

For Court Information:
District Court .................................... 236-7350
Magistrate Division .......................... 236-7351
Traffic ............................................... 236-7273

GOODING COUNTY
Clerk: Denise Gill ................................ 934-4221
624 Main Street
P.O. Box 417
Gooding, ID 83330

BEAR LAKE COUNTY
Clerk: Kerry Haddock .......................... 945-2212
7 East Center Street
P.O. Box 190
Paris, ID 83261

For Court Information:
District Court .................................... 934-4861
Magistrate Division .......................... 934-4261

For Court Information ............................ 945-2208
JEROME COUNTY
Clerk: Michelle Emerson ..................... 324-8811
233 West Main Street
Jerome, ID 83338

CARIBOU COUNTY
Clerk: Veda Mascarenas ..................... 547-4324
159 South Main, Room 202
P.O. Box 775
Soda Springs, ID 83276

LINCOLN COUNTY
Clerk: Suzanne McConnell ................. 886-7641
111 West B Street, Suite C
Shoshone, ID 83352

For Court Information ............................ 547-2146
FRANKLIN COUNTY
Clerk: Shauna Geddes ........................ 852-1090
39 West Oneida, Room 2
Preston, ID 83263

For Court Information............................ 886-2173
MINIDOKA COUNTY
Clerk: Patty Temple............................. 436-9511
8th & G Streets
P.O. Box 368
Rupert, ID 83350

For Court Information ............................ 852-0877
ONEIDA COUNTY
Clerk: Lon Colton................................. 766-4285
10 Court Street
Malad, ID 83252

For Court Information:
District Court .................................... 436-9041
Magistrate Division .......................... 436-7186

POWER COUNTY
Clerk: Christine Steinlicht .................... 226-7611
543 Bannock, Room 101
American Falls, ID 83211

TWIN FALLS COUNTY
Clerk: Kristina Glascock ...................... 736-4004
425 Shoshone Street North
P.O. Box 126
Twin Falls, ID 83303-0126

For Court Information:
District Court .................................... 226-7610
Magistrate Division .......................... 226-7618

For Court Information............................ 736-4025

148

Idaho State Government Telephone Directory

Court Clerks
FREMONT COUNTY
Clerk: Abbie Mace ............................... 624-7332
151 West 1st North, Room 12
St. Anthony, ID 83445

Seventh Judicial District
BINGHAM COUNTY
Clerk: Sara Staub ................................ 782-3160
501 North Maple #205
Blackfoot, ID 83221-1700

For Court Information ............................ 624-7401

BONNEVILLE COUNTY
Clerk: Ronald Longmore ...... 529-1350 ext 1379
605 North Capital Avenue
Idaho Falls, ID 83402

JEFFERSON COUNTY
Clerk: Christine Boulter ....................... 745-7756
134 North Clark
P.O. Box 275
Rigby, ID 83442

BUTTE COUNTY
Clerk: Trilby McAffee ........................... 527-3021
248 West Grand
P.O. Box 737
Arco, ID 83213

LEMHI COUNTY
Clerk: Terri J. Morton .......................... 756-2815
206 Courthouse Drive
Salmon, ID 83467

CLARK COUNTY
Clerk: Velvet Killian ............................. 374-5304
320 West Main
P.O. Box 205
Dubois, ID 83423

MADISON COUNTY
Clerk: Kim Muir .................................... 356-3662
134 East Main
P.O. Box 389
Rexburg, ID 83440

CUSTER COUNTY
Clerk: Barbara Tierney ........................ 879-2360
Main Street
P.O. Box 385
Challis, ID 83226

TETON COUNTY
Clerk: Mary Lou Hansen ..................... 354-2905
89 North Main, Suite 1
Driggs, ID 83422-5141

For Court Information............................ 879-2359

149

Idaho State Government Telephone Directory

County Clerks

COUNTY CLERKS
ADA COUNTY
County Seat: Boise
Clerk: Christopher Rich
200 West Front Street #1198
Boise, ID 83702
Phone: 287-6879
Email: [email protected]

BLAINE COUNTY
County Seat: Hailey
Clerk: JoLynn Drage
206 South 1st Avenue, Suite 200
Hailey, ID 83333
Phone: 788-5531
Email: [email protected]

ADAMS COUNTY
County Seat: Council
Clerk: Sherry Ward
P.O. Box 48
Council, ID 83612
Phone: 253-4561
Email: [email protected]

BOISE COUNTY
County Seat: Idaho City
Clerk: Mary Prisco
P.O. Box 1300
Idaho City, ID 83631
Phone: 392-4431 ext 125
Email: [email protected]

BANNOCK COUNTY
County Seat: Pocatello
Clerk: Dale Hatch
624 East Center, Room 211
Pocatello, ID 83201
Phone: 236-7368
Email: [email protected]

BONNER COUNTY
County Seat: Sandpoint
Clerk: Ann Dutson-Sater
1500 Highway 2, Suite 336
Sandpoint, ID 83864
Phone: 265-1437
Email: [email protected]

BEAR LAKE COUNTY
County Seat: Paris
Clerk: Kerry Haddock
P.O. Box 190
Paris, ID 83261
Phone: 945-2212
Email: [email protected]

BONNEVILLE COUNTY
County Seat: Idaho Falls
Clerk: Ronald Longmore
605 North Capital Avenue
Idaho Falls, ID 83402
Phone: 529-1350 ext 1355
Email: [email protected]

BENEWAH COUNTY
County Seat: St. Maries
Clerk: Deanna Bramblett
701 West College Avenue, Suite 106
St. Maries, ID 83861
Phone: 245-3212
Email: [email protected]

BOUNDARY COUNTY
County Seat: Bonners Ferry
Clerk: Glenda Poston
P.O. Box 419
Bonners Ferry, ID 83805
Phone: 267-2242
Email: [email protected]

BINGHAM COUNTY
County Seat: Blackfoot
Clerk: Sara Staub
501 North Maple, #205
Blackfoot, ID 83221
Phone: 782-3160
Email: [email protected]

BUTTE COUNTY
County Seat: Arco
Clerk: Trilby McAffee
P.O. Box 737
Arco, ID 83213
Phone: 527-3021
Email: [email protected]

150

Idaho State Government Telephone Directory

County Clerks

CAMAS COUNTY
County Seat: Fairfield
Clerk: Korri Blodgett
P.O. Box 430
Fairfield, ID 83327
Phone: 764-2242
Email: [email protected]

ELMORE COUNTY
County Seat: Mountain Home
Clerk: Barbara Steele
150 South 4th East, Suite 3
Mountain Home, ID 83647
Phone: 587-2130
Email: [email protected]

CANYON COUNTY
County Seat: Caldwell
Clerk: Chris Yamamoto
1115 Albany Street
Caldwell, ID 83605
Phone: 454-7337
Email: [email protected]

FRANKLIN COUNTY
County Seat: Preston
Clerk: Shauna Geddes
39 West Oneida
Preston, ID 83263
Phone: 852-1090
Email: [email protected]

CARIBOU COUNTY
County Seat: Soda Springs
Clerk: Veda Mascarenas
Box 775
Soda Springs, ID 83276
Phone: 547-4324
Email: [email protected]

FREMONT COUNTY
County Seat: St. Anthony
Clerk: Abbie Mace
151 West 1st North, Suite 12
St. Anthony, ID 83445
Phone: 624-7332
Email: [email protected]

CASSIA COUNTY
County Seat: Burley
Clerk: Joe Larsen
1459 Overland Avenue
Burley, ID 83318
Phone: 878-4461
Email: [email protected]

GEM COUNTY
County Seat: Emmett
Clerk: Shelly Tilton
415 East Main Street
Emmett, ID 83617
Phone: 365-4561
Email: [email protected]

CLARK COUNTY
County Seat: Dubois
Clerk: Velvet Killian
P.O. Box 205
Dubois, ID 83423
Phone: 374-5304
Email: [email protected]

GOODING COUNTY
County Seat: Gooding
Clerk: Denise Gill
P.O. Box 417
Gooding, ID 83330
Phone: 934-4841
Email: [email protected]

CLEARWATER COUNTY
County Seat: Orofino
Clerk: Carrie Bird
P.O. Box 586
Orofino, ID 83544
Phone: 476-5615
Email: [email protected]

IDAHO COUNTY
County Seat: Grangeville
Clerk: Kathy Ackerman
320 West Main, Room 5
Grangeville, ID 83530
Phone: 983-2751
Email: [email protected]

CUSTER COUNTY
County Seat: Challis
Clerk: Barbara Tierney
P.O. Box 385
Challis, ID 83226
Phone: 879-2360
Email: [email protected]

JEFFERSON COUNTY
County Seat: Rigby
Clerk: Christine Boulter
210 Courthouse Way, Suite 100
Rigby, ID 83442
Phone: 745-7756
Email: [email protected]

151

Idaho State Government Telephone Directory

County Clerks

JEROME COUNTY
County Seat: Jerome
Clerk: Michelle Emerson
300 North Lincoln, Room 301
Jerome, ID 83338
Phone: 644-2714
Email: [email protected]

MINIDOKA COUNTY
County Seat: Rupert
Clerk: Patty Temple
P.O. Box 368
Rupert, ID 83350
Phone: 436-7111
Email: [email protected]

KOOTENAI COUNTY
County Seat: Coeur d'Alene
Clerk: Clifford Hayes
P.O. Box 9000
Coeur d'Alene, ID 83816-9000
Phone: 446-1660
Email: [email protected]

NEZ PERCE COUNTY
County Seat: Lewiston
Clerk: Patty Weeks
P.O. Box 896
Lewiston, ID 83501
Phone: 799-3020
Email: [email protected]

LATAH COUNTY
County Seat: Moscow
Clerk: Susan Petersen
P.O. Box 8068
Moscow, ID 83843
Phone: 883-2249
Email: [email protected]

ONEIDA COUNTY
County Seat: Malad
Clerk: Lon Colton
10 Court Street
Malad, ID 83252
Phone: 766-4116 ext 100
Email: [email protected]

LEMHI COUNTY
County Seat: Salmon
Clerk: Terri Morton
206 Courthouse Drive
Salmon, ID 83467
Phone: 756-2815 ext 221
Email: [email protected]

OWYHEE COUNTY
County Seat: Murphy
Clerk: Angie Barkell
P.O. Box 128
Murphy, ID 83650
Phone: 495-2421
Email: [email protected]

LEWIS COUNTY
County Seat: Nezperce
Clerk: Cathy Larson
510 Oak Street, Room 1
Nezperce, ID 83543
Phone: 937-2661
Email: [email protected]

PAYETTE COUNTY
County Seat: Payette
Clerk: Betty Dressen
1130 3rd Avenue North, Room 104
Payette, ID 83661
Phone: 642-6000
Email: [email protected]

LINCOLN COUNTY
County Seat: Shoshone
Clerk: Suzanne McConnell
111 West B Street, Suite C
Shoshone, ID 83352
Phone: 886-7641
Email: [email protected]

POWER COUNTY
County Seat: American Falls
Clerk: Christine Steinlicht
543 Bannock Avenue
American Falls, ID 83211
Phone: 226-7611
Email: [email protected]

MADISON COUNTY
County Seat: Rexburg
Clerk: Kim Muir
P.O. Box 389
Rexburg, ID 83440
Phone: 359-6200
Email: [email protected]

SHOSHONE COUNTY
County Seat: Wallace
Clerk: Peggy DeLange-White
700 Bank Street, Suite 120
Wallace, ID 83873
Phone: 752-1264
Email: [email protected]

152

Idaho State Government Telephone Directory

County Clerks

TETON COUNTY
County Seat: Driggs
Clerk: Mary Lou Hansen
150 Courthouse Drive, #208
Driggs, ID 83422
Phone: 354-8780
Email: [email protected]

VALLEY COUNTY
County Seat: Cascade
Clerk: Doug Miller
P.O. Box 1350
Cascade, ID 83611
Phone: 382-7100
Email: [email protected]

TWIN FALLS COUNTY
County Seat: Twin Falls
Clerk: Kristina Glascock
P.O. Box 126
Twin Falls, ID 83303-0126
Phone: 736-4075
Email: [email protected]

WASHINGTON COUNTY
County Seat: Weiser
Clerk: Betty Thomas
P.O. Box 670
Weiser, ID 83672
Phone: 414-2092
Email: [email protected]

153

Idaho State Government Telephone Directory

City Clerks

CITY CLERKS
ABERDEEN
Linda Balls ...................................... 397-4161
P.O. Box 190
Aberdeen, ID 83210
Email: [email protected]

ATOMIC CITY
Kelli Isaacs ...................................... 684-3513
P.O. Box 34
Atomic City, ID 83215
BANCROFT
Debbie Swensen............................. 648-7648
P.O. Box 39
Bancroft, ID 83217
Email: [email protected]

ACEQUIA
Anna McEwen ................................ 312-0401
P.O. Box 774
Rupert, ID 83350
Email: [email protected]

BASALT
Debra Andersen.............................. 346-6411
P.O. Box 178
Basalt, ID 83218

ALBION
Mary Yeaman ................................. 673-5352
225 South Main Street
Albion, ID 83311-0147
Email: [email protected]

BELLEVUE
Dorothy Barton................................ 788-2128
P.O. Box 825
Bellevue, ID 83313
Email: [email protected]

AMERICAN FALLS
Robyn Herndon .............................. 226-2569
550 North Oregon Trail
American Falls, ID 83211-1800
Email: [email protected]

BLACKFOOT
Suzanne McNeel ............................ 785-8600
157 North Broadway
Blackfoot, ID 83221
Email: [email protected]

AMMON
Rachael Brown ............................... 612-4010
2135 South Ammon Road
Ammon, ID 83406-6855
Email: [email protected]

BLISS
Kacy Bradshaw ............................... 352-1117
P.O. Box 102
Bliss, ID 83314
Email: [email protected]

ARCO
Virginia Parsons ............................. 527-8294
P.O. Box 196
Arco, ID 83213
Email: [email protected]

BLOOMINGTON
Winston Hart ................................... 945-3169
P.O. Box 194
Bloomington, ID 83223
Email: [email protected]

ARIMO
Melanie Kent ................................... 254-3507
P.O. Box 61
Arimo, ID 83214
Email: [email protected]

BOISE
Jamie Heinzerling ........................... 384-3701
P.O. Box 500
Boise, ID 83701-0500
Email: [email protected]

ASHTON
Cathy Stegelmeier .......................... 652-3987
P.O Box 689
Ashton, ID 83420
Email: [email protected]

BONNERS FERRY
Kris Larson ...................................... 267-0351
P.O. Box 149
Bonners Ferry, ID 83805
Email: [email protected]

ATHOL
Sally Hansen .................................. 683-2101
P.O. Box 249
Athol, ID 83801
Email: [email protected]

154

Idaho State Government Telephone Directory

City Clerks

BOVILL
Terry Christie .................................. 826-3603
P.O. Box 569
Bovill, ID 83806
Email: [email protected]

CHALLIS
Kellie Wahlstrom ............................. 879-2386
P.O. Box 587
Challis, ID 83226
Email: [email protected]

BUHL
Elizabeth Barker ............................. 543-5650
203 Broadway North
Buhl, ID 83316
Email: [email protected]

CHUBBUCK
Richard Morgan .............................. 237-2400
P.O. Box 5604
Chubbuck, ID 83202-5604
Email: [email protected]

BURLEY
Melanie Haynes .............................. 878-2224
P.O. Box 1090
Burley, ID 83318
Email: [email protected]

CLARK FORK
Nina Riggins ................................... 266-1315
P.O. Box 10
Clark Fork, ID 83811-0010
Email: [email protected]

BUTTE CITY
Jeannie Robinson ........................... 527-2013
Box 189
Arco, ID 83213
Email: [email protected]

CLAYTON
Michelle Weakland.......................... 838-2335
P.O. Box 33
Clayton, ID 83227
CLIFTON
Eve Waite ....................................... 747-3603
P.O. Box 37
Clifton, ID 83228
Email: [email protected]

CALDWELL
Debbie Geyer ................................. 455-4656
P.O. Box 1179
Caldwell, ID 83606
Email: [email protected]

COEUR D'ALENE
Renata McLeod .............................. 769-2231
710 East Mullan Avenue
Coeur d’Alene, ID 83814
Email: [email protected]

CAMBRIDGE
Sandra McKee ................................ 257-3318
P.O. Box 220
Cambridge, ID 83610
Email: [email protected]

COTTONWOOD
Carol Altman ................................... 962-3231
P.O. Box 571
Cottonwood, ID 83522-0571
Email: [email protected]

CAREY
Teresa Cenarrusa........................... 309-1445
P.O. Box 9
Carey, ID 83320
Email: [email protected]

COUNCIL
Tami Testa ...................................... 253-4201
P.O. Box 606
Council, ID 83612
Email: [email protected]

CASCADE
Pam DeChambeau ......................... 382-4279
P.O. Box 649
Cascade, ID 83611-0649
Email: [email protected]

CRAIGMONT
LaLisa Thomason ........................... 924-5432
P.O. Box 250
Craigmont, ID 83523-0250
Email: [email protected]

CASTLEFORD
Catarina Marques ........................... 537-6544
P.O. Box 626
Castleford, ID 83321
Email: [email protected]

155

Idaho State Government Telephone Directory

City Clerks

CROUCH
Vickie Chandler .............................. 462-4687
329 Village Circle
Garden Valley, ID 83622
Email: [email protected]

DOWNEY
Brenda Kay ..................................... 897-5342
P.O. Box 204
Downey, ID 83234
Email: [email protected]

CULDESAC
Sharon Abele .................................. 843-5483
100 Sixth Street
Culdesac, ID 83524
Email: [email protected]

DRIGGS
Kreslyn Schuehler........................... 354-2362
P.O. Box 48
Driggs, ID 83422
Email: [email protected]

DALTON GARDENS
Marcia Wingfield ............................. 772-3698
6360 North 4th Street
Dalton Gardens, ID 83815
Email: [email protected]

DRUMMOND
Richard Fomasi............................... 569-1732
P.O. Box 463
Ashton, ID 83420
DUBOIS
Lisa Shenton ................................... 374-5241
P.O. Box 27
Dubois, ID 83423
Email: [email protected]

DAYTON
Elva Atkinson .................................. 747-3589
P.O. Box 12
Dayton, ID 83232-0012
Email: [email protected]

EAGLE
Sharon Bergmann........................... 939-6813
P.O. Box 1520
Eagle, ID 83616
Email: [email protected]

DEARY
Judy Heath ..................................... 877-1582
P.O. Box 236
Deary, ID 83823
Email: [email protected]

EAST HOPE
Christy Franck................................. 264-5877
P.O. Box 186
East Hope, ID 83836
Email: [email protected]

DECLO
Cinda Barker................................... 654-2124
P.O. Box 159
Declo, ID 83323
Email: [email protected]

EDEN
Maria Collins ................................... 825-5776
P.O. Box 376
Eden, ID 83325
Email: [email protected]

DIETRICH
Iva Lee Green ................................. 544-2102
35 West First
Dietrich, ID 83324
Email: [email protected]

ELK RIVER
Rebecca L. Patterson ..................... 826-3209
P.O. Box H
Elk River, ID 83827
Email: [email protected]

DONNELLY
Cami Hedges .................................. 325-8859
P.O. Box 725
Donnelly, ID 83615
Email: [email protected]

EMMETT
Chrystal Whiteley ............................ 365-6050
501 East Main Street
Emmett, ID 83617
Email: [email protected]

DOVER
Ronda L. Whittaker ......................... 265-8339
P.O. Box 115
Dover, ID 83825
Email: [email protected]

156

Idaho State Government Telephone Directory

City Clerks

FAIRFIELD
Mickey Dalin ................................... 764-2333
P.O. Box 336
Fairfield, ID 83327
Email: [email protected]

GEORGETOWN
Lynette Smith .................................. 847-2120
P.O. Box 99
Georgetown, ID 83239
Email: [email protected]

FERDINAND
Angie Riener ................................... 962-5640
P.O. Box 115
Ferdinand, ID 83526
Email: [email protected]

GLENNS FERRY
Debra Rowan .................................. 366-7418
P.O. Box 910
Glenns Ferry, ID 83623
Email: [email protected]

FERNAN LAKE
Cindy Espe ..................................... 818-9053
P.O. Box 1775
Coeur d’Alene, ID 83816-1775
Email: [email protected]

GOODING
Morri Hall ........................................ 934-5669
308 Fifth Avenue West
Gooding, ID 83330
Email: [email protected]

FILER
Shari Hart ....................................... 326-5000
P.O. Box 140
Filer, ID 83328
Email: [email protected]

GRACE
Shelley Reeves ............................... 425-3533
P.O. Box 288
Grace, ID 83241
Email: [email protected]

FIRTH
Robert Dial ...................................... 346-6574
P.O. Box 37
Firth, ID 83236
Email: [email protected]

GRAND VIEW
Tammy Payne................................. 834-2700
P.O. Box 69
Grand View, ID 83624-0069
Email: [email protected]

FRANKLIN
Lael Parkinson ................................ 646-2300
P.O. Box 69
Franklin, ID 83237
Email: [email protected]

GRANGEVILLE
Tonya Kennedy............................... 983-2851
225 West North Street
Grangeville, ID 83530
Email: [email protected]

FRUITLAND
Rick Watkins ................................... 452-4421
P.O. Box 324
Fruitland, ID 83619-0324
Email: [email protected]

GREENLEAF
Lee Belt ........................................... 454-0552
20523 Whittier
Greenleaf, ID 83626
Email: [email protected]

GARDEN CITY
Jim Krueger .................................... 472-2905
6015 Glenwood Street
Garden City, ID 83714
Email: [email protected]

HAGERMAN
Mary Moreland ................................ 837-6636
P.O. Box 158
Hagerman, ID 83332
Email: [email protected]

GENESEE
Karyn Wright ................................... 285-1621
P.O. Box 38
Genesee, ID 83832
Email: [email protected]

HAILEY
Mary Cone ...................................... 788-4221
115 Main Street South
Hailey, ID 83333
Email: [email protected]

157

Idaho State Government Telephone Directory
HAMER
Dan Murdock .................................. 662-5257
General Delivery
Hamer, ID 83425

City Clerks
HOMEDALE
Alice E. Pegram .............................. 337-4641
P.O. Box 757
Homedale, ID 83628
Email: [email protected]

HANSEN
Linda Morrill .................................... 423-5158
P.O. Box 170
Hansen, ID 83334
Email: [email protected]

HOPE
Lezlie Laviola .................................. 264-5314
P.O. Box 277
Hope, ID 83836
Email: [email protected]

HARRISON
Samantha Haines ........................... 689-3212
P.O. Box 73
Harrison, ID 83833
Email: [email protected]

HORSESHOE BEND
Tracy Wright ................................... 793-2219
P.O. Box 246
Horseshoe Bend, ID 83629
Email: [email protected]

HAUSER
Donna Ray ...................................... 777-9315
11837 North Hauser Lake Road
Hauser, ID 83854
Email: [email protected]

HUETTER
Lang Sumner .................................. 667-8693
4578 West Reeves Street
Huetter, ID 83814
Email: [email protected]

HAYDEN
Vicki Rutherford .............................. 772-4411
8930 North Government Way
Hayden, ID 83835-9214
Email: [email protected]

IDAHO CITY
Tammy Ellsworth ............................ 392-4584
P.O. Box 130
Idaho City, ID 83631
Email: [email protected]

HAYDEN LAKE
Lynn Hagman ................................. 772-2161
9393 North Strahorn Road
Hayden Lake, ID 83835
Email: [email protected]

IDAHO FALLS
Rosemarie Anderson ...................... 612-8414
P.O. Box 50220
Idaho Falls, ID 83405
Email: [email protected]

HAZELTON
Jo Ann Wolf .................................... 829-5415
P.O. Box 145
Hazelton, ID 83335
Email: [email protected]

INKOM
Marilyn Brown ................................. 775-3372
P.O. Box 60
Inkom, ID 83245
Email: [email protected]

HEYBURN
Deborah Hopkins ............................ 679-8158
P.O. Box 147
Heyburn, ID 83336
Email: [email protected]

IONA
Julie Hammond ............................... 523-5600
P.O. Box 487
Iona, ID 83427
Email: [email protected]

HOLLISTER
Maureen Fleenor ............................ 655-4225
2392 Main Street
Hollister, ID 83301

IRWIN
Patti Cantral .................................... 483-4000
P.O. Box 148
Irwin, ID 83428-0148
Email: [email protected]

158

Idaho State Government Telephone Directory

City Clerks

ISLAND PARK
Reeca Marotz ................................. 558-7687
P.O. Box 254
Island Park, ID 83429
Email: [email protected]

KOOTENAI
Mary Luzmoor ................................. 265-2431
P.O. Box 566
Kootenai, ID 83840
Email: [email protected]

JEROME
Shonna C. Fraser ........................... 324-8189
152 East Avenue A
Jerome, ID 83338
Email: [email protected]

KUNA
Brenda Bingham ............................. 922-5546
P.O. Box 13
Kuna, ID 83634
Email: [email protected]

JULIAETTA
Wendy Sandino .............................. 276-7791
P.O. Box 229
Juliaetta, ID 83535
Email: [email protected]

LAPWAI
William Big Man .............................. 843-2212
P.O. Box 336
Lapwai, ID 83540
Email: [email protected]

KAMIAH
Ken Law .......................................... 935-2672
P.O. Box 338
Kamiah, ID 83536
Email: [email protected]

LAVA HOT SPRINGS
Canda Dimick ................................. 776-5820
P.O. Box 187
Lava Hot Springs, ID 83246
Email: [email protected]

KELLOGG
Nila Jurkovich ................................. 786-9131
1007 McKinley Avenue
Kellogg, ID 83837
Email: [email protected]

LEADORE
Marynel Malcom ............................. 768-2208
P.O. Box 157
Leadore, ID 83464
Email: [email protected]

KENDRICK
Dale Lisher ..................................... 289-5157
P.O. Box 195
Kendrick, ID 83537

LEWISTON
Kari Ravencroft ............................... 746-3671
P.O. Box 617
Lewiston, ID 83501
Email: [email protected]

KETCHUM
Sandra Cady ................................... 726-3841
P.O. Box 2315
Ketchum, ID 83340
Email: [email protected]

LEWISVILLE
Donetta Fife .................................... 754-8820
P.O. Box 160
Lewisville, ID 83431
Email: [email protected]

KIMBERLY
Shoshonie Heitmann ...................... 423-4151
P.O. Box Z
Kimberly, ID 83341
Email: [email protected]

MACKAY
Peggy Kent ..................................... 588-2274
P.O. Box 509
Mackay, ID 83251
Email: [email protected]

KOOSKIA
Teresa Lytle .................................... 926-4684
P.O. Box 126
Kooskia, ID 83539
Email: [email protected]

MALAD
Susan Wittman ............................... 766-4160
59 Bannock Street
Malad, ID 83252
Email: [email protected]

159

Idaho State Government Telephone Directory
MALTA
Marilyn Lightfoot ............................. 645-2498
1456 South 2200 East
Malta, ID 83342

City Clerks
MINIDOKA
Joyce Kofoed .................................. 531-4101
P.O. Box 85
Minidoka, ID 83343
Email: [email protected]

MARSING
Janice C. Bicandi ............................ 896-4122
P.O. Box 125
Marsing, ID 83639
Email: [email protected]

MONTPELIER
Kelly Rea ........................................ 847-0824
534 Washington
Montpelier, ID 83254
Email: [email protected]

MCCALL
BessieJo Wagner ........................... 634-4874
216 East Park Street
McCall, ID 83638
Email: [email protected]

MOORE
Sarah Babcock ............................... 554-3554
P.O. Box 925
Moore, ID 83255
Email: [email protected]

MCCAMMON
Pam Bissegger ............................... 254-3200
P.O. Box 9
McCammon, ID 83250
Email: [email protected]

MOSCOW
Stephanie Kalasz ............................ 883-7015
P.O. Box 9203
Moscow, ID 83843
Email: [email protected]

MELBA
Noni Stapleton ................................ 495-2722
P.O. Box 209
Melba, ID 83641
Email: [email protected]

MOUNTAIN HOME
Nina Patterson ................................ 587-2104
P.O. Box 10
Mountain Home, ID 83647
Email: [email protected]

MENAN
Cathy Harding ................................. 754-8876
P.O. Box 127
Menan, ID 83434
Email: [email protected]

MOYIE SPRINGS
Sandra Tompkins............................ 267-5161
P.O. Box 573
Moyie Springs, ID 83845
Email: [email protected]

MERIDIAN
Jaycee Holman ............................... 888-4433
33 East Broadway Avenue
Meridian, ID 83642
Email: [email protected]

MUD LAKE
Mary Blackham ............................... 663-4567
P.O. Box 56
Terreton, ID 83450
Email: [email protected]

MIDDLETON
Cindy LoPiccolo .............................. 585-3133
P.O. Box 487
Middleton, ID 83644
Email: [email protected]

MULLAN
Tammy Scheel ................................ 744-1515
P.O. Box 475
Mullan, ID 83846
Email: [email protected]

MIDVALE
Wendell Ader .................................. 355-2221
P.O. Box 115
Midvale, ID 83645
Email: [email protected]

MURTAUGH
Vonie Adams .................................. 432-6693
P.O. Box 157
Murtaugh, ID 83344
Email: [email protected]

160

Idaho State Government Telephone Directory

City Clerks

NAMPA
Deborah Bishop .............................. 468-5426
411 Third Street South
Nampa, ID 83651
Email: [email protected]

OROFINO
Janet Montambo ............................. 476-4725
P.O. Box 312
Orofino, ID 83544
Email: [email protected]

NEW MEADOWS
Mac Qualls ...................................... 347-2171
P.O. Box 324
New Meadows, ID 83654
Email: [email protected]

OSBURN
Lisa Millard ...................................... 752-0001
P.O. Box 865
Osburn, ID 83849
Email: [email protected]

NEW PLYMOUTH
Danielle Painter .............................. 278-5338
P.O. Box 158
New Plymouth, ID 83655
Email: [email protected]

OXFORD
Dana Cox ........................................ 747-3564
5935 West Oxford Creek Road
Clifton, ID 83228
PARIS
David Matthews .............................. 945-2254
P.O. Box 364
Paris, ID 83261
Email: [email protected]

NEWDALE
Susan Lott ...................................... 458-4068
P.O. Box 70
Newdale, ID 83436
Email: [email protected]

PARKER
Joy Hoopes ..................................... 624-4334
P.O. Box 154
Parker, ID 83438
Email: [email protected]

NEZPERCE
Rhonda J. Schmidt ......................... 937-1021
P.O. Box 367
Nezperce, ID 83543
Email: [email protected]

PARMA
Teresa Phelps................................. 722-5138
P.O. Box 608
Parma, ID 83660
Email: [email protected]

NOTUS
Reanna Trillhaase .......................... 459-6212
P.O. Box 257
Notus, ID 83656
Email: [email protected]

PAUL
Laura Haag ..................................... 438-4101
P.O. Box 130
Paul, ID 83347
Email: [email protected]

OAKLEY
Beckie Clark ................................... 862-3313
P.O. Box 266
Oakley, ID 83346
Email: [email protected]

PAYETTE
Mary Cordova ................................. 642-6024
700 Center Avenue
Payette, ID 83661
Email: [email protected]

OLDTOWN
Sheila Gormley ............................... 437-3833
215 North Washington Avenue
Oldtown, ID 83822
Email: [email protected]

PECK
Tami Firzlaff .................................... 486-7791
P.O. Box 105
Peck, ID 83545
Email: [email protected]

ONAWAY
Dianne Nagle .................................. 875-1151
P.O. Box 125
Potlatch, ID 83855
Email: [email protected]

161

Idaho State Government Telephone Directory

City Clerks

PIERCE
Vianna Marshall .............................. 464-2222
P.O. Box 356
Pierce, ID 83546-0356
Email: [email protected]

PRIEST RIVER
Laurel Knoles .................................. 448-2123
P.O. Box 415
Priest River, ID 83856
Email: [email protected]

PINEHURST
Carla Ross ...................................... 682-3721
P.O. Box 417
Pinehurst, ID 83850
Email: [email protected]

RATHDRUM
Melissa Taylor ................................. 687-0261
8047 West Main Street, #1
Rathdrum, ID 83858-9287
Email: [email protected]

PLACERVILLE
Julie Randolph ................................ 392-4428
110 East Granite Street
Placerville, ID 83666
Email: [email protected]

REUBENS
Nathan Weeks ................................ 924-6442
35222 Ruckman Road
Reubens, ID 83548
Email: [email protected]

PLUMMER
Debbie Argelan ............................... 686-1641
P.O. Box B
Plummer, ID 83851
Email: [email protected]

REXBURG
Blair Kay ......................................... 359-3020
35 North 1st East
Rexburg, ID 83440
Email: [email protected]

POCATELLO
Ruth Whitworth ............................... 234-6215
P.O. Box 4169
Pocatello, ID 83205-4169
Email: [email protected]

RICHFIELD
LuAnn Swainston ............................ 487-2755
P.O. Box 97
Richfield, ID 83349-0097
Email: [email protected]

PONDERAY
Su Warren ...................................... 265-5468
P.O. Box 500
Ponderay, ID 83852
Email: [email protected]

RIGBY
David Swager ................................. 745-8111
158 West Freemont Avenue
Rigby, ID 83442
Email: [email protected]

POST FALLS
Shannon Howard ............................ 773-3511
408 North Spokane Street
Post Falls, ID 83854
Email: [email protected]

RIGGINS
Brenda Tilley ................................... 628-3394
P.O. Box 249
Riggins, ID 83549
Email: [email protected]

POTLATCH
Shelly Hammons ............................ 875-0708
P.O. Box 525
Potlatch, ID 83855
Email: [email protected]

RIRIE
Belinda Jorgensen .......................... 538-5548
P.O. Box 68
Ririe, ID 83443
Email: [email protected]

PRESTON
Jerry Larsen .................................... 852-1817
70 West Oneida
Preston, ID 83263
Email: [email protected]

ROBERTS
Gale Scrivner .................................. 228-3220
P.O. Box 242
Roberts, ID 83444
Email: [email protected]

162

Idaho State Government Telephone Directory

City Clerks

ROCKLAND
Denise Ralphs ................................ 548-2489
P.O. Box 113
Rockland, ID 83271
Email: [email protected]

SPIRIT LAKE
Ann Clapper .................................... 623-2131
P.O. Box 309
Spirit Lake, ID 83869
Email: [email protected]

RUPERT
Bayley Fuller ................................... 436-9600
P.O. Box 426
Rupert, ID 83350
Email: [email protected]

ST. ANTHONY
Patty Parkinson............................... 624-3494
420 North Bridge Street, Suite A
St. Anthony, ID 83445
Email: [email protected]

SALMON
Mary Benton ................................... 756-3214
200 Main Street
Salmon, ID 83467
Email: [email protected]

ST. CHARLES
Peggy Pugmire ............................... 945-9636
P.O. Box 58
St. Charles, ID 83272
Email: [email protected]

SANDPOINT
Maree Peck .................................... 263-3310
1123 Lake Street
Sandpoint, ID 83864
Email: [email protected]

ST. MARIES
Kriss Gibson ................................... 245-2577
602 College Avenue
St. Maries, ID 83861
Email: [email protected]

SHELLEY
Sandy Gaydusek ............................ 357-3390
101 South Emerson Avenue
Shelley, ID 83274
Email: [email protected]

STANLEY
Doug Plass ..................................... 774-2286
P.O. Box 53
Stanley, ID 83278
Email: [email protected]

SHOSHONE
Mary Kay Bennett ........................... 886-2030
P.O. Box 208
Shoshone, ID 83352
Email: [email protected]

STAR
Cathy Ward ..................................... 286-7247
P.O. Box 130
Star, ID 83669
Email: [email protected]

SMELTERVILLE
Mary Eixenberger ........................... 786-3351
P.O. Box 200
Smelterville, ID 83868
Email: [email protected]

STATELINE
Denise Pearson .............................. 773-4169
P.O. Box 340
Post Falls, ID 83877
STITES
Karen Braun.................................... 926-7121
P.O. Box 300
Stites, ID 83552
Email: [email protected]

SODA SPRINGS
Tausha Vorwaller ............................ 547-2600
9 West Second South
Soda Springs, ID 83276
Email: [email protected]

SUGAR CITY
Sharon Bell ..................................... 356-7561
P.O. Box 56
Sugar City, ID 83448
Email: [email protected]

SPENCER
Erin Haight-Mortensen.................... 374-5365
Box 105
Spencer, ID 83446
Email: [email protected]

163

Idaho State Government Telephone Directory

City Clerks

SUN VALLEY
Hannah Stauts ................................ 622-4438
P.O. Box 416
Sun Valley, ID 83353
Email: [email protected]

WALLACE
Joanne McCoy-Jaggard ................. 752-1147
703 Cedar Street
Wallace, ID 83873
Email: [email protected]

SWAN VALLEY
DaNiel Jose .................................... 483-4270
P.O. Box 105
Swan Valley, ID 83449
Email: [email protected]

WARDNER
Linda L. Wombolt ............................ 786-0118
P.O. Box 719
Kellogg, ID 83837-0719
Email: [email protected]

TENSED
Rae Anne Fritsche .......................... 274-3239
P.O. Box 126
Tensed, ID 83870
Email: [email protected]

WARM RIVER
Mary Seeley
P.O. Box 856, Warm River
Ashton, ID 83420
WEIPPE
Caralyn McCollum .......................... 435-4216
623 North Main Street
Weippe, ID 83553
Email: [email protected]

TETON
Brooke Mace .................................. 458-4537
P.O. Box 266
Teton, ID 83451
Email: [email protected]

WEISER
David Tate ...................................... 414-1965
55 West Idaho Street
Weiser, ID 83672
Email: [email protected]

TETONIA
Samantha Robles ........................... 456-2249
P.O. Box 57
Tetonia, ID 83452-0057
Email: [email protected]

WENDELL
Deborah S. Gibbs ........................... 536-5161
P.O. Box 208
Wendell, ID 83355
Email: [email protected]

TROY
Rhonda Case .................................. 835-2741
P.O. Box 595
Troy, ID 83871
Email: [email protected]

WESTON
Sallie Dance.................................... 747-3983
P.O. Box 68
Weston, ID 83286-0068
Email: [email protected]

TWIN FALLS
Sharon Bryan .................................. 735-7245
P.O. Box 1907
Twin Falls, ID 83301
Email: [email protected]

WHITE BIRD
Sheryl Clark .................................... 839-2294
P.O. Box 74
White Bird, ID 83554-0074
Email: [email protected]

UCON
Ronda Deason ................................ 523-3971
P.O. Box 98
Ucon, ID 83454
Email: [email protected]

WILDER
Wendy Burrows .............................. 482-6204
P.O. Box 687
Wilder, ID 83676
Email: [email protected]

VICTOR
Craig Sherman ............................... 787-2940
P.O. Box 122
Victor, ID 83455
Email: [email protected]

164

Idaho State Government Telephone Directory
WINCHESTER
LeAnn Trautman ............................. 924-5358
P.O. Box 245
Winchester, ID 83555
Email: [email protected]

City Clerks
WORLEY
Brenda Morris ................................. 686-1258
P.O. Box 219
Worley, ID 83876
Email: [email protected]

165

Idaho State Government Telephone Directory

District Superintendents

DISTRICT SUPERINTENDENTS
1

Boise Independent District
Dr. Don Coberly ....................... 854-4000
8169 West Victory Road
Boise, ID 83709-4164

55

Blackfoot District
Chad Struhs .............................785-8800
270 East Bridge Street
Blackfoot, ID 83221-2865

2

Meridian Joint District
Dr. Linda Clark ......................... 855-4500
1303 East Central Drive
Meridian, ID 83642-7991

58

Aberdeen DIstrict
C. Jane Ward ...........................397-4113
P.O. Box 610
Aberdeen, ID 83210-0610

3

Kuna Joint District
Wendy Johnson ....................... 922-1000
711 East Porter Road
Kuna, ID 83634-1484

59

Firth District
Sid Tubbs .................................346-6815
319 Lincoln Street
Firth, ID 83236

11

Meadows Valley District
Mike Howard ............................ 347-2118
P.O. Drawer F
New Meadows, ID 83654-0905

60

Shelley Joint District
Dr. Bryan Jolley ........................357-3411
545 Seminary Avenue
Shelley, ID 83274-1461

13

Council District
Murray Dalgleish ...................... 253-4217
P.O. Box 468
Council, ID 83612-0468

61

Blaine County District
Dr. Lonnie Barber .....................578-5000
118 West Bullion Street
Hailey, ID 83333-8425

21

Marsh Valley Joint District
Marvin Hansen ......................... 254-3306
P.O. Box 180
Arimo, ID 83214-0180

71

Garden Valley District
Randy Schrader .......................462-3756
P.O. Box 710
Garden Valley, ID 83622-0710

25

Pocatello District
Mary Vagner ............................. 232-3563
3115 Pole Line Road
Pocatello, ID 83201-6119

72

Basin School District
John McFarlane .......................392-4183
P.O. Box 227
Idaho City, ID 83631-4126

33

Bear Lake County District
Dr. Gary Brogan ....................... 945-2891
P.O. Box 300
Paris, ID 83261-0300

73

Horseshoe Bend School District
Vickie Renfro ............................793-2225
398 School Drive
Horseshoe Bend, ID 83629-8099

41

St. Maries Joint District
Joseph Kren ............................. 245-2579
P.O Box 384
St. Maries, ID 83861-1849

83

West Bonner County District
Dr. Ellen Perconti .....................448-4439
134 Main Street
Priest River, ID 83856-8501

44

Plummer-Worley Joint District
Judi Sharrett ............................. 686-1621
P.O. Box 130
Plummer, ID 83851-0130

84

Lake Pend Oreille District
Shawn Woodward ....................263-2184
901 North Triangle Drive
Ponderay, ID 83852-9747

52

Snake River District
Mark Gabrylczyk ...................... 684-3001
103 South 900 West
Blackfoot, ID 83221-6065

91

Idaho Falls District
George Boland .........................525-7500
690 John Adams Parkway
Idaho Falls, ID 83401-4073

166

Idaho State Government Telephone Directory

District Superintendents

92

Swan Valley Elementary District
Dan Keck .................................. 483-2405
P.O. Box 220
Irwin, ID 83428-0220

139

Vallivue School District
Dr. Pat Charlton .......................454-0445
5207 South Montana Avenue
Caldwell, ID 83607-1583

93

Bonneville Joint District
Marjean McConnell .................. 525-4400
3497 North Ammon Road
Idaho Falls, ID 83401-1301

148

Grace Joint District
Jamie Holyoak ..........................425-3984
P.O. Box 347
Grace, ID 83241-0347

101

Boundary County District
Richard Conley......................... 267-3146
6577 Main Street, Suite 101
Bonners Ferry, ID 83805-8786

149

North Gem District
Jamie Holyoak ..........................648-7848
P.O. Box 70
Bancroft, ID 83217-0070

111

Butte County Joint District
Spencer Larsen ........................ 527-8235
P.O. Box 89
Arco, ID 83213-0089

150

Soda Springs Joint District
Molly Stein ................................547-3371
250 East 2nd South
Soda Springs, ID 83276-1683

121

Camas County District
Jim Cobble ............................... 764-2625
P.O. Box 370
Fairfield, ID 83327-0370

151

Cassia County Joint District
Dr. Gaylen Smyer .....................878-6600
3650 Overland Avenue
Burley, ID 83318-2444

131

Nampa School District
Pete Koehler ............................ 468-4600
619 South Canyon Street
Nampa, ID 83686-6634

161

Clark County District
Daniel Lantis ............................374-5215
P.O. Box 237
Dubois, ID 83423-0237

132

Caldwell District
Tim Rosandick ......................... 455-3300
1502 Fillmore Street
Caldwell, ID 83605-4254

171

Orofino Joint District
Robert Vian ..............................476-5593
P.O. Box 2259
Orofino, ID 83544-2259

133

Wilder District
Jeff Dillon ................................. 482-6228
210 A Avenue East
Wilder, ID 83676-0488

181

Challis Joint District
Michael Olson ..........................879-4231
P.O. Box 304
Challis, ID 83226-0304

134

Middleton District
Dr. Richard Bauscher ............... 585-3027
5 South 3rd Avenue West
Middleton, ID 83644-5563

182

Mackay Joint District
Karen Pyron .............................588-2896
P.O. Box 390
Mackay, ID 83251-0390

135

Notus District
Craig Woods ............................ 459-7442
P.O. Box 256
Notus, ID 83656-0256

191

Prairie Elementary District
Elaine Faddis, Clerk .................868-3243
1969 Prairie Road
Prairie, ID 83647-9401

136

Melba Joint District
Andy Grover ............................. 495-1141
P.O. Box 185
Melba, ID 83641-0185

192

Glenns Ferry Joint District
Cody Fisher ..............................366-7436
800 Old Highway 30
Glenns Ferry, ID 83623-2896

137

Parma District
Jim Norton ................................ 722-5115
805 East McConnell
Parma, ID 83660-5611

193

Mountain Home District
Tim McMurtrey .........................587-2580
P.O. Box 1390
Mountain Home, ID 83647-1390

167

Idaho State Government Telephone Directory

District Superintendents

201

Preston Joint District
Joel Wilson ............................... 852-0283
120 East 2nd South Street
Preston, ID 83263-1527

252

Ririe Joint District
Chad Williams ..........................538-7482
P.O. Box 508
Ririe, ID 83443-0508

202

West Side Joint District
Spencer Barzee ....................... 747-3502
P.O. Box 39
Dayton, ID 83232-0039

253

West Jefferson District
Dwight Richins .........................663-4542
1256 East 1500 North
Terreton, ID 83450-5136

215

Fremont County Joint District
Dr. Garry Parker ....................... 624-7542
945 West 1st North
St. Anthony, ID 83445-1422

261

Jerome Joint District
Dale Layne ...............................324-2392
125 Fourth Avenue West
Jerome, ID 83338-2321

221

Emmett Independent District
Wayne Rush............................. 365-6301
400 South Pine Street, Suite 1
Emmett, ID 83617-3111

262

Valley District
Dennis Coulter .........................829-5333
882 Valley Road South
Hazelton, ID 83335-5050

231

Gooding Joint District
Dr. Heather Williams ................ 934-4321
507 Idaho Street
Gooding, ID 83330-1275

271

Coeur d'Alene District
Matthew Handelman ................664-8241
1400 North Northwood Center Court
Coeur d'Alene, ID 83814-4280

232

Wendell District
Greg Lowe................................ 536-2418
P.O. Box 300
Wendell, ID 83355-0300

272

Lakeland District
Dr. Mary Ann Ranells ...............687-0431
P.O. Box 39
Rathdrum, ID 83858-0039

233

Hagerman Joint District
Ty Jones ................................... 837-6344
324 North 2nd Avenue
Hagerman, ID 83332-5057

273

Post Falls District
Jerry Keane ..............................773-1658
P.O. Box 40
Post Falls, ID 83877-0040

234

Bliss Joint District
Kevin Lancaster ....................... 352-4447
P.O. Box 115
Bliss, ID 83314-0115

274

Kootenai District
Lynette Ferguson .....................689-3631
13030 East O’Gara Road
Harrison, ID 83833-7641

242

Cottonwood Joint District
Rene’ Forsmann....................... 962-3971
P.O. Box 158
Cottonwood, ID 83522-0580

281

Moscow District
Greg Bailey...............................882-1120
650 North Cleveland
Moscow, ID 83843-3659

243

Salmon River School District
Jim Doramus ............................ 628-3143
P.O. Box 50
Riggins, ID 83549-0050

282

Genesee Joint District
Wendy Moore ...........................285-1161
P.O. Box 98
Genesee, ID 83832-0098

244

Mountain View School District
Kent Stokes .............................. 983-0990
714 Jefferson Street
Grangeville, ID 83530-1545

283

Kendrick Joint District
Dr. Lindsay Park .......................289-4211
P.O. Box 283
Kendrick, ID 83537-0283

251

Jefferson County Joint District
Dr. Ronald Tolman ................... 745-6693
P.O. Box 150
Rigby, ID 83442

285

Potlatch District
Jeff Cirka ..................................875-0327
130 6th Street
Potlatch, ID 83855-8757

168

Idaho State Government Telephone Directory

District Superintendents

287

Troy School District
Dr. Christy Castro..................... 835-3791
P.O. Box 280
Troy, ID 83871-0280

331

Minidoka County Joint District
Sandra Miller ............................436-4727
310 10th Street
Rupert, ID 83350-1610

288

Whitepine Joint School District
Tera Reeves............................. 877-1408
P.O. Box 249
Deary, ID 83823-0280

340

Lewiston Independent District
Dr. Robert Donaldson ..............748-3000
3317 12th Street
Lewiston, ID 83501-5308

291

Salmon District
Joey Foote ............................... 756-4271
907 Sharkey Street
Salmon, ID 83467-0790

341

Lapwai District
David Aiken ..............................843-2622
P.O. Box 247
Lapwai, ID 83540-0247

292

South Lemhi District
Erica Kemery............................ 768-2441
P.O. Box 119
Leadore, ID 83464-0119

342

Culdesac Joint District
Shannon Morris, Principal ........843-5413
600 Culdesac Avenue
Culdesac, ID 83524-8700

302

Nezperce Joint District
Doug Flaming ........................... 937-2551
P.O. Box 279
Nezperce, ID 83543-0279

351

Oneida County District
David Risenmay .......................766-4701
25 East 50 South, Suite A
Malad City, ID 83252-1374

304

Kamiah Joint District
Fred Mercer .............................. 935-2991
1102 Hill Street
Kamiah, ID 83536-5272

363

Marsing Joint District
Norman Stewart .......................896-4111
P.O. Box 340
Marsing, ID 83639-0340

305

Highland Joint District
Brad Baumberger ..................... 924-5211
P.O. Box 130
Craigmont, ID 83523-0130

364

Pleasant Valley Elementary District
Daniel Arriola, Administrator ....583-2420
P.O. Box 119
Jordan Valley, OR 97910-0119

312

Shoshone Joint District
Rob Waite ................................ 886-2381
61 East Highway 24
Shoshone, ID 83352-5338

365

Bruneau-Grand View Joint District
Dennis Wilson ..........................834-2253
P.O. Box 310
Grand View, ID 83624-0310

314

Dietrich District
Neal Hollingshead .................... 544-2158
406 North Park Street
Dietrich, ID 83324-5069

370

Homedale Joint District
Rob Sauer ................................337-4611
116 East Owyhee Avenue
Homedale, ID 83628-3227

316

Richfield District
Mike Smith ............................... 487-2241
555 North Tiger Drive
Richfield, ID 83349-5517

371

Payette Joint District
Pauline King .............................642-9366
20 North 12th Street
Payette, ID 83661-2603

321

Madison District
Dr. Geoffrey Thomas ............... 359-3300
P.O. Box 830
Rexburg, ID 83440-0830

372

New Plymouth District
Ryan Kerby...............................278-5740
103 Southeast Avenue
New Plymouth, ID 83655-3009

322

Sugar-Salem Joint District
Alan Dunn ................................ 356-8802
P.O. Box 150
Sugar City, ID 83448-0150

373

Fruitland District
Teresa Fabricius ......................452-3595
P.O. Box A
Fruitland, ID 83619-9000

169

Idaho State Government Telephone Directory

District Superintendents

381

American Falls Joint District
Ron Bolinger ............................ 226-5173
827 Fort Hall Avenue
American Falls, ID 83211-1463

415

Hansen District
Dr. Kristin Beck ........................423-6387
550 Main Street
Hansen, ID 83334-0250

382

Rockland District
Chester Bradshaw ................... 548-2231
P.O. Box 119
Rockland, ID 83271-0119

416

Three Creek Joint Elementary District
Dena Pollock, Teacher .............857-2281
49913 Three Creek Road
Rogerson, ID 83302-0127

383

Arbon Elementary District
Cheri Evans, Clerk ................... 335-2197
4405 Arbon Valley Highway
Arbon, ID 83212-5021

417

Castleford District
Andy Wiseman .........................537-6511
500 Main Street
Castleford, ID 83321-9998

391

Kellogg Joint District
Woody Woodford ..................... 784-1348
800 Bunker Avenue
Kellogg, ID 83837-2209

418

Murtaugh Joint District
Michele Capps .........................432-5451
P.O. Box 117
Murtaugh, ID 83344-0117

392

Mullan District
Robin Stanley ........................... 744-1118
345 Park Street
Mullan, ID 83846

421

McCall-Donnelly District
Glen Szymoniak .......................634-2161
120 Idaho Street
McCall, ID 83638-3826

393

Wallace District
Dr. Robert Ranells.................... 753-4515
405 7th Street
Wallace, ID 83873-2358

422

Cascade District
Vic Koshuta ..............................382-4227
P.O. Box 291
Cascade, ID 83611-0291

394

Avery School District
Chris Asbury............................. 245-2479
P.O. Box 7
Avery, ID 83802-0007

431

Weiser District
Wil Overgaard ..........................414-0616
925 Pioneer Road
Weiser, ID 83672-1146

401

Teton County District
Monte Woolstenhulme ............. 354-2207
P.O. Box 775
Driggs, ID 83422-0775

432

Cambridge Joint District
Ed Schumacher ........................257-3321
P.O. Box 39
Cambridge, ID 83610-0039

411

Twin Falls District
Dr. Wiley Dobbs ....................... 733-6900
201 Main Avenue West
Twin Falls, ID 83301-6103

433

Midvale District
James Warren ..........................355-2234
P.O. Box 130
Midvale, ID 83645-0130

412

Buhl Joint District
Ronald Anthony........................ 543-6436
920 Main Street
Buhl, ID 83316-1238

451

Victory Charter School
Dr. Marianne Saunders, Admin.442-9400
9779 Kris Jensen Lane
Nampa, ID 83686-8843

413

Filer District
John Graham ........................... 326-5981
700 B Stevens Avenue
Filer, ID 83328-5356

452

Idaho Virtual Academy
Kelly Edginton, Administrator ...322-3559
1965 South Eagle Road, Suite 190
Meridian, ID 83642-9246

414

Kimberly District
Luke Schroeder ........................ 423-4170
141 Center Street West
Kimberly, ID 83341-1753

453

Idaho Virtual High School
Larry Slade, Director ................580-2449
675 South Haskett Street
Mountain Home, ID 83647-3375

170

Idaho State Government Telephone Directory

District Superintendents

454

Rolling Hills Charter LEA
Shane Pratt, Administrator ....... 939-5400
8900 Horseshoe Bend Road
Boise, ID 83714-3859

467

Wings Charter School
Kristy Oberg, Administrator ......734-2902
771 North College Road
Twin Falls, ID 83301-8330

455

Compass Public Charter LEA
Kelly Trudeau, Administrator .... 855-2802
2511 West Cherry Lane
Meridian, ID 83642-1135

468

Idaho Science and Tech. Charter
Gary Larson, Director ...............785-7827
P.O. Box 291
Moreland, ID 83256

456

Falcon Ridge Charter LEA
Mark Green, Administrator ....... 922-9228
278 South Ten Mile Road
Kuna, ID 83634-1768

469

Kaplan Academy of Idaho
Vickie McCullough, Admin. ......515-5796
12639 West Explorer Drive, Suite 185
Boise, ID 83713

457

Inspire Virtual Charter LEA
Gerald Chouinard, Principal ..... 322-4002
600 North Steelhead Way, Suite 164
Boise, ID 83702-5000

470

Kootenai Bridge Academy
Charles Kenna, Director ...........930-4515
637 North Park Drive
Coeur d’Alene, ID 83814-2243

458

Liberty Charter LEA
Mark Wachsmuth, Principal ..... 466-7952
9955 Kris Jensen Lane
Nampa, ID 83686-8843

472

Palouse Prairie School
Jacob Ellsworth, Director .........882-3684
P.O. Box 9511
Moscow, ID 83843

460

The Academy (ARC)
Joel Lovstedt, Administrator..... 232-1447
240 East Maple
Pocatello, ID 83201-4647

473

The Village Charter School District
Tony Richard, Administrator.....336-2000
219 North Roosevelt
Boise, ID 83706

461

Taylors Crossing Charter School
Jared Emfield ........................... 552-0397
1445 North Wood River Drive
Idaho Falls, ID 83401-5095

474

Monticello Montessori School
Randy Crisler, Admin. ..............419-0742
4707 South Sweetwater Way
Ammon, ID 83406

462

Xavier Charter
Gary Moon, Administrator ........ 734-3947
1218 North College Road West
Twin Falls, ID 83301-5651

475

Sage Charter School
Don Keller, Administrator .........343-7243
457 East Parkcenter Boulevard
Boise, ID 83706-6501

463

Vision Charter School
Wendy Oldenkamp .................. 455-9220
19291 Ward Road
Caldwell, ID 83605-8088

476

Another Choice Virtual Charter
Kelsey Williams, Principal ........475-4255
1014 West Hemingway Boulevard
Nampa, ID 83651

464

White Pine Charter School
Jeremy Clarke, Administrator ... 522-4432
2959 John Adams Parkway
Ammon, ID 83406

477

Blackfoot Charter School
Dr. Fred Ball, Director ..............782-0744
2801 Hunters Loop
Blackfoot, ID 83221

465

North Valley Academy
Jaron Jensen............................ 934-4587
906 Main Street
Gooding, ID 83330-1625

477

Blackfoot Community Learning Acad.
Dr. Fred Ball, Administrator ......782-0744
2801 Hunters Loop
Blackfoot, ID 83221

466

Isucceed Virtual High School
Aaron Ritter, Director ............... 375-3116
6148 North Discovery Way, Suite 120
Boise, ID 83713-0202

478

Legacy Charter School District
Seth Stallcop, Admin. ...............467-0947
4015 South Legacy Way
Nampa, ID 83686

171

Idaho State Government Telephone Directory

District Superintendents

479

Heritage Academy District
Dr. Christine Ivie, Admin. ......... 595-1617
500 South Lincoln
Jerome, ID 83338

775

Moscow Charter School
Tony Bonuccelli, Principal ........883-3195
1723 East F Street
Moscow, ID 83843-9571

480

North Idaho STEM Charter Academy
Scott Thomson, Principal ......... 687-8002
P.O. Box 434
Rathdrum, ID 83858

777

Pocatello Community Charter
Michael Mendive, Admin. .........478-2522
995 South Arthur Street
Pocatello, ID 83204-3400

481

Heritage Community Charter District
Javier Castaneda, Director ...... 453-8070
1803 East Ustick Avenue
Caldwell, ID 83605

779

Forrest M. Bird Charter School
Alan Millar, Administrator .........255-7771
614 South Madison Avenue
Sandpoint, ID 83864

492

Anser Charter School
Suzanne Gregg, Director/Prin. . 426-9840
202 East 42nd Street
Garden City, ID 83714-6315

783

North Star Public Charter School
Dr. Larry Rogien, Head ............939-9600
839 North Linder Road
Eagle, ID 83616-3322

596

School for Deaf and Blind
Brian Darcy, Administrator ....... 934-4457
1450 Main Street
Gooding, ID 83330

785

Meridian Medical Arts Charter
Scott Hill, Administrator ............855-4075
1789 East Heritage Park Lane
Meridian, ID 83646-2692

709

Juniper Hills-St. Anthony
Randy Stocking, Principal ........ 624-3462
P.O. Box 40
St. Anthony, ID 83445

786

Idaho Distance Education Academy
Jason Bransford, Director ........877-1513
P.O. Box 338
Deary, ID 83823-0338

709

Juniper Hills-Lewiston
James Pannell, Director ........... 799-3332
954 West Jefferson
Boise, ID 83720-0285

787

Thomas Jefferson Charter
Chuck Ward, Administrator ......455-8772
1209 Adam Smith Avenue
Caldwell, ID 83605-6970

709

Juniper Hills-Nampa
Tim Rigsby, Principal ............... 465-8443
1650 11th Avenue North
Nampa, ID 83687

788

Idaho Arts Charter School
Jackie Collins, Administrator ....463-4324
1220 5th Street North
Nampa, ID 83687-3416

709

Department of Juvenile Corrections
James Pannell, Director ........... 577-5423
954 West Jefferson
Boise, ID 83720-0285

789

Upper Carmen Public Charter
Sue Smith, Principal .................756-4590
P.O. Box 33
Carmen, ID 83462

768

Meridian Tech. Charter High School
Christian Housel, Principal ....... 288-2928
3800 North Locust Grove
Meridian, ID 83646

790

ARTEC Charter
Mike Gibson, Administrator ......961-0304
P.O. Box 1238
Twin Falls, ID 83303

771

Idaho Digital Learning Academy
Cheryl Charlton, CEO .............. 342-0207
1303 East Central Drive, Suite 200
Meridian, ID 83642

794

Payette River Technical Academy
William Knickreham, Admin. ....365-6321
721 West 12th
Emmett, ID 83617

774

Coeur d’Alene Charter Academy
Dan Nicklay, Principal .............. 676-1667
4904 North Duncan Drive
Coeur d’Alene, ID 83815

989

Centerpoint High School
Dr. Harold Nevill .......................454-0255
21985 Dixie River Road
Caldwell, ID 83607-9027

172

Idaho State Government Telephone Directory

Commissions and Boards

COMMISSIONS AND BOARDS
Internet: gov.idaho.gov/boards/boards.cfm
ACCOUNTANCY, STATE BOARD OF
Internet: isba.idaho.gov
To regulate the practice of public accounting for the
protection of the Idaho public. Title 54, Chapter 2,
Idaho Code. 3101 West Main Street, Suite 210, P.O.
Box 83720, Boise, ID 83720-0002, T: 334-2490

AQUACULTURE COMMISSION, IDAHO
To promote and protect the sale of aquaculture
products and to conduct research and determine new
markets for aquaculture products. Title 22, Chapter
44, Idaho Code. 2270 Old Penitentiary Road, Boise,
ID 83712, T: 332-8530

ACUPUNCTURE, BOARD OF
Internet: ibol.idaho.gov
To license and certify practitioners of acupuncture, to
establish qualifications for the practice of acupuncture,
and to govern the procedure of the board. Appointed
by the Governor. Title 54, Chapter 47, Idaho Code.
700 West State Street, 1st Floor, P.O. Box 83720,
Boise, ID 83720-0063, T: 334-3233

ARCHITECTURAL EXAMINERS, BOARD OF
Internet: ibol.idaho.gov
To safeguard life, health, and property and to promote
the public welfare. Appointed by the Governor. Title
54, Chapter 3, Idaho Code. 700 West State Street, 1st
Floor, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0063, T: 3343233
ARTS, IDAHO COMMISSION ON THE
Internet: arts.idaho.gov
To stimulate and encourage throughout the state the
study and presentation of the performing and fine arts
and public interest and participation therein. Appointed
by Governor. Title 67, Chapter 56, Idaho Code. 2410
Old Penitentiary Road North, Boise, ID 83712, T: 3342119

AERONAUTICS ADVISORY BOARD
Internet: itd.idaho.gov/aero/
To consult with and advise the Idaho Transportation
Department on matters concerning aeronautics.
Appointed by the Governor. Title 21, Chapter 1, Idaho
Code. 3483 Rickenbacker Street, Boise, ID 83705, T:
334-8775, Email: [email protected]
AGING, IDAHO COMMISSION ON
Internet: www.aging.idaho.gov
To serve as an advocate and advisory body on issues
affecting older Idahoans and to adopt rules, provide
grants, provide oversight of contracts for programs and
services, conduct hearings, and designate geographic
service areas to provide for programs and services for
older Idahoans. Title 67, Chapter 50, Idaho Code. 341
West Washington Street, 3rd Floor, P.O. Box 83720,
Boise, ID 83720-0007, T: 334-3833

ATHLETE AGENT REGISTRATION, UNIFORM
Internet: ibol.idaho.gov
To issue certificates and regulate athlete agents. Title
54, Chapter 48, Idaho Code. 700 West State Street,
1st Floor, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0063,
T: 334-3233
ATHLETIC COMMISSION, STATE
Internet: ibol.idaho.gov
To direct, supervise, and control all boxing, kickboxing,
martial arts, and wrestling contests and exhibitions.
Appointed by the Governor. Title 54, Chapter 4, Idaho
Code. 700 West State Street, 1st Floor, P.O. Box
83720, Boise, ID 83720-0063, T: 334-3233

AIR QUALITY COUNCIL, TREASURE VALLEY
To protect, preserve, and improve the quality of air in
the Treasure Valley while accommodating private,
public, and commercial interests. Appointed by the
Governor. Title 39, Chapter 67, Idaho Code. P.O. Box
1038, Boise, ID 83701-1038

BARBER EXAMINERS, STATE BOARD OF
Internet: ibol.idaho.gov
To supervise the licensing of barbers. Appointed by
the Governor. Title 54, Chapter 5, Idaho Code. 700
West State Street, 1st Floor, P.O. Box 83720, Boise,
ID 83720-0063, T: 334-3233

ALFALFA AND CLOVER SEED COMMISSION
Internet: tvalfalfaseed.org
To protect and improve the quality of alfalfa production.
Title 22, Chapter 42, Idaho Code. 55 Southwest 5th
Avenue, Suite 100, Meridian, ID 83642, T: 888-0988

BARLEY COMMISSION, IDAHO
Internet: www.barley.idaho.gov
To fund needed barley research to improve barley
quality, develop new markets for our product, solve
transportation problems, and keep barley growers
informed about the issues that affect the barley
industry. Appointed by the Governor. Title 22,
Chapter 40, Idaho Code. 821 West State Street,
Boise, ID 83702, T: 334-2090

APPLE COMMISSION, IDAHO
Internet: idahoapples.com
To regulate and control the tax levied on apples and to
utilize the funds thereby provided for the development
of new markets, production research, and promotion of
the apple industry. Appointed by the Governor. Title
22, Chapter 36, Idaho Code. P.O. Box 909, Parma, ID
83660, T: 722-5111

173

Idaho State Government Telephone Directory
BASIN ENVIRONMENTAL IMPROVEMENT
PROJECT COMMISSION
Internet: basincommission.com
To implement, direct, and/or coordinate environmental
remediation, natural resource restoration, and related
measures to address water quality and heavy metal
contamination in the Coeur d’Alene Basin. 1005 West
McKinley, Kellogg, ID 83837, T: 783-2528, Email:
[email protected]

Commissions and Boards
BOND BANK AUTHORITY, IDAHO
Internet: sto.idaho.gov/Services/IBBA/
To function as an instrumentality of the state within the
State Treasurer’s office, but has a legal existence
independent of and separate from the state. Serves to
develop, implement, and approve the issuance of lowcost financing options to local municipalities in Idaho.
Combines the bonds issued by multiple local
municipalities into a single large tax-exempt bond and
is thereby able to obtain lower interest rates than most
local government entities can obtain independently.
Municipalities allowed shall include any municipalities
which receive sales tax funds from the state and may
include any county, city municipal corporation, school
district, irrigation district, sewer district, water district,
highway district, or others. P.O. Box 83720, Boise, ID
83720-0091, T: 332-2940

BEAN COMMISSION, IDAHO
Internet: bean.idaho.gov
To conduct a campaign of research, education, and
promotion. Appointed by the Governor. Title 22,
Chapter 29, Idaho Code. 821 West State Street,
Boise, ID 83702, T: 334-3520
BEAR RIVER COMMISSION
Internet: bearrivercommission.org
To enforce and administer the Bear River Compact
regarding the apportionment of the waters of Bear
River and all tributary streams between the three
compact states of Idaho, Utah, and Wyoming.
Appointed by the Governor. Title 42, Chapter 35,
Idaho Code. c/o Idaho Department of Water
Resources, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0098, T:
287-4803

BRAND BOARD, STATE
Internet: isp.idaho.gov/brands/
To enforce brand laws as provided in Title 25, Chapter
11, Idaho Code. Appointed by the Governor. State
Brand Inspector, P.O. Box 1177, Meridian, ID 836801177, T: 884-7070
BUILDING AUTHORITY, STATE
To finance the acquisition and development of state
government facilities, including state office buildings,
prisons, college and university classrooms, health
facilities, and state park projects, through bonds issued
by the Authority. Title 67, Chapter 64, Idaho Code.
755 West Front Street, Suite 200, Boise, ID 83702, T:
345-6057, F: 336-9712, Email:
[email protected]

BEEF COUNCIL, IDAHO
Internet: idbeef.org
To identify opportunities and implement programs
which enhance the attributes of beef and the beef
industry as viewed by consumers. Appointed by the
Governor. Title 25, Chapter 29, Idaho Code. 2118
Airport Way, Boise, ID 83705, T: 376-6004, F: 3766002, Email: [email protected]

BUILDING CODE BOARD, IDAHO
Internet: dbs.idaho.gov/boards/
To function within the Division of Building Safety as an
appeals, code adoption, and rulemaking board.
Appointed by the Governor. Title 39, Chapter 41,
Idaho Code. 1090 East Watertower Street, Suite 150,
Meridian, ID 83642, T: 334-3896

BINGO-RAFFLE ADVISORY BOARD
Internet: idaholottery.com/charitablegaming
To make recommendations for the improvement of
charitable bingo and raffle operations and regulation to
the Idaho Lottery Commission, the Governor, and the
Legislature, including recommendations for
administrative rules. Title 67, Chapter 77, Idaho Code.
1199 Shoreline Lane, Suite 100, Boise, ID 83702, T:
334-2277

CANVASSERS, STATE BOARD OF
Internet: www.sco.idaho.gov/web/scoweb.nsf/pages/
canvassers.htm
To canvass the result of both primary and general
elections. Elected officials. Title 34, Chapter 12, Idaho
Code. 700 West Jefferson Street, P.O. Box 83720,
Boise, ID 83720-0080, T: 334-2852

BLIND AND VISUALLY IMPAIRED, COMMISSION
FOR THE
Internet: icbvi.idaho.gov
To assist blind and visually impaired individuals by
providing services in vocational rehabilitation/
counseling, independent living, sight restoration,
training and education, and low vision. Appointed by
the Governor. Title 67, Chapter 54, Idaho Code. 341
West Washington Street, Boise, ID 83720-0012, T:
334-3220

CAPITOL COMMISSION, STATE
Internet: capitolcommission.idaho.gov
To preserve and maintain the Idaho Capitol Building.
Title 67, Chapter 16, Idaho Code. 650 West State
Street, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0072, T:
332-1826

174

Idaho State Government Telephone Directory
CHERRY COMMISSION, IDAHO
To regulate and control the tax levied on cherries and
to utilize the funds thereby provided for the
development of new markets, production research, and
promotion of the cherry industry. Appointed by the
Governor. Title 22, Chapter 37, Idaho Code. P.O. Box
909, Parma, ID 83660, T: 722-5111

Commissions and Boards
CONTRACTORS BOARD, IDAHO
Internet: ibol.idaho.gov
To accept or reject applications for registration and
establish the fee for application, registration, and
renewal; enforce the minimum standards and
requirements; furnish standards and procedures; and,
prescribe reasonable rules for applications,
qualifications, and registration of contractors.
Appointed by the Governor. Title 54, Chapter 52,
Idaho Code. 700 West State Street, 1st Floor, P.O.
Box 83720, Boise, ID 83720-0063, T: 334-3233

CHILDHOOD IMMUNIZATION POLICY
COMMISSION, IDAHO
To evaluate policies regarding childhood immunization
in Idaho and make recommendations to the board of
health and welfare on policy and to the Idaho
legislature on legislative action to increase
immunization rates. Title 39, Chapter 48, Idaho
Code. P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0036,
T: 334-0630

CORRECTION, STATE BOARD OF
Internet: www.idoc.idaho.gov/about_us/board.htm
To control, direct, and manage correctional facilities
and provide for the care, maintenance, and
employment of all inmates committed to its custody.
Appointed by the Governor. Title 20, Chapter 2, Idaho
Code. 1299 North Orchard Street, Suite 110, Boise, ID
83706, T: 658-2040

CHILDREN AT RISK TASK FORCE
Internet: idcartf.org
To review existing systems and procedures that ensure
the protection of children from abuse and neglect.
Executive Order Number 2006-30. 450 West State
Street, 5th Floor, Boise, ID 83720, T: 334-6618

COSMETOLOGY, BOARD OF
Internet: ibol.idaho.gov
To license qualified cosmetologists. Appointed by the
Governor. Title 54, Chapter 8, Idaho Code. 700 West
State Street, 1st Floor, P.O. Box 83720, Boise, ID
83720-0063, T: 334-3233

CHILDREN’S TRUST FUND BOARD
Internet: www.idahochildrenstrustfund.idaho.gov
To strengthen families in order to reduce the
occurrence of child abuse and neglect, and facilitate
the exchange of information between groups
concerned with families and children. Appointed by the
Governor. Title 39, Chapter 60, Idaho Code. P.O. Box
2015, Boise, ID 83701-2015, T: 386-9317

COUNCIL FOR PURCHASES FROM NON-PROFIT
BUSINESSES THAT SERVE PEOPLE WITH
DISABILITIES
To oversee the implementation of Idaho Code Section
67-2319, which provides for the purchase of goods and
services by the agencies of the state of Idaho which
are produced by severely disabled people employed by
rehabilitation facilities. Appointed by the Governor.
Executive Order 2011-02. 650 West State, Room
150, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0096, T: 2876443

CHIROPRACTIC PHYSICIANS, BOARD OF
Internet: ibol.idaho.gov
To insure the public health, safety, and welfare in the
state of Idaho by the licensure and regulation of
chiropractic physicians and the exclusion of unlicensed
persons from the practice of chiropractic. Appointed by
the Governor. Title 54, Chapter 7, Idaho Code. 700
West State Street, 1st Floor, P.O. Box 83720, Boise,
ID 83720-0063, T: 334-3233

COUNSELORS AND MARRIAGE AND FAMILY
THERAPISTS, STATE BOARD OF PROFESSIONAL
Internet: ibol.idaho.gov
To regulate the practice of licensed professional
counselors, licensed clinical professional counselors,
and licensed marriage and family therapists in the state
of Idaho. 700 West State Street, 1st Floor, P.O. Box
83720, Boise, ID 83720-0063, T: 334-3233

CODE COMMISSION, IDAHO
Internet: sos.idaho.gov/pubs/sospubs.htm
To keep current so far as practicable a compilation
known as the Idaho Code. Appointed by the Governor.
Title 73, Chapter 2, Idaho Code. P.O. Box 83720,
Boise, ID 83720-0080, T: 332-2814

CREDIT RATING ENHANCEMENT COMMITTEE,
IDAHO
Internet: sto.idaho.gov/Services/CreditEnhancement
.aspx
To provide an oversight committee to protect and
enhance the credit rating of the State of Idaho and to
advise the governor and legislature regarding policies
and action that enhance and preserve the state's credit
rating. Appointed by the Governor. Title 67, Chapter
12, Idaho Code. P.O. Box 83720, Boise, ID 837200091, T: 332-2989

COLLEGE SAVINGS PROGRAM BOARD
Internet: sto.idaho.gov/Programs/IDeal.aspx
Responsible for the development and implementation
of a college savings program in a manner that is
consistent with Idaho Code Chapter 54. P.O. Box
83720, Boise, ID 83720-0091, T: 332-2935

175

Idaho State Government Telephone Directory
CRIMINAL JUSTICE COMMISSION, IDAHO
To provide policy-level direction and to promote
efficient and effective use of resources for matters
related to the state’s criminal justice system. Executive
Order Number 2011-11. 954 West Jefferson Street,
Boise, ID 83706, T: 577-5415

Commissions and Boards
DENTURITRY, BOARD OF
Internet: ibol.idaho.gov
To promote competence and excellence in the
providing of prosthetic dental appliances and services
to the public at reasonable costs Appointed by the
Governor. Title 54, Chapter 33, Idaho Code. 700
West State Street, 1st Floor, P.O. Box 83720, Boise,
ID 83720-0063, T: 334-3233

CRIMINAL JUSTICE GRANT REVIEW BOARD,
IDAHO
Internet: isp.idaho.gov/pgr/
To disburse such grant funding that may come within
the scope of the overall mission to reduce crime in
Idaho. Executive Order Number 2009-12. 700 South
Stratford Drive, Meridian, ID 83642, T: 884-7040

DEVELOPMENTAL DISABILITIES COUNCIL
Internet: icdd.idaho.gov
To advocate for Idahoans with developmental
disabilities to assure that they have access to needed
community supports, individualized services, and other
forms of assistance that promote self-determination,
independence, productivity, and inclusion in Idaho
communities. Appointed by the Governor. Title 67,
Chapter 67, Idaho Code. 700 West State Street, J.R.
Williams Building, Boise, ID 83702, T: 334-2178

DAIRY PRODUCTS COMMISSION, IDAHO
Internet: udidaho.org
To provide its investors with a return on their
investment that enhances the financial stability of
Idaho’s dairy industry that results in a prosperous
Idaho dairy industry and drives demand for Idahoproduced dairy products through coordinated
marketing, dairy image, and nutrition programs, which
are communicated on behalf of Idaho’s dairy farm
families. Title 25, Chapter 31, Idaho Code. 743 North
Touchmark Avenue, Meridian, ID 83642, T: 327-7050

DOMESTIC VIOLENCE AND VICTIM ASSISTANCE,
COUNCIL ON
Internet: icdv.idaho.gov
To serve as an advisory body for state programs and
services affecting victims of domestic violence and
other crimes; to administer and provide funding for
crime victim assistance and batterer treatment
programs throughout Idaho; to provide standards and
approval of batterer treatment programs, as well as
standards for domestic violence and sexual assault
programs. Appointed by the Governor. Title 39,
Chapter 52, Idaho Code. 304 North 8th Street, Suite
140, Borah Building, P.O. Box 83720, Boise, ID
83720-0036, T: 332-1540

DEAF & HARD OF HEARING, COUNCIL FOR THE
Internet: cdhh.idaho.gov
To coordinate state-level programs to assure
accommodation and access services for the deaf and
hard of hearing. Appointed by the Governor. Title 67,
Chapter 73, Idaho Code. 1720 Westgate Drive, Boise,
ID 83704, T: 334-0879 (voice), 473-2122 (video
phone)

DORMITORY HOUSING COMMISSION
To prepare, carry out, acquire, lease, and operate
dormitory housing projects for College of Southern
Idaho, College of Western Idaho, and North Idaho
College. Appointed by the Governor. Title 33, Chapter
21, Idaho Code. College of Southern Idaho, 315 Falls
Avenue, Twin Falls, ID 83303-1238, T: 733-9554.
College of Western Idaho, 6056 Birch Lane, Nampa, ID
83687, T: 562-3299. North Idaho College, 1000 West
Garden, Coeur d’Alene, ID 83814, T: 769-3320

DEAF AND THE BLIND, IDAHO EDUCATIONAL
SERVICES FOR THE
Internet: www.iesdb.org
To assist school districts and state agencies in
providing accessibility, quality, and equity to students
in the state with sensory impairments through a
continuum of service and placement options.
Appointed by the Governor. Title 33, Chapter 34,
Idaho Code. 1450 Main Street, Gooding, ID 83330, T:
934-4457

DRINKING WATER AND WASTE WATER
PROFESSIONALS, BOARD OF
Internet: ibol.idaho.gov
To safeguard the environment and protect the public
health and to establish the minimum competency
requirements of drinking water and wastewater
operators and backflow assembly testers whose duties
are prescribed by law. Appointed by the Governor.
Title 54, Chapter 24, Idaho Code. 700 West State
Street, 1st Floor, P.O. Box 83720, Boise, ID 837200063, T: 334-3233

DEFERRED COMPENSATION COMMITTEE
To oversee administration of deferred compensation
program for enrolled state employees. Executive
Order Number 2009-13. c/o John Lamm, 205 North
10th Street, Suite 540, Boise, ID 83702, T: 342-8657
DENTISTRY, STATE BOARD OF
Internet: isbd.idaho.gov
To assure the public health, safety, and welfare in the
state of Idaho by the licensure and regulation of
dentists and dental hygienists. Appointed by the
Governor. Title 54, Chapter 9, Idaho Code. 350 North
9th Street, Suite M100, Boise, ID 83702, T: 334-2369

176

Idaho State Government Telephone Directory
DRIVING BUSINESSES LICENSURE BOARD
Internet: ibol.idaho.gov
To help the public health, safety, and welfare through
the licensure and regulation of driving businesses.
Appointed by the Governor. Title 54, Chapter 54,
Idaho Code. 700 West State Street, 1st Floor, P.O.
Box 83720, Boise, ID 83720-0063, T: 334-3233

Commissions and Boards
EDUCATION, YOUTH ACCOUNT ADVISORY
COMMITTEE
To prepare an annual advertising plan and produce or
review proposed radio and television advertising
designed to advise children of the risks and problems
associated with use of alcohol, drugs, and tobacco.
Appointed by Governor and Superintendent of Public
Instruction. Title 33, Chapter 4703, Idaho Code. 450
West State Street, 5th Floor, Boise, ID 83720, T: 3346542

EARLY CHILDHOOD COORDINATING COUNCIL
To provide oversight for the development, coordination,
and implementation of a sustainable statewide-plan for
children, birth through eight, and their families with
evidence-based outcomes per Executive Order 200612. To advise the Department of Health and Welfare,
lead agency for IDEA Part C, on matters pertaining to
the implementation of infant toddler services per Title
16, Chapter 1, Idaho Code. 450 West State Street, 5th
Floor, Boise, ID 83720-0036, T: 334-5699

ELECTRICAL BOARD, IDAHO
Internet: dbs.idaho.gov/boards/
To function within the Division of Building Safety to
establish standards for examining and licensing
electrical contractors, journeymen, trainees, and
apprentices, and to act as a fee setting, appeals, code
adoption, and rulemaking board. Appointed by the
Governor. Title 54, Chapter 10, Idaho Code. 1090
East Watertower Street, Suite 150, Meridian, ID
83642, T: 334-2183

ECONOMIC ADVISORY COUNCIL, IDAHO
Internet: commerce.idaho.gov
To advise the Idaho Commerce Department in the
preparation and execution of plans, projects, and
programs in the advertising of the state of Idaho.
Appointed by the Governor. Title 67, Chapter 47,
Idaho Code. 700 West State, 2nd Floor, P.O. Box
83720, Boise, ID 83720-0093, T: 334-2470

ELECTRONIC RECORDING COMMISSION
To adopt standards to implement Chapter 31-2905,
Idaho Code, and to keep the standards and practices
of recorders in this state in harmony with the standards
and practices of recording offices in other jurisdictions.
Appointed by the Governor. Title 31, Chapter 29,
Idaho Code. c/o Betty Dressen, 1130 3rd Avenue
North, Payette, ID 83661, T: 642-2000

EDUCATION COMMISSION OF THE STATES
Internet: ecs.org
To represent the state in the administration of the
Interstate Compact for Education. Appointed by the
Governor. Title 33, Chapter 41, Idaho Code. 700
Broadway, #810, Denver, CO 80203-3442, T: 303299-3600

EMERGENCY COMMUNICATIONS COMMISSION,
IDAHO
Internet: e911.idaho.gov
To determine the status and operability of statewide
emergency communications systems, recommend
guidelines and standards of operation for consolidated
emergency communications systems, and report the
same to the Legislature. Appointed by the Governor.
Title 31, Chapter 48, Idaho Code. Idaho Military
Division, 4040 West Guard Street, Building 600, Boise,
ID 83705, T: 258-6526

EDUCATION, STATE BOARD OF
Internet: boardofed.idaho.gov
To supervise the state educational institutions and
public school system. The Governor appoints the
seven members of the panel and the Superintendent of
Public Instruction is an ex-officio voting member. 650
West State Street, Room 307, P.O. Box 83720, Boise,
ID 83720-0037, T: 334-2270, F: 334-2632

EMERGENCY MEDICAL SERVICES PHYSICIAN
COMMISSION, IDAHO
Internet: emspc.dhw.idaho.gov
To establish the scope of practice and medical
direction standards for Idaho's emergency medical
services (EMS) personnel and to provide
recommendations for the discipline of licensed EMS
agencies and licensed EMS personnel in Idaho.

EDUCATION, WESTERN INTERSTATE
COMMISSION FOR HIGHER
Internet: wiche.edu
To represent the state in the administration of the
Western Interstate Compact for Higher Education.
Appointed by the Governor. Title 33, Chapter 36,
Idaho Code. Idaho WICHE certification officer, 650
West State, Room 307, Boise, ID 83720, T: 334-2270

ENDOWMENT FUND INVESTMENT BOARD, IDAHO
Internet: efib.idaho.gov
To oversee the investment of state endowment funds,
the financial assets of the State Insurance Fund, the
assets of the Judges’ Retirement Fund, the assets of
the Ritter Island Endowment Fund, and the assets of
the Trail of the Coeur d’Alene’s Endowment Fund.
Appointed by the Governor. Title 57, Chapter 7, Idaho
Code. 816 West Bannock Street, Suite 301, Boise, ID
83702, T: 334-3311

177

Idaho State Government Telephone Directory
ENERGY RESOURCES AUTHORITY, IDAHO
Internet: www.iera.info
To provide for investor-owned, municipal and
cooperative electric utilities that will serve Idaho
customers. Appointed by the Governor. Title 67,
Chapter 89, Idaho Code. 1015 West Hays Street,
Boise, ID 83702, T: 344-6633

Commissions and Boards
FOREST PRODUCTS COMMISSION
Internet: www.idahoforests.org
To promote the economic and environmental welfare of
the state by providing a means for the collection and
dissemination of information regarding the
management of the state's public and private forest
lands and the forest products industry. Title 38,
Chapter 15, Idaho Code. 350 North 9th Street, Suite
102, Boise, ID 83702, T: 334-3292

ENGINEERS AND LAND SURVEYORS, BOARD OF
PROFESSIONAL
Internet: ipels.idaho.gov
To provide licensing and enforcement. Appointed by
the Governor. Title 54, Chapter 12, Idaho Code. 1510
East Watertower Street, Suite 110, Meridian, ID
83642-7993, T: 373-7210

GEOLOGISTS, STATE BOARD OF REGISTRATION
FOR PROFESSIONAL
Internet: ibol.idaho.gov
To examine the qualifications of geologists in order to
grant them licenses to practice in Idaho. Appointed by
the Governor. Title 54, Chapter 28, Idaho Code. 700
West State Street, 1st Floor, P.O. Box 83720, Boise,
ID 83720-0063, T: 334-3233

ENVIRONMENTAL QUALITY, BOARD OF
Internet: www.deq.idaho.gov/about-deq/board-ofenvironmental-quality.aspx
To act as a rulemaking and advisory body authorized
by the Idaho Environmental Protection and Health Act.
Title 39, Chapter 1, Idaho Code. 1410 North Hilton,
Boise, ID 83706, T: 373-0465

GLOBAL ENTREPRENEURIAL MISSION (IGEM)
COUNCIL, IDAHO
Internet: commerce.idaho.gov
To advise the Department of Commerce, the State
Board of Education, state colleges and universities,
and other state, local, federal, and private sector
agencies and organizations on innovation interests and
potentials; to support the development and publishing
of information on the condition and importance of
innovation to the state's economy; to assist with the
development and implementation of a state strategic
plan for innovation; and to assist with the coordination
of local, state, and federal interests to increase the
positive economic impact of the state's innovation
resources. Appointed by the Governor. Title 67,
Chapter 47, Idaho Code. 700 West State Street, 2nd
Floor, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0093, T: 3342470

EXAMINERS, STATE BOARD OF
Internet: www.sco.idaho.gov/web/sbe/sbeweb.nsf
To examine all claims against the state, except salaries
and compensation fixed by law. Members serve by
reason of their elected office. Idaho Constitution
Article IV, Section 18; Title 67, Chapters 10 and 20,
Idaho Code. 700 West State Street, Boise, ID 837200011, T: 334-3100, F: 334-2671
EXPERIMENTAL PROGRAM TO STIMULATE
COMPETITIVE RESEARCH (EPSCOR) COMMITTEE,
GOVERNOR’S
Internet: idahoepscor.org
To increase the research and development
competitiveness of Idaho by developing and using the
science and technology resources of the State's major
research institutions and partner institutions. Executive
Order Number 2009-09.

GRAPE GROWERS AND WINE PRODUCERS
COMMISSION, IDAHO
Internet: wine.idaho.gov
To serve as the education and information resource for
all Idaho wineries and vineyards. Appointed by
Governor. Title 54, Chapter 36, Idaho Code. 821
West State Street, Boise, ID 83702, T: 332-1538, F:
334-2505, Email: [email protected]

FISH AND GAME COMMISSION, IDAHO
Internet: fishandgame.idaho.gov/public/about/
commission/
To provide for the preservation, protection,
perpetuation, and management of Idaho's wildlife.
Appointed by the Governor. Title 36, Chapter 1, Idaho
Code. 600 South Walnut, Boise, ID 83707, T: 3343771

HAZARDOUS WASTE FACILITY SITING LICENSE
APPLICATION REVIEW PANEL
To ensure public input in the licensing process and to
recommend to the director conditions which should be
included in the siting license. Title 39, Chapter 58,
Idaho Code. 1410 North Hilton, Boise, ID 837061255, T: 373-0458

FOOD QUALITY ASSURANCE INSTITUTE, IDAHO
To oversee the management and operation of the
Idaho Food Quality Assurance Laboratory in Twin
Falls. Appointed by the Governor. Title 67, Chapter
83, Idaho Code. 315 Falls Avenue, Twin Falls, ID
83301, T: 732-5325

178

Idaho State Government Telephone Directory

Commissions and Boards

HEALTH AND WELFARE, STATE BOARD OF
Internet: healthandwelfare.idaho.gov/AboutUs/
BoardofHW/tabid/126/Default.aspx
To provide authority over certain rules governing
Department of Health and Welfare programs.
Appointed by the Governor. Title 56, Chapter 10,
Idaho Code. 450 West State Street, P.O. Box 83720,
Boise, ID 83720-0036, T: 334-5500

HISTORIC SITES REVIEW BOARD
Internet: history.idaho.gov/agency-governance-andleadership
To identify, preserve, and protect historic sites,
monuments, and points of interest in Idaho. Appointed
by the State Historic Preservation Officer. Title 16,
Chapter 1, U.S. Code. 210 Main Street, Boise, ID
83702, T: 334-3861 ext 102

HEALTH FACILITIES AUTHORITY, IDAHO
Internet: idhfa.org
To provide a measure of assistance and alternative
methods to enable health institutions in the state to
finance, or refinance, their capital needs for eligible
projects such as buildings, fixtures, equipment, and
other hard assets. Appointed by the Governor. Title
39, Chapter 14, Idaho Code. 1087 West River Street,
Suite 250, P.O. Box 8867, Boise, ID 83707, T: 3428772

HISTORICAL RECORDS ADVISORY BOARD,
STATE
Internet: history.idaho.gov/state-historical-recordsadvisory-board-shrab
To facilitate cooperation among historical records
repositories and other information agencies within the
state to encourage records management planning and
preservation of records with historical value and to
operate as a state-level review body for proposals as
defined in the National Historical Publications and
Records Commission's grant program guidelines.
Appointed by Governor. Title 44, Chapter 24, U.S.
Code. Idaho History Center, 2205 Old Penitentiary
Road, Boise, ID 83712, T: 334-2620

HEALTH PROFESSIONS EDUCATION COUNCIL,
IDAHO
To conduct health workforce analyses, assess Idaho's
capacity for training healthcare professionals,
recommend strategies to address healthcare provider
shortages in rural locations, and develop strategies to
encourage public/private partnerships to increase the
number of healthcare providers in Idaho. Appointed by
the Governor. Executive Order 2011-10.

HISTORICAL SOCIETY BOARD OF TRUSTEES
To be responsible for administering the powers and
duties required to preserve and protect any historical
record of Idaho. Appointed by the Governor. Title 67,
Chapter 41, Idaho Code. 2205 Old Penitentiary Road,
Boise, ID 83712, T: 334-2682

HEALTH QUALITY PLANNING COMMISSION
To promote improved quality of care and improved
health outcomes through investment in health
information technology and in patient safety and quality
initiatives in the state of Idaho. Appointed by the
Governor. Title 56, Chapter 10, Idaho Code.

HONEY ADVERTISING COMMISSION, IDAHO
To plan and conduct a campaign for honey and honey
byproduct advertising, publicity, merchandising, sales
promotion, and research. Appointed by the Governor.
Title 22, Chapter 28, Idaho Code. 2270 Old
Penitentiary Road, Boise, ID 83712, T: 332-8620

HEATING, VENTILATION AND AIR CONDITIONING
BOARD, IDAHO
Internet: dbs.idaho.gov/boards/
To function within the Division of Building Safety to
establish standards for examining and licensing HVAC
contractors, journeymen, and apprentices, and to act
as an appeals, code adoption, and rulemaking board.
Appointed by the Governor. Title 54, Chapter 50,
Idaho Code. 1090 East Watertower Street, Suite 150,
Meridian, ID 83642, T: 334-6180

HOP COMMISSION, IDAHO
To prevent any substitution of other hops for Idaho
hops and prevent misrepresentation or misbranding of
Idaho hops. Title 22, Chapter 31, Idaho Code. 2270
Old Penitentiary Road, Boise, ID 83712, T: 332-8670
HORSE BOARD, IDAHO
Internet: idahohorseboard.com
To provide awards grants that benefit the Idaho Horse
Industry in the areas of education, promotion, and
research. Three dollars are collected by the Idaho
State Brand Inspector each time a horse is brand
inspected and the money collected funds the grants.
Appointed by the Governor. Title 25, Chapter 25,
Idaho Code. 803 Canyon Road, Hailey, ID 83333, T:
788-7111

HISPANIC AFFAIRS, IDAHO COMMISSION ON
Internet: www.icha.idaho.gov
To work toward educational, economic, and social
equality and research problems facing Idaho’s
Hispanic Community. Title 67, Chapter 72, Idaho
Code. 304 North 8th Street, Suite 236, P.O. Box
83720, Boise, ID 83720-0006, T: 334-3776

179

Idaho State Government Telephone Directory
HOUSING AND FINANCE ASSOCIATION, IDAHO
Internet: ihfa.org
To coordinate between private enterprise and state
and local government, housing for low income families.
Appointed by the Governor. Title 67, Chapter 62,
Idaho Code. 565 West Myrtle, P.O. Box 7899, Boise,
ID 83707-1899, T: 331-4889

Commissions and Boards
INDEPENDENT LIVING COUNCIL, STATE
Internet: silc.idaho.gov
To develop, sign, and submit, in cooperation with the
IDVR and the ICBVI, the State Plan for Independent
Living (SPIL) for people with disabilities; monitor,
review, and evaluate the implementation of the SPIL;
support the centers for independent living (CILs) and
advocate for independent living services provided
through state and federal programs for people with
disabilities; gather and disseminate information;
conduct training on the independent living (IL)
philosophy; and work to expand and improve IL
services. Executive Order 93-01 on May 28, 1993,
given autonomy from other state agencies with House
Bill 711 in 2004. 816 West Bannock Street, #202,
(83702), P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-9601, T:
334-3800, Fax: 334-3803

HUMAN RIGHTS, IDAHO COMMISSION ON
Internet: humanrights.idaho.gov
To secure for all individuals within the state freedom
from discrimination and thereby to protect their interest
in personal dignity; to make available to the state their
full productive capacities; to secure the state against
domestic strife and unrest; to preserve the public
safety, health, and general welfare; and to promote the
interests, rights, and privileges of individuals within the
state. The Commission investigates complaints of
discrimination in education, employment, real estate
transactions, and public accommodations based on
race, color, religion, national origin, and sex. In
employment, housing, and public accommodations, it
handles disability discrimination claims. Claims of age
discrimination, for those who are 40 years of age or
older, are processed only in employment cases.
Appointed by the Governor. Title 67, Chapter 59,
Idaho Code. 317 West Main Street, 2nd Floor, Boise,
ID 83735-0660, T: 334-2873 (voice), 888-249-7025
(Toll-Free), Email: [email protected]

INDIAN AFFAIRS, COUNCIL ON
Internet: legislature.idaho.gov/sessioninfo/2012/
interim/indaff.htm
To monitor and review legislation and state policies
which impact specified state/tribal relations; advise the
governor, legislature, and state departments and
agencies on state/tribal relations and their unique
relationship; establish advisory committees on special
subjects or projects; and cooperate/facilitate
contracting between tribes and other entities. Ten
members; five from the designated Idaho Indian
Tribes, one appointed by the Governor, two appointed
by the President Pro Tem of the Senate, and two
appointed by the Speaker of the House. Title 67,
Chapter 40, Idaho Code. Legislative Services, P.O.
Box 83720, Boise, ID 83720-0054, T: 334-2475

HUMANITIES COUNCIL, IDAHO
Internet: idahohumanities.org
To create and sustain awareness, appreciation, and
understanding of the humanities in Idaho. 217 West
State Street, Boise, ID 83702, T: 345-5346

INDUSTRIAL COMMISSION, IDAHO
Internet: iic.idaho.gov
To administer the Idaho Workers' Compensation Law
(Chapter 1-8, Title 72, Idaho Code), to provide judicial
review of cases on appeal from the Idaho Department
of Labor under the Employment Security Act (Idaho
Code 72-1368), and to administer the Idaho Crime
Victims Compensation Act (Chapter 10, Title 72, Idaho
Code). 700 South Clearwater Lane, P.O. Box 83720,
Boise, ID 83720-0041, T: 334-6000

IDAHO EDUCATION NETWORK PROGRAM AND
RESOURCE ADVISORY COUNCIL
Internet: ien.idaho.gov
To provide administrative oversight for the Idaho
Education Network to coordinate a statewide network
including high-speed broadband capabilities and
interactive video teleconferencing that facilitate access
to educational opportunities for all learners. Title 67,
Chapter 57, Idaho Code. 650 West State Street, P.O.
Box 83720, Boise, ID 83720-0304, T: 332-1832,
Email: [email protected]

INSURANCE FUND BOARD, STATE
Internet: idahosif.org
To direct the policies and operation of the state
insurance fund to assure that the state insurance fund
is run as an efficient insurance company, remains
actuarially sound, and maintains the public purposes
for which the State Insurance Fund was created. 1215
West State, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0044, T:
332-2100

IDAHO TECHNOLOGY AUTHORITY (ITA)
(FORMERLY THE INFORMATION TECHNOLOGY
RESOURCE MANAGEMENT COUNCIL; ITRMC)
Internet: ita.idaho.gov/
To work collaboratively with all state agencies in longrange IT planning, development, and procurement of IT
services on a statewide basis, including the
development of major IT plans such as the overall
State of Idaho IT Strategic Plan, e-Government, and
Risk Assessment methodologies/procedures agencies
will use in implementing large-scale IT projects.
Appointed by the Governor. Title 67, Chapter 5745.
Idaho Code. c/o Office of the CIO, 650 West State
Street, Room 100, P.O. Box 83720, Boise, ID 837200042, T: 332-1876

JUDICIAL COUNCIL
Internet: judicialcouncil.idaho.gov
To submit names of qualified persons for judicial
vacancies to the Governor and to investigate
allegations of judicial misconduct. Title 1, Chapter 21,
Idaho Code. P.O. Box 1397, Boise, ID 83701, T: 3345213, F: 334-2253, Email: [email protected]

180

Idaho State Government Telephone Directory
JUVENILE CORRECTIONS, BOARD OF
Internet: www.idjc.idaho.gov
To advise the governor and the department director on
fiscal, policy, and administrative matters concerning
Idaho's juvenile correctional system. 954 West
Jefferson Street, P.O. Box 83720, Boise, ID 837200285, T: 334-5100 ext 451

Commissions and Boards
LEGISLATIVE COMPENSATION COMMITTEE
Internet: legislature.idaho.gov/sessioninfo/2012/
interim/compensation.htm
To set the rate of compensation and allowable
expenses of legislators. Three members appointed by
the Governor, three by the Supreme Court. Title 67,
Chapter 4, Idaho Code. Legislative Services, P.O. Box
83720, Boise, ID 83720-0054, T: 334-2475

JUVENILE JUSTICE COMMISSION
Internet: ijjc.idaho.gov
To develop the state’s three-year Juvenile Justice
Plan, to review the federal grant fund applications from
the districts, and to perform such other duties that the
Juvenile Justice and Delinquency Prevention Act
requires to be performed by the advisory group
referenced in Title 42, Section 5633 (a) (3), United
States Code. 954 West Jefferson Street, P.O. Box
83720, Boise, ID 83720-0285, T: 334-5100 ext 442

LEWIS AND CLARK TRAIL COMMITTEE, IDAHO
Internet: www.visitidaho.org/lewisandclark/
To act as an advisory body to state, local, and federal
governments on preserving and managing the Lewis
and Clark Trail and activities relating to the Lewis and
Clark Expedition. Appointed by the Governor.
Executive Order Number 2011-08. Lewis and Clark
Trail Committee Coordinator, 112 West Fourth Street,
Suite 7, Moscow, ID 83843, T: 882-1540

JUVENILE JUSTICE DISTRICT COUNCIL
To advise the commission regarding local juvenile
justice issues, to develop a District Action Plan each
year, and to gather input from communities on local
problems and needs. 954 West Jefferson Street, P.O.
Box 83720, Boise, ID 83720-0285, T: 334-5100 ext
442

LIBRARIES, IDAHO COMMISSION FOR
Internet: libraries.idaho.gov
To assist libraries in building the capacity to better
serve their clientele. 325 West State, Boise, ID
83702, T: 334-2150, Toll-Free: 800-458-3271
LIQUEFIED PETROLEUM GAS SAFETY BOARD,
IDAHO
Internet: ibol.idaho.gov
To authorize all disbursements; to approve and
administer qualifying examinations for license
application; to supervise the approval and issuance of
licenses; to renew licenses; accept complaints and
conduct investigations; to require and conduct
inspections of licensed facilities; to conduct disciplinary
proceedings; and to make and publish rules not
inconsistent with laws of the state which are necessary
to carry our provisions. Appointed by the Governor.
Title 54, Chapter 53, Idaho Code. 700 West State
Street, 1st Floor, P.O. Box 83720, Boise, ID 837200063, T: 334-3233

LAKE PEND OREILLE BASIN COMMISSION
Internet: lakescommission.com
To study, investigate, and select ways and means of
controlling the water quality of the waters of Lake Pend
Oreille, Pend Oreille River, Priest Lake, and Priest
River for interests of the communities and the state,
and for the survival of the native species of fish
contiguous to the Pend Oreille River Basin. 120 East
Lake Street, Suite 301, Sandpoint, ID 83864, T: 2634984
LAND BOARD, STATE
Internet: www.idl.idaho.gov/LandBoard/index_lb.html
To act as trustees on behalf of endowment land
beneficiaries. The Director of the Department of Lands
acts in the capacity as Secretary to the Land Board.
State Constitution, Article IX, Section 8. 300 North 6th
Street, Suite 103, Boise, ID 83720-0050, T: 334-0200

LOTTERY COMMISSION, IDAHO
Internet: idaholottery.com
To establish goals, objectives, and oversight of the
Idaho State Lottery to generate revenue for public
schools and the Permanent Building Fund. Appointed
by the Governor. Title 67, Chapter 74, Idaho Code.
1199 Shoreline Lane, Suite 100, Boise, ID 83702, T:
334-2600

LANDSCAPE ARCHITECTS, IDAHO BOARD OF
Internet: ibol.idaho.gov
To license and supervise landscape architects.
Appointed by the Governor. Title 54, Chapter 30,
Idaho Code. 700 West State Street, 1st Floor, P.O.
Box 83720, Boise, ID 83720-0063, T: 334-3233

MAGISTRATES COMMISSION, DISTRICT
Internet: fourthjudicialcourt.idaho.gov/magistrate
To have the power and duty to determine the number
and location of magistrates to be appointed within each
judicial district, subject to legislative appropriations; to
appoint the magistrates within the district on a
non-partisan merit basis; to recommend to the
Legislature the salaries to be paid to the magistrates;
and to conduct studies for the improvement of the
administration of justice within the district and to make
recommendations for improvements. Each
Commission consists of the chairman of the board of
county commissioners of each county in the district, or

LAVA HOT SPRINGS FOUNDATION
Internet: lavahotsprings.com
To have general supervision of all personal property
and the lands and property of the state situated within
and near Lava Hot Springs. Appointed by the
Governor. Title 67, Chapter 44, Idaho Code. Lava Hot
Springs Foundation, P.O. Box 669, Lava Hot Springs,
ID 83246, T: 776-5221

181

Idaho State Government Telephone Directory

Commissions and Boards
MENTAL HEALTH, STATE PLANNING COUNCIL ON
To serve as an advocate for adults with a severe
mental illness and for seriously emotionally disturbed
children and youth; to advise the state mental health
authority on issues of concern, policies and programs
and provide guidance to the mental health authority in
the development and implementation of the state
mental health systems plan; to monitor and evaluate
the allocation and adequacy of mental health services
within the state on an ongoing basis; to ensure that
individuals with severe mental illness and serious
emotional disturbances have access to treatment,
prevention and rehabilitation services including those
services that go beyond the traditional mental health
system; to serve as a vehicle for intra-agency and
interagency policy and program development; and to
present to the Governor and the legislature, by June 30
of each year, a report on the council's achievements
and the impact on the quality of life that mental health
services has on citizens of the state. Appointed by the
Governor. Title 39, Chapter 31, Idaho Code.

a member of the board designated by the chairman;
the mayors of three cities, at least one of the cities
having a population over 10,000, appointed by the
Governor; two electors of the district appointed by the
Governor; the administrative district judge or a district
judge designated by the administrative district judge;
two attorneys nominated by the district bar and
appointed by the Idaho State Bar; and a magistrate
judge appointed by the administrative district judge,
who serves as a non-voting member. Each member of
the commission serves a six year term, except the
attorney members who serve two year terms; the
administrative district judge or the district judge
designated by the administrative district judge; and the
magistrate judge non-voting member, who serves at
the pleasure of the administrative district judge. Title 1,
Chapter 22, Idaho Code. Statehouse Mail, P.O. Box
83720, Boise, ID 83720-0101, T: 334-2246
MANUFACTURED HOUSING BOARD
Internet: dbs.idaho.gov/boards/
To function within the Division of Building Safety to
advise the administrator in the administration and
enforcement of the provisions of Title 44, Chapter 21
Idaho Code; and to act as a complaint, appeals and
rulemaking board. Appointed by the Governor. Title
44, Chapter 21, Idaho Code. 1090 East Watertower
Street, Suite 150, Meridian, ID 83642, T: 334-3896

MIDWIFERY, BOARD OF
Internet: ibol.idaho.gov
To help protect the public health, safety, and welfare
through the licensure and regulation of midwives in
Idaho. Appointed by the Governor. Title 54, Chapter
[55] 54, Idaho Code. 700 West State Street, 1st Floor,
P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0063, T: 334-3233

MASSAGE THERAPY, STATE BOARD OF
Internet: ibol.idaho.gov
To help protect the public health, safety, and welfare
through the licensure and regulation of massage
therapists in Idaho. Appointed by the Governor. Title
54, Chapter 40, Idaho Code. 700 West State Street,
1st Floor, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0063, T:
334-3233

MINT COMMISSION, IDAHO
Internet: idahomint.org
To plan and conduct a research program to improve
the quality of mint, to develop and improve control
measures for disease and pests, to improve mintgrowing culture and disseminate information among
the growers, and to promote sales and use of mint.
Elected by the Mint Growers. Title 22, Chapter 38,
Idaho Code. 55 Southwest 5th Avenue, #100,
Meridian, ID 83642, T: 888-0988, Email:
[email protected]

MEDAL OF HONOR COMMISSION
Internet: medalofhonor.idaho.gov
To provide for awarding the Medal of Honor, to provide
for posthumous awards, and to set forth the design of
the medal and rules establishing the qualifications for
the Idaho law enforcement, firefighting, and EMS
Medal of Honor and the governing protocol. Office of
the Attorney General. P.O. Box 83720, Boise, ID
83720-0010, T: 334-4155, Email:
[email protected]

MODULAR BUILDING ADVISORY BOARD
Internet: dbs.idaho.gov/boards/
To function within the Division of Building Safety as an
advisory, rulemaking, and fee setting board. Appointed
by the Governor. Title 39, Chapter 43, Idaho Code.
1090 East Watertower Street, Suite 150, Meridian, ID
83642

MEDICINE, STATE BOARD OF
Internet: bom.idaho.gov
To protect the public against the unlicensed practice of
professionals and the unprofessional conduct of
licensees; to license and regulate physicians, physician
assistants, respiratory therapists, athletic trainers, and
dietitians; and to issue permits for polysomnographers.
Appointed by the Governor. Title 54, Chapter 18,
Idaho Code. 1755 Westgate Drive, Suite 140, P.O.
Box 83720, Boise, ID 83720-0058, T: 327-7000

MORTICIANS, STATE BOARD OF
Internet: ibol.idaho.gov
To license morticians, funeral directors, funeral
establishments and crematories. Appointed by the
Governor. Title 54, Chapter 11, Idaho Code. 700
West State Street, 1st Floor, P.O. Box 83720, Boise,
ID 83720-0063, T: 334-3233

182

Idaho State Government Telephone Directory
MOTOR VEHICLE DEALER ADVISORY BOARD,
IDAHO
Internet: itd.idaho.gov/aboutitd/overadvs.htm
To advise and assist the Idaho Transportation
Department in the administration of the dealer and
salesmen licensing act. Appointed by the Governor.
Title 49, Chapter 16, Idaho Code. 3311 West State,
P.O. Box 7129, Boise, ID 83707-1129, T: 334-8660

Commissions and Boards
OILSEED COMMISSION, IDAHO
Internet: www.idaho.gov/info/canola_rapeseed.html
To implement a program of research, promotion, and
consumer and industry information designed to
strengthen the position in the marketplace of the Idaho
canola and rapeseed industry; to expand existing
markets; and to develop new markets for canola and
rapeseed and their products. Title 22, Chapter 47,
Idaho Code. 55 Southwest 5th Avenue, Suite 100,
Meridian, ID 83642, T: 888-0988

NORTHWEST POWER AND CONSERVATION
COUNCIL
Internet: www.nwcouncil.org
To develop and maintain a regional power plan and a
fish and wildlife program to balance the Northwest’s
environment and energy needs. Appointed by the
Governor in accordance with the Pacific Northwest
Electric Power Planning and Conservation Act. Title
61, Chapter 12, Idaho Code. 450 West State Street,
3rd Floor, Boise, ID 83702, T: 334-6970

OPTOMETRY, STATE BOARD OF
Internet: ibol.idaho.gov
To protect the public in the practice of optometry, to
better enable members of the public to fix professional
responsibility, and to further safeguard the health,
safety, and welfare of the public. Appointed by the
Governor. Title 54, Chapter 15, Idaho Code. 700
West State Street, 1st Floor, P.O. Box 83720, Boise,
ID 83720-0063, T: 334-3233

NURSING HOME ADMINISTRATORS, BOARD OF
EXAMINERS OF
Internet: ibol.idaho.gov
To license and regulate nursing home administrators
within the state. Appointed by the Governor. Title 54,
Chapter 16, Idaho Code. 700 West State Street, 1st
Floor, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0063, T: 3343233

OUTFITTERS AND GUIDES LICENSING BOARD
Internet: oglb.idaho.gov
To regulate the outfitting and guiding industry for the
express purpose of safeguarding the health, safety,
and welfare of the public. This mission is
accomplished through a comprehensive educational
process aimed at the industry, the general public, the
legislature, and other cooperating agencies, and
through appropriate enforcement of the Outfitters and
Guides Act to ensure compliance with state laws. The
results of these efforts help to promote public
awareness of recreation and tourism opportunities in
Idaho, and to assist with conservation efforts to
preserve the state’s fish, wildlife, and natural
resources. Title 36, Chapter 21, Idaho Code. 1365
North Orchard Street, Room 172, Boise, ID 83706, T:
327-7380, Fax: 327-7382, Email:
[email protected]

NURSING, STATE BOARD OF
Internet: ibn.idaho.gov
To safeguard the health, safety, and welfare of the
citizens of Idaho through regulation of nursing practice
and nursing education. Appointed by the Governor.
Title 54, Chapter 14, Idaho Code. 280 North 8th, Suite
210, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0061, T: 5772500
OCCUPATIONAL THERAPY LICENSURE BOARD
Internet: ibol.idaho.gov
To help protect the public health, safety, and welfare
through the licensure and regulation of occupational
therapists in Idaho. Appointed by the Governor. Title
54, Chapter 37, Idaho Code. 700 West State Street,
1st Floor, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0063, T:
334-3233

PACIFIC NORTHWEST ECONOMIC REGION IDAHO
COUNCIL
To provide leadership regarding Idaho’s needs and
opportunities related to domestic and international
trade and business and government relations amongst
Pacific Northwest Economic Region (PNWER)
participating entities and to encourage the participation
of Idaho’s private, nonprofit, and nongovernmental
sectors in PNWER initiatives. Appointed by the
Governor. Executive Order 2012-07.

OIL AND GAS CONSERVATION COMMISSION
Internet: www.idl.idaho.gov/bureau/Minerals/
min_leasing/iogcc.html
To regulate the exploration and production of oil and
gas, prevent waste of oil and gas, and protect
correlative rights, and otherwise administer and
enforce the Oil and Gas Conservation Act. It has
jurisdiction over all persons and property necessary for
such purposes. In the event of a conflict, the duty to
prevent waste is paramount. The Director of the
Department of Lands acts in the capacity as Secretary.
Apopointed by the Governor. Title 47, Chapter 3,
Idaho Code. 300 N. 6th Street, Suite 103, Boise, ID
83702, T: 334-0200

PACIFIC STATES MARINE FISHERIES COMPACT
COMMISSION
Internet: www.psmfc.org/
To promote the better utilization of fisheries in
cooperation with California, Oregon, and Washington.
Title 36, Chapter 20, Idaho Code. 205 Southeast
Spokane Street, Suite 100, Portland, OR 97202, T:
(503) 595-3100

183

Idaho State Government Telephone Directory
PARDONS AND PAROLE, COMMISSION OF
Internet: parole.idaho.gov
To grant pardons or parole to any eligible prisoner or
person, as provided for in the constitution of the state
of Idaho; and to advise the Board of Correction on
matters of adult felony parole. Appointed by the
Governor and subject to advice and consent of the
State Senate. Title 19, Chapter 25 and Title 20,
Chapter 2, Idaho Code. 3056 Elder Street, P.O. Box
83720, Boise, ID 83720-1807, T: 334-2520

Commissions and Boards
PERSONNEL COMMISSION, IDAHO
Internet: dhr.idaho.gov/ipc.html
To administer and hear appeals of non-probationary
classified employees who, after completing the
departmental due process procedure, appeal a
disciplinary dismissal, demotion, or suspension, or
appeal the failure of a right or benefit to which
classified employee is entitled to by law. To hear
appeals brought by interested persons of any decision
or action taken by the administrator or staff of the
Division of Human Resources in performance of their
official duties. Appointed by the Governor. Title 67,
Chapter 53, Idaho Code. 700 West State Street,
Boise, ID 83720-0066, T: 334-2263

PARKS AND RECREATION BOARD
Internet: parksandrecreation.idaho.gov
To be a governing authority for the Department of
Parks and Recreation. Appointed by the Governor.
Title 67, Chapter 42, Idaho Code. 5657 Warm Springs
Avenue, Boise, ID 83716, T: 334-4199

PESTICIDE MANAGEMENT COMMISSION
To track the availability of effective pesticides for minor
and emergency uses, to provide this information to
organizations of agricultural producers, and to support
research and the registration of pesticides for minor
and emergency uses. Appointed by the Governor.
Title 22, Chapter 18, Idaho Code. 55 SW 5th Avenue,
Suite 100, Meridian, ID 83642, T: 888-0988

PEA AND LENTIL COMMISSION, IDAHO
Internet: www.pea-lentil.com
Consumer Website: www.cookingwithpulses.com
To find new markets for pea, lentil, and chickpea
products; to conduct a campaign of research,
education, and publicity; and to show value of peas,
lentils, and chickpeas for any purpose for which they
are found useful and profitable. Appointed by
Governor. Title 22, Chapter 35, Idaho Code. 2780
West Pullman Road, Moscow, ID 83843, T: 882-3023;
Email: [email protected]

PETROLEUM CLEAN WATER TRUST FUND,
BOARD OF TRUSTEES
Internet: idahopstf.org
To direct policies and operation of the fund to assure
that it is run as an efficient insurance company,
remains actuarially sound, and maintains the public
purposes for which the Idaho Petroleum Clean Water
Trust Fund was created. Appointed by the Governor.
Title 41, Chapter 49, Idaho Code. 1215 West State
Street, Boise, ID 83702, T: 332-8100

PEACE OFFICER STANDARDS AND TRAINING
COUNCIL
Internet: www.post.idaho.gov
To establish minimum basic training, education, and
employment certification requirements for peace
officers; to certify those completing all requirements;
and to maintain permanent files for all POST-certified
peace officers, including city, county, and state police
officers; county detention officers; county juvenile
detention and juvenile probation officers; IDJC
detention officers; IDOC correction officers and IDOC
probation and parole officers; police dispatch and K-9
officers; and county marine deputies. Appointed by the
Governor. Title 19, Chapter 51, Idaho Code. 700
South Stratford Drive, Meridian, ID 83642, T: 8847250

PHARMACY, BOARD OF
Internet: bop.idaho.gov
To exercise all the rights, powers, and duties of the
Department of Law Enforcement with respect to the
regulation of pharmacy and pharmacists. Appointed by
the Governor. Title 54, Chapter 17, Idaho Code. 1199
Shoreline Lane, Suite 303, P.O. Box 83720, Boise, ID
83720-0067, T: 334-2356, F: 334-3536
PHYSICAL THERAPY LICENSURE BOARD
Internet: ibol.idaho.gov
To protect the public health, safety, and welfare; and to
provide for state administrative supervision, licensure,
and regulation for every person practicing or offering to
practice physical therapy who meets and maintains
prescribed standards of competence and conduct.
Appointed by the Governor. Title 54, Chapter 22,
Idaho Code. 700 West State Street, 1st Floor, P.O.
Box 83720, Boise, ID 83720-0063, T: 334-3233

PERMANENT BUILDING FUND ADVISORY
COUNCIL
Internet: dpw.idaho.gov/pbfac
To review and approve all planning and construction,
renovation, remodeling, or repairs for buildings
financed from the Permanent Building Fund as per
Title 67, Chapter 57-11, Idaho Code. Appointed by the
Governor. Title 67, Chapter 57, Idaho Code. 502
North 4th Street, Boise, ID 83720-0072, T: 332-1900

184

Idaho State Government Telephone Directory
PLUMBING BOARD, STATE
Internet: dbs.idaho.gov/boards/
To function within the Division of Building Safety to
establish standards for examining and licensing
plumbing contractors, journeymen, trainees, and
apprentices; and to act as a fee setting, appeals, code
adoption, and rulemaking board. Appointed by the
Governor. Title 54, Chapter 26, Idaho Code. 1090
East Watertower Street, Suite 150, Meridian, ID
83642, T: 334-3442

Commissions and Boards
PUBLIC EMPLOYEE RETIREMENT SYSTEM OF
IDAHO BOARD
Internet: persi.idaho.gov
To serve as the trustees of the retirement system for
Idaho public employees. As trustees of the plan, the
Retirement Board acts in a fiduciary capacity on behalf
of the members of the fund and their beneficiaries. The
Board is required to discharge its duties for the
exclusive benefit of members of the fund, consistent
with the governing provisions of the plan. Appointed
by the Governor. Title 59, Chapter 13, Idaho Code.
607 North 8th Street, Boise, ID, 83702, T: 334-3365

PODIATRY, STATE BOARD OF
Internet: ibol.idaho.gov
To examine and license applicants and to establish
requirements and regulations of ethical practice.
Appointed by the Governor. Title 54, Chapter 6, Idaho
Code. 700 West State Street, 1st Floor, P.O. Box
83720, Boise, ID 83720-0063, T: 334-3233

PUBLIC SAFETY AND SECURITY INFORMATION
SYSTEM, IDAHO
Internet: isp.idaho.gov/identification/ilets.html
(Formerly ILETS) To establish a statewide
teletypewriter communications network for the
exclusive use of law enforcement agencies. Appointed
by the Governor. Title 19, Chapter 52, Idaho Code.
700 South Stratford Drive, Meridian, ID 83642, T:
884-7136

POTATO COMMISSION, IDAHO
Internet: idahopotato.com
To contribute to the economic welfare of the state, its
growers, and other potato-related businesses by
advertising and promoting Idaho’s “Famous Potatoes”;
by protecting Idaho potato registered trademarks and
certification marks; by investing in research to improve
quality, increase yield, and introduce new varieties;
and by working with other Idaho potato organizations
and federal and state agencies to expand the use of
Idaho potatoes (both fresh and processed)
domestically and internationally. Nine commissioners
appointed by the Governor. Title 22, Chapter 12,
Idaho Code. P.O. Box 1670, Eagle, ID 83616, T:
334-2350

PUBLIC UTILITIES COMMISSION
Internet: www.puc.idaho.gov
To regulate Idaho’s investor-owned utilities: electric,
gas, telecommunications, and water. Appointed by the
Governor. Title 61, Chapter 2, Idaho Code. 472 West
Washington, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0074,
T: 334-0300
PUBLIC WORKS CONTRACTORS LICENSE BOARD
Internet: dbs.idaho.gov/boards/
To function within the Division of Building Safety to
establish standards for examining and licensing public
works contractors and to act as an appeals and
rulemaking board. Appointed by the Governor. Title
54, Chapter 19, Idaho Code. 1090 East Watertower
Street, Suite 150, Meridian, ID 83642, T: 334-4057

PSYCHOLOGIST EXAMINERS, BOARD OF
Internet: ibol.idaho.gov
To prescribe rules and regulations concerning the
practice of psychology. Appointed by the Governor.
Title 54, Chapter 23, Idaho Code. 700 West State
Street, 1st Floor, P.O. Box 83720, Boise, ID 837200063, T: 334-3233

RACING COMMISSION, IDAHO STATE
Internet: isp.idaho.gov/race/
To prepare a complete set of rules and regulations to
govern race meets and the pari-mutuel system and to
license, regulate, and supervise all race meets held in
the state. Appointed by the Governor. Title 54,
Chapter 25, Idaho Code. Racing Commission, 700
South Stratford Drive, Meridian, ID 83642, T: 8847080

PUBLIC CHARTER SCHOOL COMMISSION
Internet: chartercommission.idaho.gov
To charter and oversee public charter schools
approved by the State Board of Education, and public
charter schools forwarded to them by local school
districts. Seven-member panel that includes traditional
school board trustees and charter school board
members. Contact: Tamara Baysinger, 650 West
State Street, Room 307, P.O. Box 83720, Boise, ID
83720-0037, T: 332-1583, F: 334-2632

RANGELAND RESOURCES COMMISSION, IDAHO
Internet: idahorange.org
To provide programs that result in an informed public
that understands and supports balanced, responsible
management of Idaho’s economically vital private and
public rangelands. Appointed by the Governor. Title
58, Chapter 14, Idaho Code. P.O. Box 126, Emmett,
ID 83617, T: 398-7002

185

Idaho State Government Telephone Directory
REAL ESTATE APPRAISER BOARD
Internet: ibol.idaho.gov
To issue certificates to real estate appraisers.
Appointed by the Governor. Title 54, Chapter 41,
Idaho Code. 700 West State Street, 1st Floor, P.O.
Box 83720, Boise, ID 83720-0063, T: 334-3233

Commissions and Boards
SERVE IDAHO, GOVERNOR'S COMMISSION ON
SERVICE AND VOLUNTEERISM
Internet: serve.idaho.gov
To promote volunteerism and community service
throughout Idaho by administering AmeriCorps State
and National grants programs, leading Idaho's Promise
activities, and coordinating the implementation of a
comprehensive, statewide plan for promoting volunteer
service and citizen participation in Idaho. The
Commission also provides training and technical
assistance in the field of volunteer management and
serves as the state's liaison to national, state, and
community organizations that support the intent of the
National and Community Service Trust Act of 1993.
Executive Order Number 2006-14. 317 West Main
Street, Boise, ID 83735-0785, T: 332-3578 or, within
Idaho, 800-588-3334

REAL ESTATE COMMISSION
Internet: www.irec.idaho.gov
To administer and enforce the real estate license laws
and rules. Appointed by the Governor. Title 54,
Chapter 20, Idaho Code. 575 East Parkcenter
Boulevard, Suite 180, Boise, ID 83706-6674, T: 3343285
REHABILITATION COUNCIL, STATE
Internet: vr.idaho.gov/state_rehabilitation_council.shtml
To provide consumers, service providers, and others
the opportunity to participate in constructive dialog and
public input to continually improve the quality of
Vocational Rehabilitation services to residents of
Idaho. P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0096, T:
334-3390

SEXUAL OFFENDER MANAGEMENT BOARD
Internet: somb.idaho.gov
To develop, advance, and oversee sound sexual
offender management policies and practices statewide
as demonstrated by evidence-based practices.
Appointed by the Governor. Title 18, Chapter 83,
Idaho Code. c/o Idaho Department of Correction, 1299
North Orchard Street, Suite 110, P.O. Box 83720,
Boise, ID 83720-0018, T: 658-2149

RESIDENTIAL CARE FACILITY ADMINISTRATORS,
BOARD OF EXAMINERS OF
Internet: ibol.idaho.gov
To supervise the licensing of residential care facility
administrators. Appointed by the Governor. Title 54,
Chapter 42, Idaho Code. 700 West State Street, 1st
Floor, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0063, T: 3343233

SHEEP AND GOAT HEALTH BOARD, IDAHO
To make and supervise rules and regulations
concerning sheep and all other matters pertaining to
sheep in the state or which may be brought or shipped
into the state. Responsible for all matters relating to
the prevention, control, and eradication of diseases
pertaining to goats within the state. Appointed by the
Governor. Title 25, Chapter 1, Idaho Code. 802 West
Bannock, Room 205, P.O. Box 2596, Boise, ID 83701,
T: 334-3115

ROADLESS RULE IMPLEMENTATION
COMMISSION, GOVERNOR’S
Ensure the implementation of the Inventoried Roadless
Area Rule for Idaho, in partnership with the US Forest
Service, Department of Agriculture, and Tribes of
Idaho. Appointed by the Governor. Executive Order
Number 2011-09.

SHORTHAND REPORTERS BOARD, CERTIFIED
Internet: ibol.idaho.gov
To regulates the professional conduct of shorthand
reporters through the adoption of rules and the
enforcement of statutes regarding qualifications,
professional ethics, and conduct for all Certified
Shorthand Reporters in the state of Idaho; and to
promote competency and excellence in reporting and
transcribing proceedings in the judicial system and
general public. 700 West State Street, 1st Floor, P.O.
Box 83720, Boise, ID 83720-0063, T: 334-3233

RURAL PARTNERSHIP, IDAHO
Internet: irp.idaho.gov
To assess conditions in rural Idaho, advise the
Governor and the Legislature on rural policy, and join
diverse public and private resources in collaborations
to improve the quality of life in rural Idaho. Title 67,
Chapter 90, Idaho Code. 700 West State Street,
Boise, ID 83720-0093, T: 780-5149
SCALING PRACTICES, IDAHO BOARD OF
Internet: www.ibsp.idaho.gov
To accomplish a uniform method of measuring or
scaling forest products. Appointed by the Governor.
Title 38, Chapter 12, Idaho Code. Board of Scaling
Practices, 3780 Industrial Avenue South, Coeur
d'Alene, ID 83815-8918, T: 769-1445

SOCIAL WORK EXAMINERS, BOARD OF
Internet: ibol.idaho.gov
To protect the public by setting standards of
qualification, education, training, experience; and
professional competence for those who engage in the
practice of social work. Appointed by the Governor.
Title 54, Section 32, Idaho Code. 700 West State
Street, 1st Floor, P.O. Box 83720, Boise, ID 837200063, T: 334-3233

186

Idaho State Government Telephone Directory
SOIL AND WATER CONSERVATION COMMISSION,
IDAHO
Internet: swc.idaho.gov
To facilitate coordinated non-regulatory, voluntary, and
locally-led conservation by federal, state, and local
governments including Idaho’s conservation districts
and other partners to conserve, sustain, improve, and
enhance soil, water, air, plant, and animal resources.
Five members, appointed by the Governor. Title 22,
Chapter 27, Idaho Code. 650 West State Street,
Room 145, P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0083; T:
332-1790

Commissions and Boards
TRANSPORTATION BOARD, IDAHO
Internet: itd.idaho.gov/board/
To control, supervise, and administer the department
created and established by this title. Appointed by the
Governor. Title 40, Chapter 3, Idaho Code. 3311
West State Street, P.O. Box 7129, Boise, ID 837071129, T: 334-8808
TRAVEL COUNCIL, IDAHO
Internet: tourism.idaho.gov
To advise the Department of Commerce on matters
related to the travel and convention industry.
Appointed by the Governor. Title 67, Chapter 47,
Idaho Code. 700 West State, 2nd Floor, P.O. Box
83720, Boise, ID 83720-0093, T: 334-2470

SPEECH AND HEARING SERVICES LICENSURE
BOARD
Internet: ibol.idaho.gov
To protect the public health, safety, and welfare, and to
provide for administrative supervision, licensure and
regulation for every person practicing or offering to
practice audiology, speech language pathology, or
hearing aid dealing and fitting services. Appointed by
the Governor. Title 54, Chapter 29, Idaho Code. 700
West State Street, 1st Floor, P.O. Box 83720, Boise,
ID 83720-0063, T: 334-3233

UNIFORM STATE LAWS, COMMISSION ON
To attend the national conference on uniform state
laws, to report to the legislature an account of its
transactions, and to advice and recommend legislation.
Appointed by the Governor. Title 67, Chapter 17,
Idaho Code. P.O. Box 83720, Boise, ID 83720-0080,
T: 332-2814
VETERANS AFFAIRS COMMISSION
Internet: veterans.idaho.gov
To advise the Administration of Veterans Services and
to name the Administrator of Veterans Services as its
Executive Secretary. Appointed by the Governor. Title
65, Chapter 2, Idaho Code. Division of Veterans
Services, 351 Collins Road, Boise, ID 83702, T: 5772310

STATEWIDE INTEROPERABILITY EXECUTIVE
COUNCIL (SIEC), IDAHO
Internet: bhs.idaho.gov/pages/communications/
idahosiec.aspx
To build an interoperable public safety communication
system that will benefit all Idahoans. Appointed by the
Governor. Title 46, Chapter 12, Idaho Code. Idaho
SIEC, c/o The Idaho Military Division, 4040 Guard
Street, Building 600, Boise, ID 83705, T: 422-6476

VETERINARY MEDICINE, STATE BOARD OF
Internet: bovm.idaho.gov
To conduct examinations to ascertain qualifications of
applicants to practice veterinary medicine, practice
veterinary technology, and euthanize animals. Also to
prescribe rules for licensing, certification, renewals,
and disciplinary actions. Appointed by the Governor.
Chapter 54, Title 21, Idaho Code. 2270 Old
Penitentiary Road, Boise, ID 83712, T: 332-8588, F:
334-2170

SUICIDE PREVENTION, IDAHO COUNCIL ON
To oversee the implementation of the Idaho Suicide
Prevention Plan, to ensure the continued relevance of
the Plan by evaluating implementation progress reports
and developing changes and new priorities to update
the Plan, to be a proponent for suicide prevention in
Idaho, and to prepare an annual report on Plan
implementation for the Governor and legislature.
Executive Order Number 2010-12. P.O. Box 83720,
Boise, ID 83720-0036

WATER COUNCIL, WESTERN STATES
Internet: westgov.org/wswc/
To accomplish effective cooperation among western
states in the conservation, development, and
management of water resources; to maintain vital state
prerogatives while identifying ways to accommodate
legitimate federal interests; to provide a forum for the
exchange of views, perspectives, and experiences
among member states; and to provide analysis of
federal and state developments in order to assist
member states in evaluating impacts of federal laws
and programs and the effectiveness of state laws and
policies. 5296 Commerce Drive, Suite 202, Murray,
UT, 84107, T: 801-685-2555, F: 801-685-2559

TAX APPEALS, BOARD OF
Internet: bta.idaho.gov
To hear appeals from final determinations of county
boards of equalization and the Idaho State Tax
Commission. Appointed by the Governor. Title 63,
Chapter 38, Idaho Code. 3380 Americana Terrace,
Suite 110, Boise, ID 83706, T: 334-3354
TAX COMMISSION, STATE
Internet: tax.idaho.gov
To administer and collect individual and corporate
income tax, sales tax, fuels tax, and other taxes, and to
supervise local property tax. Appointed by the
Governor. Title 63, Chapter 5, Idaho Code. P.O. Box
36, Boise, ID 83722, T: 334-7500

187

Idaho State Government Telephone Directory

Commissions and Boards

WATER RESOURCE BOARD, IDAHO
Internet: idwr.idaho.gov/waterboard/
To carry out the state’s water planning and project
functions in order to achieve the optimum development
of Idaho’s water resources in the public interest.
Appointed by the Governor. Title 42, Chapter 17,
Idaho Code and Article XV, Section 7, Idaho
Constitution. 322 East Front Street, P.O. Box 83720,
Boise, ID 83720-0098, T: 287-4829

WORKERS' COMPENSATION, ADVISORY
COMMITTEE ON
Internet: iic.idaho.gov/advisory_committee/
advisory_committee.html
To discuss and make recommendations to the
Industrial Commission regarding proposed legislation
that would impact the Idaho Workers' Compensation
Law. 700 South Clearwater Lane, P.O. Box 83720,
Boise, ID 83720-0041

WHEAT COMMISSION, IDAHO
Internet: idahowheat.org
To maximize profitability for Idaho wheat producers by
investing funds in market development, research and
information, and education. Appointed by the
Governor. Title 22, Chapter 33, Idaho Code. 821
West State Street, Boise, ID 83702, T: 334-2353

WORKFORCE DEVELOPMENT COUNCIL
Internet: labor.idaho.gov/dnn/wia/statecouncil/tabid/
539/default.aspx
To provide development and oversight of a statewide
strategy for workforce development and related
education programs. Executive Order Number 200408. 317 West Main Street, Boise, ID 83735, T: 3323570 ext 3313

188

Idaho State Government Telephone Directory

Legislative Districts

IDAHO STATE SENATE
To contact your Legislator during the Legislative Session:
Idaho State Legislature
P.O. Box 83720
Boise, ID 83720-0081 (Senate)
Phone: (208) 332-1000
Toll Free: 800-626-0471
Email: [email protected]
FAX: (208) 334-5397
Internet: legislature.idaho.gov/senate/senate.htm
DISTRICT 01
Sen. Shawn Keough (R) ................................................................................................ (Home) 263-1839
P.O. Box 101, Sandpoint, ID 83864
DISTRICT 02
Sen. Steve Vick (R)
2140 East Hanley Avenue, Dalton Gardens, ID 83815
DISTRICT 03
Sen. Bob Nonini (R) .......................................................................................................(Home) 765-1904
5875 West Harbor Drive, Coeur d’Alene, ID 83814 .......................................................... (FAX) 292-4310
DISTRICT 04
Sen. John W. Goedde (R) ........................................................................................ (Business) 664-9223
1010 East Mullan, Unit 203, Coeur d'Alene, ID 83814 ..................................................... (FAX) 906-8083
DISTRICT 05
Sen. Dan J. Schmidt (D) ................................................................................. (Home and FAX) 882-6328
267 Circle Drive, Moscow, ID 83843
DISTRICT 06
Sen. Dan G. Johnson (R) .............................................................................................. (Home) 816-1164
P.O. Box 2117, Lewiston, ID 83501
DISTRICT 07
Sen. Sheryl L. “Sherry” Nuxoll (R) .............................................................................. (Home) 962-7718
P.O. Box 187, Cottonwood, ID 83522
DISTRICT 08
Sen. Steven P. Thayn (R) .............................................................................................. (Home) 365-6614
5655 Hillview Road, Emmett, ID 83617 .................................................................... (Business) 365-8656
DISTRICT 09
Sen. Monty J. Pearce (R) .............................................................................................. (Home) 278-5408
2001 County Line Road, New Plymouth, ID 83655
DISTRICT 10
Sen. Jim Rice (R) ........................................................................................................... (Home) 891-4178
2319 Polk Street, Caldwell, ID 83605

189

Idaho State Government Telephone Directory

Legislative Districts

DISTRICT 11
Sen. Patti Anne Lodge (R) ............................................................................................ (Home) 459-7158
P. O. Box 96, Huston, ID 83630
DISTRICT 12
Sen. Todd M. Lakey (R) ................................................................................................. (Home) 465-5897
34 South Bingham Street, Nampa, ID 83651 ............................................................ (Business) 908-4415
DISTRICT 13
Sen. Curt McKenzie (R) ............................................................................................ (Business) 344-4379
412 West Franklin Street, Boise, ID 83702 ....................................................................... (FAX) 331-2150
DISTRICT 14
Sen. Marv Hagedorn (R) ................................................................................................(Home) 867-5643
5285 West Ridgeside Street, Meridian, ID 83646
DISTRICT 15
Sen. Fred S. Martin (R) .................................................................................................. (Home) 447-9000
3672 Tumbleweed Place, Boise, ID 83713
DISTRICT 16
Sen. Les Bock (D) .......................................................................................................... (Home) 319-6874
5960 Willowdale Lane, Garden City, ID 83714
DISTRICT 17
Sen. Elliot Werk (D)
6810 Randolph Drive, Boise, ID 83709
DISTRICT 18
Sen. Branden J. Durst (D)........................................................................................ (Business) 332-1425
P.O Box 170117, Boise, ID 83717
DISTRICT 19
Sen. Cherie Buckner-Webb (D) .................................................................................... (Home) 343-2650
2304 West Bella Street, Boise, ID 83702 .................................................................. (Business) 861-5482
DISTRICT 20
Sen. Chuck Winder (R) ................................................................................................. (Home) 853-9090
5528 North Ebbetts Avenue, Boise, ID 83713
DISTRICT 21
Sen. Clifford R. Bayer (R) .............................................................................. (Home and FAX) 362-5058
592 E Street Kitts Drive, Meridian 83642
DISTRICT 22
Sen. Russell M. Fulcher (R) ..................................................................................... (Business) 332-1340
P.O. Box 1166, Meridian, ID 83680-1166 ......................................................................... (FAX) 332-1422
DISTRICT 23
Sen. Bert Brackett (R) ................................................................................................... (Home) 857-2217
48331 Three Creek Highway, Rogerson, ID 83302
DISTRICT 24
Sen. Lee Heider (R) ........................................................................................................(Home) 734-8864
1631 Richmond Drive, Twin Falls, ID 83301 ............................................................. (Business) 731-1631

190

Idaho State Government Telephone Directory

Legislative Districts

DISTRICT 25
Sen. Jim Patrick (R) ................................................................................ (Home and Business) 733-6897
2231 East 3200 North, Twin Falls, ID 83301 .................................................................... (FAX) 734-8968
DISTRICT 26
Sen. Michelle Stennett (D) ............................................................................................ (Home) 726-8106
P.O. Box 475, Ketchum, ID 83340
DISTRICT 27
Sen. Dean L. Cameron (R) ....................................................................................... (Business) 436-4424
1101 Ruby Drive, Rupert, ID 83350 .................................................................................. (FAX) 436-3776
DISTRICT 28
Sen. Jim Guthrie (R) ...................................................................................................... (Home) 254-3605
425 West Goodenough Road, McCammon, ID 83250
DISTRICT 29
Sen. Roy Lacey (D) ........................................................................................................ (Home) 232-7053
13774 West Trail Creek Road, Pocatello, ID 83204
DISTRICT 30
Sen. Dean M. Mortimer (R) ..................................................... (Home) 528-6377 or (Business) 524-9000
7403 South 1st East, Idaho Falls, ID 83404 ..................................................................... (FAX) 524-9999
DISTRICT 31
Sen. Steve Bair (R) ......................................................................................... (Home and FAX) 684-5209
947 West 200 South, Blackfoot, ID 83221
DISTRICT 32
Sen. John H. Tippets (R) ................................................................................................(Home) 847-2876
610 Red Canyon Road, Montpelier, ID 83254 .......................................................... (Business) 547-1823
DISTRICT 33
Sen. Bart M. Davis (R) ............................................................. (Home) 529-4993 or (Business) 522-8100
2638 Bellin Circle, Idaho Falls, ID 83402 .......................................................................... (FAX) 522-1334
DISTRICT 34
Sen. Brent Hill (R) ...........................................................................................................(Home) 356-7495
1010 South 2nd East, Rexburg, ID 83440
DISTRICT 35
Sen. Jeff C. Siddoway (R) ............................................................................................. (Home) 663-4585
1764 East 1200 North, Terreton, ID 83450 ....................................................................... (FAX) 663-4428

191

Idaho State Government Telephone Directory

Legislative Districts

IDAHO STATE HOUSE OF REPRESENTATIVES
To contact your Legislator during the Legislative Session:
Idaho State Legislature
P.O. Box 83720
Boise, ID 83720-0038 (House)
Phone: (208) 332-1000
WATS line: 800-626-0471
Email: [email protected]
FAX: (208)-334-5397
Internet: legislature.idaho.gov/house/house.htm
DISTRICT 01
Rep. Eric R. Anderson (R)
33 Match Bay Road, Priest Lake, ID 83856-5049
Rep. George E. Eskridge (R) ........................................................................................ (Home) 265-0123
P.O. Box 112, Dover, ID 83825
DISTRICT 02
Rep. Vito Barbieri (R) .................................................................................................... (Home) 762-3737
564 East Prairie Avenue, Dalton Gardens, ID 83815
Rep. Ed Morse (R) .................................................................................................... (Business) 667-5583
P. O. Box 3294, Hayden, ID 83835 ................................................................................... (FAX) 664-1417
DISTRICT 03
Rep. Ron Mendive (R)
3732 South Dusty Lane, Coeur d’Alene, ID 83814
Rep. Frank N. Henderson (R) ........................................................................................(Home) 773-2269
362 South Ponderosa Loop, Post Falls, ID 83854
DISTRICT 04
Rep. Luke Malek (R) ...................................................................................................... (Home) 661-3881
721 North 8th Street, Coeur d’Alene, ID 83814
Rep. Kathleen Sims (R) ................................................................................................. (Home) 640-1154
P.O. Box 399, Coeur d’Alene, ID 83816 ................................................................... (Business) 765-5005
DISTRICT 05
Rep. Lucinda L. “Cindy” Agidius (R) ...........................................................................(Home) 301-0246
1155 Crumarine Loop Road, Moscow, ID 83843
Rep. Shirley G. Ringo (D) ............................................................................................. (Home) 883-1005
1021 Herrington Road, Moscow, ID 83843 ............................................................... (Business) 301-2272
DISTRICT 06
Rep. Thyra Stevenson (R) ............................................................................................ (Home) 746-3329
308 North Prospect Boulevard, Lewiston, ID 83501
Rep. John Rusche (D) ................................................................................................... (Home) 743-1339
1405 27th Avenue, Lewiston, ID 83501 ..................................................................... (FAX) 866-821-0184

192

Idaho State Government Telephone Directory

Legislative Districts

DISTRICT 07
Rep. Shannon McMillan (R) ..................................................................................... (Business) 752-1800
P. O. Box 26, Silverton, ID 83867 ..................................................................................... (FAX) 752-1900
Rep. Paul E. Shepherd (R) ............................................................ (Home, Business, and FAX) 628-3695
P.O. Box 277, Riggins, ID 83549
DISTRICT 08
Rep. Terry Gestrin (R) ............................................................. (Home) 325-8844 or (Business) 325-8604
P. O. Box 399, Donnelly, ID 83615 ................................................................................... (FAX) 325-8955
Rep. Lenore Hardy Barrett (R) ..................................................................................... (Home) 879-2797
P.O. Box 347, Challis, ID 83226
DISTRICT 09
Rep. Lawerence Denney (R) ......................................................................................... (Home) 355-2374
P.O. Box 114, Midvale, ID 83645 ...................................................................................... (FAX) 334-2491
Rep. Judy Boyle (R) ...................................................................... (Home, Business, and FAX) 355-3225
2301 Valley Road, Midvale, ID 83645
DISTRICT 10
Rep. Brandon A. Hixon (R) ............................................................................................(Home) 440-1074
910 North Plateau Avenue, Caldwell, ID 83605
Rep. Darrell Bolz (R) ..................................................................................................... (Home) 454-1334
3412 College Avenue, Caldwell, ID 83605-6136
DISTRICT 11
Rep. Gayle L. Batt (R) ....................................................................................................(Home) 337-5600
25253 Graphic Lane, Wilder, ID 83676
Rep. Christy Perry (R) ................................................................................................... (Home) 880-9720
8791 Elkhorn Lane, Nampa, ID 83686
DISTRICT 12
Rep. Robert Anderst (R) ............................................................................................... (Home) 440-6565
7401 East Grey Lag Drive, Nampa, ID 83687
Rep. Rick D. Youngblood (R) ................................................................. (Home and Business) 412-5107
12612 Smith Avenue, Nampa, ID 83651
DISTRICT 13
Rep. Brent J. Crane (R) ............................................................................................ (Business) 466-0613
P.O. Box 86, Nampa, ID 83653......................................................................................... (FAX) 461-4815
Rep. Gary E. Collins (R) ................................................................................................ (Home) 466-5460
2019 East Massachusetts, Nampa, ID 83686
DISTRICT 14
Rep. Mike Moyle (R)
480 North Plummer Road, Star, ID 83669
Rep. Reed DeMordaunt (R)............................................................................................(Home) 938-4845
1017 South Arbor Island Way, Eagle, ID 83616 ................................................ (Business) 888-340-9866

193

Idaho State Government Telephone Directory

Legislative Districts

DISTRICT 15
Rep. Lynn M. Luker (R) ........................................................... (Home) 375-8254 or (Business) 343-0022
514 South El Blanco Drive, Boise, ID 83709 .................................................................... (FAX) 375-0501
Rep. Mark Patterson (R) .......................................................................................... (Business) 672-0911
11170 West Highmont Drive, Boise, ID 83709
DISTRICT 16
Rep. Grant Burgoyne (D) ........................................................ (Home) 377-5729 or (Business) 345-2654
2203 Mountain View Drive, Boise, ID 83706 .................................................................... (FAX) 345-3319
Rep. Hy Kloc (D) ............................................................................................................ (Home) 343-8465
3932 Oak Park Place, Boise, ID 83703
DISTRICT 17
Rep. John Gannon (D) .................................................................................................. (Home) 343-1608
2104 South Pond Street, Boise, ID 83705 ................................................................ (Business) 433-0629
Rep. Susan B. “Sue” Chew (D) .................................................................................... (Home) 344-0098
1304 Lincoln Avenue, Boise, ID 83706
DISTRICT 18
Rep. Janie Ward-Engelking (D) .................................................................................... (Home) 385-9564
3578 South Crosspoint Avenue, Boise, ID 83706
Rep. Phylis K. King (D) ........................................................................... (Home and Business) 344-0202
2107 Palouse, Boise, ID 83705
DISTRICT 19
Rep. Mat Erpelding (D) .................................................................................................. (Home) 856-0291
2519 West Idaho Street, Boise, ID 83702
Rep. Holli Woodings (D) ............................................................................................... (Home) 724-0939
1302 Rose Park Circle, Boise, ID 83702
DISTRICT 20
Rep. Joe Palmer (R) ................................................................................................. (Business) 887-9488
1524 North Meridian Road, Meridian, ID 83642
Rep. James Holtzclaw (R)............................................................................................. (Home) 284-9542
3720 North Heritage View Avenue, Meridian, ID 83646
DISTRICT 21
Rep. Steven Harris (R) ...................................................................................................(Home) 861-8638
851 East Martinique Drive, Meridian, ID 83642 ................................................................ (FAX) 376-0505
Rep. Thomas Dayley (R) ............................................................................................... (Home) 562-0276
4892 South Willandra Way, Boise, ID 83709
DISTRICT 22
Rep. John Vander Woude (R) ................................................. (Home) 888-4210 or (Business) 888-3003
5311 Ridgewood Road, Nampa, ID 83687 ....................................................................... (FAX) 888-9268
Rep. Jason A. Monks (R) .............................................................................................. (Home) 871-7127
1002 West Washington Drive, Meridian, ID 83642 ........................................................... (FAX) 895-8013

194

Idaho State Government Telephone Directory

Legislative Districts

DISTRICT 23
Rep. Richard “Rich” Wills (R) ................................................ (Home) 366-7408 or (Business) 484-0403
P.O. Box 602, Glenns Ferry, ID 83623 ............................................................................. (FAX) 366-2457
Rep. Pete Nielsen (R) .................................................................... (Home, Business, and FAX) 832-4382
4303 Southwest Easy Street, Mountain Home, ID 83647
DISTRICT 24
Rep. Lance Clow (R) ..................................................................................................... (Home) 733-5767
2170 Bitterroot Drive, Twin Falls, ID 83301
Rep. Stephen Hartgen (R) ............................................................. (Home, Business, and FAX) 733-5790
1681 Wildflower Lane, Twin Falls, ID 83301
DISTRICT 25
Rep. Maxine T. Bell (R) ................................................................................................. (Home) 324-4296
194 South 300 East, Jerome, ID 83338
Rep. Clark Kauffman (R) ............................................................................................... (Home) 326-4131
3791 North 2100 East, Filer, ID 83328 ............................................................................. (FAX) 326-4132
DISTRICT 26
Rep. Steven Miller (R) ................................................................................................... (Home) 764-2560
1208 East 200 North, Fairfield, ID 83327 .......................................................................... (FAX) 764-2431
Rep. Donna Pence (D) ................................................................................................... (Home) 934-5302
1960 US Highway 26, Gooding, ID 83330
DISTRICT 27
Rep. Scott Bedke (R) ..................................................................................................... (Home) 862-3619
P.O. Box 89, Oakley, ID 83346
Rep. Fred Wood (R) ....................................................................................................... (Home) 312-1056
P.O. Box 1207, Burley, ID 83318-0828 ............................................................................. (FAX) 677-3136
DISTRICT 28
Rep. Ken Andrus (R) ..................................................................................................... (Home) 776-5380
6948 East Old Oregon Trail Road, Lava Hot Springs, ID 83246
Rep. Kelley Packer (R) .................................................................................................. (Home) 241-3350
104 Mountain View Drive, P. O. Box 147, McCammon, ID 83250 ................................... (FAX) 478-2935
DISTRICT 29
Rep. Carolyn Meline (D) ................................................................................................ (Home) 233-3211
655 South 10th, Pocatello, ID 83201
Rep. Elaine Smith (D) .....................................................................................................(Home) 237-1462
3759 Heron Avenue, Pocatello, ID 83201
DISTRICT 30
Rep. Jeff Thompson (R)................................................................................. (Home and FAX) 524-7367
1739 Peggy’s Lane, Idaho Falls, ID 83402
Rep. Wendy Horman (R) ................................................................................ (Home and FAX) 522-4387
1860 Heather Circle, Idaho Falls, ID 83406

195

Idaho State Government Telephone Directory

Legislative Districts

DISTRICT 31
Rep. Neil A. Anderson (R) ............................................................................................ (Home) 684-3723
71 South 700 West, Blackfoot, ID 83221
Rep. Julie VanOrden (R) ............................................................................................... (Home) 684-4052
425 South 1100 West, Pingree, ID 83262
DISTRICT 32
Rep. Marc Gibbs (R) ...................................................................................................... (Home) 425-3385
632 Highway 34, Grace, ID 83241 .................................................................................... (FAX) 425-3329
Rep. Thomas F. Loertscher (R) .................................................................................... (Home) 522-3072
1357 Bone Road, Iona, ID 83427 ..................................................................................... (FAX) 522-1141
DISTRICT 33
Rep. Janet Trujillo (R) ................................................................................................... (Home) 419-8266
3144 Dishey Drive, Idaho Falls, ID 83404
Rep. Linden B. Bateman (R) ......................................................................................... (Home) 524-0927
170 East 23rd Street, Idaho Falls, ID 83404
DISTRICT 34
Rep. Douglas A. Hancey (R) ......................................................................................... (Home) 351-4183
378 Yale Avenue, Rexburg, ID 83440
Rep. Dell Raybould (R) ........................................................................... (Home and Business) 356-6837
3215 North 2000 West, Rexburg, ID 83440
DISTRICT 35
Rep. JoAn E. Wood (R) ................................................................................................. (Home) 745-7846
3778 East 500 North, Rigby, ID 83442 ............................................................................. (FAX) 745-8420
Rep. Paul Romrell (R) ................................................................................................... (Home) 313-0864
512 Park Street, St. Anthony, ID 83445

196

Idaho State Government Telephone Directory

Congressional Officials

IDAHO CONGRESSIONAL OFFICIALS
Senator Mike Crapo (R)
U.S. Senate, 239 Dirksen Senate Building
Washington, DC 20510
(T) 202-224-6142 (F) 202-228-1375
Email Contact Form: www.crapo.senate.gov/contact/email.cfm
BOISE OFFICE
251 East Front Street, Suite 205
Boise, ID 83702
(T) 334-1776 (F) 334-9044

IDAHO FALLS OFFICE
410 Memorial Dr., Ste. 204
Idaho Falls, ID 83402
(T) 522-9779 (F) 529-8367

POCATELLO OFFICE
275 S. 5th Avenue, Ste. 225
Pocatello, ID 83201
(T) 236-6775 (F) 236-6935

COEUR D’ALENE OFFICE
610 Hubbard Street, Ste. 209
Coeur d’Alene, ID 83814
(T) 664-5490 (F) 664-0889

LEWISTON OFFICE
313 D Street, Ste. 105
Lewiston, ID 83501
(T) 743-1492 (F) 743-6484

TWIN FALLS OFFICE
202 Falls Avenue, Ste. 2
Twin Falls, ID 83301
(T) 734-2515 (F) 733-0414

Senator Jim Risch (R)
U.S. Senate, 483 Russell Senate Office Building
Washington, DC 20510
(T) 202-224-2752 (F) 202-224-2573
Email Contact Form: www.risch.senate.gov/public/index.cfm/email

350 N. 9th Street, Ste. 302
Boise, ID 83702
(T) 342-7985 (F) 343-2458

IDAHO FALLS OFFICE
901 Pier View Dr., Ste. 202A
Idaho Falls, ID 83402
(T) 523-5541 (F) 523-9373

POCATELLO OFFICE
275 S. 5th Avenue, Ste. 290
Pocatello, ID 83201
(T) 236-6817 (F) 236-6820

COEUR D’ALENE OFFICE
610 Hubbard Street, Ste. 213
Coeur d’Alene, ID 83814
(T) 667-6130 (F) 765-1743

LEWISTON OFFICE
313 D Street, Ste. 106
Lewiston, ID 83501
(T) 743-0792 (F) 746-7275

TWIN FALLS OFFICE
1411 Falls Ave. East, Ste. 201
Twin Falls, ID 83301
(T) 734-6780 (F) 734-3905

BOISE OFFICE

197

Idaho State Government Telephone Directory

Congressional Officials

Representative Mike Simpson (R)
2312 Rayburn House Office Building
Washington, DC 20515
(T) 202-225-5531 (F) 202-225-8216
Email Contact Form: simpson.house.gov/contact
BOISE OFFICE
802 W. Bannock, Suite 600
Boise, ID 83702
(T) 334-1953 (F) 334-9533
IDAHO FALLS OFFICE
410 Memorial Drive, Ste. 203
Idaho Falls, ID 83402
(T) 523-6701 (F) 523-2384

POCATELLO OFFICE
275 South 5th Avenue, #275
Pocatello, ID 83201
(T) 233-2222 (F) 233-0295

TWIN FALLS OFFICE
1341 Fillmore Street, #202
Twin Falls, ID 83301
(T) 734-7219 (F) 734-7244

Representative Raul Labrador (R)
1523 Longworth House Office Building
Washington, DC 20515
(T) 202-225-6611 (F) 202-225-3029
Email Contact Form: labradorforms.house.gov/email-me

COEUR D’ALENE OFFICE
1250 Ironwood Drive, #243
Coeur d’Alene, ID 83814
(T) 667-0127 (F) 667-0310

LEWISTON OFFICE
313 D Street, Suite 107
Lewiston, ID 83501
(T) 743-1388 (F) 888-0894

198

MERIDIAN OFFICE
33 E. Broadway Ave, Suite 251
Meridian, ID 83642
(T) 888-3188 (F) 888-0894

Idaho State Government Telephone Directory

State Government Employees

STATE GOVERNMENT EMPLOYEES
The online search for State Government Employees can be found on the Internet at:
www.idaho.gov/government/gov_phone.html

199

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Abbreviations

AGENCY ABBREVIATIONS
by Abbreviation
Abbreviation

Agency Name

ADM ................................... Administration, Department of
AG..................................... Attorney General, Office of the
AGING ........................................... Aging, Commission on
AGRI ........................................ Agriculture, Department of
APPLE ..................................... Apple/Cherry Commission
ARTS ..................................................... Arts Commission
BARLEY.............................................. Barley Commission
BEAN ................................................... Bean Commission
BHS ................................... Homeland Security, Bureau of
BOM..................................................... Medicine, Board of
BOP ................................................... Pharmacy, Board of
BOVM .................... Veterinarian Medicine, State Board of
BSU ................................................Boise State University
BTA ................................................ Tax Appeals, Board of
CDHH .................... Deaf and Hard of Hearing, Council for
CI ................................................... Correctional Industries
CIO ........................Chief Information Officer, Office of the
CIS ........................................ Career Information Systems
COMMERCE ................ Commerce, Idaho Department of
CODE .................................................. Code Commission
CSI ........................................... College of Southern Idaho
DAIRY ...................................................Dairy Commission
DBS ........................................ Building Safety, Division of
DDS ........................................... Disability Determinations
DEQ ....................... Environmental Quality, Department of
DFM ............................ Financial Management, Division of
DHR .................................. Human Resources, Division of
DHW .......................... Health and Welfare, Department of
DOI ........................................... Insurance, Department of
EFIB ..........................Endowment Fund Investment Board
EITC............................... Eastern Idaho Technical College
FINANCE ..................................... Finance, Department of
GOV .............................................. Governor, Office of the
HOUSE .................................... House of Representatives
IAC .................................................... Athletic Commission
IBN ......................................................... Nursing, Board of
IBOL............................. Occupational Licenses, Bureau of
IBSP.............................. Scaling Practices, Idaho Board of
ICBVI ............Blind/Visually Impaired, Commission for the
ICDD ....... Developmentally Disabled, Commission for the
ICDV ................................. Domestic Violence, Council on
ICHA .............................. Hispanic Affairs, Commission on
ICTF ..................................... Children’s Trust Fund, Idaho
IDFG ................................ Fish and Game, Department of
IDJC ................Juvenile Corrections, Idaho Department of
IDL .................................................. Lands, Department of
IDOC ........................................ Correction, Department of
IDPR .......................Parks and Recreation, Department of
IDWR ............................ Water Resources, Department of
IEN .............................................Idaho Education Network
IFP ....................................... Forest Products Commission
IHRC ...................... Human Rights, Idaho Commission on
IIC ........................................ Idaho Industrial Commission
IMD ...................................................... Military, Division of
IPELS........... Engineers and Land Surveyors, Bd. Of Prof.
IPLC ....................................... Pea and Lentil Commission
IPTV ............................................. Public Television, Idaho

200

Abbreviation

Agency Name

IREC .......................................... Real Estate Commission
IRP .............................................. Idaho Rural Partnership
ISB .......................................................... State Bar, Idaho
ISBA .............................................. Accountancy, Board of
ISBD.....................................................Dentistry, Board of
ISC .................................................. Idaho Supreme Court
ISDB................... Deaf and the Blind, Idaho School for the
ISHS...................................Historical Society, Idaho State
ISP ....................................................... Idaho State Police
ISU ................................................. Idaho State University
ITA ......................................... Idaho Technology Authority
ITD ........................... Transportation, Idaho Department of
LABOR ...................................Labor, Idaho Department of
LAVA ................................... Lava Hot Springs Foundation
LCSC ....................................... Lewis-Clark State College
LGO ............................ Lieutenant Governor, Office of the
LIBRARIES ..................... Libraries, Idaho Commission for
LIQUOR ........................... Liquor Dispensary, Idaho State
LOTTERY ..........................................Lottery Commission
LSO ......................................... Legislative Services Office
NIC .................................................... North Idaho College
NWPCC ....... Northwest Power and Conservation Council
ODP ................................................. Drug Policy, Office of
OER ......................................Energy Resources, Office of
OGLB .................... Outfitters and Guides Licensing Board
OPE ........................... Performance Evaluations, Office of
OSBE .................... Office of the State Board of Education
OSC ................................ Species Conservation, Office of
PERSI ....... Public Employee Retirement System of Idaho
PHD1 ............................................ Public Health District 1
PHD2 ............................................ Public Health District 2
PHD3 ............................................ Public Health District 3
PHD4 ............................................ Public Health District 4
PHD5 ............................................ Public Health District 5
PHD6 ............................................ Public Health District 6
PHD7 ............................................ Public Health District 7
POTATO ............................................ Potato Commission
PSC........................ Public Safety Communications, Idaho
PTE ............ Professional-Technical Education, Division of
PUC ....................................... Public Utilities Commission
RANGE ....................... Rangeland Resource Commission
SAPD ..............................State Appellate Public Defender
SCO .................................... Controller, Office of the State
SDE............................................ Department of Education
SERVE ID ....... Service and Volunteerism, Gov’s Com. on
SENATE ................................................................. Senate
SILC ............................. Independent Living Council, State
SOS ...................................... Secretary of State, Office of
STO ..................................... Treasurer, Office of the State
SWC..... Soil and Water Conservation Commission, Idaho
TAX .............................................. Tax Commission, Idaho
UI .........................................................University of Idaho
VETERANS ........................ Veterans Services, Division of
VR ........................... Vocational Rehabilitation, Division of
WHEAT .............................................. Wheat Commission
WINE.................................................... Wine Commission

Idaho State Government Telephone Directory

Agency Abbreviations

AGENCY ABBREVIATIONS
by Agency Name
Agency Name

Abbreviation

Accountancy, Board of .............................................. ISBA
Administration, Department of ...................................ADM
Aging, Commission on ........................................... AGING
Agriculture, Department of ........................................ AGRI
Apple/Cherry Commission ..................................... APPLE
Arts Commission ...................................................... ARTS
Athletic Commission ....................................................IAC
Attorney General, Office of the .................................... AG
Barley Commission ............................................. BARLEY
Bean Commission .................................................... BEAN
Blind/Visually Impaired, Commission for the ............ ICBVI
Boise State University ................................................ BSU
Building Safety, Division of ........................................ DBS
Career Information Systems ........................................CIS
Chief Information Officer, Office of the ........................ CIO
Children’s Trust Fund, Idaho ......................................ICTF
Code Commission .................................................. CODE
College of Southern Idaho ...........................................CSI
Commerce, Idaho Department of ................. COMMERCE
Controller, Office of State........................................... SCO
Correction, Department of.........................................IDOC
Correctional Industries ................................................... CI
Dairy Commission ...................................................DAIRY
Deaf and Hard of Hearing, Council for .................... CDHH
Deaf and the Blind, Idaho School for the .................. ISDB
Dentistry, Board of .................................................... ISBD
Developmentally Disabled, Commission for the ........ ICDD
Disability Determinations ........................................... DDS
Domestic Violence, Council on ................................. ICDV
Drug Policy, Office of ................................................. ODP
Eastern Idaho Technical College .............................. EITC
Education, Department of .......................................... SDE
Education, Office of the State Board of ....................OSBE
Endowment Fund Investment Board ..........................EFIB
Energy Resources, Office of ...................................... OER
Engineers and Land Surveyors, Bd. of Prof. ........... IPELS
Environmental Quality, Department of ....................... DEQ
Finance, Department of ..................................... FINANCE
Financial Management, Division of ............................ DFM
Fish and Game, Department of ................................. IDFG
Forest Products Commission ....................................... IFP
Governor, Office of the...............................................GOV
Gov’s Comm. on Service and Volunteerism ..... SERVE ID
Health and Welfare, Department of .......................... DHW
Hispanic Affairs, Commission on .............................. ICHA
Historical Society, Idaho State .................................. ISHS
Homeland Security, Bureau of ................................... BHS
House of Representatives..................................... HOUSE
Human Resources, Division of................................... DHR
Human Rights Commission ...................................... IHRC
Idaho Commission for Libraries ...................... LIBRARIES
Idaho Education Network .............................................IEN
Idaho Rural Partnership ...............................................IRP
Idaho State Police ........................................................ ISP
Idaho State University ..................................................ISU
Idaho Supreme Court...................................................ISC

201

Agency Name

Abbreviation

Idaho Technology Authority .........................................ITA
Independent Living Council, State............................. SILC
Industrial Commission ................................................... IIC
Insurance, Department of ............................................ DOI
Juvenile Corrections, Department of ......................... IDJC
Labor, Idaho Department of .................................. LABOR
Lands, Department of................................................... IDL
Lava Hot Springs Foundation ................................... LAVA
Legislative Services Office ......................................... LSO
Lewis-Clark State College ........................................ LCSC
Lieutenant Governor, Office of the ............................. LGO
Liquor Dispensary, Idaho State ........................... LIQUOR
Lottery Commission .......................................... LOTTERY
Medicine, Board of .................................................... BOM
Military, Division of ...................................................... IMD
North Idaho College .................................................... NIC
Northwest Power and Conservation Council ........ NWPCC
Nursing, Board of ........................................................ IBN
Occupational Licenses, Bureau of............................. IBOL
Outfitters and Guides Licensing Board.................... OGLB
Parks and Recreation, Department of ....................... IDPR
Pea and Lentil Commission ...................................... IPLC
Performance Evaluations, Office of ............................ OPE
Pharmacy, Board of ................................................... BOP
Potato Commission .............................................POTATO
Professional-Technical Education, Division of ........... PTE
Public Employee Retirement System of Idaho ....... PERSI
Public Health District 1 ............................................. PHD1
Public Health District 2 ............................................. PHD2
Public Health District 3 ............................................. PHD3
Public Health District 4 ............................................. PHD4
Public Health District 5 ............................................. PHD5
Public Health District 6 ............................................. PHD6
Public Health District 7 ............................................. PHD7
Public Safety Communications, Idaho ........................ PSC
Public Television, Idaho ............................................ IPTV
Public Utilities Commission ........................................ PUC
Rangeland Resource Commission ....................... RANGE
Real Estate Commission ........................................... IREC
Scaling Practices, Idaho Board of ............................. IBSP
Secretary of State, Office of ....................................... SOS
Senate................................................................. SENATE
Soil and Water Conservation Commission, Idaho ..... SWC
Species Conservation, Office of ................................ OSC
State Appellate Public Defender ............................. SAPD
State Bar, Idaho .......................................................... ISB
Tax Appeals, Board of ................................................ BTA
Tax Commission, Idaho ............................................. TAX
Transportation, Idaho Department of .......................... ITD
Treasurer, Office of the State ..................................... STO
University of Idaho ......................................................... UI
Veterans Services .......................................... VETERANS
Veterinarian Medicine, State Board of..................... BOVM
Vocational Rehabilitation, Division of ........................... VR
Water Resources, Department of ............................. IDWR
Wheat Commission .............................................. WHEAT
Wine Commission .................................................... WINE

Idaho State Government Telephone Directory

Idaho Prefixes – City

PREFIXES FOR IDAHO ONLY – AREA CODE 208
Alphabetic Listing by City
(Cell = Cellular)
-AAberdeen (cell) .......................221
Aberdeen ................................328
Aberdeen ................................397
Aberdeen (cell) .......................626
Aberdeen (cell) .......................844
Aberdeen (cell) .......................973
Acequia (cell) ..........................260
Acequia (cell) ..........................300
Acequia (cell) ..........................431
Acequia...................................434
Acequia...................................436
Acequia...................................438
Acequia...................................531
Acequia...................................532
Acequia (cell) ..........................670
Acequia (cell) ..........................931
Afton .......................................225
Ahsahka..................................476
Albion ......................................673
Almo .......................................824
American Falls (cell) ...............220
American Falls (cell) ...............221
American Falls........................226
American Falls........................254
American Falls (cell) ...............269
American Falls........................349
American Falls........................548
Ammon (cell) ..........................200
Ammon (cell) ..........................201
Ammon (cell) ..........................204
Ammon (cell) ..........................206
Ammon ...................................227
Ammon (cell) ..........................243
Ammon (cell) ..........................313
Ammon (cell) ..........................351
Ammon (cell) ..........................403
Ammon ...................................419
Ammon (cell) ..........................520
Ammon (cell) ..........................521
Ammon ...................................522
Ammon ...................................523
Ammon ...................................524
Ammon ...................................525
Ammon ...................................526
Ammon ...................................528
Ammon ...................................529
Ammon ...................................533
Ammon ...................................534
Ammon ...................................535
Ammon ...................................538
Ammon ...................................542

Ammon .................................. 552
Ammon .................................. 557
Ammon (cell).......................... 569
Ammon (cell).......................... 589
Ammon (cell).......................... 592
Ammon .................................. 652
Ammon (cell).......................... 709
Ammon (cell).......................... 757
Ammon (cell).......................... 818
Ammon .................................. 821
Ammon .................................. 881
Ammon (cell).......................... 890
Ammon .................................. 932
Anderson Dam....................... 580
Anderson Dam....................... 587
Anderson Dam (cell) .............. 590
Anderson Dam (cell) .............. 591
Anderson Dam (cell) .............. 598
Anderson Dam (cell) .............. 599
Anderson Dam....................... 653
Anderson Dam....................... 696
Anderson Dam....................... 796
Anderson Dam....................... 828
Anderson Dam....................... 832
Anderson Dam....................... 868
Anderson Dam....................... 943
Arbon ..................................... 335
Arco........................................ 527
Arco........................................ 554
Arco........................................ 767
Arimo (cell) ............................. 213
Arimo...................................... 254
Arimo...................................... 335
Arimo...................................... 546
Arimo (cell) ............................. 565
Arimo (cell) ............................. 705
Arimo (cell) ............................. 708
Arimo (cell) ............................. 760
Arimo...................................... 897
Arimo...................................... 904
Ashton .................................... 558
Ashton .................................... 652
Athol ....................................... 623
Athol ....................................... 683
Atlanta .................................... 864
Auburn ................................... 225
Avery ...................................... 245
-BBancroft.................................. 425
Bancroft.................................. 648
Banks ..................................... 793

202

Basalt ..................................... 346
Bayview .................................. 222
Bayview .................................. 561
Bayview .................................. 683
Bellevue ................................. 578
Bellevue (cell) ........................ 720
Bellevue ................................. 788
Bern........................................ 425
Bern........................................ 847
Blackfoot (cell) ....................... 604
Blackfoot ................................ 643
Blackfoot (cell) ....................... 680
Blackfoot (cell) ....................... 681
Blackfoot ................................ 684
Blackfoot (cell) ....................... 690
Blackfoot ................................ 782
Blackfoot ................................ 785
Blackfoot (cell) ....................... 789
Blackfoot (cell) ....................... 980
Blanchard ............................... 437
Bliss ........................................ 352
Bliss ........................................ 837
Bloomington ........................... 945
Boise (cell) ............................. 202
Boise ...................................... 229
Boise ...................................... 246
Boise ...................................... 247
Boise ...................................... 248
Boise (cell) ............................. 250
Boise ...................................... 272
Boise ...................................... 275
Boise ...................................... 279
Boise (cell) ............................. 283
Boise (cell) ............................. 284
Boise ...................................... 286
Boise ...................................... 287
Boise ...................................... 288
Boise ...................................... 302
Boise ...................................... 314
Boise ...................................... 319
Boise ...................................... 321
Boise ...................................... 322
Boise ...................................... 323
Boise ...................................... 327
Boise ...................................... 330
Boise ...................................... 331
Boise ...................................... 332
Boise ...................................... 333
Boise ...................................... 334
Boise ...................................... 336
Boise ...................................... 338
Boise (cell) ............................. 340

Idaho State Government Telephone Directory
Boise .......................................341
Boise .......................................342
Boise .......................................343
Boise .......................................344
Boise .......................................345
Boise .......................................348
Boise .......................................350
Boise (cell) ..............................353
Boise .......................................361
Boise .......................................362
Boise .......................................363
Boise .......................................364
Boise .......................................367
Boise .......................................368
Boise (cell) ..............................371
Boise .......................................373
Boise .......................................375
Boise .......................................376
Boise .......................................377
Boise .......................................378
Boise .......................................379
Boise .......................................381
Boise .......................................383
Boise .......................................384
Boise .......................................385
Boise .......................................386
Boise .......................................387
Boise .......................................388
Boise .......................................389
Boise .......................................392
Boise .......................................393
Boise .......................................395
Boise .......................................396
Boise (cell) ..............................407
Boise (cell) ..............................409
Boise .......................................422
Boise .......................................424
Boise .......................................426
Boise .......................................429
Boise .......................................433
Boise .......................................439
Boise (cell) ..............................440
Boise .......................................441
Boise .......................................445
Boise .......................................447
Boise .......................................460
Boise .......................................472
Boise .......................................473
Boise .......................................474
Boise (cell) ..............................484
Boise .......................................485
Boise .......................................489
Boise .......................................492
Boise .......................................505
Boise .......................................514
Boise (cell) ..............................515
Boise .......................................545

Boise ...................................... 559
Boise ...................................... 562
Boise ...................................... 567
Boise (cell) ............................. 571
Boise (cell) ............................. 573
Boise ...................................... 575
Boise ...................................... 577
Boise (cell) ............................. 581
Boise ...................................... 585
Boise (cell) ............................. 602
Boise (cell) ............................. 608
Boise ...................................... 629
Boise (cell) ............................. 631
Boise ...................................... 639
Boise ...................................... 658
Boise ...................................... 672
Boise ...................................... 685
Boise ...................................... 692
Boise ...................................... 693
Boise ...................................... 694
Boise (cell) ............................. 703
Boise ...................................... 713
Boise ...................................... 723
Boise ...................................... 728
Boise ...................................... 730
Boise (cell) ............................. 761
Boise ...................................... 780
Boise (cell) ............................. 794
Boise (cell) ............................. 830
Boise (cell) ............................. 841
Boise ...................................... 846
Boise (cell) ............................. 850
Boise ...................................... 853
Boise ...................................... 854
Boise ...................................... 855
Boise (cell) ............................. 859
Boise (cell) ............................. 860
Boise (cell) ............................. 861
Boise (cell) ............................. 863
Boise (cell) ............................. 866
Boise (cell) ............................. 867
Boise (cell) ............................. 869
Boise (cell) ............................. 870
Boise (cell) ............................. 890
Boise (cell) ............................. 891
Boise ...................................... 893
Boise ...................................... 901
Boise ...................................... 906
Boise ...................................... 908
Boise ...................................... 914
Boise ...................................... 918
Boise (cell) ............................. 919
Boise ...................................... 921
Boise ...................................... 922
Boise ...................................... 938
Boise ...................................... 939
Boise (cell) ............................. 941

203

Idaho Prefixes – City
Boise ...................................... 947
Boise ...................................... 949
Boise (cell) ............................. 954
Boise (cell) ............................. 957
Boise (cell) ............................. 963
Boise ...................................... 968
Boise ...................................... 975
Boise ...................................... 977
Boise ...................................... 978
Boise ...................................... 979
Boise ...................................... 988
Boise ...................................... 991
Boise ...................................... 994
Boise (cell) ............................. 995
Bonners Ferry ........................ 267
Bonners Ferry ........................ 295
Bonners Ferry (cell) ............... 661
Bovill ....................................... 826
Bruneau.................................. 759
Bruneau.................................. 834
Bruneau.................................. 845
Buhl ........................................ 326
Buhl (cell) ............................... 490
Buhl ........................................ 537
Buhl ........................................ 543
Burley (cell) ............................ 203
Burley (cell) ............................ 219
Burley ..................................... 261
Burley (cell) ............................ 312
Burley (cell) ............................ 430
Burley (cell) ............................ 572
Burley (cell) ............................ 586
Burley ..................................... 647
Burley (cell) ............................ 650
Burley ..................................... 654
Burley (cell) ............................ 670
Burley ..................................... 677
Burley ..................................... 678
Burley ..................................... 679
Burley (cell) ............................ 808
Burley ..................................... 878
-CCalder..................................... 245
Caldwell (cell) ......................... 371
Caldwell.................................. 402
Caldwell (cell) ......................... 440
Caldwell.................................. 453
Caldwell.................................. 454
Caldwell.................................. 455
Caldwell.................................. 459
Caldwell.................................. 585
Caldwell.................................. 649
Caldwell.................................. 779
Caldwell.................................. 795
Caldwell (cell) ......................... 861
Caldwell (cell) ......................... 867

Idaho State Government Telephone Directory
Caldwell (cell) .........................880
Caldwell ..................................947
Caldwell (cell) .........................989
Cambridge ..............................257
Carey (cell) .............................281
Carey ......................................823
Carey (cell) .............................984
Carmen ...................................756
Careywood .............................683
Cascade .................................382
Cascade .................................632
Castleford ...............................537
Cataldo ...................................682
Cataldo ...................................689
Centerville...............................392
Centerville (cell) ......................869
Challis .....................................838
Challis .....................................876
Challis .....................................879
Challis .....................................894
Chester ...................................624
Chubbuck (cell) ......................223
Chubbuck ...............................237
Chubbuck ...............................238
Chubbuck (cell) ......................240
Chubbuck (cell) ......................244
Chubbuck (cell) ......................251
Chubbuck (cell) ......................252
Chubbuck (cell) ......................339
Chubbuck (cell) ......................380
Chubbuck (cell) ......................406
Chubbuck ...............................417
Chubbuck ...............................637
Chubbuck (cell) ......................833
Chubbuck ...............................915
Clark Fork ...............................266
Clayton ...................................838
Clearwater ..............................926
Clifton......................................747
Cocolalla .................................255
Cocolalla .................................263
Cocolalla .................................265
Coeur d’Alene.........................215
Coeur d’Alene.........................218
Coeur d’Alene.........................222
Coeur d’Alene.........................277
Coeur d’Alene.........................292
Coeur d’Alene (cell) ................297
Coeur d’Alene.........................415
Coeur d’Alene.........................416
Coeur d’Alene (cell) ................444
Coeur d’Alene.........................446
Coeur d’Alene.........................449
Coeur d’Alene.........................618
Coeur d’Alene.........................619
Coeur d’Alene (cell) ................620
Coeur d’Alene.........................623

Coeur d’Alene (cell) ............... 625
Coeur d’Alene ........................ 632
Coeur d’Alene (cell) ............... 640
Coeur d’Alene (cell) ............... 641
Coeur d’Alene (cell) ............... 651
Coeur d’Alene (cell) ............... 659
Coeur d’Alene (cell) ............... 660
Coeur d’Alene (cell) ............... 661
Coeur d'Alene ........................ 664
Coeur d'Alene ........................ 665
Coeur d'Alene ........................ 666
Coeur d'Alene ........................ 667
Coeur d’Alene ........................ 676
Coeur d’Alene (cell) ............... 691
Coeur d’Alene (cell) ............... 699
Coeur d’Alene (cell) ............... 704
Coeur d’Alene ........................ 714
Coeur d’Alene (cell) ............... 755
Coeur d’Alene ........................ 758
Coeur d’Alene ........................ 762
Coeur d’Alene ........................ 763
Coeur d'Alene ........................ 765
Coeur d'Alene ........................ 769
Coeur d’Alene ........................ 770
Coeur d’Alene (cell) ............... 771
Coeur d’Alene ........................ 772
Coeur d’Alene ........................ 797
Coeur d’Alene (cell) ............... 819
Coeur d’Alene ........................ 920
Coeur d’Alene ........................ 930
Coeur d’Alene ........................ 952
Coeur d’Alene ........................ 956
Coeur d’Alene (cell) ............... 964
Coeur d’Alene ........................ 966
Conda .................................... 675
Conda (cell) ........................... 688
Coolin ..................................... 443
Corral (cell) ............................ 560
Corral ..................................... 764
Corral (cell) ............................ 927
Cottonwood............................ 962
Council ................................... 253
Council ................................... 258
Craigmont .............................. 924
Craigmont .............................. 925
Craigmont .............................. 937
Culdesac ................................ 836
Culdesac ................................ 843
Culdesac ................................ 924
-DDalton Gardens ..................... 215
Dalton Gardens ..................... 277
Dalton Gardens ..................... 292
Dalton Gardens (cell)............. 297
Dalton Gardens ..................... 415
Dalton Gardens ..................... 416

204

Idaho Prefixes – City
Dalton Gardens (cell) ............. 444
Dalton Gardens ...................... 446
Dalton Gardens ...................... 449
Dalton Gardens ...................... 618
Dalton Gardens ...................... 619
Dalton Gardens (cell) ............. 620
Dalton Gardens (cell) ............. 625
Dalton Gardens ...................... 632
Dalton Gardens (cell) ............. 640
Dalton Gardens (cell) ............. 641
Dalton Gardens (cell) ............. 651
Dalton Gardens ...................... 664
Dalton Gardens ...................... 665
Dalton Gardens ...................... 666
Dalton Gardens ...................... 667
Dalton Gardens ...................... 676
Dalton Gardens (cell) ............. 691
Dalton Gardens (cell) ............. 699
Dalton Gardens (cell) ............. 704
Dalton Gardens ...................... 714
Dalton Gardens (cell) ............. 755
Dalton Gardens ...................... 758
Dalton Gardens ...................... 762
Dalton Gardens ...................... 763
Dalton Gardens ...................... 765
Dalton Gardens ...................... 769
Dalton Gardens ...................... 770
Dalton Gardens (cell) ............. 771
Dalton Gardens ...................... 772
Dalton Gardens ...................... 797
Dalton Gardens (cell) ............. 819
Dalton Gardens ...................... 952
Dalton Gardens (cell) ............. 964
Darlington ............................... 527
Darlington ............................... 554
Darlington ............................... 588
Darlington ............................... 767
Dayton .................................... 747
Deary...................................... 877
Declo ...................................... 349
Declo ...................................... 654
Desmet................................... 268
Desmet................................... 274
Desmet................................... 951
Dietrich ................................... 544
Dietrich ................................... 886
Dingle ..................................... 847
Directory Assistance .............. 555
Dixie ....................................... 842
Donnelly ................................. 325
Donnelly ................................. 630
Downey .................................. 897
Driggs ..................................... 354
Driggs (cell) ............................ 399
Driggs ..................................... 456
Drummond ............................. 558
Drummond ............................. 652

Idaho State Government Telephone Directory
Dubois ....................................374
Dubois ....................................657
Dubois ....................................778
-EEagle (cell)..............................230
Eagle ......................................286
Eagle ......................................393
Eagle (cell)..............................841
Eagle (cell)..............................859
Eagle (cell)..............................863
Eagle (cell)..............................866
Eagle (cell)..............................869
Eagle (cell)..............................870
Eagle (cell)..............................880
Eagle (cell)..............................890
Eagle ......................................938
Eagle ......................................939
East Hope ...............................264
Eastport ..................................267
Eden .......................................825
Elba (cell)................................431
Elba.........................................638
Elba.........................................645
Elba.........................................824
Elk City....................................842
Elk Horn ..................................622
Elk River .................................826
Ellis .........................................876
Emmett ...................................278
Emmett ...................................365
Emmett (cell) ..........................369
Emmett ...................................398
Emmett (cell) ..........................440
Emmett ...................................477
Emmett ...................................584
-FFairfield (cell) ..........................560
Fairfield ...................................764
Fairfield (cell) ..........................927
Farmington .............................268
Farmington .............................668
Featherville .............................580
Featherville .............................587
Featherville (cell) ....................590
Featherville (cell) ....................591
Featherville (cell) ....................598
Featherville (cell) ....................599
Featherville .............................653
Featherville .............................696
Featherville .............................796
Featherville .............................828
Featherville .............................832
Featherville .............................868
Featherville .............................943
Felt ..........................................456

Ferdinand............................... 962
Fernwood ............................... 245
Filer (cell) ............................... 210
Filer (cell) ............................... 316
Filer ........................................ 326
Filer (cell) ............................... 593
Filer ........................................ 595
Filer ........................................ 933
Filer ........................................ 944
Filer (cell) ............................... 948
Firth ........................................ 346
Fish Haven............................. 945
Fort Hall ................................. 237
Franklin .................................. 646
Freedom ................................ 873
Fruitland ................................. 452
Fruitland (cell) ........................ 570
Fruitland ................................. 674
Fruitland (cell) ........................ 707
Fruitvale ................................. 253
Fruitvale ................................. 258
-GGannett .................................. 578
Gannett (cell) ......................... 720
Gannett .................................. 788
Garden City............................ 229
Garden City (cell) ................... 283
Garden City............................ 321
Garden City............................ 322
Garden City............................ 323
Garden City............................ 327
Garden City............................ 331
Garden City............................ 333
Garden City............................ 334
Garden City............................ 336
Garden City............................ 338
Garden City............................ 342
Garden City............................ 343
Garden City............................ 344
Garden City............................ 345
Garden City............................ 348
Garden City............................ 363
Garden City............................ 367
Garden City............................ 368
Garden City............................ 373
Garden City............................ 375
Garden City............................ 376
Garden City............................ 377
Garden City............................ 378
Garden City............................ 381
Garden City............................ 383
Garden City............................ 384
Garden City............................ 385
Garden City............................ 386
Garden City............................ 387
Garden City............................ 388

205

Idaho Prefixes – City
Garden City ............................ 389
Garden City ............................ 393
Garden City ............................ 395
Garden City ............................ 396
Garden City ............................ 422
Garden City ............................ 424
Garden City ............................ 426
Garden City ............................ 429
Garden City ............................ 433
Garden City ............................ 472
Garden City (cell) ................... 571
Garden City ............................ 658
Garden City ............................ 672
Garden City ............................ 685
Garden City (cell) ................... 850
Garden City ............................ 853
Garden City ............................ 854
Garden City (cell) ................... 859
Garden City (cell) ................... 861
Garden City (cell) ................... 863
Garden City (cell) ................... 867
Garden City ............................ 938
Garden City ............................ 939
Garden Valley ........................ 462
Garden Valley (cell) ............... 739
Garden Valley (cell) ............... 869
Genesee ................................ 224
Genesee ................................ 285
Geneva................................... 847
Georgetown ........................... 847
Gibbonsville ........................... 865
Glenns Ferry .......................... 366
Glenns Ferry .......................... 796
Gooding.................................. 886
Gooding.................................. 934
Gooding (cell)......................... 961
Gooding (cell)......................... 969
Grace ..................................... 425
Grace ..................................... 427
Grand View ............................ 834
Grand View ............................ 845
Grangeville (cell) .................... 451
Grangeville (cell) .................... 507
Grangeville ............................. 962
Grangeville ............................. 983
Grasmere ............................... 759
Grasmere ............................... 834
Grasmere ............................... 845
Greencreek ............................ 962
Greenleaf ............................... 454
Greenleaf ............................... 455
Greenleaf ............................... 459
-HHagerman .............................. 837
Hailey (cell) ............................ 205
Hailey ..................................... 578

Idaho State Government Telephone Directory
Hailey (cell) .............................594
Hailey (cell) .............................720
Hailey......................................788
Hailey......................................928
Hamer .....................................662
Hamer .....................................663
Hammett .................................366
Hansen ...................................423
Hansen ...................................434
Harpster ..................................926
Harrison ..................................676
Harrison ..................................689
Harvard ...................................875
Hauser ....................................262
Hauser ....................................457
Hauser (cell) ...........................640
Hauser (cell) ...........................659
Hauser (cell) ...........................660
Hauser (cell) ...........................661
Hauser ....................................765
Hauser ....................................773
Hauser ....................................777
Hayden ...................................209
Hayden ...................................635
Hayden (cell) ..........................659
Hayden (cell) ..........................661
Hayden (cell) ..........................755
Hayden ...................................762
Hayden ...................................772
Hayden (cell) ..........................929
Hayden Lake ..........................209
Hayden Lake ..........................635
Hayden Lake (cell) .................659
Hayden Lake (cell) .................661
Hayden Lake (cell) .................755
Hayden Lake ..........................762
Hayden Lake ..........................772
Hayden Lake (cell) .................929
Hazelton .................................438
Hazelton .................................829
Headquarters..........................464
Heyburn ..................................438
Heyburn ..................................677
Heyburn ..................................678
Heyburn ..................................679
Hidden Springs .......................321
Hidden Springs .......................322
Hidden Springs .......................323
Hidden Springs .......................327
Hidden Springs .......................331
Hidden Springs .......................336
Hidden Springs .......................338
Hidden Springs .......................342
Hidden Springs .......................343
Hidden Springs .......................344
Hidden Springs .......................345
Hidden Springs .......................348

Hidden Springs ...................... 368
Hidden Springs ...................... 373
Hidden Springs ...................... 375
Hidden Springs ...................... 376
Hidden Springs ...................... 377
Hidden Springs ...................... 378
Hidden Springs ...................... 384
Hidden Springs ...................... 385
Hidden Springs ...................... 387
Hidden Springs ...................... 393
Hidden Springs ...................... 396
Hidden Springs ...................... 426
Hidden Springs ...................... 429
Hidden Springs ...................... 472
Hidden Springs (cell) ............. 571
Hidden Springs ...................... 658
Hidden Springs ...................... 672
Hidden Springs ...................... 685
Hill City ................................... 764
Holbrook ................................ 698
Hollister (cell) ......................... 210
Hollister ................................. 212
Hollister (cell) ......................... 280
Hollister ................................. 293
Hollister (cell) ......................... 308
Hollister (cell) ......................... 316
Hollister (cell) ......................... 358
Hollister (cell) ......................... 404
Hollister (cell) ......................... 410
Hollister (cell) ......................... 420
Hollister (cell) ......................... 539
Hollister (cell) ......................... 593
Hollister .................................. 595
Hollister .................................. 655
Hollister (cell) ......................... 731
Hollister .................................. 732
Hollister .................................. 733
Hollister .................................. 734
Hollister .................................. 735
Hollister .................................. 736
Hollister .................................. 737
Hollister .................................. 738
Hollister (cell) ......................... 749
Hollister .................................. 814
Hollister .................................. 857
Hollister .................................. 933
Hollister .................................. 944
Hollister (cell) ......................... 948
Homedale (cell) ..................... 294
Homedale .............................. 337
Homedale (cell) ..................... 370
Hope ...................................... 264
Horseshoe Bend .................... 584
Horseshoe Bend (cell) ........... 781
Horseshoe Bend .................... 793
Howe ...................................... 767

206

Idaho Prefixes – City
-IIdaho City ............................... 392
Idaho City (cell) ...................... 869
Idaho Falls (cell)..................... 200
Idaho Falls (cell)..................... 201
Idaho Falls (cell)..................... 204
Idaho Falls (cell)..................... 206
Idaho Falls.............................. 227
Idaho Falls (cell)..................... 243
Idaho Falls (cell)..................... 313
Idaho Falls (cell)..................... 351
Idaho Falls.............................. 357
Idaho Falls (cell)..................... 403
Idaho Falls.............................. 419
Idaho Falls (cell)..................... 520
Idaho Falls (cell)..................... 521
Idaho Falls.............................. 522
Idaho Falls.............................. 523
Idaho Falls.............................. 524
Idaho Falls.............................. 525
Idaho Falls.............................. 526
Idaho Falls.............................. 528
Idaho Falls.............................. 529
Idaho Falls.............................. 533
Idaho Falls.............................. 534
Idaho Falls.............................. 535
Idaho Falls.............................. 538
Idaho Falls (cell)..................... 541
Idaho Falls.............................. 542
Idaho Falls.............................. 552
Idaho Falls.............................. 557
Idaho Falls (cell)..................... 569
Idaho Falls (cell)..................... 589
Idaho Falls (cell)..................... 592
Idaho Falls.............................. 652
Idaho Falls (cell)..................... 709
Idaho Falls.............................. 719
Idaho Falls (cell)..................... 757
Idaho Falls (cell)..................... 818
Idaho Falls.............................. 821
Idaho Falls.............................. 881
Idaho Falls (cell)..................... 890
Idaho Falls.............................. 932
Indian Valley .......................... 256
Inkom (cell)............................. 479
Inkom ..................................... 775
Iona ........................................ 522
Iona ........................................ 523
Irwin ........................................ 225
Irwin (cell) ............................... 270
Irwin ........................................ 483
Irwin (cell) ............................... 499
Irwin ........................................ 564
Island Park ............................. 558
-JJackson (cell) ......................... 260

Idaho State Government Telephone Directory
Jackson (cell)..........................300
Jackson (cell)..........................431
Jackson ..................................434
Jackson ..................................436
Jackson ..................................438
Jackson ..................................531
Jackson ..................................532
Jackson (cell)..........................670
Jackson (cell)..........................931
Jerome (cell) ...........................280
Jerome (cell) ...........................320
Jerome....................................324
Jerome (cell) ...........................329
Jerome (cell) ...........................420
Jerome (cell) ...........................539
Jerome....................................644
Jerome (cell) ...........................731
Jerome (cell) ...........................751
Jerome....................................825
Jerome....................................889
Jordan Valley..........................583
Juliaetta ..................................276
Juliaetta ..................................836
Juliaetta ..................................843
Juliaetta ..................................903
-KKamiah ...................................820
Kamiah ...................................926
Kamiah ...................................935
Kamiah ...................................983
Kellogg (cell) ...........................512
Kellogg ....................................783
Kellogg ....................................784
Kellogg ....................................786
Kendrick..................................289
Kendrick..................................603
Ketchum (cell) ........................309
Ketchum (cell) ........................450
Ketchum (cell) ........................471
Ketchum (cell) ........................481
Ketchum .................................622
Ketchum (cell) ........................720
Ketchum (cell) ........................721
Ketchum .................................725
Ketchum .................................726
Ketchum .................................727
Ketchum .................................806
Ketchum (cell) ........................981
Keuterville ...............................962
Kimberly (cell) .........................420
Kimberly (cell) .........................421
Kimberly..................................423
King Hill...................................366
Kingston..................................682
Kooskia ...................................926
Kooskia ...................................983

Kootenai ................................. 255
Kootenai ................................. 263
Kootenai ................................. 265
Kuna....................................... 362
Kuna....................................... 562
Kuna (cell) .............................. 631
Kuna....................................... 922
-LLaclede .................................. 255
Laclede .................................. 263
Laclede .................................. 265
Lapwai ................................... 843
Lava Hot Springs (cell) .......... 251
Lava Hot Springs ................... 776
Leadore.................................. 768
Lemhi ..................................... 768
Lenore .................................... 476
Lenore .................................... 836
Letha ...................................... 398
Letha ...................................... 477
Lewiston ................................. 298
Lewiston (cell) ....................... 299
Lewiston (cell) ........................ 305
Lewiston (cell) ........................ 413
Lewiston (cell) ........................ 503
Lewiston ................................. 553
Lewiston ................................. 621
Lewiston ................................. 717
Lewiston ................................. 743
Lewiston ................................. 746
Lewiston ................................. 748
Lewiston ................................. 750
Lewiston (cell) ........................ 790
Lewiston (cell) ........................ 791
Lewiston ................................. 792
Lewiston ................................. 798
Lewiston ................................. 799
Lewiston ................................. 816
Lewiston ................................. 848
Lewisville................................ 754
Lolo ........................................ 942
Lone Star ............................... 886
Lowman ................................. 259
Lucile...................................... 628
-MMackay .................................. 588
Macks Inn .............................. 558
Malad City .............................. 698
Malad City .............................. 766
Malad City (cell) ..................... 815
Malta (cell) ............................. 431
Malta ...................................... 638
Malta ...................................... 645
Malta ...................................... 824
Marsing (cell) ......................... 296

207

Idaho Prefixes – City
Marsing (cell) ......................... 831
Marsing (cell) ......................... 869
Marsing .................................. 896
May ........................................ 876
McCall (cell) ........................... 271
McCall (cell) ........................... 315
McCall .................................... 325
McCall (cell) ........................... 469
McCall (cell) ........................... 491
McCall .................................... 630
McCall .................................... 634
McCall .................................... 636
McCall (cell) ........................... 905
McCammon (cell)................... 213
McCammon ........................... 254
McCammon ........................... 546
McCammon (cell)................... 565
McCammon (cell)................... 705
McCammon (cell)................... 708
McCammon (cell)................... 760
McCammon ........................... 775
McCammon ........................... 776
McCammon ........................... 904
Medimont ............................... 214
Medimont ............................... 689
Medimont ............................... 902
Melba ..................................... 495
Melba (cell)............................. 856
Melba ..................................... 896
Menan .................................... 754
Meridian (cell) ........................ 283
Meridian ................................. 286
Meridian ................................. 288
Meridian ................................. 323
Meridian ................................. 376
Meridian ................................. 378
Meridian ................................. 381
Meridian ................................. 383
Meridian (cell) ........................ 391
Meridian ................................. 393
Meridian ................................. 401
Meridian (cell) ........................ 412
Meridian ................................. 489
Meridian ................................. 493
Meridian ................................. 562
Meridian ................................. 685
Meridian ................................. 695
Meridian ................................. 706
Meridian ................................. 822
Meridian (cell) ........................ 841
Meridian ................................. 846
Meridian (cell) ........................ 850
Meridian ................................. 855
Meridian (cell) ........................ 859
Meridian (cel) ......................... 861
Meridian (cell) ........................ 866
Meridian (cell) ........................ 867

Idaho State Government Telephone Directory
Meridian (cell) .........................870
Meridian (cell) .........................871
Meridian (cell) .........................880
Meridian ..................................884
Meridian ..................................887
Meridian ..................................888
Meridian (cell) .........................890
Meridian ..................................893
Meridian ..................................895
Meridian ..................................898
Meridian ..................................939
Meridian ..................................947
Meridian ..................................955
Mesa .......................................256
Middleton (cell) .......................250
Middleton ................................585
Middleton (cell) .......................880
Middleton (cell) .......................890
Midvale ...................................355
Minidoka (cell) ........................431
Minidoka .................................531
Minidoka .................................532
Monteview ..............................657
Monteview ..............................663
Montour ..................................278
Montour ..................................365
Montour (cell)..........................369
Montour ..................................398
Montour (cell)..........................440
Montour ..................................477
Montour ..................................584
Montpelier ...............................425
Montpelier ...............................847
Montpelier ...............................945
Moore .....................................527
Moore .....................................554
Moore .....................................588
Moore .....................................767
Moreland.................................684
Moscow ..................................216
Moscow ..................................224
Moscow (cell) .........................310
Moscow (cell) .........................596
Moscow (cell) .........................669
Moscow ..................................858
Moscow ..................................874
Moscow ..................................882
Moscow ..................................883
Moscow ..................................885
Moscow ..................................892
Moscow ..................................907
Mountain Home ......................580
Mountain Home ......................587
Mountain Home (cell) .............590
Mountain Home (cell) .............591
Mountain Home (cell) .............598
Mountain Home (cell) .............599

Mountain Home ..................... 653
Mountain Home ..................... 696
Mountain Home ..................... 796
Mountain Home ..................... 828
Mountain Home ..................... 832
Mountain Home ..................... 868
Mountain Home ..................... 943
Mountain Home AFB ............. 828
Mountain Home AFB ............. 832
Moyie Springs ........................ 267
Mud Lake ............................... 663
Mullan .................................... 744
Murphy (cell) .......................... 371
Murphy ................................... 495
Murphy ................................... 583
Murphy ................................... 834
Murphy ................................... 845
Murray.................................... 682
Murtaugh................................ 432
-NNampa (cell) .......................... 230
Nampa (cell) .......................... 250
Nampa ................................... 288
Nampa ................................... 318
Nampa (cell) .......................... 440
Nampa ................................... 442
Nampa ................................... 461
Nampa ................................... 463
Nampa ................................... 465
Nampa ................................... 466
Nampa ................................... 467
Nampa ................................... 468
Nampa ................................... 475
Nampa (cell) .......................... 484
Nampa ................................... 498
Nampa (cell) .......................... 615
Nampa ................................... 697
Nampa (cell) .......................... 850
Nampa (cell) .......................... 863
Nampa (cell) .......................... 880
Nampa (cell) .......................... 890
Nampa ................................... 893
Nampa (cell) .......................... 899
Nampa (cell) .......................... 936
Nampa ................................... 955
Nampa (cell) .......................... 965
Nampa (cell) .......................... 989
Naples .................................... 267
New Centerville ..................... 392
New Centerville (cell)............. 869
New Meadows ....................... 347
New Meadows ....................... 628
New Plymouth ....................... 278
New Plymouth (cell)............... 570
New Plymouth (cell)............... 707
New Plymouth ....................... 953

208

Idaho Prefixes – City
Newdale ................................. 458
NezPerce ............................... 480
NezPerce (cell) ...................... 791
NezPerce ............................... 937
Nordman ................................ 443
North Fork .............................. 394
North Fork .............................. 865
-OOakley .................................... 862
Oasis ...................................... 580
Oasis ...................................... 587
Oasis (cell) ............................. 590
Oasis (cell) ............................. 591
Oasis (cell) ............................. 598
Oasis (cell) ............................. 599
Oasis ...................................... 653
Oasis ...................................... 696
Oasis ...................................... 796
Oasis ...................................... 828
Oasis ...................................... 832
Oasis ...................................... 868
Oasis ...................................... 943
Ola .......................................... 584
Oldtown .................................. 428
Oldtown .................................. 437
Onaway .................................. 668
Onaway .................................. 858
Onaway .................................. 875
Oreana (cell) .......................... 371
Oreana ................................... 495
Oreana ................................... 583
Oreana ................................... 834
Oreana ................................... 845
Orofino ................................... 435
Orofino ................................... 476
Orofino ................................... 486
Orofino (cell)........................... 827
Osburn ................................... 556
Osburn (cell) .......................... 566
Osburn ................................... 752
Osburn ................................... 753
Ovid ........................................ 425
Ovid ........................................ 847
Ovid ........................................ 945
-PPalisades................................ 225
Palisades (cell)....................... 270
Palisades................................ 483
Palisades (cell)....................... 499
Palisades................................ 564
Paradise Hot Springs ............. 580
Paradise Hot Springs ............. 587
Paradise Hot Springs (cell) .... 590
Paradise Hot Springs (cell) .... 591
Paradise Hot Springs (cell) .... 598

Idaho State Government Telephone Directory
Paradise Hot Springs (cell) ....599
Paradise Hot Springs .............653
Paradise Hot Springs .............696
Paradise Hot Springs .............796
Paradise Hot Springs .............828
Paradise Hot Springs .............832
Paradise Hot Springs .............868
Paradise Hot Springs .............943
Paris........................................945
Parker .....................................624
Parma (cell) ............................284
Parma (cell) ............................470
Parma .....................................482
Parma .....................................674
Parma .....................................722
Parma .....................................724
Parma (cell) ............................992
Patterson ................................876
Paul.........................................438
Paul.........................................532
Paul (cell)................................670
Payette (cell)...........................207
Payette (cell)...........................230
Payette (cell)...........................291
Payette (cell)...........................405
Payette ...................................477
Payette (cell)...........................563
Payette ...................................642
Payette (cell)...........................739
Payette (cell)...........................740
Payette (cell)...........................741
Peck ........................................486
Pierce .....................................464
Pine.........................................580
Pine.........................................587
Pine (cell)................................590
Pine (cell)................................591
Pine (cell)................................598
Pine (cell)................................599
Pine.........................................653
Pine.........................................696
Pine.........................................796
Pine.........................................828
Pine.........................................832
Pine.........................................868
Pine.........................................943
Pinehurst (cell)........................659
Pinehurst ................................682
Pingree ...................................328
Pingree ...................................684
Pioneerville .............................392
Pioneerville (cell) ....................869
Placerville ...............................392
Plummer .................................268
Plummer .................................273
Plummer .................................274
Plummer .................................686

Plummer ................................ 987
Pocatello (cell) ....................... 221
Pocatello (cell) ....................... 223
Pocatello ................................ 232
Pocatello ................................ 233
Pocatello ................................ 234
Pocatello ................................ 235
Pocatello ................................ 236
Pocatello ................................ 237
Pocatello ................................ 238
Pocatello ................................ 239
Pocatello (cell) ....................... 240
Pocatello (cell) ....................... 241
Pocatello ................................ 242
Pocatello (cell) ....................... 244
Pocatello (cell) ....................... 251
Pocatello (cell) ....................... 252
Pocatello ................................ 282
Pocatello (cell) ....................... 317
Pocatello ................................ 328
Pocatello (cell) ....................... 339
Pocatello (cell) ....................... 380
Pocatello ................................ 397
Pocatello (cell) ....................... 406
Pocatello ................................ 417
Pocatello ................................ 478
Pocatello (cell) ....................... 626
Pocatello ................................ 637
Pocatello ................................ 775
Pocatello (cell) ....................... 833
Pocatello (cell) ....................... 844
Pocatello ................................ 909
Pocatello ................................ 915
Pocatello (cell) ....................... 973
Pollock ................................... 628
Ponderay ............................... 255
Ponderay ............................... 263
Ponderay ............................... 265
Porthill .................................... 267
Portland (cell)......................... 249
Post Falls ............................... 262
Post Falls ............................... 457
Post Falls (cell) ...................... 640
Post Falls (cell) ...................... 659
Post Falls (cell) ...................... 660
Post Falls (cell) ...................... 661
Post Falls ............................... 765
Post Falls ............................... 773
Post Falls ............................... 777
Potlatch .................................. 668
Potlatch .................................. 858
Potlatch .................................. 875
Prairie..................................... 580
Prairie..................................... 587
Prairie (cell) ............................ 590
Prairie (cell) ............................ 591
Prairie (cell) ............................ 598

209

Idaho Prefixes – City
Prairie (cell) ............................ 599
Prairie ..................................... 653
Prairie ..................................... 696
Prairie ..................................... 796
Prairie ..................................... 828
Prairie ..................................... 832
Prairie ..................................... 868
Prairie ..................................... 943
Preston ................................... 427
Preston ................................... 646
Preston (cell) .......................... 840
Preston (cell) .......................... 851
Preston ................................... 852
Prichard .................................. 556
Prichard .................................. 682
Prichard .................................. 752
Prichard .................................. 753
Priest Lake ............................. 255
Priest Lake ............................. 263
Priest Lake ............................. 265
Priest Lake (cell) .................... 306
Priest Lake ............................. 428
Priest Lake ............................. 437
Priest Lake ............................. 443
Priest Lake ............................. 448
Priest River............................. 255
Priest River............................. 263
Priest River............................. 265
Priest River (cell).................... 306
Priest River............................. 428
Priest River............................. 437
Priest River............................. 443
Priest River............................. 448
Princeton ................................ 875
-RRathdrum ............................... 687
Rathdrum ............................... 712
Reubens ................................. 924
Rexburg (cell)......................... 351
Rexburg.................................. 356
Rexburg.................................. 359
Rexburg (cell)......................... 360
Rexburg (cell)......................... 390
Rexburg.................................. 496
Rexburg (cell)......................... 589
Rexburg.................................. 656
Rexburg (cell)......................... 716
Richfield ................................. 487
Richfield (cell)......................... 720
Riddle ..................................... 759
Riddle ..................................... 834
Riddle ..................................... 845
Rigby (cell) ............................. 390
Rigby ...................................... 538
Rigby (cell) ............................. 589
Rigby ...................................... 745

Idaho State Government Telephone Directory
Rigby ......................................754
Riggins....................................628
Ririe ........................................538
Roberts ...................................228
Roberts (cell) ..........................521
Rockford .................................231
Rockland.................................548
Rocky Bar ...............................580
Rocky Bar ...............................587
Rocky Bar (cell) ......................590
Rocky Bar (cell) ......................591
Rocky Bar (cell) ......................598
Rocky Bar (cell) ......................599
Rocky Bar ...............................653
Rocky Bar ...............................696
Rocky Bar ...............................796
Rocky Bar ...............................828
Rocky Bar ...............................832
Rocky Bar ...............................868
Rocky Bar ...............................943
Rogerson ................................655
Rogerson ................................857
Rupert (cell) ............................260
Rupert (cell) ............................300
Rupert (cell) ............................431
Rupert .....................................434
Rupert .....................................436
Rupert .....................................438
Rupert .....................................531
Rupert .....................................532
Rupert (cell) ............................670
Rupert (cell) ............................931
-SSagle ......................................255
Sagle ......................................263
Sagle ......................................265
Sagle (cell)..............................660
Sagle (cell)..............................661
Salmon (cell)...........................303
Salmon ...................................756
Salmon ...................................768
Salmon ...................................865
Salmon ...................................894
Salmon (cell)...........................940
Salmon (cell)...........................993
Sandpoint ...............................255
Sandpoint ...............................263
Sandpoint ...............................265
Sandpoint ...............................266
Sandpoint ...............................267
Sandpoint (cell) ......................290
Sandpoint (cell) ......................304
Sandpoint (cell) ......................597
Sandpoint (cell) ......................610
Sandpoint ...............................623
Sandpoint (cell) ......................627

Sandpoint............................... 920
Sandpoint............................... 946
Santa...................................... 245
Sawtooth City (cell) ................ 309
Sawtooth City (cell) ................ 450
Sawtooth City (cell) ................ 471
Sawtooth City (cell) ................ 481
Sawtooth City......................... 622
Sawtooth City (cell) ................ 720
Sawtooth City (cell) ................ 721
Sawtooth City......................... 725
Sawtooth City......................... 726
Sawtooth City......................... 727
Sawtooth City......................... 806
Sawtooth City (cell) ................ 981
Shelley (cell) .......................... 241
Shelley ................................... 346
Shelley ................................... 357
Shelley (cell) .......................... 520
Shoshone............................... 544
Shoshone............................... 886
Shoup .................................... 394
Silverton ................................. 556
Silverton ................................. 752
Silverton ................................. 753
Smelterville ............................ 783
Smelterville ............................ 784
Smelterville ............................ 786
Soda Springs (cell) ................ 530
Soda Springs (cell) ................ 540
Soda Springs ......................... 547
Soda Springs ......................... 574
Soda Springs ......................... 648
Soda Springs ......................... 675
Soda Springs (cell) ................ 688
Soda Springs ......................... 945
Spalding ................................. 843
Spirit Lake .............................. 623
Springfield .............................. 328
St. Anthony (cell) ................... 351
St. Anthony ............................ 458
St. Anthony ............................ 624
St. Anthony ............................ 652
St. Charles ............................. 945
St. Maries ............................... 245
St. Maries (cell) ...................... 568
St. Maries (cell) ...................... 582
St. Maries ............................... 689
Stanley ................................... 774
Star ........................................ 286
Star (cell)................................ 631
Star (cell)................................ 890
Star Ranch ............................. 392
Star Ranch (cell) .................... 869
State Line ............................... 262
State Line ............................... 457
State Line (cell) ...................... 640

210

Idaho Prefixes – City
State Line (cell) ...................... 659
State Line (cell) ...................... 660
State Line (cell) ...................... 661
State Line ............................... 765
State Line ............................... 773
State Line ............................... 777
Steirman ................................. 392
Steirman (cell) ........................ 869
Sterling (cell) .......................... 221
Sterling ................................... 328
Sterling ................................... 397
Sterling (cell) .......................... 626
Sterling (cell) .......................... 844
Sterling (cell) .......................... 973
Stites ...................................... 926
Stone ...................................... 698
Stone ...................................... 766
Stone (cell) ............................. 815
Sugar City .............................. 356
Sugar City .............................. 359
Sugar City .............................. 372
Sugar City .............................. 458
Sugar City .............................. 612
Sugar City .............................. 656
Sun Valley .............................. 622
Sun Valley .............................. 727
Swan Valley ........................... 483
Swanlake ............................... 897
Sweet (cell) ............................ 551
Sweet ..................................... 584
Sweet (cell) ............................ 813
-TTamarack ............................... 325
Tamarack ............................... 630
Tensed ................................... 274
Terreton.................................. 663
Teton ...................................... 372
Teton ...................................... 458
Teton ...................................... 612
Tetonia ................................... 456
Thatcher ................................. 427
Tipanuk .................................. 580
Tipanuk .................................. 587
Tipanuk (cell) ......................... 590
Tipanuk (cell) ......................... 591
Tipanuk (cell) ......................... 598
Tipanuk (cell) ......................... 599
Tipanuk .................................. 653
Tipanuk .................................. 696
Tipanuk .................................. 796
Tipanuk .................................. 828
Tipanuk .................................. 832
Tipanuk .................................. 868
Tipanuk .................................. 943
Triumph (cell) ......................... 205
Triumph .................................. 578

Idaho State Government Telephone Directory
Triumph (cell)..........................594
Triumph (cell)..........................720
Triumph ..................................788
Triumph ..................................928
Troy (cell)................................301
Troy.........................................418
Troy.........................................835
Twin Falls (cell).......................210
Twin Falls ...............................212
Twin Falls (cell).......................280
Twin Falls ...............................293
Twin Falls (cell).......................308
Twin Falls (cell).......................316
Twin Falls (cell).......................358
Twin Falls (cell).......................404
Twin Falls (cell).......................410
Twin Falls (cell).......................420
Twin Falls (cell).......................539
Twin Falls (cell).......................593
Twin Falls ...............................595
Twin Falls ...............................655
Twin Falls (cell).......................731
Twin Falls ...............................732
Twin Falls ...............................733
Twin Falls ...............................734
Twin Falls ...............................735
Twin Falls ...............................736
Twin Falls ...............................737
Twin Falls ...............................738

Twin Falls (cell) ...................... 749
Twin Falls ............................... 814
Twin Falls ............................... 857
Twin Falls ............................... 933
Twin Falls ............................... 944
Twin Falls (cell) ...................... 948
Twin Lakes............................. 687
Twin Lakes............................. 712
-VVictor (cell) ............................. 351
Victor ...................................... 354
Victor ...................................... 787
Viola ....................................... 858
Viola ....................................... 875
Viola ....................................... 882
Viola ....................................... 883
-WWallace .................................. 556
Wallace .................................. 682
Wallace .................................. 752
Wallace .................................. 753
Wardner (cell) ........................ 512
Wardner ................................. 783
Wardner ................................. 784
Wardner ................................. 786
Warm River ............................ 558
Warm River ............................ 652

211

Idaho Prefixes – City
Warren ................................... 636
Wayan .................................... 574
Weippe ................................... 435
Weiser .................................... 414
Weiser .................................... 549
Weiser (cell) ........................... 550
Weiser .................................... 642
Weiser (cell) ........................... 741
Wendell .................................. 536
West Magic ............................ 886
Weston ................................... 747
White Bird............................... 839
Wilder ..................................... 337
Wilder ..................................... 482
Wilder ..................................... 485
Wilder (cell) ............................ 579
Wilder (cell) ............................ 850
Wilder (cell) ............................ 890
Wilder (cell) ............................ 998
Winchester ............................. 924
Worley .................................... 231
Worley .................................... 686
Worley .................................... 689
Worley .................................... 902
Worley .................................... 987
-YYellow Pine ............................ 633

Idaho State Government Telephone Directory

Idaho Prefixes – Numerical

PREFIXES FOR IDAHO – AREA CODE 208
Numerical Listing by Prefix
(cell = cellular)
-2200 ........................ Ammon (cell)
200 ................... Idaho Falls (cell)
201 ........................ Ammon (cell)
201 ................... Idaho Falls (cell)
202 ........................... Boise (cell)
203 .......................... Burley (cell)
204 ........................ Ammon (cell)
204 ................... Idaho Falls (cell)
205 .......................... Hailey (cell)
205 ....................... Triumph (cell)
206 ........................ Ammon (cell)
206 ................... Idaho Falls (cell)
207 ........................ Payette (cell)
209 ................................. Hayden
209 ........................ Hayden Lake
210 ............................. Filer (cell)
210 ....................... Hollister (cell)
210 .................... Twin Falls (cell)
212 ................................ Hollister
212 ............................. Twin Falls
213 ........................... Arimo (cell)
213 ................. McCammon (cell)
214 ............................. Medimont
215 ...................... Coeur d’Alene
215 .................... Dalton Gardens
216 ................................ Moscow
218 ...................... Coeur d’Alene
219 .......................... Burley (cell)
220 ...............American Falls (cell)
221 ....................... Aberdeen (cell)
221 ...............American Falls (cell)
221 ........................ Pocatello (cell)
221 .......................... Sterling (cell)
222 .................................. Bayview
222 ........................ Coeur d’Alene
223 ...................... Chubbuck (cell)
223 ........................ Pocatello (cell)
224 ................................. Genesee
224 .................................. Moscow
225 ....................................... Afton
225 .................................... Auburn
225 ........................................ Irwin
225 ................................ Palisades
226 ....................... American Falls
227 ................................... Ammon
227 .............................. Idaho Falls
228 ................................... Roberts
229 .......................................Boise
229 ............................ Garden City
230 ............................. Eagle (cell)
230 ........................... Nampa (cell)

230 .......................... Payette (cell)
231 ................................ Rockford
231 .................................... Worley
232 ................................ Pocatello
233 ................................ Pocatello
234 ............................... Pocatello
235 ............................... Pocatello
236 ............................... Pocatello
237 ...............................Chubbuck
237 ................................. Fort Hall
237 ............................... Pocatello
238 ...............................Chubbuck
238 ............................... Pocatello
239 ............................... Pocatello
240 ...................... Chubbuck (cell)
240 ....................... Pocatello (cell)
241 ....................... Pocatello (cell)
241 .......................... Shelley (cell)
242 ................................ Pocatello
243 ..........................Ammon (cell)
243 .................... Idaho Falls (cell)
244 ...................... Chubbuck (cell)
244 ....................... Pocatello (cell)
245 ...................................... Avery
245 .................................... Calder
245 ............................... Fernwood
245 ......................................Santa
245 ...............................St. Maries
246 ...................................... Boise
247 ...................................... Boise
248 ...................................... Boise
249 .........................Portland (cell)
250 ............................. Boise (cell)
250 ...................... Middleton (cell)
250 .......................... Nampa (cell)
251 ...................... Chubbuck (cell)
251 .......... Lava Hot Springs (cell)
251 ....................... Pocatello (cell)
252 ...................... Chubbuck (cell)
252 ....................... Pocatello (cell)
253 ................................... Council
253 ................................. Fruitvale
254 ....................... American Falls
254 ......................................Arimo
254 ........................... McCammon
255 ................................ Cocolalla
255 .................................Kootenai
255 .................................. Laclede
255 ............................... Ponderay
255 ............................. Priest Lake
255 ............................ Priest River
255 ...................................... Sagle

212

255 ............................... Sandpoint
256 ...........................Indian Valley
256 .......................................Mesa
257 ..............................Cambridge
258 ................................... Council
258 ..................................Fruitvale
259 ..................................Lowman
260 ......................... Acequia (cell)
260 ......................... Jackson (cell)
260 ............................ Rupert (cell)
261 ..................................... Burley
262 .................................... Hauser
262 ................................Post Falls
262 ............................... State Line
263 .................................Cocolalla
263 ................................. Kootenai
263 ................................... Laclede
263 ................................ Ponderay
263 ............................. Priest Lake
263 ............................. Priest River
263 ...................................... Sagle
263 ............................... Sandpoint
264 .............................. East Hope
264 ....................................... Hope
265 .................................Cocolalla
265 ................................. Kootenai
265 ................................... Laclede
265 ................................ Ponderay
265 ............................. Priest Lake
265 ............................. Priest River
265 ...................................... Sagle
265 .............................. Sandpoint
266 ............................... Clark Fork
266 ............................... Sandpoint
267 ....................... Bonners Ferry
267 .................................. Eastport
267 ........................ Moyie Springs
267 .................................... Naples
267 .................................... Porthill
267 ............................... Sandpoint
268 ................................... Desmet
268 ............................. Farmington
268 ................................. Plummer
269 .............. American Falls (cell)
270 ............................... Irwin (cell)
270 ....................... Palisades (cell)
271 ............................McCall (cell)
272 ...................................... Boise
273 ................................. Plummer
274 ................................... Desmet
274 ................................. Plummer
274 ................................... Tensed

Idaho State Government Telephone Directory

Idaho Prefixes – Numerical

275 .......................................Boise
276 .................................. Juliaetta
277 ........................ Coeur d’Alene
277 ...................... Dalton Gardens
278 ................................... Emmett
278 .................................. Montour
278 ........................ New Plymouth
279 .......................................Boise
280 ..........................Hollister (cell)
280 ...........................Jerome (cell)
280 ...................... Twin Falls (cell)
281 ............................. Carey (cell)
282 .................................Pocatello
283 ..............................Boise (cell)
283 ................... Garden City (cell)
283 ......................... Meridian (cell)
284 ..............................Boise (cell)
284 ............................ Parma (cell)
285 ................................. Genesee
286 .......................................Boise
286 ...................................... Eagle
286 ..................................Meridian
286 ......................................... Star
287 .......................................Boise
288 .......................................Boise
288 ..................................Meridian
288 .................................... Nampa
289 ................................. Kendrick
290 ...................... Sandpoint (cell)
291 .......................... Payette (cell)
292 ........................ Coeur d’Alene
292 ...................... Dalton Gardens
293 ...................................Hollister
293 ............................... Twin Falls
294 ...................... Homedale (cell)
295 ........................ Bonners Ferry
296 ...................................Marsing
297 ................Coeur d’Alene (cell)
297 ............. Dalton Gardens (cell)
298 ................................. Lewiston
299 ........................ Lewiston (cell)

339 ...................... Chubbuck (cell)
339 ........................Pocatello (cell)
340 ..............................Boise (cell)
341 ...................................... Boise
342 ...................................... Boise
342 ............................ Garden City
342 .......................Hidden Springs
343 ...................................... Boise
343 ............................ Garden City
343 .......................Hidden Springs
344 ...................................... Boise
344 ............................ Garden City
344 .......................Hidden Springs
345 ...................................... Boise
345 ............................ Garden City
345 .......................Hidden Springs
346 ..................................... Basalt
346 ........................................ Firth
346 ....................................Shelley
347 ....................... New Meadows
348 ...................................... Boise
348 ............................ Garden City
348 .......................Hidden Springs
349 ....................... American Falls
349 ...................................... Declo
350 ...................................... Boise
351 .......................... Ammon (cell)
351 ..................... Idaho Falls (cell)
351 ......................... Rexburg (cell)
351 ..................... St Anthony (cell)
351 ............................. Victor (cell)
352 ........................................ Bliss
353 ..............................Boise (cell)
354 ..................................... Driggs
354 ...................................... Victor
355 ................................... Midvale
356 .................................. Rexburg
356 .............................. Sugar City
357 .............................. Idaho Falls
357 ....................................Shelley
358 ..........................Hollister (cell)
358 ...................... Twin Falls (cell)
359 .................................. Rexburg
359 .............................. Sugar City
360 ......................... Rexburg (cell)
361 ...................................... Boise
362 ...................................... Boise
362 ....................................... Kuna
363 ...................................... Boise
363 ............................ Garden City
364 ...................................... Boise
365 ................................... Emmett
365 .................................. Montour
366 .......................... Glenns Ferry
366 .................................Hammett
366 .................................. King Hill
367 ...................................... Boise

-3300 ....................... Acequia (cell)
300 ....................... Jackson (cell)
300 ......................... Rupert (cell)
301 ...................................... Troy
302 .................................... Boise
303 ........................ Salmon (cell)
304 .................... Sandpoint (cell)
305 ...................... Lewiston (cell)
306 .................. Priest Lake (cell)
306 .................. Priest River (cell)
308 ....................... Hollister (cell)
308 .................... Twin Falls (cell)
309 ...................... Ketchum (cell)
309 .............. Sawtooth City (cell)

310 ....................... Moscow (cell)
312 .......................... Burley (cell)
313 ........................Ammon (cell)
313 .................. Idaho Falls (cell)
314 .................................... Boise
315 ......................... McCall (cell)
316 ............................. Filer (cell)
316 ....................... Hollister (cell)
316 .................... Twin Falls (cell)
317 ..................... Pocatello (cell)
318 ................................. Nampa
319 .................................... Boise
320 .......................... Jerome (cell)
321 ...................................... Boise
321 ............................Garden City
321 ...................... Hidden Springs
322 ...................................... Boise
322 ............................Garden City
322 ...................... Hidden Springs
323 ...................................... Boise
323 ............................Garden City
323 ...................... Hidden Springs
323 ................................. Meridian
324 ................................... Jerome
325 ................................. Donnelly
325 .................................... McCall
325 ............................... Tamarack
326 ........................................ Buhl
326 ........................................ Filer
327 ...................................... Boise
327 ............................Garden City
327 ...................... Hidden Springs
328 ............................... Aberdeen
328 .................................. Pingree
328 ................................ Pocatello
328 .............................. Springfield
328 ................................... Sterling
329 .......................... Jerome (cell)
330 ...................................... Boise
331 ...................................... Boise
331 ............................Garden City
331 ...................... Hidden Springs
332 ...................................... Boise
333 ...................................... Boise
333 ............................Garden City
334 ...................................... Boise
334 ............................Garden City
335 .................................... Arbon
335 ......................................Arimo
336 ...................................... Boise
336 ............................Garden City
336 ...................... Hidden Springs
337 .............................. Homedale
337 ..................................... Wilder
338 ...................................... Boise
338 ............................Garden City
338 ...................... Hidden Springs

213

Idaho State Government Telephone Directory

Idaho Prefixes – Numerical

367 ............................ Garden City
368 .......................................Boise
368 ............................ Garden City
368 .......................Hidden Springs
369 .......................... Emmett (cell)
369 ......................... Montour (cell)
370 ...................... Homedale (cell)
371 ..............................Boise (cell)
371 ......................... Caldwell (cell)
371 ...........................Murphy (cell)
371 ...........................Oreana (cell)
372 ...............................Sugar City
372 ...................................... Teton
373 .......................................Boise
373 ............................ Garden City
373 .......................Hidden Springs
374 .................................... Dubois
375 .......................................Boise
375 ............................ Garden City
375 .......................Hidden Springs
376 .......................................Boise
376 ............................ Garden City
376 .......................Hidden Springs
376 ..................................Meridian
377 .......................................Boise
377 ............................ Garden City
377 .......................Hidden Springs
378 .......................................Boise
378 ............................ Garden City
378 .......................Hidden Springs
378 ..................................Meridian
379 .......................................Boise
380 ...................... Chubbuck (cell)
380 ........................ Pocatello (cell)
381 .......................................Boise
381 ............................ Garden City
381 ..................................Meridian
382 ................................. Cascade
383 .......................................Boise
383 ............................ Garden City
383 ..................................Meridian
384 .......................................Boise
384 ............................ Garden City
384 .......................Hidden Springs
385 .......................................Boise
385 ............................ Garden City
385 .......................Hidden Springs
386 .......................................Boise
386 ............................ Garden City
387 .......................................Boise
387 ............................ Garden City
387 .......................Hidden Springs
388 .......................................Boise
388 ............................ Garden City
389 .......................................Boise
389 ............................ Garden City
390 ......................... Rexburg (cell)

420 .......................... Jerome (cell)
420 ........................ Kimberly (cell)
420 ...................... Twin Falls (cell)
421 ........................ Kimberly (cell)
422 ...................................... Boise
422 ............................ Garden City
423 ................................... Hansen
423 ................................. Kimberly
424 ...................................... Boise
424 ............................ Garden City
425 .................................. Bancroft
425 ........................................ Bern
425 ......................................Grace
425 .............................. Montpelier
425 ........................................ Ovid
426 ...................................... Boise
426 ............................ Garden City
426 .......................Hidden Springs
427 ......................................Grace
427 ................................... Preston
427 ................................. Thatcher
428 .................................. Oldtown
428 ............................. Priest Lake
428 ............................. Priest River
429 ...................................... Boise
429 ............................ Garden City
429 .......................Hidden Springs
430 ............................ Burley (cell)
431 ......................... Acequia (cell)
431 ............................... Elba (cell)
431 ......................... Jackson (cell)
431 .............................. Malta (cell)
431 ........................ Minidoka (cell)
431 ............................ Rupert (cell)
432 ................................ Murtaugh
433 ...................................... Boise
433 ............................ Garden City
434 .................................. Acequia
434 ................................... Hansen
434 .................................. Jackson
434 .....................................Rupert
435 ....................................Orofino
435 ................................... Weippe
436 .................................. Acequia
436 .................................. Jackson
436 .....................................Rupert
437 ............................... Blanchard
437 .................................. Oldtown
437 ............................. Priest Lake
437 ............................. Priest River
438 .................................. Acequia
438 ................................. Hazelton
438 .................................. Heyburn
438 .................................. Jackson
438 ........................................ Paul
438 .....................................Rupert
439 ...................................... Boise

390 ............................. Rigby (cell)
391 ........................ Meridian (cell)
392 ...................................... Boise
392 .............................. Centerville
392 ...............................Idaho City
392 ..................... New Centerville
392 ............................ Pioneerville
392 ...............................Placerville
392 ............................. Star Ranch
392 ................................ Steirman
393 ...................................... Boise
393 ...................................... Eagle
393 ............................Garden City
393 ...................... Hidden Springs
393 ................................. Meridian
394 .............................. North Fork
394 .................................... Shoup
395 ...................................... Boise
395 ............................Garden City
396 ...................................... Boise
396 ............................Garden City
396 ...................... Hidden Springs
397 ............................... Aberdeen
397 ................................ Pocatello
397 ................................... Sterling
398 .................................. Emmett
398 ...................................... Letha
398 ..................................Montour
399 ............................ Driggs (cell)
-4401 ................................. Meridian
402 ................................. Caldwell
403 ..........................Ammon (cell)
403 .................... Idaho Falls (cell)
404 ......................... Hollister (cell)
404 ...................... Twin Falls (cell)
405 .......................... Payette (cell)
406 ...................... Chubbuck (cell)
406 ....................... Pocatello (cell)
407 ............................. Boise (cell)
409 ............................. Boise (cell)
410 ......................... Hollister (cell)
410 ...................... Twin Falls (cell)
412 ........................ Meridian (cell)
413 ........................ Lewiston (cell)
414 .................................... Weiser
415 ........................ Coeur d’Alene
415 ..................... Dalton Gardens
416 ........................ Coeur d’Alene
416 ..................... Dalton Gardens
417 ...............................Chubbuck
417 ................................ Pocatello
418 ........................................ Troy
419 .................................. Ammon
419 ............................. Idaho Falls
420 ......................... Hollister (cell)

214

Idaho State Government Telephone Directory

Idaho Prefixes – Numerical

440 ..............................Boise (cell)
440 ......................... Caldwell (cell)
440 .......................... Emmett (cell)
440 ......................... Montour (cell)
440 ........................... Nampa (cell)
441 .......................................Boise
442 .................................... Nampa
443 ..................................... Coolin
443 .................................Nordman
443 ............................ Priest Lake
443 ............................. Priest River
444 ................Coeur d’Alene (cell)
444 ............. Dalton Gardens (cell)
445 .......................................Boise
446 ........................ Coeur d’Alene
446 ...................... Dalton Gardens
447 .......................................Boise
448 ............................. Priest Lake
448 ............................. Priest River
449 ........................ Coeur d’Alene
449 ...................... Dalton Gardens
450 ........................ Ketchum (cell)
450 ................ Sawtooth City (cell)
451 .................... Grangeville (cell)
452 ................................. Fruitland
453 .................................. Caldwell
454 .................................. Caldwell
454 ................................Greenleaf
455 .................................. Caldwell
455 ................................Greenleaf
456 ..................................... Driggs
456 ..........................................Felt
456 ................................... Tetonia
457 .................................... Hauser
457 ................................Post Falls
457 ............................... State Line
458 ................................. Newdale
458 ............................ St. Anthony
458 ...............................Sugar City
458 ...................................... Teton
459 .................................. Caldwell
459 ................................Greenleaf
460 .......................................Boise
461 .................................... Nampa
462 ....................... Garden Valley
463 ................................... Nampa
464 ......................... Headquarters
464 ..................................... Pierce
465 ................................... Nampa
466 ................................... Nampa
467 ................................... Nampa
468 .................................... Nampa
469 ............................McCall (cell)
470 ............................ Parma (cell)
471 ........................ Ketchum (cell)
471 ................ Sawtooth City (cell)
472 .......................................Boise

522 ................................... Ammon
522 ............................. Idaho Falls
522 ........................................ Iona
523 ................................... Ammon
523 ............................. Idaho Falls
523 ........................................ Iona
524 ................................... Ammon
524 ............................. Idaho Falls
525 ................................... Ammon
525 ............................. Idaho Falls
526 ................................... Ammon
526 ............................. Idaho Falls
527 ........................................ Arco
527 ............................... Darlington
527 ..................................... Moore
528 ................................... Ammon
528 ............................. Idaho Falls
529 ................................... Ammon
529 ............................. Idaho Falls
530 ................. Soda Springs (cell)
531 .................................. Acequia
531 .................................. Jackson
531 ................................. Minidoka
531 .....................................Rupert
532 .................................. Acequia
532 .................................. Jackson
532 ................................. Minidoka
532 ........................................ Paul
532 .....................................Rupert
533 ................................... Ammon
533 .............................. Idaho Falls
534 ................................... Ammon
534 .............................. Idaho Falls
535 ................................... Ammon
535 ............................. Idaho Falls
536 ................................. Wendell
537 ........................................ Buhl
537 ............................... Castleford
538 ................................... Ammon
538 .............................. Idaho Falls
538 ...................................... Rigby
538 ........................................ Ririe
539 ..........................Hollister (cell)
539 .......................... Jerome (cell)
539 ...................... Twin Falls (cell)
540 ................. Soda Springs (cell)
541 ..................... Idaho Falls (cell)
542 ................................... Ammon
542 .............................. Idaho Falls
543 ........................................ Buhl
544 ................................... Dietrich
544 ............................... Shoshone
545 ...................................... Boise
546 ...................................... Arimo
546 ............................McCammon
547 ..........................Soda Springs
548 ....................... American Falls

472 ............................Garden City
472 ...................... Hidden Springs
473 ...................................... Boise
474 ...................................... Boise
475 ................................... Nampa
476 ................................. Ahsahka
476 .................................... Lenore
476 ................................... Orofino
477 .................................. Emmett
477 ...................................... Letha
477 ..................................Montour
477 ................................... Payette
478 ................................ Pocatello
479 ............................ Inkom (cell)
480 ............................... Nezperce
481 ........................ Ketchum (cell)
481 ................Sawtooth City (cell)
482 .................................... Parma
482 ..................................... Wilder
483 ....................................... Irwin
483 ............................... Palisades
483 ........................... Swan Valley
484 ............................. Boise (cell)
484 .......................... Nampa (cell)
485 ...................................... Boise
485 ..................................... Wilder
486 ................................... Orofino
486 ....................................... Peck
487 ................................. Richfield
489 ...................................... Boise
489 ................................. Meridian
490 ............................... Buhl (cell)
491 ........................... McCall (cell)
492 ...................................... Boise
493 ................................. Meridian
495 ..................................... Melba
495 ................................... Murphy
495 ................................... Oreana
496 ................................. Rexburg
498 ................................... Nampa
499 ...............................Irwin (cell)
499 ...................... Palisades (cell)
-5503 ........................ Lewiston (cell)
505 ...................................... Boise
507 .................... Grangeville (cell)
512 .......................... Kellogg (cell)
512 ........................ Wardner (cell)
514 ...................................... Boise
515 ............................. Boise (cell)
520 ..........................Ammon (cell)
520 .................... Idaho Falls (cell)
520 .......................... Shelley (cell)
521 ..........................Ammon (cell)
521 ................... Idaho Falls (cell)
521 ......................... Roberts (cell)

215

Idaho State Government Telephone Directory

Idaho Prefixes – Numerical

548 ................................ Rockland
549 .................................... Weiser
550 ........................... Weiser (cell)
551 .............................Sweet (cell)
552 ................................... Ammon
552 .............................. Idaho Falls
553 ................................. Lewiston
554 ........................................ Arco
554 ............................... Darlington
554 ..................................... Moore
555 .............. Directory Assistance
556 ....................................Osburn
556 .................................. Prichard
556 ................................. Silverton
556 ...................................Wallace
557 ................................... Ammon
557 .............................. Idaho Falls
558 .................................... Ashton
558 ............................. Drummond
558 ............................. Island Park
558 ............................... Macks Inn
558 ............................ Warm River
559 .......................................Boise
560 ............................. Corral (cell)
560 .......................... Fairfield (cell)
561 .................................. Bayview
562 .......................................Boise
562 ....................................... Kuna
562 ..................................Meridian
563 .......................... Payette (cell)
564 ........................................ Irwin
564 ................................ Palisades
565 ............................. Arimo (cell)
565 ................... McCammon (cell)
566 ........................... Osburn (cell)
567 .......................................Boise
568 ...................... St. Maries (cell)
569 .......................... Ammon (cell)
569 ..................... Idaho Falls (cell)
570 .........................Fruitland (cell)
570 ............... New Plymouth (cell)
571 ..............................Boise (cell)
571 ................... Garden City (cell)
571 .............. Hidden Springs (cell)
572 ............................ Burley (cell)
573 ..............................Boise (cell)
574 ..........................Soda Springs
574 ................................... Wayan
575 .......................................Boise
577 .......................................Boise
578 ..................................Bellevue
578 ...................................Gannett
578 ......................................Hailey
578 .................................. Triumph
579 ............................ Wilder (cell)
580 ....................... Anderson Dam
580 ............................. Featherville

593 ................................Filer (cell)
593 ..........................Hollister (cell)
593 ...................... Twin Falls (cell)
594 .............................Hailey (cell)
594 ......................... Triumph (cell)
595 .........................................Filer
595 .................................. Hollister
595 ............................... Twin Falls
596 ......................... Moscow (cell)
597 ...................... Sandpoint (cell)
598 .............. Anderson Dam (cell)
598 .................... Featherville (cell)
598 ............. Mountain Home (cell)
598 ............................. Oasis (cell)
598 .... Paradise Hot Springs (cell)
598 ............................... Pine (cell)
598 ............................ Prairie (cell)
598 ...................... Rocky Bar (cell)
598 ..........................Tipanuk (cell)
599 .............. Anderson Dam (cell)
599 .................... Featherville (cell)
599 ............. Mountain Home (cell)
599 ............................. Oasis (cell)
599 .... Paradise Hot Springs (cell)
599 ............................... Pine (cell)
599 ............................ Prairie (cell)
599 ...................... Rocky Bar (cell)
599 ..........................Tipanuk (cell)

580 ..................... Mountain Home
580 ...................................... Oasis
580 ............ Paradise Hot Springs
580 ........................................ Pine
580 .....................................Prairie
580 .............................. Rocky Bar
580 .................................. Tipanuk
581 ............................. Boise (cell)
582 ...................... St. Maries (cell)
583 ......................... Jordan Valley
583 ................................... Murphy
583 ................................... Oreana
584 .................................. Emmett
584 .................... Horseshoe Bend
584 ..................................Montour
584 ......................................... Ola
584 .................................... Sweet
585 ...................................... Boise
585 ................................. Caldwell
585 .............................. Middleton
586 ............................ Burley (cell)
587 .......................Anderson Dam
587 ............................ Featherville
587 ..................... Mountain Home
587 ...................................... Oasis
587 ............ Paradise Hot Springs
587 ........................................ Pine
587 .....................................Prairie
587 .............................. Rocky Bar
587 .................................. Tipanuk
588 .............................. Darlington
588 .................................. Mackay
588 ..................................... Moore
589 ..........................Ammon (cell)
589 .................... Idaho Falls (cell)
589 ........................ Rexburg (cell)
589 ............................. Rigby (cell)
590 .............. Anderson Dam (cell)
590 ................... Featherville (cell)
590 ............ Mountain Home (cell)
590 ............................. Oasis (cell)
590 ....Paradise Hot Springs (cell)
590 ............................... Pine (cell)
590 ............................ Prairie (cell)
590 ..................... Rocky Bar (cell)
590 ......................... Tipanuk (cell)
591 .............. Anderson Dam (cell)
591 ................... Featherville (cell)
591 ............ Mountain Home (cell)
591 ............................. Oasis (cell)
591 ....Paradise Hot Springs (cell)
591 ............................... Pine (cell)
591 ............................ Prairie (cell)
591 ..................... Rocky Bar (cell)
591 ......................... Tipanuk (cell)
592 ..........................Ammon (cell)
592 .................... Idaho Falls (cell)

216

-6602 ..............................Boise (cell)
603 ................................. Kendrick
604 ........................Blackfoot (cell)
608 ..............................Boise (cell)
610 ...................... Sandpoint (cell)
612 .............................. Sugar City
612 ...................................... Teton
615 ........................... Nampa (cell)
618 ........................ Coeur d’Alene
618 ...................... Dalton Gardens
619 ........................ Coeur d’Alene
619 ...................... Dalton Gardens
620 ............... Coeur d’Alene (cell)
620 ............. Dalton Gardens (cell)
621 ................................. Lewiston
622 ..................................Elk Horn
622 ................................. Ketchum
622 ......................... Sawtooth City
622 .............................. Sun Valley
623 ....................................... Athol
623 ........................ Coeur d’Alene
623 ............................... Sandpoint
623 .............................. Spirit Lake
624 ................................... Chester
624 ..................................... Parker
624 .............................St. Anthony
625 ............... Coeur d’Alene (cell)

Idaho State Government Telephone Directory

Idaho Prefixes – Numerical

625 ............. Dalton Gardens (cell)
626 ....................... Aberdeen (cell)
626 ........................ Pocatello (cell)
626 .......................... Sterling (cell)
627 ...................... Sandpoint (cell)
628 ...................................... Lucile
628 ....................... New Meadows
628 .................................... Pollock
628 ................................... Riggins
629 .......................................Boise
630 ................................. Donnelly
630 .................................... McCall
630 ............................... Tamarack
631 ..............................Boise (cell)
631 .............................. Kuna (cell)
631 ................................ Star (cell)
632 ................................. Cascade
632 ........................ Coeur d’Alene
632 ...................... Dalton Gardens
633 ............................Yellow Pine
634 .................................... McCall
635 ................................... Hayden
635 .......................... Hayden Lake
636 .................................... McCall
636 ....................................Warren
637 ............................... Chubbuck
637 .................................Pocatello
638 ........................................ Elba
638 ....................................... Malta
639 .......................................Boise
640 ................Coeur d’Alene (cell)
640 ............. Dalton Gardens (cell)
640 ........................... Hauser (cell)
640 ....................... Post Falls (cell)
640 ...................... State Line (cell)
641 ................Coeur d’Alene (cell)
641 ............. Dalton Gardens (cell)
642 ................................... Payette
642 .................................... Weiser
643 .................................Blackfoot
644 ................................... Jerome
645 ........................................ Elba
645 ....................................... Malta
646 ................................... Franklin
646 ................................... Preston
647 ..................................... Burley
648 .................................. Bancroft
648 ..........................Soda Springs
649 .................................. Caldwell
650 ............................ Burley (cell)
651 ................Coeur d’Alene (cell)
651 ............. Dalton Gardens (cell)
652 ................................... Ammon
652 .................................... Ashton
652 ............................. Drummond
652 .............................. Idaho Falls
652 ............................. St. Anthony

668 .................................. Potlatch
669 ......................... Moscow (cell)
670 ......................... Acequia (cell)
670 ........................... Burley (cell)
670 ......................... Jackson (cell)
670 ............................... Paul (cell)
670 ............................ Rupert (cell)
672 ...................................... Boise
672 ............................ Garden City
672 .......................Hidden Springs
673 ..................................... Albion
674 ................................. Fruitland
674 ..................................... Parma
675 ..................................... Conda
675 ..........................Soda Springs
676 ........................ Coeur d’Alene
676 ...................... Dalton Gardens
676 .................................. Harrison
677 ..................................... Burley
677 .................................. Heyburn
678 ..................................... Burley
678 .................................. Heyburn
679 ..................................... Burley
679 .................................. Heyburn
680 ........................Blackfoot (cell)
681 ........................Blackfoot (cell)
682 ................................... Cataldo
682 ................................. Kingston
682 .................................... Murray
682 ................................ Pinehurst
682 .................................. Prichard
682 ...................................Wallace
683 ....................................... Athol
683 .................................. Bayview
683 ............................. Careywood
684 .................................Blackfoot
684 ................................ Moreland
684 ................................... Pingree
685 ...................................... Boise
685 ............................ Garden City
685 .......................Hidden Springs
685 ..................................Meridian
686 ................................. Plummer
686 .................................... Worley
687 ............................... Rathdrum
687 ............................. Twin Lakes
688 ............................ Conda (cell)
688 ................. Soda Springs (cell)
689 ................................... Cataldo
689 .................................. Harrison
689 ............................... Medimont
689 ............................... St. Maries
689 .................................... Worley
690 ........................Blackfoot (cell)
691 ............... Coeur d’Alene (cell)
691 ............. Dalton Gardens (cell)
692 ...................................... Boise

652 ............................ Warm River
653 .......................Anderson Dam
653 ............................ Featherville
653 ..................... Mountain Home
653 ...................................... Oasis
653 ............ Paradise Hot Springs
653 ........................................ Pine
653 .....................................Prairie
653 .............................. Rocky Bar
653 .................................. Tipanuk
654 ..................................... Burley
654 ...................................... Declo
655 .................................. Hollister
655 ............................... Rogerson
655 ...............................Twin Falls
656 ................................. Rexburg
656 .............................. Sugar City
657 .................................... Dubois
657 ............................. Monteview
658 ...................................... Boise
658 ............................Garden City
658 ...................... Hidden Springs
659 ............... Coeur d’Alene (cell)
659 .......................... Hauser (cell)
659 ..........................Hayden (cell)
659 .................Hayden Lake (cell)
659 ....................... Pinehurst (cell)
659 ...................... Post Falls (cell)
659 ...................... State Line (cell)
660 ............... Coeur d’Alene (cell)
660 .......................... Hauser (cell)
660 ...................... Post Falls (cell)
660 ............................. Sagle (cell)
660 ...................... State Line (cell)
661 ............... Bonners Ferry (cell)
661 ............... Coeur d’Alene (cell)
661 .......................... Hauser (cell)
661 ..........................Hayden (cell)
661 .................Hayden Lake (cell)
661 ...................... Post Falls (cell)
661 ............................. Sagle (cell)
661 ...................... State Line (cell)
662 .................................... Hamer
663 .................................... Hamer
663 ..............................Monteview
663 ............................... Mud Lake
663 ................................. Terreton
664 ........................ Coeur d'Alene
664 ..................... Dalton Gardens
665 ........................ Coeur d'Alene
665 ..................... Dalton Gardens
666 ........................ Coeur d'Alene
666 ..................... Dalton Gardens
667 ........................ Coeur d'Alene
667 ..................... Dalton Gardens
668 .............................Farmington
668 ..................................Onaway

217

Idaho State Government Telephone Directory

Idaho Prefixes – Numerical

693 .......................................Boise
694 .......................................Boise
695 ..................................Meridian
696 ....................... Anderson Dam
696 ............................. Featherville
696 ...................... Mountain Home
696 ...................................... Oasis
696 ............. Paradise Hot Springs
696 ........................................ Pine
696 ..................................... Prairie
696 ............................... Rocky Bar
696 ...................................Tipanuk
697 .................................... Nampa
698 ................................. Holbrook
698 .............................. Malad City
698 ...................................... Stone
699 ................Coeur d’Alene (cell)
699 ............. Dalton Gardens (cell)

758 ........................ Coeur d’Alene
758 ...................... Dalton Gardens
759 .................................. Bruneau
759 ............................... Grasmere
759 ..................................... Riddle
760 ............................. Arimo (cell)
760 ................... McCammon (cell)
761 ..............................Boise (cell)
762 ..................