This customized report includes the following section(s):
Organizational Directory
3/4/2015
Provided by Global Information Services, A/GIS
UNCLASSIFIED
Cover
Organizational Directory
United States Department of State
2201 C Street NW, Washington, DC 20520
Consular task force ONLY Task Force 2 (CA) 7516
Resident task force ONLY Task Force 3 7516
Office of the Secretary (S)
202-647-6612
202-647-6613
Secretary
Secretary John Kerry 7th Floor
Office Manager Claire L. Coleman 7226
Chief of Staff David Wade 7226/7234A
Scheduling Julie Ann Wirkkala 7226
Scheduling John Natter 7226
Executive Assistant Jennifer Davis 7226
Special Assistant Megan Selmon 7226
Special Assistant Andrew Publicover 7226
Staff Assistant Mary L deBree 7226
Staff Assistant Jason Meininger 7226
Staff Assistant Matthew Summers 7226/7234A
Staff Assistant Linda S. Landers 7226/7234A
Senior Advisor Cindy Chang 7226
Deputy Chief of Staff Jonathan J. Finer 7226
Executive Secretariat (S/ES)
Executive Secretary Joseph E Macmanus 7224
Deputy Executive Secretary Kelly Degnan 7224
Deputy Executive Secretary Elizabeth E Millard
7224
Deputy Executive Secretary Paul Horowitz 7224
Executive Secretariat Staff (S/ES-S)
Director MaryKay Carlson 7241
Deputy Correspondence, Records and Staffing
Division Clarence N. Finney, Jr. 7241
Deputy Secretarial Advance and Staffing Division
Katie Stana 7241
Interagency Coordinator Saadia E. Sarkis 7241
Correspondence and Records Supervisor Debra
Keene 7512
Secretariat Advance and Staffing Division 7241
Correspondence, Records, and Staffing Division
Vacant 7512
202-647-8879
202-647-3574
3/4/2015
Executive Director, Deputy Executive Secretary G.
Kathleen Hill 7507
Deputy Executive Director Gary D. Anderson 7507
Personnel Officer Cynthia J. Motley 7515
Budget Officer Reginald J. Green 7515
General Services Officer Sue E. Ostrem 7519
Bureau Security Officer Matthew J Dumpert 5634
Office of Information Resource Mangement
Director Brett Gittleson 7528
Deputy Director for Security, Technical, and User
Services Division Yvette Jacks 7528
Deputy Director for Development, Mobile
Communications, and Secure Communications
Division Laura Leinow 7528
Staff Director for Security and Technical Tom
Lawrence 7528
IT Service Manager and Branch Chief for User
Services Patrick Muth 7528
Branch Chief for Mobile Communications Wes
Pendergist 7528
Staff Director for Development Mary Wombacher
7528
24/7/365 POEMS Help Desk 7530
Office of the Ombudsman (S/O)
202-647-9936
202-647-6590
202-647-3889
202-647-8879
202-647-0140
Ombudsman Shireen Dodson 7528
Associate Ombudsman Andrea B Brown 7528
Associate Ombudsman Katie Manderson 7528
Associate Ombudsman Julie C Smith 7528
OMS
Dominique V Johnson 7528
Executive Secretary of the Foreign Services Grievance Board
(S/FSG)
Operations Center (S/ES-O)
Director Julie Fisher 7516
Deputy Director for the Watch Harry Kamian 7516
Deputy Director for Crisis Management Support
Micaela Schweitzer-Bluhm 7516
(24 Hour Per Day) Senior Watch Officer 7516
Military Representative Lt. Col. Woody Peitz 7516
(24 Hours Per Day) Editor 7516
(24 Hours Per Day) The Watch 7516
CMS Crisis Management Support 7516
Emergency and Evacuations Planning CMS Staff
7516
Emergency Relocation CMS Staff 7516
Resident task force ONLY Task Force 1 7516
Chair Garber A. Davidson 3100 S SA15
Executive Secretary Mark S. Johnsen 3100 S SA15
703-875-5161
703-875-5166
Research & Design Center (S/ES-R&D)
Innovation Catalyst Kerry O’Connor 1124C
Design Strategist Molly Moran 1124C
Data Strategist Brandon Rose 1124C
202-647-9648
202-647-6704
202-647-8682
Special Envoy for Climate Change (S/SECC)
Special Envoy Todd Stern 1427
Deputy Envoy Jonathan Pershing 1427
Chief of Staff Peter Ogden 1427
Special Assistant
Daniel Rochberg 1427
Office of the Deputy Secretary
Deputy Secretary of State
Deputy Secretary of State Antony J. Blinken 7220
Chief of Staff, Acting Laura M. Rosenberger 7220
Personal Assistant Vacant 7220
Special Assistant Jennifer L. Williams 7220
Special Assistant Joseph R. Truesdale 7220
Special Assistant Siobhan M. Sheils 7220
Special Assistant Joshua W. Goldberg 7220
Special Assistant Michael P. Sellitto 7220
Special Assistant Kristen F. Pappas 7220
Advisor William M. Russo 7220
Staff Assistant Patricia E. Kidd 7220
Staff Assistant Blythe M. Guignon 7220
Special Assistant/Speech Writer Vacant 7311
Deputy Secretary of State for Management and Resources
Deputy Secretary of State for Management and
Resources Heather Higginbottom 7240
Chief of Staff Kent Logsdon 7240
Personal Assistant to the Deputy Secretary Christine
Kucera 7240
Secretary's Senior Advisor for Development Daniella
Ballou-Aares 7253
Senior Advisor Louis Bono 7240
Senior Advisor Karen Keshap 7240
Senior Advisor Erika Olson 7240
Senior Advisor Nikole Manatt 7253
Senior Advisor Eileen Smith 7240
Senior Advisor Debra Taylor 7240
Senior Advisor Krishanti Vignarajah 7240
Director of Policy & Communication Rob Fallon
7240
Special Assistant Elizabeth (Libbie) Prescott 7240
Special Assistant Lilly Bertz 7253
Staff Assistant Alessia Dinkel 7240
Staff Assistant Thomas G Kozlowski 7240
Staff Assistant Chris Temen 7240
White House Fellow Jacob Donnelly 7253
Presidential Innovation Fellow Susannah Raub
Driver to the Deputy Secretary Miguel Thorpe
Counselor of the Department (C)
Counselor
Counselor Thomas A. Shannon 7249A
Personal Assistant Ellen Y. Bero 7249A
Chief of Staff
Vacant C. 7249A
Office Management Specialist Karla J. Haberman
7249A
Special Assistant
Yael J. Fischer 7249A
Special Assistant Jared E. Goodman 7249A
Special Assistant Ronita Macklin 7249A
Office of the Under Secretary for Political Affairs (P)
Under Secretary
Under Secretary for Political Affairs Wendy R.
Sherman 7250
Personal Assistant Margo Morris 7250
Executive Assistant Kamala Lakhdhir 7250
Special Assistant [NEA | S/SRMC| INR] Julia I.
Jacoby 7250
Special Assistant [IO | S/P | FSI] Negah Angha
7246e
Special Assistant [EAP | E| EB| H| ENR|OES,
S/SECC] Ellison S. Laskowski 7246f
Special Assistant [EUR | T | ISN | PM | AVC, START
| DRZL, S/SACSED | QDDR, A, OIG, RM, IRM,
DGHR] Joe Wang 7246e
Special Assistant [SCA | S/SRAP| S/CRS| CT | DS |
CSO] Dan Forbes 7250
Special Assistant [AF | L | J, J/TIP, J/GCJ | S/GC |
PRM | AID, F, SGHFSI | S/GAC | S/GYI] Michael A.
Orona 7246g
Special Assistant [WHA| CA | S/HSC | S/SAIT | INL |
PA | R | IIP | ECA | S/GPI, S/SRGIA] Andrew D.
Stevenson 7244b
Personal Assistant Stacy J. Scott 7250
Personal Assistant Lisa A. Langevin 7250
Staff Assistant Mavis Davis 7246
Staff Assistant Maggie Robinson 7246
Staff Assistant Cynthia Dial 7246
Office of the Under Secretary for Management (M)
Under Secretary
Under Secretary Patrick F. Kennedy 7207
3/4/2015
202-647-4516
202-647-2553
Office of Small and Disadvantaged Business Utilization (OSDBU)
Director Shapleigh C. Drisko L500 SA6
Procurement Analyst Nikki B. Burley L500 SA6
Procurement Analyst Vacant B. L500 SA6
Senior Procurement Analyst Shahrokh (Peter)
Zahirieh L500 SA6
Senior Procurement Analyst Judith (Judy) E.
Thomas L500 SA6
Construction Business Advocate/Contractor Thelma
D. Edmonds L500 SA6
Admin. Support Specialist Omnia Franckiewicz
L500 SA6
Special Representative for QDDR Thomas S.
Perriello 6805
Deputy Director Marion J Ekpuk 6805
Policy Analyst Adam Lusin 6803
Staff Assistant Susan L Babin 6805
Senior USAID Advisor Daniel Corle 6803
Senior Advisor Caroline Wadhams 6805
Policy Analyst Peter Neisuler 6803
Policy Analyst Craig Bryant 6803
Public Diplomacy Advisor Christopher Degnan 6803
USAID Senior Advisor Jake Sherman USAID
Policy Analyst John Janek 6803
Policy Analyst Mahvash Siddiqi 6803
Pol Mil Analyst Jonathan Jeckell 6803
Organizational Directory
UNCLASSIFIED
202-647-1500
OD-2
Executive Assistant Kathleen Austin-Ferguson 7207
Personal Assistant to the Under Secretary Kathleen
Helton-Floyd 7207
Personal Assistant to the Executive Assistant Shirley
Purnell 7207
Special Assistant Andrew Sherr 7207
Special Assistant Rachna Korhonen 7207
Special Assistant Lucia Piazza 7207
Program Analyst Vacant 7207
Staff Assistant Brenda P. Harris 7207
Office of Management Policy, Rightsizing and Policy (M/PRI)
Director Alaina A. Teplitz 5214
Managing Director Susan Curley 5214
Staff Director Innovation Chris Hanson 5310
Staff Director Rightsizing Richard Weston 5829
Office of White House Liason (M/WHL)
Senior Advisor for Appointments/White House
Liaison Vacant O 7245
Acting White House Liaison Soledad Roybal 7245
Acting Deputy White House Liaison Grace Choi
7245
202-647-0646
202-647-0314
202-647-4820
Diplomatic Reception Rooms (M/FA)
Director and Curator Marcee F. Craighill 8th Fl.
Collections Manager Virginia B. Hart 8th Fl.
Branding, Marketing & Design Specialist Brianne E.
Brophy 8th Fl.
Curator, Blair House Candace S. Shireman
Program Operations Specialist Jessica A Wallace
8th Fl.
Program Operations Specialist Lisa T. Sellman 8th
Fl.
Senior Advisor, Education, Marketing & Outreach
Anne Menotti 8th Fl.
Office of Major Events and Conferences Staff (M/MECS)
Director Laura Bowen Wills 7427B
202-647-7730
Office for Foreign Missions
Acting - Director Cliff C Seagroves HST 2236
OMS Alex H. Myles HST 2236
Deputy Director Vacant HST 2236
Assistant Director - Property, Tax, Services &
Benefits Vacant HST 2236
Assistant Director - Diplomatic Motor Vehicles Joan
Morningstar SA-33
Assistant Director - Operations Vacant SA-33
New York Regional Director Adrienne Harchik New
York
Chicago Regional Director Adrienne Harchik
Chicago (resident in NY)
Office of the Under Secretary for Arms Control and
International Security (T)
Under Secretary
Under Secretary of State Rose E Gottemoeller 7208
202-647-1049
Staff Assistant/Scheduler Debra N Sams 7208
202-647-1522
Senior Advisor James P Timbie 7208
202-647-0061
Chief of Staff Maureen E Tucker 7208
202-647-0302
Special Assistant Kevin Lawson 7208
202-647-0440
Special Assistant Peter Crail 7208
202-647-4397
Secretary Louise Archer 7208
(202) 647-4226
Special Assistant Abigail Denburg 7208
202-736-7960
Senior Advisor Ferial Saeed 7208
202-647-0072
Special Assistant
Alexandra Bell 7208
202-647-7016
Special Assistant Max Bergmann 7208
202-647-0068
Military Advisor James P Gfrerer 7208
202-647-6634
Special Assistant Elizabeth F Zentos 7208
202-647-0071
International Security Advisory Board (ISAB)
Executive Director Chip Hartman 5443
Special Assistant to the ISAB Director Thelma
Jenkins-Anthony 5443
202-736-4290
202-647-8958
Office of the Under Secretary for Civilian Security,
Democracy and Human Rights (J)
Under Secretary
Emergencies in the Diplomatic and Consular Service (M/EDCS)
K Fund Manager/Gift Fund Coordinator Fran Z.
Gidez 7427B
K Fund Budget Officer Lisa Meterko 7427B
Gift Fund Budget Officer Crystal Jobe 7427B
Management Officer Ronda Harvey 7427B
Program Assistant Chanel Wallace 7427B
Chicago (resident in NY)
Houston Regional Director Nicholas Papp Houston
Miami Regional Director Robin Haase Miami
Los Angeles Regional Director Tracy Harding Los
Angeles (resident in SF)
San Francisco Regional Director Tracy Harding San
Francisco
Under Secretary Sarah B. Sewall 7261
Personal Assistant Cynthia J. Loyet 7261
Executive Assistant Jessica E. Lapenn 7261
Senior Advisor Anna P. Cave 7261
Staff Assistant Laurie M. Mitchell 7261
Staff Assistant Agnes Liptak 1818
Senior Military Adviser Greg Jicha 1818
Public Affairs Officer/Special Assistant Virginia
Blakeman 7261
Special Assistant Carol J. Volk 7261
Special Assistant
Abigail Bellows 7261
Special Assistant Dianna English 7261
Senior Advisor Elizabeth A Field 7261
Staff Assistant Heather L Wild 7261
CT Advisor Leanne E Erdberg 7261
Sr. Advisor for Rule of Law James H Thessin 7261
Special Assistant Genevieve Libonati 7261
Public Affairs Officer/Special Assistant Richmond P
Blake 1818
Senior Advisor Hans-Joachim Hogrefe 7261
Staff Assistant Zoya Y Liu 7261
Senior Advisor Andrew J. Loomis 7261
Senior Advisor Nicole A Porreca 7261
Senior Advisor Eric A. Rosand 7261
Senior Advisor Todd L Stein 7261
Office of the Under Secretary for Economic Growth,
Energy, and the Environment (E)
Under Secretary
Under Secretary Catherine A. Novelli 7256
Personal Assistant Anita Thomas 7256
Executive Assistant William A. Heidt 7256
Senior Advisor John D. Duncan, Jr. 7256
Special Assistant Vacant A. 7256
Special Assistant Keri J. Holland 7256
Special Assistant Seneca E. Johnson 7256
Special Assistant Vacant 7256
Special Assistant Ellen Y. Wong 7256
Special Assistant Sabeen Malik 7256
Special Assistant John H. Silson 7256
Staff Assistant Yvette Y. Jenkins 7256
OMS Hanna Tezera 7256
Special Assistant Jonathan A. Habjan 7256
Office of the Chief Economist (OCE)
Chief Economist Rodney D Ludema 7811
Deputy Chief Economist Mark R. Stone 7811
Chief of Staff Aaron P. Forsberg 7811
Principal Assistant Paige E. Scholes 7811
Senior Economist Vacant 7811
Special Assistant Kaysha Gurell-Hall 7811
Presidential Mgmt Fellow Paul T Stucky 7811
Office of the Science and Technology Adviser to the Secretary
(E/STAS)
Science and Technology Adviser E. William
Colglazier 3240
Foreign Affairs Officer Lawrence C Lin 3240
Deputy Science and Technology Adviser Frances A
Colón 3240
Staff Assistant Joyce A Brown 3240
Pathways Intern Daniel M Oates 3240
Counselor and Strategic Advisor Elizabeth Prescott
SA-23, Suite 410
Franklin Fellow Alan J Hurd SA-23, Suite 410
Foreign Affairs Officer Nathaniel J Schaefle SA-23,
Suite 410
Foreign Affairs Officer Kristina V Krasnov SA-23,
Suite 410
Foreign Affairs Officer Franklin A Carrero-Martínez
Office of the Under Secretary for Public Diplomacy and
Public Affairs (R)
Undersecretary
Under Secretary Richard Stengel 5932
Executive Assistant/ Chief of Staff Jennifer Stout
5932
Special Assistant Amy Christianson 5931
Special Assistant Phil Beekman 5931
Special Assistant Sara Mathews 5931
Special Assistant Faris Asad 5931
Speech Writer Nate Rawlings 5932
Staff Assistant Vicktery Sanchez 593
Center for Strategic Counterterrorism Communications (R/CSCC)
Coordinator Alberto M. Fernandez HST, Rm 2429
Digital Outreach Team Director Brent Blaschke
SA-05, 2V12
Strategic Planner Kirsten Fontenrose HST, Rm
2429
Junior Analyst Nejla Grabowski HST, Rm 2429
Director for Arab World Engagement Jennifer
Larson HST, Rm 2429
Group Director, Digital Outreach Daniel Kimmage
HST, Rm 2429
SOCOM Operations Officer Sean Kunzler HST, Rm
2429
Plans and Operations Officer Stevie Hamilton HST,
Rm 2429
Lead for Academic and NGO Information and
Europe Todd Leventhal HST, Rm 2429
Liaison for Intelligence and Community Members
Adrian Kent HST, Rm 2429
Deputy Coordinaqtor for Integrated Analysis
Matthew Smith HST, Rm 2429
Public Diplomacy Advisor Carolyn Glassman HST,
Rm 2429
DOD Strategic Planner Chris Lowe HST, Rm 2429
DOT Deputy Director Daniel Schuman SA-05, 2X16
Deputy Coordinator for Plans and Operations James
Gfrerer HST, Rm 2429
Junior Analyst Luwam Tesfaye HST, Rm 2429
DOD Strategic Planner Troy O'Donnell HST, RM
2429
Public Diplomacy Specialist (West Point) Cara Clark
HST, Rm 2429
Liaison for DOD Intelligence Elements John
Mowchan HST, Rm 2429
Plans and Operations Officer Pablo Rodriguez HST,
Rm 2429
Plans and Operations Officer Katherine Sepponen
HST, Rm 2429
HST, Rm 2429
Senior Advisor Daniel Sreebny HST, Rm 2429
202-736-7288
Office of the Chief of Protocol (S/CPR)
Chief Of Protocol
Reception Desk - General Information 1238
Chief of Protocol Peter A. Selfridge 1232
Deputy Chief of Protocol Natalie R. Jones 1238
Deputy Chief of Protocol Mark E. Walsh 1232
Assistant Chief of Protocol/Executive Director
Rosemarie Pauli 1238
Assistant Chief of Protocol for Diplomatic Affairs
Gladys Boluda 1238
Assistant Chief of Protocol for Visits Samantha
Tubman 1238
Assistant Chief of Protocol for Ceremonials Jessica
D. Zielke 1237
Assistant Chief /General Manager of Blair House
Randell D. Bumgardner Blair House
Assistant Chief of Protocol for Diplomatic
Partnerships Nicholas Schmit 1238
Senior Advisor Lindsey K Jack 1238
Office of Civil Rights (S/OCR)
Director
Director and Chief Diversity Officer John M.
Robinson 7428
Deputy Director Gregory B. Smith 7428
Senior Attorney-Advisor (Acting) Jenniffer De Heer
7428
Chief Intake and Resolution Jacqueline A. Canton
7428
Senior Attorney-Advisor (Acting) David J. King 7428
OMS Ardis Ward-Stott 7428
Office of U.S. Foreign Assistance Resources (F)
Director
Program Analyst Candace Spradley 5923
Director, Office of U.S. Foreign Assistance
Resources Sastry Hari 5923
Chief of Staff Lisa Greene 5927
Special Assistant Vacant 5923
Managing Director, Regional and Global Issues
Lesley Ziman 5480
Director, Functional Bureaus and Initiatives David
Goldberg 5480
Managing Director, Planning Performance and
Systems Dennis Vega 5480
Regional Director; Africa Region Roberta Cavitt
1916
Regional Director; South Central Asia Region Dallas
Brendan 5480
Regional Director, Europe & Eurasia Region Dallas
Brendan 5480
Regional Director; East Asia & Pacific Region
Ernesto Uribe 1916
Regional Director; Near East Asia Region Laura
Hall 5480
Regional Director, Western Hemisphere Region
George Rowland 1916
Managing Director, Policy Analysis Paula Reed
Lynch 3953
Coordinator for Resources and Appropriations Pat
Sommers 3871
Staff Assistant Avon Bowe 5927
Staff Assistant Vacant 5927
Office of the U.S. Global Aids Coordinator (S/GAC)
Coordinator
U.S. Global AIDS Coordinator Vacant Suite 200
SA-29
Principal Deputy Coordinator Deborah J. von
Zinkernagel Suite 200 SA-29
Chief Operations Officer Julia C. Martin Suite 200
SA-29
Deputy Coordinator for Strategic Information Paul D.
Bouey Suite 700 SA-44
Chief Medical Officer and Deputy Coordinator
Research and Science Vacant B. Suite 200 SA-29
Deputy Coordinator for Technical Leadership
Caroline A. Ryan Suite 200 SA-29
Acting Deputy Coordinator for External Relations
Lorrie Mchugh Suite 200 SA-29
Director of Management and Budget Mark N. Brown
Suite 200, SA-29
Senior Advisor for Policy Tracy L. Carson Suite 200
SA-29
Acting Director of Private Sector Engagement
Jeffery M. Blander Suite 200 SA-29
Executive Director William E. Dilday Suite 200
SA-29
Director of Interdepartmental Cooperation Michael
A. Feldman Suite 200 SA-29
Director of Congressional Relations Emily K.
Gibbons Suite 200 SA-29
Director of Multilateral Diplomacy Jason N.
Lawrence Suite 200 SA-29
Legal Advisor Sharla Draemel Suite 6420 HST
Director of Country Support Vacant F. Suite 200
SA-29
Special Advisor for Global Health Partnerships John
T. Monahan Suite 200 SA-29
Director of Sustainability and Integration Mamadi
Yilla Suite 200 SA-29
Main Number/Reception Suite 200 SA-29
Unclassified Fax Suite 200 SA29
Senior Public Health Advisor Amy Dubois Suite 200
SA 29
Acting Head of Clinical Services Larissa L Stabiniski
Suite 200 SA 29
Office of Global Criminal Justice (J/GCJ)
Ambassador-At-Large
(J/GCJ) Ambassador-at-Large, Office of Global
Criminal Justice Stephen Rapp 7419A
Staff Assistant to Ambassador-at-Large Ceren Silva
7419A
Deputy Beth Van Schaack 7419A
Staff Assistant to Deputy Wendy Forbes 7419A
Office of Global Food Security (S/GFS)
Office Staff:
office main number Vacant HST
Special Representative Nancy H Stetson 2328
Director Chris S Hegadorn 2328
Foreign Affairs Officer Caitlin Welsh 2328
Office Management Specialist Steven L Johnson
2328
Science and Technology Advisor Paul Koch 2328
Nutrition and Gender Advisor Liz Buckingham 2328
Intern Jessica G Hermann 2328
Advisor Daniel B Oerther 2328
Intern Lee E Voth-Gaeddert 2328
Office of the Haiti Special Coordinator (S/HSC)
Office of Global Women's Issues (S/GWI)
Office of Global Women's Issues
Ambassador-At-Large
Catherine M Russell
Room 7532
Chief of Staff and Senior Advisor (South Asia) Mala
Adiga Room 7532
Senior Advisor (Operations and Programming;
Gender Integration; NEA) Betty Bernstein-Zabza
Room 7532
Senior Advisor (Women, Peace, and Security;
Economic and Political Participation; AF; EUR;
WHA; Central Asia) Stephenie Foster Room 7532
Senior Advisor (Legal Reform; Multilateral Affairs;
Adolescent Girls; Gender-Based Violence; Health;
Climate Change; Afghanistan; EAP) Ann M Norris
Room 7532
Director, Global Programs Division Natika
Washington Room 7532
Special Assistant to the Ambassador Ashley N
Williams Room 7532
Executive Assistant to the Ambassador and Chief of
Staff Valerie Keitt Room 7532
Staff Assistant Lynette Young Room 7532
Press Advisor and Speechwriter Rachel Wallace
Room 7532
Senior Policy Advisor, EUR and Central Asia Irene
Marr Room 7532
Senior Policy Advisor, Afghanistan Lida Noory
Room 1802A
Special Advisor for Equal Futures Claire Kaneshiro
Room 7532
Gender Integration Advisor Katharyn van der Veen
Room 1802A
Office Staff:
Haiti Special Coordinator Thomas ADAMS 12B63
HST
OMS, Coordinator Rocio SANIZ 12B63 HST
Deputy Coordinator and Office Director Kent
BROKENSHIRE 12B63 HST
Deputy Coordinator for Assistance Vacant 12B63
HST
OMS, Deputy Coordinator Julie SCHUBLE 12B63
HST
Executive Secretary Stacy D. WILLIAMS 12B63
HST
Haiti Desk, Political Affairs Stacy LEMERY 12B63
HST
Haiti Desk, Multilateral Affairs Stephanie
KOTECKIE-BONHOMME 12B63 HST
Economics Officer Vacant 12B63 HST
Health, Food and Economic Officer Astrid
DORELIEN 12B63 HST
Haiti Desk, Consular Affairs Rebecca ALVARADO
12B63 HST
Public Affairs Officer James FENNELL 12B63 HST
Congressional Affairs Officer John BORIS 12B63
HST
Program and Budget Officer Holli BAKER 12B63
HST
Senior Industrial Parks Advisor Mark D'SA 12B63
HST
Energy Officer Ganapathisubramanian KRISHNAN
12B63 HST
Justice Officer Sean HARRIS 12B63 HST
Jr. Budget Officer Oluwaseun S. AYANLEYE HST
12B63
Office of Inspector General (OIG)
Inspector General
Office of Inspector General Main Number 8100,
SA3
Inspector General Steve A. Linick 8100, SA3
Deputy Inspector General Emilia DiSanto 8100,
SA3
Public Affairs Liaison Douglas P. Welty 8100, SA3
Director, Congressional and Public Affairs Timothy
R. Litvin 8100, SA3
Executive Assistant & Scheduler Dena Nevarez
8100, SA3
Staff Assistant/Scheduler Jerri Cross 8100, SA3
Saboe 810, SA3
Administrative Operations Sarah L. Pierce 840,
SA39
Budget and Fiscal Ovanda D. Rice 840, SA39
Human Resources Vonda L. Richardson 840, SA39
Acting Information Technology Greg S. Cottone 840,
SA39
Outreach and Publications Vacant C. 810, SA39
Policy and Planning Vacant D. 810, SA39
Security Officer Theodore T. Aposporos 840, SA39
Office of General Counsel (OIG/OGC)
General Counsel Erich O. Hart 8100, SA3
Deputy General Counsel Harrison S. Ford 8100,
SA3
202-663-0386
202-663-0370
202-663-0362
Office of Inspections (OIG/ISP)
Office of Audits (OIG/AUD)
Assistant Inspector General Norman P. Brown 720,
SA39
Deputy AIG - Audit Directorate Gayle L. Voshell 720,
SA39
Deputy AIG - Middle East Region Operations
Directorate Tinh Nguyen 720, SA39
MERO Director, Washington, DC Office David S.
Bernet 720, SA39
Financial Management Director Vacant L. 720,
SA39
Information Technology Director Jerry W.
Rainwaters 720, SA39
Audit Compliance & Follow-up Director Naomi A.
Snell 720, SA39
Security and Intelligence Director Regina Meade
720, SA39
Human Capital and Infrastructure Director Denise M.
Colchin 720, SA39
Audit Operations Director Kevin Hrynkow 720,
SA39
MERO Director, Washington DC Office James B.
Pollard 720, SA39
Contracts and Grants Director Melinda Perez 720,
SA39
Office of Evaluations & Special Projects
Office of Evaluations & Special Projects Jeffrey D
McDermott 8100, SA3
Office of Evaluations & Special Projects Patrick A
Dickriede 8100, SA3
Office of Evaluations & Special Projects Richard D
English 720, SA39
Office of Evaluations & Special Projects Jennifer L
Costello 8100, SA3
Office of Evaluations & Special Projects Paul H
Cooksey 8100, SA3
Office of Evaluations & Special Projects William H
Stapleton 8100, SA3
Assistant Inspector General Robert B. Peterson
8100, SA3
Deputy AIG - Inspections Mark S Mayfield 930,
SA39
Consular Evaluations Vacant R. 930, SA39
Quality, Management, and Compliance Sandra J.
Lewis 930, SA39
Security and Intelligence Division Thomas Allsbury
930, SA39
International Broadcasting Robert Torres 930, SA39
Information Technology Evaluations Matthew J.
Ragnetti 930, SA39
Thematic and Special Reviews Kristene M. McMinn
930, SA39
Public Diplomacy Evaluations Michael Hurley 930,
SA39
Political/Economic Evaluations Ken Hillas 930,
SA39
Management Evaluations Ralph S. Kwong 930,
SA39
Office of Investigations (OIG/INV)
Hotline
Acting Assistant Inspector General Wesley T.
Kilgore 8100, SA3
Deputy Assistant Inspector General Wesley T.
Kilgore 800, SA39
SAC Operations Division Susan D. Rogers 800,
SA39
SAC General Investigations Division Robert
Smolich 800, SA39
SAC Fraud Division Jason T. Loeffler 800, SA39
Resident Agent in Charge Karin M Pacheco
Frankfurt
Office of the Ombudsman
Ombudsman Shireen Dodson 7330
202-736-7144
Office of Executive Director (OIG/EX)
Assistant Inspector General/Executive Director
Karen J. Ouzts 8100, SA3
DAIG for Management Services Vacant L. 840,
SA39
DAIG for Policy, Planning, and Reports Cynthia M.
Saboe 810, SA3
3/4/2015
202-663-0382
Office of Policy Planning (S/P)
703-284-1861
Director
703-284-1906
Director David McKean 7311
Organizational Directory
UNCLASSIFIED
202-647-2972
OD-7
Principal Deputy Director Sheba N. Crocker 7311
Deputy Director Edward J. Lacey 7311
Chief of Staff Andrew McCracken 7311
Personal Assistant to the Director Samantha
Raddatz 7311
Assistant to Principal Deputy Director Rohnda
Gilbert 7311
Members of the Policy Planning Staff
Member Alex Bick 7312
Member Catherine Kay 7310
Member Jennifer Harris 7312
Member Michael Camilleri 7310
Member Helene Kessler 7312
Member Dick Sokolsky 7312
Member Johna Ohtagaki 7312
Member Ian Klaus 7312
Member Janey Wright 7312
Member Lauren Baer 7312
Member Anika Binnendijk 7312
Member Sumona Guha 7312
Member Sean Misko 7310
Member Miguel Rodrigues 7310
Member Perry Cammack 7310
Member Kurt Meppen 7310
Member Melanie Nakagawa 7312
Member Anthony Wier 7310
Member Haroon Ullah 7310
Member C. Anthony Pfaff 7310
Executive Assistant Christine Donley 5.108 SA17
Financial Management Division Chief Amelia Sligh
5.118 SA17
Working Capital Fund Manager Michael Capozzi
5.532 SA17
Procurement and Administrative Services Anthony
McIntosh 5.325 SA17
Human Resources Division Chief Aisha
Mooney-Phillips 5.254 SA17
Information Technology Services Division Chief
Duke Kelly 5.319 SA17
Collaborative Strategy Management Division Chief
Barry Thomas 5.410 SA17
Senior Advisor Eve W. Anderson 5.110 SA17
Office of Emergency Management (A/OEM)
Director Troy Taylor 2nd Fl SA4 East
Diplomatic Continuity Programs Division Director Acting Art Mock 2nd Fl SA4 East
Director, Policy & Planning Lynda Kasonde 1st Fl
SA4 East
202-776-8603
202-776-8600
202-776-8956
Deputy Assistant Secretary for Logistics Management (A/LM)
Deputy Assistant Secretary Catherine I. Ebert-Gray
525 SA6
Senior Advisor Vacant 525 SA6
Supv. Mgt. Analyst Robert Lower 528 SA6
Special Assistant Cliff Mauton 525 SA6
Special Assistant Vacant 532 SA6
Office of Acquisitions Management (A/LM/AQM)
Speechwriters:
Head Speechwriter Stephen Krupin 7311
Speechwriter W. Andrew Imbrie 7312
Speechwriter Matan Chorev 7312
Speechwriter Stephanie Epner 7312
Speechwriter Patrick Granfield 7311
Speechwriter Christopher Haugh 7311
Bureau of Administration (A)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Joyce Barr 6529
Personal Assistant Patricia Quinn 6529
Chief of Staff Joel Danies 6529
Senior Advisor Renee C. Bemish 6529
Special Assistant Diane Whitten 6529
Special Assistant Bess Zelle 6529
Staff Assistant Yvonne Ingram 6529
Staff Assistant Courtnay J. Rosenberger 6529
Interagency Liaison Mark Jackson 6529
Interagency Liaison Robert J. Ripley 6529
Office of the Executive Director (A/EX)
Receptionist Kerri Glass Receptionist Desk
Executive Director Vacant S. 5.112 SA17
Executive Director (Acting) Janice deGarmo 5.116
SA17
Deputy Executive Director Karen E. Mummaw 5.114
SA17
Director Cathy J. Read 526 SA6
RPSO - Frankfurt Tandra Jones
49-69-7535-3300/3304
RPSO - Fort Lauderdale Benita D Williams
Director, Worldwide Operations Division Vince
Chaverini, Jr. SA-06A, 445
Security Branch Sharon James 1604 SA20
Domestic Branch JoAnn Carroll SA-06A, 418
International Narcotics and Law Enforcement
Branch Reaver Clements SA-06A, 452
WWD/Local Guard Branch Michele Hartigan SA-20
Director, Information Technology Division John
Stever 512 SA6
Telecommunications Branch Reaver Clements
SA-06A, 452
Information Systems Branch JoAnn Carroll SA-06A,
441
Information Technology Commerce Branch Gary
Clark 511 SA6
NEA/IRAQ Support Branch Donald Schlienz
SA-06, 518
Director, Facilities Design and Construction Division
Robert Powell SA-06A, 448
Architect and Engineering Branch David Vivian
SA-06A, 449
Construction Branch Chief James Thomas SA-06A,
440
Major Support Branch John Hite SA-06A, 425C
Director, Business Operations Division Raymond W
Bouford SA-06A, 451
Special Projects Support Team Aimee Kobelka 522,
SA6
Quality Assurance Branch Jan Mouzon SA-06A,
410
Contract Management Branch Veronique Clark 530
SA6
Director, International Programs Division (Acting)
Vincent J Chaverini SA-06A, 445
International Affairs Branch Ed Baran 515 SA6
Grants Team
Vacant SA-06A, 416
Global Programs Branch Deborah Koplen SA-06A,
442
703-875-4676
703-875-4263
Systems Integration and Support Branch
Fran Shepherd 3150 SA-15
Compliance and Oversight Branch Charles Chavez
250 SA-15
Deputy Assistant Secretary for Operations (A/OPR)
Deputy Assistant Secretary Keith D. Miller 1417
Special Assistant Birgitta Drewes 1417
Deputy Director Harry Mahar 1417
Senior Advisor Christopher P Szymanski HST
Director Don D. Curtis Sr. L314 SA1
Team Supervisor for East Asia and Pacific, Near
East Asia, South Asia and Western Europe Isam M.
Bebee L314 SA1
Team Supervisor for Africa, Central Asia, Europe
and Western Hemisphere Cassie Y. Washington
L314 SA1
Regulations Specialist Marco N. Cuniberti L314 SA1
Office of Commissary and Recreation Staff (A/OPR/CR)
Director Annette Cocchiaro L304 SA1
202-663-0903
202-663-0902
Office of Program Management and Policy (A/LM/PMP)
Director Cecilia Coates 1200 SA15
Diplomatic Pouch and Mail Division Director Jeffrey
Meyer 1200 SA15
Diplomatic Pouch and Mail Deputy Director
Christopher Easley 1200 SA15
Unclassified Pouch and Mail Branch Acia Parker
SA-32
Classified Pouch and Mail Branch John Brandt 100
SA-8
Mail Management Branch (DPO) Michael Francis
1200 SA15
Policy Branch Matthew Dever 250 SA15
Management Analysis and Planning Branch
Deborah Gray 250 SA-15
Deputy Director Wesley Green 250 SA15
Policy and Management Analysis Division Director
Dorothy Jones 250 SA 15
Customer Outreach and Support Branch Tammy
Davis 250 SA15
Property Management Division Director Joshua
Mater 250 SA15
Logistics Systems Division Director Melissa
Johnson 1200 SA15
System Planning and Analysis Branch Nathalie
Stevens 1200 SA-15
Office of Allowances (A/OPR/ALS)
202-663-1330
Office of Facilities Management Services (A/OPR/FMS)
Director Janice A. Smith B2A61
Facilities Maintenance Services Division Chief Byron
Crenshaw B2A61
Administrative Officer Vacant B2A61
Domestic Environmental and Safety Division Chief
Vacant B2A61
202-736-4038
202-736-5176
Office of General Services Management (A/OPR/GSM)
Director Barry K. Shpil B258
Art Bank Program Director Craig W Sterling B258
Audiovisual Services Branch Chief Fredrick S.
Edelkamp B258
Diplomatic Reception Rooms Manager Essandra
Collins 8th Floor
Employee Service Center Branch Chief Jacqueline
Pridgen 1252
Fleet Management Operations Division Chief James
Goodwin, Jr. B258
Acting Operations Support Branch Chief Sharon D.
Hargray B258
Support Services Division Chief Vacant B258
Media Services Division Chief George McNamara
B258
Admin Officer Consuella Butler B258
Scheduling of Conference Rooms James Cangro
B258
Classified Waste Will F Finlan B258
Front Desk Receptionist Christine White B258
Parking Coordinator Kevin E Gilliard B-258
Office of Language Services (A/OPR/LS)
Director Thomas Hufford H1400 SA1
Deputy Director Kate Yemelyanov H1400 SA1
Translating Division Chief Joseph Mazza H1400
SA1
Translation Coordinator - All Languages Jason
Kopp H1400 SA1
Kopp H1400 SA1
Intake of Translations - Non-Romance Languages
Rachel Polakoff H1400 SA1
Status of Translations Jackie Peterson H1400 SA1
Interpreting Division Chief Patricia Arizu H1400 SA1
Intake of Interpreting - European Languages Binh
Akers H1400 SA1
Intake of Interpreting - Other Languages Jocelyn
Rowe H1400 SA1
Assigning Unit - Int'l Visitors/ATA Program Marc
Fallow H1400 SA1
Intake Program Support Zbigniew Ostrega H1400
SA1
Office of Overseas Schools (A/OPR/OS)
Director Dr. Keith D. Miller H328 SA1
Africa Dr. David Cramer H328 SA1
East Asia and Pacific Dr. Constance W. Buford
H328 SA1
Near East, South Asia, Canada and the
Mediterranean Rim Countries Dr. Beatrice H.
Cameron H328 SA1
American Republics Dr. William H. Scotti H328 SA1
Western Europe Vacant H328 SA1
Eastern Europe Vacant H328 SA-1
Administrative Support Division Ms. Wanda Lyles
H328 SA1
Information Coordinator Kristin Grasso H328 SA1
Office of Real Property Management (A/OPR/RPM)
Director Adam Bodner 1264
Design and Construction Division Chief Orlando
Miguel 1264
Assignment and Utilization Division Chief Kelly Keef
1264
Special Projects Division Chief Robert H. Sanders
1420
Project Management Support Services Division
Chief Douglas Johnson 1264
Office of the Procurement Executive (A/OPE)
Procurement Executive Corey Rindner 1060 SA-15
Policy Division Director/Competition
Advocate/Ombudsman Eric N. Moore 1060 SA-15
Evaluation and Assistance Division Director Paulette
V. Donnelly 1060 SA-15
Federal Assistance Program Director Jeffrey D.
Johnson 1060 SA-15
Deputy Assistant Secretary for Global Information Services
(A/GIS)
Deputy Assistant Secretary Margaret P. Grafeld SA2
8000
Administrative Assistant Vicki L. Dotson SA2 8000
Deputy GIS DAS Eric F. Stein SA2 8024
Quality Control Auditing Specialist Angelico E.
Jiongco SA2 8016
Financial Auditing Specialist Camilla Palmer Limes
SA2 8024
Office of Directives Management (A/GIS/DIR)
Director Janet Freer 2400 SA22
3/4/2015
202-312-9607
Division Chief - FAM/Rules Harold Greene 2400
SA22
Division Chief - Forms/IC Pierre S Aristide 2400
SA22
202-312-9612
202-312-9605
Office of Information Programs and Services (A/GIS/IPS)
Director (Acting) John F Hackett 5021 SA-2
202-261-8328
Deputy Director John F Hackett 5021 SA-2
202-261-8328
Staff Assistant Allyson M Bowers 5081 SA-2
202-663-1012
Agency Records Officer (Acting), Records and
202-261-8328
Archives Management Division John Hackett 5021
SA-2
eRecords 5139 SA-2
202-261-8369
Records Program Manager Blane Kauthen 5117
202-261-8394
SA-2
Chief, Privacy Division Christina Jones 5037 SA-2
202-261-8407
Chief, Requester Liaison Division Rosemary Reid
202-261-1517
5029 SA-2
Requester Communications Branch Mary Casto
202-261-8345
1101 SA-2
Advocacy and Oversight Branch Eva Tyler 1139
202-261-8159
SA-2
Chief, Programs and Policies Division Karen M
202-261-8328
Finnegan 5021 SA-2
Information Access Branch Darlyce M. Eley 6073
202-261-8334
SA-2
Information Life Cycle Management Branch Vacant
202-261-8302
4073 SA-2
Chief, Statutory Compliance and Research Division
202-261-8322
Patrick Scholl 5001 SA-2
European, Africa, and Near Eastern Affairs Branch
202-261-8470
Terry Gordon 7004 SA-2
Western Hemisphere and East Asia & Pacific Affairs
202-663-2634
Geoffrey Hermesman 2073 SA-2
Management and Public Diplomacy Branch Melody
202-261-8312
Adams 8101 SA-2
Chief, Archiving and Access Systems Management (202) 261 8853
Division Andrew N. Blumenthal 3073 SA-2
State Archiving Systems Branch Charles Daley
202-261-8247
3019 SA-2
FREEDOMS Branch Daniel L. Kiser 3077 SA-2
202-261-8405
Chief Librarian, Ralphe J. Bunche Library Hugh
202-647-3002
Howard 3239 HST
Information Resources Branch Ned Kraft 3239 HST
202-647-2196
Information Services Branch Sara Schoo 3239 HST
202-647-0451
Chief, Resource Management Staff Crystal Abrams
202-261-8348
5033 SA-2
Chief, Systematic Review Programs Bill Fischer
202-261-8483
5049 SA-2
Paper Review Branch Jeffery Charlston 202 SA-13
703-923-6400
Electronic Review Branch Vacant 5049 SA-2
202-261-8483
Litigation and Appeals Branch Susan Weetman
202-261-8420
4139 SA-2
Privacy Program Manager Rachel Drucker 2121
202-261-8656
SA-2
PII Program Manager Vacant SA-2
202-261-8370
FOIA Program Manager Marianne Manheim 4033
202-261-8359
SA-2
Office of Global Publishing Solutions (A/GIS/GPS)
Director, GPS (Acting) Eric Stein B926
Director, GPS Cairo (Acting) Vacant American
Embassy Cairo
Customer Service Manager, Vienna Maria Stephen
American Embassy Vienna
Organizational Directory
UNCLASSIFIED
202-647-1603
+20 2
+431-339-2974
OD-10
Director, GPS Manila David Ekeroth American
Embassy Manila
Printing Officer, GPS Raymond Poole B934
Program Analyst Pamela G. Holton B934
Printing Specialist, Supervisor Arthur Hampton
B934
Chief of Graphic Services Regina T. Cross B934
Director of Marketing Roberta Mather-Brown B934
Operations/Process Director Frances Mari B931
Bureau of African Affairs (AF)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Linda Thomas-Greenfield
6234A
Executive Assistant to the Assistant Secretary Lynn
A Nelson 6234A
Principal Deputy Assistant Secretary Robert P
Jackson 6234A
Office Management Specialist (PDAS) Tamikka
Forbes 6234A
Deputy Assistant Secretary (AF/EPS, AF/W) Bisa
Williams 6234A
Deputy Assistant Secretary (AF/S, USSESSS)
Shannon L Smith 6234A
Office Management Specialist Lenese Walls 6234A
Deputy Assistant Secretary (AF/E, AF/RSA) Donald
Teitelbaum 6234A
Deputy Assistant Secretary (AF/C, AF/PDPA) David
R Gilmour 6234A
Staff Assistant Sybil Johnson 6234A
Congressional Affairs Officer Kathleen Moody 5238
Senior Advisor Ronald Robinson 6234A
Special Assistant Andrea Tomaszewicz 6234A
Staff Assistant Janice Gross 6234A
Staff Assistant Stacy Session 6234A
Special Advisor Tamara Klajn 6234A
Office of Economic Policy Staff (AF/EPS)
Director Peter Barlerin 4248
Deputy Director David Young 4248
Secretary Verlene Brown 4248
Commercial Coordinator Officer James Wilson 4248
International Economic & Commercial Officer
Marlaina Casey 4248
International Economist Officer Fonta Gilliam 4248
International Economist Officer Nicole Johnson
4248
International Economist Officer Melanie L Bonner
4238
Economic Development Officer Jenny Jordain 4248
Program Analyst Tawana Davidson 4248
PMF Elizabeth Keefe 4248
PMF Amelia Croft 4248
Office of Regional and Security Affairs (AF/RSA)
West Regional Manager Francois-Xavier Yves 5238
Director Katherine Dhanani 5238
Deputy Director Carl Paschall 5238
Office Manager Robert D Hill 5238
Senior Multilateral Affairs Officer Benjamin Weber
5238
Multilateral Affairs & AU Desk Officer Julie
Beberman 5238
Democracy & Human Rights Randall Kaailau 5238
Strategic Planning Lisbeth Thompson 5238
Strategic Planning Patrick Neeley 5238
Senior Counterterroism Officer Peter Quaranto
5238
Counterterrorism Program Coordinator Andrea
Walther 5238
Deputy Director for Security Affairs Michael Bittrick
5238
Program Analyst James Hechtkopf 3519
Financial Officer Gary Simpson 5238
Foreign Affairs Officer Gus Fahey 5238
AQM Contract Support Greg Pryor 3519
Leahy Vetting Officer Amy Perkins 3519
Political-Military Advisor LTC John D Ruffing 5238
Political-Military Advisor MAJ Philip Bonney 5238
Foreign Affairs Officer Julie Chaflin 5238
Contract and Program Support Sheila Turner 5238
Foreign Affairs Officer (AF/S, INL, ISN) Christopher
Pommerer 5238
Program Analyst Chris Triangle 5238
ACOTA Program Director Timothy Rainey 5238
ACOTA Senior Contract Specialist Larry Noel 5238
ACOTA Contract Specialist Jignasa Parikh 5238
Senior Human Rights Adv (Franklin Fellow) Valerie
Harden 5238
OMS Cooperine Keene 5238
Regional Manager (South Africa) Patricia Jackson
5238
Regional Manager (East Africa) Wayne Champion
5238
Regional Manager (East Africa) Hank Hance 5238
Regional Manager (West Africa) Hank Allen 5238
Senior Program Analyst Tom Pattison 5238
Operations Manager Victor John 5238
Logistics Manager Vacant 5238
Logistics Technician Kevin Gentry 5238
POI Coordinator Vacant 5238
Democracy & Human Rights Mark G Jackson 5238
CT M&E Deputy Team Lead Kate Hamilton 4333
Office of Central African Affairs (AF/C)
Director Robin D Meyer 4244
Deputy Director Christopher Krafft 4244
Secretary Margaret Decquir 4244
Desk Officer (Rwanda) Kelly Tucker 4244
Desk Officer (Cameroon and Equatorial Guinea)
Benjamin Mossberg 4244
Senior Desk Officer (Central Africa Republic) David
Brown 4244
Desk Officer (Democratic Republic of Congo) Daniel
Renna 4244
Desk Officer (Chad) Michael Orona 4244
Desk Officer (Democratic Republic of Congo) Tom
Zia 4244
Desk Officer (Gabon, Republic of Congo, Sao Tome
& Principe) Jordan Bounds 4244
Desk Officer (Great Lakes - Burundi, DRC, Rwand,
Uganda) Ed Brown 4244
Desk Officer (Burundi) Peter Piness 4244
Office of Southern African Affairs (AF/S)
Director Christine A Elder 4236
Deputy Director Troy D Fitrell 4236
Office Management Specialist
Thomascine Douglas 4236
Desk Officer (South Africa) Gretchen M Franke 4236
Desk Officer (Lesotho, Mozambique, SADC) Kevin
D Lewis 4236
Desk Officer (South Africia -Economic Officer)
Vacant 4236
Desk Officer (Angola and Namibia) Lisa I Overman
4236
Desk Officer (Botswana, Malawi) Teresa Fergerson
4236
Desk Officer (Zimbabwe) Virginia (Ginny) L Elliott
4236
Desk Officer (Zambia and Swaziland) Vacant 4236
Desk Officer (South Africa OIC) Fatuma Y Sanneh
4236
OMS for South Africa, Botswana, Malawi, Lesotho,
Mozambique Vacant M 4236
Office of West African Affairs (AF/W)
Director Jason A. Small 4246
Deputy Director James D. Loveland 4246
Office Manager Donna L. Patterson 4246
Desk Officer (Côte d'Ivoire & Benin) Christie M.
Arendt 4246
Desk Officer (Senegal, Guinea-Bissau & The
Gambia) Ashley M. Stewart 4246
Desk Officer (Ghana & Guinea) R. Laneice Brooker
4246
PDPA West Africa Country Affairs Officer Farah N.
Chery-Medor 4246
Desk Officer (Mali & Burkina Faso) V.Claire
Breedlove Smith 4246
Desk Officer (Cabo Verde & Sierra Leone) Danielle
L. Bayar 4246
PDPA West Africa Country Affairs Officer Lauren A.
Garza 4246
Desk Officer (Mauritania & Niger) Carol A. Cox 4246
Desk Officer (Liberia & Togo) Deniece O. Yeboah
4246
Desk Officer (Senegal & Guinea-Bissau) Erin M.
King 4246
Office of the Special Envoy for the Sudans and South Sudan
(USSESSS)
Office Director Lucy Tamlyn 5819
Dep. Office Director Russ Schiebel 5819
Public Affairs Officer Anita Doll 8200
Internal Security Karim Smither 3817
Sr. Sudan Desk Officer Wahid Linnisa 3817
Policy Coordination Andrew Burnett 5819
Program Lead Meredith Street 3817
Strategy Team Kemi Yai 5819
Budget Analyst Kashfiya Hasan 3817
Sr. South Sudan Desk Officer Jessica Huaracayo
3817
UN - Security David Scott 3817
Management Analyst/Travel Arranger Wanda Curry
5819
OMS James Barnett 5819
Security Advisor Michael Bailey 3817
South Sudan Desk Officer Royce Branch 3817
U.S. Special Envoy Donald Booth 5819
Strategy Chief Zach Vertin 5819
Strategy Team Frances Chisholm 5819
Strategy Team Burns Jackie 3817
Deputy Assistant Secretary Greg T Delawie 5888
Secretary Vacant 5888
Deputy Assistant Secretary Mallory A. Stewart 5950
Secretary Annette Day 5950
Chief of Staff Harry L Heintzelman 5751
Dir. of Public Affairs and Public Diplomacy John
Herzberg 5844
Dep. Dir. of Public Affairs and Public Diplomacy
Grant W Schneider 5844
Senior Advisor for Strategic Issues Richard (Chip)
Hartman 5443
Administrative Assistant Thelma Jenkins-Anthony
5443
Senior Science Adviser Tawny (TR) Koncher 5751
Senior Advisor Vacant 5751
Staff Assistant Vacant 5751
Staff Assistant Patricia Caul 5751
Security Manager Andre Bryant 5951
Security Officer Treveon Wheeler 5951
Advisor to Dir. of Communications and Public
Diplomacy Whitney K Smith 7208
Senior Advisor Thomas Yehl 5888
Special Assistant Scott D Parrish 5951
Special Assistant Vacant W 5951
Staff Assistant Patricia (PJ) Moeller 5751
Bureau of Arms Control, Verification and Compliance
(AVC)
Executive Director Sonna Stampone 3827
Deputy Executive Director--Human Resources
Sheila T. Bruce 3634
Deputy Executive Director--Resource Management
Rosetta L. Goode 3531
Deputy Executive Director--Budget and General
Services Dennis O. Dorsey 3531
Office of Strategic Affairs
Director Jerry Taylor 5758
Deputy Director, Strategic Engagement Steve
Tomchik 5758
Deputy Director, Treaty Implementation Neil Couch
5758
202-736-4467
202-647-7383
202-647-0902
Office of Verification & Transparency Technologies
Director Brian Nordmann 5871
Deputy Director David F. Smith 5871
202-647-2408
202-647-6262
Office of Multilateral and Nuclear Affairs
Director Jeffrey L. Eberhardt 5751
Deputy Director Gilbert Sateia 5751
Deputy Director Katharine Crittenberger 5669
202-647-2792
202-647-8685
202-647-3760
Office of Technology Development (ISN-PM-AVC/EX/TD)
Director David Round H1300 SA1
Deputy Director Peter T. DiMichele H1300 SA1
202-663-2290
202-663-2296
Assistant Secretary
Assistant Secretary Frank A Rose 5950
Administrative Assistant Vacant 5950
Principal Deputy Assistant Secretary Anita Friedt
5878
Secretary Michelle Martin 5878
3/4/2015
202-647-5315
202-647-5315
202-647-6830
Office of Verification & Transparency Technologies
Office of Euro-Atlantic Security Affairs (AVC/ESA)
202-647-6830
Director Richard Davis 5724
Organizational Directory
UNCLASSIFIED
202-647-9170
OD-13
Deputy Director Donna Phelan 5724
Deputy Director Harry Heintzelman 5724
Secretary Vacant 5724
202-647-9645
202-647-9238
202-647-4153
Nuclear Risk Reduction Center
202-261-8626
703-875-6591
202-261-8620
Office of Global Financial Operations (CGFS/F)
Director Deborah C Schneider 5635
Deputy Director Brian Paeth 5635
Div Chief Operations Kim Harvey 5635
202-647-0027
202-647-0998
202-647-0028
Organization for Security and Cooperation in Europe (VCI/OSCE)
Chief Arms Control Delegate
Vienna, Austria
Special Assistant Wardell J. Wanza H1500 SA1
Special Assistant Helen L. Driver 6000 SA15
Staff Assistant Esther C. Tompkins H1500 SA1
Alex Tratensek
43-1-369-2667
U.S. Commissioner for the INF Treaty
U.S. Representative Jerry Taylor 5758
Managing Director Shari P. Clark Charleston
Director, Overseas Accounting & Systems
Implementation Bret Green Charleston
Director, Office of Reports and Reconciliation Ki H.
Sung Charleston
Director, Office of Claims Michael Washington
Charleston
Director, Domestic Accounting Operations Domestic
Kevin L. Penick Charleston
Director, GFS Washington Office Wayne A McMillan
SA-15 7030
Bureau of Budget and Planning (BP)
Director
Director Barbara A. Retzlaff 2531
Office Manager for A/S Vickie Wilkins HST 2531
Secretary Doris R. Cooper 2634
202-647-8517
202-647-8517
202-647-9788
Managing Director Jeffrey C. Mounts Charleston
Director, Office of American Payroll and Pension
Operations Keith Koehler Charleston
Director, Office of FSN Payroll Operations James A.
Anderson Charleston
843-308-5301
843-308-5508
843-308-5393
Office of Principal Deputy Comptroller (CGFS/D)
Office of Resource Planning and Budget Information
Managing Director Steve B. Dietz 2531
Director, Resource Strategy & Liaison John R.
Zakrajsek 2531
Systems Resources and Operations Division
Michael A. Carey 2634
Funds Control and Reimbursement Joseph 'Joe'
Kouba 2634
202-647-5064
202-647-5917
202-647-7576
Deputy Comptroller Alan K. Evans 4200 SA15
Sr. Administrative Assistant Kemesia White 4200
SA15
Director Management Control Carole L. Clay H1100
SA1
Director Global Financial Support Systems Sally
Zottnick 7000 SA15
Global Financial Management Systems (CGFS/GFMS)
Office of Budget Analysis
Managing Director Douglas A. Pitkin 2531
Director for Operating Accounts Sherry M. Hannah
2633
Director for Programs Accounts Vacant M. 2634
Office of Budget Review & Concepts Director
Richard Knowles 2531
202-647-8515
202-647-6962
202-663-1447
202-261-8647
202-663-2117
Office of the Executive Director (CGFS/EX)
202-736-7805
202-647-2687
Office of the Comptroller, Global Financial Services
3/4/2015
Managing Director Robert T Macdonald SA-01 H-1500
Director, Federal Assistance Financial Management
Joseph C Johnson SA-1 - H-1500
Director, Financial Policy Vacant SA-1 - H-1100
202-647-6890
Bureau of Comptroller and Global Financial Service
(CGFS)
Comptroller, Global Financial Services Christopher
H. Flaggs H1500 SA1
Office Administrator Erin W. Thomas Charleston
Staff Assistant Manly H. Rush III Charleston
Director, GAO Liaison Julianne Shinnick HST 1842
Senior Advisor Troy A. Scaptura H1500 SA1
703-875-6900
703-875-6912
Office of Financial Policy, Reporting, and Analysis (CGFS/FPRA)
202-647-6983
202-647-5339
Office of Performance and Planning
Managing Director, Office and Performance and
Planning James Paravonian 2633
Director for Planning and Strategic Performance
Robinson Rameriz 2633
Director for Performance and Evaluation Vacant
2633
Managing Director Alan K. Evans 4200 SA-15
Deputy Director Dawn M. Parrish SA-15 4006
Executive Director Vacant J. SA-15 Rm 6000
Staff Assistant Keron Adams SA-15 Rm 6000
Deputy Executive Director (Washington, DC Area)
Valerie S. Dumas SA15 Rm 6000
Deputy Executive Director (Charleston) Robert
Nicolai Charleston 1c147
Office of the Associate Comptroller (CGFS/S)
Associate Comptroller Marilyn Ferdinand
Charleston
FSTO Paris Director Phil Anstead Paris
Director, Global Disbursing Richard Simpson
Charleston
Director, Post Support Unit Darcey Mercadante
Charleston
Director, Customer Support Training Richard
Sizemore Charleston
Office of International Cooperative Administrative Support
(CGFS/ICASS)
Director Richard Boohaker H1504 SA1
Deputy Director Peter A. Hogan H1504 SA1
Financial Services Officer Patricia A. Garate SA-1
1500
202-663-3883
202-663-3267
202-663-1706
Office of Oversight and Management Analysis
Managing Director William B. Davisson Charleston
Director, Office of Financial Coordination and
Reporting Paul McVicker Charleston
Director, Office of Financial Oversight and Quality
Assurance Randy Carrico Charleston
843-746-0559
843-202-3858
843-308-5350
6826
Office Management Specialist/PDAS Barbara
Brawner 6826
Office Management Specialist/OCS DAS Vacant
6826
Executive Assistant
Liza Petrush 6826
Staff Assistant Charlotte Nuanes 6826
Staff Assistant Aja Stefanon 6826
Staff Assistant Karin Wallace 6826
Unclassified Fax
Special Advisor for Childrens Issues Susan S
Jacobs 9th Floor, SA-17
Special Assistant to Special Advisor S. Jacobs
Kathleen C Sacco 9th Floor, SA-17
Staff Assistant Olivia Woods 6826
Office of Executive Director (CA/EX)
Bangkok
Director Barry L Haney Bangkok
IVG 675-5149
Office of Global Systems Operations
Director Randy Clark Charleston
Unit Chief, Financial Systems Operations Susan
Bowers Charleston
Unit Chief, Internal Systems and Messaging Bill
Swain Charleston
843-308-5314
843-308-5482
843-308-5475
Executive Director Marjorie Ames 7-200 SA17
Deputy Executive Director Lynne Skeirik 7-200
SA17
Senior Management Advisor Mary Ellen Hickey
7-200 SA17
Senior Management Advisor Denise Urs 7-200
SA17
Special Assistant Jacob Grannell 7-200 SA-17
General Services Division Director Marissa Martin
7-100 SA17
Human Resources Division Director Sonia Crisp
7-100 SA17
Bureau of Conflict And Stabilization Operations (CSO)
Consular Systems and Technology (CA/CST)
Bureau of Conflict and Stabilization Operations
Acting Assistant Secretary Erin M Barclay 1803 HST
Acting Principal Deputy Assistant Secretary Dolores
M Brown 1803 HST
Deputy Assistant Secretary Ops Karin L von Hippel
1803 HST
Deputy Assistant Secretary Jerry B White 1803 HST
Special Assistant Jeremy Richart 1803 HST
Executive Assistant to the Assistant Secretary Lyla L
Combs 1803 HST
Staff Assistant Meghan F LaVoo 1803 HST
Staff Assistant Devin L Mack 1803 HST
Staff Assistant Meredith A Mantel 1803 HST
Administrative Assistant to Acting PDAS Brown
Gwen L Jackson 1803 HST
OMS to DAS von Hippel and DAS White Brian C
Pharr 1803 HST
Public Affairs Raphael Carland 7100 SA-3
Office of Public Affairs and Policy Coordination (CA/P)
Assistant Secretary
Acting Assistant Secretary Michele T. Bond 6826
Acting Principal Deputy Assistant Secretary David T
Donahue 6826
Deputy Assistant Secretary for Overseas Citizens
Services Karen L. Christensen 6826
Deputy Assistant Secretary for Passport Services
Brenda Sprague 6826
Deputy Assistant Secretary for Visa Services Ed
Ramotowski 6826
Personal Assistant to A/S Jacobs Phuong Handler
6826
Director Greg D Ambrose SA-1 H901
Deputy Director Vacant SA-1 H901
Acting Division Director, Liaison James Strudwick
SA-1 H901
Director, Program Management Office James W
Smith SA-1 H901
Division Director, Enterprise Ops Support Michael
Doctor SA-1 H901
Acting Division Director, Independent Operations
Ngon T Tran SA-1 H901
Acting Division Director, Enterprise Systems Dana
Henderson SA-1 H901
Division Director, Enterprise Systems Devlopment
Gene Shuman SA-1 H901
Division Chief, Enterprise, Technology, Architecture
and Process John Atkins SA-1 H907
CST Special Assistant Kimberly Milner SA-1 H901
Division Director, Program and Project Management
Barbara Albin SA-1 H901
Director Stuart M. Hatcher SA-17, 12-502
Deputy Director Robert F. Hannan, Jr. SA-17,
12-506
Special Assistant Kirsten E. Thompson SA-17,
12-504
Office Management Specialist
Tamica
Reaves SA-17, 12-501
Office Management Specialist
Annabelle
O. Nelson SA-17, 12-503
Outreach Unit Chief Kathryn L. Flachsbart SA-17,
12-512
Press Unit Chief John W. Whiteley SA-17, 12-511
Legislative Affairs Advisor Tanya Mazin SA-17,
12-508
Senate Liaison Officer Lisa C. Gisvold Rm 189
Russell Senate Office B
House Liaison Officer Scott D. Boswell Rm B330
Rayburn House Office B
New Media Unit Chief Corina L. DuBois SA-17,
12-514
Consular Notification and Access Wallis A. Doerge
SA-17, 12-509
Deputy Assistant Secretary for Passport Services (CA/PPT)
Deputy Assistant Secretary Brenda Sprague 6826
Special Assistant Judy Penn SA-17A 4th FL
Staff Assistant Zlatko Pasalic SA-17A 4th FL
Managing Director, Issuance Operations Florence
G. Fultz SA-17A 4th FL
Director, Office of Management Analysis and
Coordination William Wood SA-17A 4th FL
Senior Advisor for International Affairs R. Michael
Holly SA-17A 4th FL
Managing Director, Support Operations Barry J.
Conway SA-17A 4th FL
Director, Office of Program Management and
Operational Support Aileen D Smith SA-17A 4th FL
Acting Director, Office of Planning and Program
Support Winnie Fuentes SA-17A 4th FL
Director, Office of Adjudication Don Simpkins
SA-17A 4th FL
Director, Office of Passport Integrity and Internal
Controls Kelly Ozolek-Cella SA-17A 4th FL
Director, Office of Acceptance Facility Oversight
Carmen Marrero SA-17A 4th FL
Director, Office of Technical Operations Amanda
Jones SA-17A
Director, Office of Passport Legal Affairs and Law
Enforcement Liaison Jonathan Rolbin SA-17A 4th
FL
202-485-8226
202-485-8244
202-226-4641
Office of Fraud Prevention Programs (CA/FPP)
Director David Schwartz 8-206
Team Leader Kurt Vicha 8-202
Team Leader
Paula Ferguson 8-221
Team Leader John Ballard 8-219
Team Leader Adrienne Harchik 8-410
OMS Nicki King 8-200A
Special Assistant Susan Randolph 8-208B
Congressional Passport Supervisor Patience Tait
SA-17A, Suite 3.200
Administrative Assistant Tinya Swanson SA-17A,
Suite 3.200
Deputy Assistant Secretary for Visa Services (CA/VO)
Deputy Assistant Secretary Edward J. Ramotowski
6811
Managing Director Donald Heflin 12.204 SA-17A
Special Assistant Andrew Flashberg 12.214 SA-17A
Policy Advisor/Domestic Operations Daria Darnell
12.208 SA-17A
Senior Coordinator Interagency Timothy W. Smith
12.210 SA-17A
Senior Analyst Jacquelyn Bednarz 12.212 SA-17A
Special Projects Coordinator Vacant 12.202
SA-17A
National Visa Center Director Kimberly Kelly
NVC Public Inquiries NVC Public Inquiries
Kentucky Consular Center Director Sarah
Welbourne
KCC Public Inquiries
Office of Field Support Liaison (CA/VO/F)
Director Sean Cooper 12.220, SA-17A
Post Liaison Division Chief Rebecca Pasini 12.224,
SA-17A
IV Control and Reports Division Charles
Oppenheim 12.218, SA-17A
202-485-7578
202-485-7581
202-485-7576
Office of Information Management and Liaison (CA/VO/I)
Director Margaret Cooperman 11.412, SA-17A
Deputy Dean Kaplan 11.414, SA-17A
Office of Legislation, Regulations and Advisory Assistance
(CA/VO/L)
Director David Newman 12.402, SA-17A
Deputy Director Vincent Beirne 12.404, SA-17A
Legislation and Regulations Division Nancy J.
Altman 12.405, SA-17A
Advisory Opinions Division Jeff Gorsky 12.418,
SA-17A
Coordination Division P. Matthew Gillen 11.102
Waiver Division Marcia Pryce 11-420, SA-17A
Office of Diplomatic and Public Liaison (CA/VO/P)
Special Issuance Agency (CA/PPT/SIA)
Agency Director Michael D. Thomas SA-17A, Suite
3.200
Assistant Director Daniel Alessandrini SA-17A,
Suite 3.200
Assistant Director Michael J Ma SA-17A, Suite 3.200
Customer Service Manager Laura M Pascarella
SA-17A, Suite 3.200
Fraud Prevention Manager Kevin Spriggs SA-17A,
Suite 3.200
Customer Service Manager Paula Carter SA-17A,
Suite 3.200
Entitlement Manager Danny White SA-17A, Suite
3.200
Visa Unit Chief Christopher Pressey SA-17A, Suite
3.200
Director Karin King 11.106, SA-17A
Public Inquiries Division Chief Bradley Norton
11.110, SA-17A
Diplomatic Liaison Division Chief Laurie Trost
11.128, SA-17A
Visa and Information Microlog Vacant
Visa Priority Data Microlog Vacant
Congressional Inquiries Vacant
Web Content & Customer Svc Manager Karla
Gentile 11.107, SA-17A
Deputy Assistant Secretary for Overseas Citizens Services
(CA/OCS)
Deputy Assistant Secretary James D. Pettit 6826
Call Center
Organizational Directory
UNCLASSIFIED
202-647-9584
1-888-407-4747
OD-16
Managing Director Michelle Bernier-Toth 10th Floor
SA17
Special Assistant Shalan Obando 10th Floor SA17
Office Management Specialist Rebecca Moore 10th
Floor SA17
Special Assistant
Margaret J Pride 10th Floor
SA17
202-485-6046
1CA: The Consular Management Project (1CA)
202-485-6060
202-485-6246
Director Jayne Howell 7th Floor, SA-17A
202-485-6060
202-485-7650
Bureau of Counterterrorism (CT)
Coordinator for Counterterrorism
Bureau of Democracy, Human Rights and Labor (DRL)
Assistant Secretary
Office of the Comptroller (C)
Comptroller Rachel Arndt 8th Floor SA-17A
Financial Management Division Chief Tracy
Henderson 8th Floor SA-17A
Procurement Policy and Oversight Division Chief
Barnaby Walsh 8th Floor SA-17A
Strategic Planning and Policy Division Chief
Jonathan Parks 8th Floor SA-17A
Office Management Specialist
Aycee
Zotter 8th Floor SA-17A
Special Assistant Kate Leming 8th Floor SA-17A
Special Assistant Celeste Tinari Scott 8th Floor
SA-17A
Ambassador-at-Large & Coordinator Tina Kaidanow
2509
Principal Deputy Coordinator Justin Siberell 2509
Special Assistant Daniel M. Schneiderman 2509
Staff Assistant Dawson Law 2509
Personal Assistant to Coordinator Gloria Hubbard
2509
Staff Assistant Antonia Marovic 2509
Deputy Coordinator for Regional Affairs and
Programs Marie J. Richards 2509
Assistant to the Principal Deputy Coordinator Audrey
Pruitt 2509
Director, Office of Asia, Pacific, and the Americas
Christopher Landberg 2256
Director, Office of Africa, Europe and the Near East
Marc Norman 2250
Deputy Coordinator for Homeland Security &
Multilateral Affairs Hillary Batjer-Johnson 2509
Director, Office of Multilateral Affairs Raffi Gregorian
2250
Director, Office of Homeland Security, Acting Linda
Recht 2509
Director, Office of Terrorist Screening & Interdiction
Phillip Linderman 6800
Director, Office of Designations and Sanctions
Jason Blazakis 2250
Deputy Coordinator for Operations Karen Williams
2250
Assistant to the Deputy Coordinator for Operations
Vacant 2250
Director, Office of Operations Mark I. Thompson
2250
Director, Office of Programs and Policy Vacant
2509
Press and Public Affairs Advisor Rhonda Shore
2509
Legislative Affairs Advisor Jamal Jones 2509
Executive Director Jeffrey C. Lee SA-1; H-242
Assistant Secretary Tom Malinowski 7827
Principal Deputy Assistant Secretary Uzra Zeya
7827
Deputy Assistant Secretary Scott Busby 7827
Deputy Assistant Secretary Karen Hanrahan 7827
Deputy Assistant Secretary Tom Melia 7827
Deputy Assistant Secretary (Acting) Michael Kozak
7827
Ambassador at Large for International Religious
Freedom Vacant 5828
Special Advisor on International Disabilities Rights
Judith Heumann 5828
Special Representative for International Labor
Affairs Vacant 5828
Special Envoy to Combat and Monitor Anti-Semitism
Ira Forman 5828
Senior Advisor Lynne Davidson 5531
Senior Policy Advisor to the Special Advisor for
International Disability Rights Katherine Guernsey
5828
Special Assistant Merin Rajadurai 7827
Staff Assistant Charmaine Coleman 7827
Staff Assistant Lynda Walker-Johnson 7827
Special Advisor Rose Jackson 7827
Executive Assistant to the Assistant Secretary Robin
Smith 7827
Office of International Religious Freedom (DRL/IRF)
Office Director Kari Johnstone 2426
Deputy Director Stephanie Bowers 2426
STEP - SCA Nida Ansari 2426
Foreign Affairs Officer Nasreen Badat 2426
NEA Team Leader IRF Kyle Ballard 2426
STEP- NEA Ryan Berney 2426
AF Team Leader IRF Sita Charkrawarti 2426
NEA Policy Analyst Warren Cofsky 2426
IRF Report Coordinator Mary Daly 2426
EAP Team Leader IRF Clara Davis 2426
SEAS Team Leader IRF Stacy Davis 2426
STEP- EAP Lauren Hays 2426
STEP- WHA Anjoly Ibrahim 2426
SEAS, Special Projects Director Olivia Hilton 2426
EUR Team Leader IRF Elizabeth Huse Neil 2426
STEP- EUR Eli Logsdon 2426
IRF OMS Gwendlolyn Mack 2426
EAP & AF Team Amber McIntyre 2426
SCA Team Leader Daniel Nadel 2426
PMF - NEA Rustum Nyqyust 2426
STEP- AF Deeksa Sharma 2426
Senior Advisor Marc Susser 2426
SEAS, EUR John Taylor 2426
Franklin Fellow - EUR Laurel Voloder 2426
EAP Rachel Washington 2426
WHA Team Leader, EUR Victoria Wolf 2426
Senior Editor EAP Daniel T. Fantozzi 2426 HST
Senior Editor AF Vicente Valle 2426 HST
OMS Robin Smith 7822
Program Analyst, Internet Freedom Katharine
Kendrick L308
Program Analyst, Internet Freedom Stephen Morris
L308
Foreign Affairs Officer Lea Rivera L308
Corporate Social Responsibility Justin Underwood
L308
Foreign Affairs Officer Vivienne Wildes L308
Office of International Labor Affairs (DRL/ILA)
Special Representative for International Labor
Affairs Barbara Shailor SA-22, 2422
Office Director Bruce Levine SA-22, 2422
Deputy Office Director Brian Walch SA-22, 2422
Special Assistant to Special Rep Shailor Chase
Ballinger SA-22, 2422
Special Assistant Sarah Morgan SA-22, 2422
Foreign Affairs Officer Douglas S. (Somerville)
Evans SA-22, 2422
Foreign Affairs Officer Caitlin Helfrich SA-22, 2422
Foreign Affairs Officer Mancharee (Mui) Junk
SA-22, 2422
DOL Detailee Kristin Lipke SA-22, 2422
OMS Wendy Mazon SA-22, 2422
Foreign Affairs Officer Sarah Morgan SA-22, 2422
PMF - Foreign Affairs Officer Jessica
Slattery-Karich SA-22, 2422
Office of Policy, Planning and Public Diplomacy (DRL/PPD)
Director Jennifer R Littlejohn 5531
Deputy Director Karen Zareski 5531
Congressional Liaison Carol Finerty 5531
Human Rights.gov Adm Janine Czarnecki 5531
Media Strategist Matthew Miller 5531
Press Officer Evan Owens 5531
Press Officer Aaron Jenson 5531
Public Affairs Officer Kim Shechtman 5531
OMS Eunice Johnson 5531
Public Affairs Officer Jennifer Tarr 5531
Franklin Fellow Jessica El-Hosni 5531
Foreign Affairs Officer Chanan Weissman 5531
Y Tour Carole Jackson 5531
Office of the Executive Director (OES-DRL/EX)
Executive Director Mary F. Martinez 2880
Deputy Director Ernestine M. Pierce 2880
Deputy Director Natalie Howard 2880
Information Management Division Chief Anthony D.
Bell 2452
HR Liaison Hinda Mohammed 2880
Financial Division Chief Sharon Colbert 2880
Central Programming Division Chief Maria Urbina
2880
Bureau Security Officer McConnell Coleman 3916
Office of European Affairs (DRL/EUR)
Officer Director Michael Uyehara H-430
Deputy Director Jaroslaw Anders H-430
EUR OMS Linda C. Hayes H-430
EUR Officer Patrick J. Harvey H-430
EUR Officer Orly Keiner H-430
EUR Officer Peter P. Sawchyn SA-1, H-430
EUR Officer Wendy B. Silverman SA-1, H-430
Vetting Officer Yelipza Gutierrez SA-1 H-430
STEP Inna Pletukhina SA-1 H-430
Foreign Affairs Officer Jeffery Zavadil SA-1 H-430
Office of Multilateral and Global Affairs (DRL/MLGA)
Director Lisa Peterson 7822
Deputy Director Lynn Sicade 7822
Senior Advisor for Multilateral Affairs Christopher
Camponova 7822
OMS Sylvia Thomas 7822
3/4/2015
202-647-4380
202-647-2362
202-647-4311
Program Unit (DRL/P)
Director Patricia Davis H-430
Deputy Director Katrina Fotovat H-438
Deputy Director Jessica Lieberman H-438
202-663-2689
202-632-2105
202-632-2104
202-647-2264
Organizational Directory
UNCLASSIFIED
OD-18
Office Management Specialist Sylvia Thomas
H-430
202-663-2884
WAE Daniel Vernon SA-1, H-430
OMS Tanika Willis SA-1, H-430
202-663-3800
202-663-2699
Western Hemisphere Affairs (DRL/WHA)
Director Robert W. Boehme 7818
Deputy Director Catherine Newling 7817
Foreign Affairs Officer Cory Andrews 7817
Foreign Affairs Officer Kimberly Holbrook 7817
Office of Near East Affairs (DRL/NEA)
Office Director John Kincannon L-308
Deputy Director Daniel Mahanty L-308
Deputy Director Jason Wemhoener-Cuite L-308
Foreign Affairs Officer Luke Falcon Sapp L-308
Foreign Affairs Officer Matthew Hickey L-308
Foreign Affairs Officer Scott Lueders L-308
Foreign Affairs Officer David Rosenblum L-308
Foreign Affairs Officer Zachary Rothschild L-308
Foreign Affairs Officer Jason Starr L-308
Foreign Affairs Officer Elizabeth Streett L-308
Foreign Affairs Officer Helen Wong L-308
OMS Esther Zaiback L-308
Office of South Central Asia (DRL/SCA)
Director James Bigus H-430
Deputy Director Laura Carey H-430
Foreign Affairs Officer Yelda Kazimi H-430
Foreign Affairs Analyst Leslie Taylor H-430
Leahy Vetting Analyst/Desk Officer Alexandra Hoey
H-430
Bureau of Diplomatic Security (DS)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Gregory B. Starr 6316
Executive Assistant Patrick Leonard 6316
Staff Assistant/Scheduler Pat MacKall 6316
Special Assistant Christopher T. O'Brien 6316
Sr. Congressional Affairs Advisor Katherine Harris
6316
Congressional Affairs Special Assistant Ellen K.
Tannor 6316
Staff Assistant Ezra A. Casteel 6316
Staff Assistant Garrett Segerson 6316
Staff Assistant Julianne M. Lynberg 6316
Principal Deputy Assistant Secretary for Diplomatic Security and
Director, Diplomatic Security Service (DS/DSS)
Principal Deputy Assistant Secretary for Diplomatic
Security and Director, Diplomatic Security Service
(DS/DSS) Bill A. Miller 23rd Fl SA20
Special Assistant Andrew K. Wroblewski 23rd Fl
SA20
Special Assistant J. Bracken Murphy 23rd Fl SA20
Attorney Adviser (L/M/DS) Kevin Gleeson 13th Fl
SA20
Public Affairs Grace Moe 21st Fl SA20
Personal Assistant Tracy D Jester 23rd Fl SA20
Staff Assistant Max Kravitz 23L18
Senior Advisor Kevin Bauer 23M17
Office of East Asian and Pacific Affairs (DRL/EAP)
Office Director Susan O'Sullivan 7817
Deputy Director Michael Sessums 7817
OMS Justina Jordan 7817
Foreign Affairs Officer Bob Bailey 7817
Foreign Affairs Officer Ryan Fioresi 7817
Leahy Vetter David Guinn 7817
Foreign Affairs Officer Stacy May 7817
Foreign Affairs Officer Peter McSharry 7817
Foreign Affairs Officer Laura Scheibe 7817
Foreign Affairs Officer Julie Turner 7817
Foreign Service Officer Micah Watson 7817
Diplomatic Security/Countermeasures (DS/C)
Special Assistant Shane E Morris 23J04- SA 20
Office Manager Regina "Genie" Hebron 23J06-SA
20
Sr. Mngt/Program Analyst Joseph M. Anthony 23I04
Deputy Assistant Secretary Wayne B. Ashbery
23L04 - SA-20
Office of Physical Security Programs (DS/C/PSP)
Director Charlie Brandeis 10th Fl SA14
Facilities Security Division Joe Zaranka 10th Fl
SA14
Weapons of Mass Destruction Countermeasures
Division James W. Lannon 11th Fl SA14
Division Chief - Physical Security Division Lisa D.
Grice
Office of Diplomatic Couriers (DS/C/DC)
Director James B. Angell 21L27
Deputy Director Henry J. Crowningshield 21J28
(571)345-9894
(571) 345-3884
Deputy Assistant Secretary and Assistant Director for Domestic
Operations
Deputy Assistant Secretary, and Assistant Director
John Eustace 23rd Fl SA20
Special Assistant Patrick Bellinger 23rd Fl SA20
Policy Advisor Elizabeth Twerdahl 23rd Fl SA20
Office Administrator Vacant 23rd Fl SA20
Director Richard Ingram 5th Fl SA14
Chief, Dignitary Protection Julie S. Cabus 5th Fl
SA-14
Special Agent in Charge, Secretary's Detail Scott
Moretti HST 2248
Special Agent in Charge, Protective Liaison James
Gottshall SA-33
Special Agent in Charge, Major Event Coordination
Unit John Hampson SA-14
Office of Domestic Facilities Protection (DS/DO/DFP)
571-345-3786
571-345-2187
571-345-3787
Director Kurt Olsson HST 1214
Special Assistant Sandra Gust HST 1214
Office Management Secretary Doris Weaver HST
1214
202-647-0032
202-647-9738
202-647-0003
Office of Special Investigations
Office Director Paul Houston SA-20
Program Analyst Erin Smart SA-20
Unit Chief Matthew Becht SA-20
Unit Chief Jared Campbell SA-20
Unit Chief Peter Kapoukakis SA-20
Office of Field Office Management
Office Director Bruce J. Lizzi SA 20 22 E28
Management Analyst Kevin B Anderson SA 20
22C28
Boston Field Office Special Agent in Charge David
Hall Suite 1001
Chicago Field Office Special Agent in Charge David
R Eberhardt Suite 2318
Houston Field Office Special Agent in Charge
Wayne May Suite 2100
Los Angeles Field Office Special Agent in Charge
Rob Myers Suite 1273
Miami Field Office Special Agent in Charge Wendy
Bashnan Suite 404
New York Field Office Special Agent in Charge
Dave Schnorbus Suite 300
San Francisco Special Agent in Charge Dave
Zebley Suite 900
Washington Field Office Special Agent in Charge
Niall Meehan Suite 300
Division Chief Kenneth C. Perry SA-1 L309
Executive Assistant Bernadeth Vaznaian SA-1 L309
Program Manager Timothy Thomas SA-1 L309
Policy and Planning Specialist - Program Manager
Melanie Dugdale SA-1 L309
Operations and Special Access Program Manager
Robert Serth HST B237
Access Control Supervisor John Ferguson HST
B237
DS ID Media (Credentials) Edward Land SA-20
9G04
Identification Services (DSIS) Program Manager
Carolyn Jackson SA-1 Columbia Plaza
DSIS Gov James Makle HST B266
Resources and Budget Brandon Taing SA-1 L309
Division Chief Bill Evans HST B235
Administrative Assistant Betsy Cosgrove HST B235
Special Events Program Manager Liz Wood HST
1214
DSO Program Manager Kenneth Perry HST B235
DSO Program Manager Roger Mencl HST B235
DSO Program Manager Patrick Smalling SA-14 3rd
floor
Uniform Operations Russell Brigham HST B235
DSO Program Manager Byron D Harley SA-14 3020
Deputy Assistant Secretary and Assistant Director for Training
Deputy Assistant Secretary and Assistant Director
for Training Mark Hipp SA11B
Special Assistant Benjamin Eisele SA11B
Senior Legal Advisor William Clancy SA11B
Office Management Specialist Elena Finley SA11B
FASTC Coordinator Charlie Sparks SA11B
Office of Antiterrorism Assistance
Director Dominic Sabruno SA11B
Deputy Director Tom Evans SA11B
Executive Assistant Ann Marie Schubert SA11B
Special Assistant Swanberry Michael SA11B
Office of Mobile Security Deployment (DS/T/MSD)
Office Director Kevin A Maloy 3rd Fl SA11
OMS Tara Houser 3rd FL SA11
Admin Assistant Ashley Panico 3rd Fl SA11
Supervisory Special Agent Nicholas A Collura SA-11
Office of Training and Performance Support (DS/T/TPS)
Director Ricardo Colon 3rd Fl SA11
Senior Training Advisor Vacant 3rd Fl SA11
Special Assistant Rashel D Assouri-Tregar 3rd Fl
SA11
Security Engineering & Computer Security Training
Division Glenn Harms 2nd Fl SA11
Security & Law Enforcement Training Division Kevin
Warrener (acting) 3rd Fl SA11
Office Management Specialist Meghan Walters 3rd
Fl SA11
Administrative Training Support and Services
Jennifer Fox 3rd Fl SA11
Instructional Systems Management Timothy
Parkman 1st Fl SA11
Assistant Director for International Programs (DS/DSS/IP)
Deputy Assistant Secretary Christian J Schurman
23rd Fl SA20
Deputy Assistant Director Michael H Ross 22nd Fl
SA20
Staff Assistant Scott D Williams 23rd Fl SA20
Office Manager Caitlin Heimberger 23rd Fl SA20
Special Assisant Noelle C Licari 23rd FL SA20
Office of Regional Directors (DS/IP/RD)
African Affairs Regional Director George G Frederick
22nd Fl SA20
East Asian and Pacific Affairs Regional Director
James W Schnaible 22nd Fl SA20
European Affairs Regional Director Melissa C
Foynes 22nd Fl SA20
South Central Asian Affairs and Near Eastern Affairs
Regional Director Keith A Swinehart 22nd Fl SA20
Western Hemisphere Affairs Regional Director
Thomas G Scanlon 22nd Fl SA20
Office of Special Programs & Coordination (DS/IP/SPC)
Director Daniel J Power 22nd Fl SA20
571-345-2495
Executive Director for Diplomatic Security (DS/EX)
Executive Director Steve Dietz 23rd Fl SA20
Office Management Specialist Anne C. Amussen
23rd Fl SA20
Senior Policy Advisor Clint C. Boushell 23rd Fl SA20
Special Assistant Clifton W. Flowers 23rd Fl SA20
3/4/2015
571-345-3816
571-345-3816
Office of Management Services (DS/EX/MGT)
Director Jackee Schools 14th FL SA20
Senior Policy Analyst Laura Simmons 14th FL SA20
Administrative Assistant Amanda Santiago 14th FL
SA20
Sr. Management Analyst Deborah Patterson 14th
FL SA20
Sr. Technical Management Analyst Mel Roper 14th
FL SA20
Senior Resource Manager Nicole Pearl 9th FL
SA20
Contracting and Procurement Division Chief Bill
Black 11th Fl SA15
Logistics Services Division Chief Pat Hasiak 12th Fl
SA15
Administrative Operations Chief Yolanda Atkins
10th Fl SA15
Policy and Planning Division Chief Michael
Scherger 14th Fl SA20
Policy Analysis Chief Vacant 14th Fl SA20
Strategic Planning Chief Aiste Ray 14th Fl SA20
Freedom of Information Act and Privacy Act Division
Chief Michael Caramelo 14th Fl SA20
Policy Analyst Michael Robinson 14th FL SA20
Program Analyst Mary Ann Eicher 14th FL SA20
Office of the Chief Technology Officer (DS/EX/CTO)
Chief Technology Officer Bryce Bhatnagar 17th Fl
SA20
Capital Planning and Architecture Division Chief
James C. Johnson 17th Fl SA20
Deputy Chief Technology Officer John Clynch 18th
Fl SA20
Systems Management Division Chief William
Freestone 17th Fl SA20
Senior Coordinator for Security Infastructure (DS/SI)
Senior Coordinator Donald Reid 23rd Fl SA20
Special Assistant Jacqueline Atiles 23rd Fl SA20
Office Manager Specialist Kimberly Battistone 23rd
FL SA-20
571-345-3788
571-345-3790
571-345-3791
Office of Cyber Security
571-345-3820
571-345-3821
Director Mary Stone Holland 15th Fl SA20
Organizational Directory
UNCLASSIFIED
571-345-2589
OD-21
Deputy Assistant Secretary for High Threat Programs
Office of Information Security Programs
Director Dan Simpson 13th Fl SA20
571-345-3080
Office of Personnel Security and Suitability
Office Director Doug Quiram SA-20, 11th Floor
571-345-3219
Deputy Assistant Secretary and Assistant Director for Threat
Investigations and Analysis
Deputy Assistant Secretary and Assistant Director
Robert A. Hartung SA-20, 23rd Floor
Special Assistant Kurt J Finley SA-20, 23rd Floor
Sr. Management and Program Officer Christopher
Broadway SA-20, 23rd Floor
Office Management Specialist Felicia Holloway
SA-20, 23rd Floor
Program Analyst Alice Kim SA-20 23rd Floor 23A23
Office of Protective Intelligence Investigations (DS/TIA/PII)
Director Carlos Matus SA20, 20th Floor
Rewards for Justice Program Rachel
Schindel-Gombis SA20, 20th Floor
Division Chief, Deputy Dir. Michael Vannett SA20,
20th Floor
Division Chief, ILD Scott Banker SA20, 20th Floor
Branch Chief, OID Maria DeLeon SA20, 20th Floor
Branch Chief, OID Matthew Wolsey SA20, 20th
Floor
Lead Criminal Investigator James Minor SA20, 20th
Floor
Bureau of East Asian and Pacific Affairs (EAP)
Assistant Secretary
571-345-3807
Diplomatic Security Command Center (DS/TIA/DSCC)
Director Todd Ziccarelli SA20, 19th Floor
Deputy Director Nathan Al-Khazraji SA20, 19th
Floor
571-345-3492
571 345- 3809
Overseas Security Advisory Council (DS/TIA/OSAC)
Director Stephen P Brunette SA20, 24th Floor
Deputy Director Cornell Chasten SA20, 24th Floor
Chief, Research & Information Support Center
(RISC) James E Weston SA20, 24th Floor
Team Lead, Outreach and Engagement (Acting)
Judith van Zalen SA20, 24th Floor
Team Lead, Global Security Jeremy Rodrigues
SA20, 20th Floor
Team Lead, Regional Analysis Gregory Wahl
SA20, 24th Floor
Deputy Assistant Secretary for High Threat
Programs Douglas A Allison SA-20, Room 21H04
Special Assistant Joseph Schulter SA-20, Room
21F06
Officer Director Andriy Koropeckyj SA-20, Room
21C09
Special Assistant Sarah Gregory SA-20, Room
21I06
OMS Kylie Douel SA-20, Room 21G06
Office of the Executive Director (EAP/EX)
Executive Director Jennifer V Bonner 4313A
OMS for Executive Director Jennie Bono 4313A
Deputy Executive Director Sherrie L Marafino 4313A
Administrative Officer and Post Management Officer
for AIT Jane Kim 4313A
Special Advisor Larry Baer 4313A
Supervisory Post Management Officer (Korea,
Japan) Michelle Burton 4313A
Post Management Officer (Indonesia, Marshall
Islands, Micronesia, New Zealand, Palau,
Phillippines, Samoa, Timor Leste, USASEAN)
Vacant 4313A
Post Management Officer (Australia, Brunei, Fiji,
French Polynesia, Maylaysia, Singapore, Papua
New Guinea, Solomon Islands) Ronita Macklin
4313A
Post Management Officer (China) Maureen O'Neill
4313A
Program Specialist and Post Management Officer
for Hong Kong and Mongolia Helga Lumpkin 4313A
Post Management Officer (Burma, Cambodia, Laos,
Thailand, Vietnam, Mongolia) Gretchen Cureton
4313A
Program Assistant Shana Finkel 4313A
Assignments Officer Tracy Madril 4313A
Assistant Assignments Officer Darin Phaovisaid
4313A
Awards Coordinator Natalie Hill 4313A
Chief Financial Management Officer Vacant 4313A
Financial Management Officer Phyllis Mead 4313A
Financial Management Officer Linda
Handon-Davidson 4313A
Financial Management Officer Dean Chang 4313A
Travel/Budget Ondine Hassan 4313A
Budget Assistant Adaisha Garrison 4313A
IT Assignments and Systems Officer Marcellus
Davis 6310
Information Technology Specialist William Carter
6310
Web Developer Shalina Gera 6310
Information Technology Assistant Michael
Grantham 6310
General Services Officer Will Wade 4313A
General Services Officer Mark Cureton 4313A
Customer Service Liaison Kim Gooden 4313A
General Services Assistant Dee Brabham 4313A
General Services Officer Jonathan Cate 4313A
Supervisory HR Hofficer Monica Mortimer 4313A
Human Resources Specialist Gail Lawrence 4313A
Human Resources Specialist John Stanley 4313A
Human Resources Assistant Gabrielle Summa
4313A
General Services Officer Vacant 4313A
Office of Chinese and Mongolian Affairs (EAP/CM)
Director Vacant 4318
Deputy Director Sean Stein 4318
Coordinator, U.S.-China S&ED Vacant 4318
Assistant Coordinator, U.S.-China S&ED Robert
Grossman 4318
Officer for Public Diplomacy Della Hareland 4318
Office Management Asst. to the Director Nakeya
Britto 4318
Office Management Specialist Asst. to the Deputy
Director Roberta Cooper 4318
Bilateral Political Affairs Unit Chief Vacant 4318
Officer for Human Rights and Consular Affairs
Kathleen Hosie 4318
3/4/2015
Office of Australia, New Zealand, and Pacific Island Affairs
(EAP/ANP)
Director Paul Reid 4318
Deputy Director David Gainer 4318
Senior Country Officer (Australia) John Letvin 4318
Country Officer (Australia) Vacant 4318
Country Officer (New Zealand, Samoa) Lynda
Hinds 4318
Country Officer (Micronesia, Palau, Marshall
Islands) Anusha E. Seneviratne 4318
Country Officer (Fiji, Tuvalu, Naura, Solomon
Islands) Ray Sudweeks 4318
Military Advisor Justin Grieve 4318
Foreign Affairs Officer Jenny Wright 4318
Science Fellow Ellen Connorton 4318
Office Manager Margaret S. Benson 4318
Desk Officer (Solomon Islands, Papua New Guinea
and Vanuatu) Beth Mitchell 4318
Kathleen Hosie 4318
Officer for Human Rights Jami Thompson 4318
Officer for Pol-Mil Affairs Vacant 4318
Desk Officer Jonathan Freimark 4318
External Political Chief Vacant 4318
Northeast Asia Desk Officer Kevin Sheives 4318
Officer for Mongolia Aryani Manring 4318
Desk Officer Corrine Thompson 4318
Desk Officer Vacant 4318
Economic Unit Chief Dannielle Andrews 4318
Deputy Economic Unit Chief, Trade Officer Vacant
4318
Economic Officer Shelly Zia 4318
ESTH Officer Bridget Dolan 4318
Desk Officer - Energy Victoria Gunderson 4318
Office of Japanese Affairs (EAP/J)
Director Marc Knapper 4206
Deputy Director Peter Hemsch 4206
OMS Gladys Williams 4206
Economic Affairs Chief Noah Zaring 4206
Economic Officer Emily Hicks 4206
Political Security Officer Scott Hansen 4206
Political Officer Vacant 4206
Political Officer Laura Till 4206
Trade Affairs Officer Emily Hicks 4206
Economic Officer Beth Gee 4206
Economic Officer Pamela Pontius 4206
Public Diplomacy Officer Greg Aurit 4206
Office of Korean Affairs
Director Robert Rapson 4206
Deputy Director Daniel Bischof 4206
DPRK Unit Chief Michael Clausen 4206
ROK Unit Chief Scott Walker 4206
ESTH Officer Zachary Rosner 4206
ROK POL-MIL Affairs Officer Michael Shulman
4206
ROK Desk Officer Min Kang 4206
Foreign Affairs Officer Joshua Pierce 4206
Public Diplomacy Coordinator Greg Aurit 4206
DPRK Desk Officer Bridget Lines 4206
Boren Fellow Officer Barbra Kim 4206
DPRK Desk Officer Michael Ahn 4206
Foreign Affairs Officer Mintaro Oba 4206
Office Management Specialist Alyssa Briggs 4206
Office of Public Affairs (EAP/P)
Director Gabrielle Price 5312
Information Officer Michael Quinlan 5312
Information Officer Katina Adams 5312
Public Affairs Specialist Brooke Spelman 5312
Speechwriter Harry Kruglik 5312
Information Officer Ricardo Gibson 5312
Office Management Specialist Crystal Long 5312
Office of Regional and Security Policy Affairs (EAP/RSP)
Director Sherri Holliday-Sklar 5313
Deputy Director Dana M. Linnet 5313
Office Manager Alice Greene 5313
Planning & Budget Advisor Brian Levis 5313
Budget Analysis and Grants Patrice Johnson 5313
Cyber Coordinator Matt Chessen 5313
Global Affairs Officer Benny Padilla 5313
Counterterrorism Coordinator Andrew Buhler 5313
Political Military Advisor Niel Smith 5313
Leahy Vetting Coordinator (Rangel Fellow) Max
Luken 5313
Program Analyst Nikolis Smith 5313
Political Military Affairs Ronald Domingue 5313
Global Affairs Officer Kristy Mordhorst 5313
Office of Taiwan Coordination (EAP/TC)
Director Christian M. Castro 4312- MS
(202) 647-7712
Office Manager Cynthia R. Miles 4312-MS
202-647-7711
Deputy Director Christopher M. Smith 4312-MS
202-647-7713
Political Military Officer Thomas A. Niblock 4312-MS
202-647-0196
International Relations Officer Rashad N. Jones
(202) 647-7706
4312-MS
Office of Public Diplomacy (EAP/PD)
Director Vacant 5318
Deputy Director Jake Jacanin 5318
Policy & Coordination Officer Deidra Avendasora
5318
Cultural Coordinator Marcia Anglarill 5318
Country Officer (Burma, Cambodia, Laos, Thailand,
Vietnam) Wylita Bell 5318
Country Officer (Australia, New Zealand, Pacific
Islands) Sung-hoon Park 5318
Country Officer (China, Hong Kong, AIT Taipei,
Mongolia) Della Hareland 4318
Mongolia) Della Hareland 4318
Country Officer ( Japan and Korea) Greg Aurit 4206
Country Officer (Indonesia, Philippines, Brunei,
Timor-Leste, Malaysa, Singapore) Jane Houston
5318
OMS David Machak 5318
202-647-4743
202-647-3653
202-647-7180
Office of the Foreign Policy Advisor (USPACOM)
Foreign Policy Advisor Matthew J. Matthews
Deputy Foreign Policy Advisor Vacant
Program Manager Sharon Gouveia
Deputy Foreign Policy Advisor Jessica Megill
Public Diplomacy Advisor Karen Grissette
Program Development Specialist YN2 Donovan
Williams
Deputy Public Diplomacy Advisor Jonathan Smith
Office of Maritime Southeast Asia (EAP/MTS)
Office Director James Carouso 5210
Deputy Director Rachel Cooke 5210
Office Manager Ruby Thomas 5210
Senior Country Officer Indonesia Andrew Veprek
5210
Country Officer Indonesia Erik Anderson 5210
Country Officer Malaysia David C. Turnbull 5210
Senior Country Officer Philippines Greg Wiegand
5210
Country Officer Singapore and Brunei Phillip L.
Loosli 5210
Country Officer Timor-Leste Jane Gamble 5210
Country Officer Philippines James Feldmayer 5210
Office of Mainland Southeast Asia (EAP/MLS)
Director Pepper Richhart 5206
Office Manager Carolyn Hodges 5206
Deputy Director Marcos Mandojana 5206
Country Officer Burma David Sequeira 5206
Country Officer Cambodia Vacant 5206
Country Officer Laos Vacant 5206
Country Officer Thailand Scott Sommers 5206
Country Officer Vietnam (POL/MIL) Scott Kofmehl
5206
Country Officer Vietnam (Econ/Comm) Vacant
5206
Office Manager Vacant 5206
Country Officer Laos Vacant M. Room 5206
Country Officer Burma Sarah Hutchison 5206
Office for North Korea Affairs (S/NKP)
Special Representative for North Korea Policy Amb.
Glyn Davies Room 5209
Special Envoy for North Korea Human Rights Issues
Amb. Robert R. King Room 5209
Special Assistant Brent Christensen Room 5209
Executive Assistant & Scheduler Katharyn Havens
Room 5209
Staff Assistant Connie Paik Room 5209
Acting Director Roland DeMarcellus 4871
Deputy Director Todd Kushner 4953
Secretary Shira Stites 4871
202-647-9426
(202) 647 9154
202-647-9427
Assistant Secretary
Assistant Secretary Charles H Rivkin 4932
Personal Assistant Abigail E Erickson 4932
Executive Assistant
John D Nylin 4932
202-647-7971
202-647-7971
202-647-6985
Office of Investment Affairs (EB/IFD/OIA)
202-647-1625
202-647-2615
Office of Monetary Affairs (EB/IFD/OMA)
Director Michael K Tracton 4669
Deputy Director Ann M Low 4669
Secretary Kimberly M Butler 4669
202-736-4188
202-736-4060
202-736-4907
Office of Commercial and Business Affairs (EB/CBA)
Special Representative Scott Nathan 5820
Deputy Special Representative Caryn McClelland
5820
Program Specialist Emily Soroko 5820
202-647-4109
Office of International Intellectual Property Enforcement
(EB/CBA/IPE)
Director Jean A Bonilla 4931
Deputy Director Randy H Fleitman 4931
Secretary Emily Tedesco 4931
202-647-3985
202-647-2324
202-647-3251
Director Samuel R Watson 4880
Deputy Director Jason N Witow 4880
Secretary JoAnn E Hinton 4880
202-647-5935
202-647-9792
202-647-9497
Trade Policy and Programs (EB/TPP)
Deputy Assistant Secretary William Craft 4652
Secretary Vacant 4652
202-647-5968
202-647-5968
Office of Bilateral Trade Affairs (EB/TPP/BTA)
Office of International Communications and Information Policy
(EB/CIP)
Deputy Assistant Secretary Daniel Sepulveda 4634
Secretary Avis Alston 4634
202-647-5212
202-647-5212
Director Robert Manogue 4658
Secretary Karen Daniels 4658
Deputy Director Colleen Hyland 4725
202-647-4017
202-647-3784
202-647-1983
Office of Agriculture Policy (EB/TPP/AGP)
Office of Bilateral and Regional Affairs (EB/CIP/BA)
Deputy US Coordinator John Spilsbury 4635
Secretary Perpetua Anaele 4635
202-647-6842
202-647-8345
202-647-0133
202-647-0111
202-647-3090
Office of Multilateral Trade Affairs (EB/TPP/MTA)
Office of Multilateral Affairs (EB/CIP/MA)
Deputy US Coordinator Julie N Zoller 4634
Secretary Evelyn E Cook 4634
Director Eric W Luftman 4686
Deputy Director Marcella B Szymanski 4686
Secretary Harold J Slaughter, Jr. 4686
202-647-5834
202-647-5832
Director Paul A Brown 4725
Deputy Director Carol A Henninger 4725
Secretary Amy A Hoffner 4725
202-647-6324
202-736-4440
202-647-6956
Office of Technology and Security Policy (EB/CIP/TS)
Deputy US Coodinator Douglas C May 4634
Secretary Lynnette N Jackson 4634
202-647-5832
202-647-8344
Office of Economic Policy Analysis and Public Diplomacy
(EB/EPPD)
Director Laura Kirkconnell 3844
Secretary Sylwia Favret 3741
Deputy Director Dan Froats 3844
Deputy Director/PA Advisor Public Diplomacy Team
Michael Turner 3741
Office of Aviation Negotiations (EB/TRA/AN)
Director Stephen Cristina 3425
Secretary Linda Sweikhart 3425
Deputy Director Matt Finston 3425
Director Megan Walklet-Tighe 3425
Deputy Director Ellen M Dunlap 3425
Secretary Donna V. White 3425
202-647-5843
202-647-5865
202-647-9797
202-647-9341
202-647-8687
202-647-8001
Office of Counter Threat Finance and Sanctions (EB/TFS)
Deputy Assistant Secretary Peter Harrell 4844
Staff Assistant Jessica McBroom 4844
Front Office (EB/FO)
Prinicpal Deputy Assistant Secretary Kurt W Tong
4950
Deputy Assistant Secretary Thomas S. Engle 3425
Secretary Tucker Richmond Stewart 3425
Office of Transportation Policy (EB/TRA/OTP)
Executive Staff (EB-ENR/EX)
Executive Director Dorothy K Sarro SA-22, 2107
Deputy Executive Director Diane L Castiglione
SA-22, 2107
Staff Assistant Sharon A Miles-Bell SA-22, 2107
Transportation Affairs (EB/TRA)
202-647-2547
202-647-2586
202-647-9496
Office of Sanctions Policy and Implementation (EB/TFS/SPI)
Organizational Directory
UNCLASSIFIED
OD-25
Director Julie H Nutter 4657
Secretary Lilia V Lally 4657
202-647-7677
202-647-7489
Office of Threat Finance Countermeasures (EB/TFS/TFC)
Director Andrew J Weinschenk 3843
Secretary Mary K Linn 4749
202-647-5763
202-647-1925
Bureau of Educational and Cultural Affairs (ECA)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Evan Ryan 5-BB17/SA--5
Principal Deputy Assistant Secretary Kelly
Keiderling 5-Z17/SA-5
Senior Advisor to A/S Rick Ruth 5-N17/SA-5
Staff Assistant to A/S Jordan Fox 5AA15/SA-5
OMS/Special Assistant Enriqueta (Kittie) Tamayo
5-Z15/SA-5
Executive Assistant
Sharon Cooke
5-K17/SA-5
Special Assistant Alesia Carter 5-J15/SA-5
Staff Assistant Julie McClanaham 5-L15/SA-5
Chief of Staff Sarah King 05CC15/SA-5
Deputy Assistant Secretary for Academic Programs (ECA/A)
Deputy Assistant Secretary Meghann Curtis
5-U17/SA-5
Managing Director Marianne Craven 5-S17/SA-5
Special Assistant for Policy Paul Kruchoski
5-P14/SA-5
Senior Policy Advisor David Plack 5-R17/SA-5
Staff Assistant Sarah Thompson 5-S15/SA-5
Special Assistant for Policy Lisa Kraus 5-Q14/SA-5
Deputy Assistant Secretary for Private Sector Exchange
(ECA/EC)
Deputy Assistant Secretary Robin Lerner
5-BB11/SA-5
Senior Advisor Vacant 5-T06/SA-5
Director, Office of Exchange Coordination and
Compliance Susan Geary C2-Z01/SA-5
Director, Office of Private Sector Designation Karen
Hawkins SA44-6
Chief, Academic and Government Programs
Designation Division Tammie King SA44- 668
Policy Advisor Vacant 5-CC13/SA-5
Chief, Private Sector Programs Division Maha
Ammar SA44-668
Director, Policy and Program Support Kevin Saba
05CC14
Director ECA/EC/OPA Henry Scott SA-44 - 667
Deputy Assistant Secretary for Professional and Cultural
Exchanges (ECA/PE)
Deputy Assistant Secretary Mara Tekach
5-W17/SA-5
Managing Director Chris Miner 5-O17/SA-5
202-632-3346
202-632-6446
Director, Office of Citizen Exchanges Bruce
Armstrong 3-B16 / SA-5
Deputy Director Sheila Casey 3-B15 / SA-5
Professional Fellows Division Michael Stanton
3-B14 / SA-5
SportsUnited Division Chief Vacant 4-Q06 / SA-5
Cultural Programs Division Chief Stacy White B11 /
SA-5
Youth Programs Division Chief Ereney
Hadjigeorgalis 3-B13 / SA-5
Strategic Outreach and Planning Officer Nicole
Callahan 3-D16 / SA-5
Office of Global Educational Programs (ECA/A/S)
Office Director Anthony D. Koliha 4-CC17 / SA-5
Educational Information and Resources Branch
Chief Heidi Manley 4-CC16 / SA-5
202-632-6343
202-632-6047
Office of the English Language Programs (ECA/A/L)
Office Director Vacant 4-B16/SA5
Office Deputy Director Caryn Danz 4-B15/SA-5
Materials Development and Review Branch Chief
Rick Rosenberg 4-B13 / SA-5
Programs Branch Chief Vacant 4-B15 / SA-5
202-632-6328
Office of Citizen Exchanges (ECA/PE/C)
202-632-9324
202-632-9331
202-632-2906
Office of the Academic Exchange Programs (ECA/A/E)
Director Mary Kirk 4-B06/SA5
African Programs Branch Chief Robin Bradley
4-B11 / SA-5
European Programs Branch Chief Richard Mei
4-B08 / SA-5
East Asian Programs Branch Chief Matt McMahon
4-K06 / SA-5
Western Hemisphere Programs Branch Chief Jenny
Verdaguer 4-M06 / SA-5
Near Eastern Programs Branch Chief Donna Ives
4-B09 / SA-5
Study of the US Branch Chief Britta Bjornlund
4-N06 / SA-5
South Asian Programs Branch Chief Sue Borja
4-B12 / SA-5
Chief Heidi Manley 4-CC16 / SA-5
Humphrey Fellowships and Institutional Linkages
Branch Chief John Sedlins 4-CC13 / SA-5
Teacher Exchange Branch Chief Jennifer M. Gibson
4-CC14 / SA-5
202-632-6345
202-632-3240
Director Alma R. Candelaria 3-B06/SA-5
Deputy Director Melissa Clegg-Tripp 3-B08 / SA-5
Community Relations Division Chief Aisha Tyus
New York Program Branch Chief Donna Shirreffs
601 USUN Building
Community Relations Division Chief Diane Crow
03-U06/SA-5
Voluntary Visitors Division Chief Alison Moylan
SA5-5N06
Western Hemisphere Affairs, East Asia, Near
East/South Asia (Voluntary Visitors) Branch Chief
Chris Mrozowski SA5-5R06
Africa/Europe (Voluntary Visitors) Branch Chief
Robin Neilson SA-05 - 05M06
Africa Branch Chief Vacant 03-K06/ SA-5
East Asia and Pacific Branch Chief Terry Blatt
3-Q06 / SA-5
North Africa, Near East/South and Central Asia
Branch Chief Colleen Fleming 3-N06/SA-5
Office of the Executive Director (ECA-IIP/EX)
Executive Director Carmen Cantor 4-BB06/SA-5
202-632-6376
Deputy Executive Director Jacqueline Jones
202-632-6378
4-BB07/SA-5
Deputy Executive Director Rob Price 4-BB08/SA-5
202-632-6447
Human Resources Division Chief Felicia Gibson
202-632-6025
C2--P19/SA-5
HR Operations Branch Leader (ECA) Joyce Mondy
202-632-3259
C2-S11/SA-5
HR Operations Branch Leader (IIP) Lucy Evans
202-632-6022
C2-R11/SA-5
Training Officer Yolanda Johnson C2-U15/SA-5
202-632-6005
Support Services Division Chief Tony Bennett
202-632-6393
4-BB08/SA-5
Grants Division Chief Kerry Neal C2-CC17/SA-5
202-632-6360
Program Management Staff Chief Michael E. Weider 202-632-6375
4-BB11/SA-5
Assistant to the Executive Director Roberto C.
202-632-6376
Rosales 4-Z07/SA-5
Program Analyst Mike Keckler 4-Z09
202-632-3207
Procurement Division Chief Javier Rodriguez 4-Q06 (202) 632 6402
IT Director Toni Bowser C1-O15
(202) 632 2910
Office of Policy and Evaluation (ECA/P)
Director of Alumni Affairs Karen Robblee
C2-A19/SA-5
Chief of Evaluation Staff Robin Silver SA-44 - 668
Director, Cultural Heritage Center Maria Kouroupas
SA5- C2O19
Senior Policy Officer Vacant 5-E02/ SA-5
Director of Inter-Agency Working Group Erik
Anderson C2-Y20
ECA Policy Officer Vacant 5-B05
Chief of Staff Stephanie Sutton SA5 05B10
202-632-6177
(202) 203 7214
202-632-6197
Cultural Property Advisory Committee (ECA/P/C)
Chair Patty Gerstenblith IL
Nina M. Archabal MN
Barbara Bluhm-Kaul IL
Rosemary Joyce CA
Jane A. Levine NY
Katherine L. Reid NC
Marta de la Torre FL
Lothar von Falkenhausen CA
Nancy Wilkie MN
James Willis CA
vacant na
Designated Federal Official Maria P. Kouroupas
SA5- C2O19
Office of Public Affairs and Strategic Communications
(ECA/PASC)
Director, Public Affairs Liz Allen 5-Q17/SA-5
Director, Media Relations Susan Pittman
5-M17/SA-5
Staff Assistant Lucia Curtis 5-S14/SA-5
Public Affairs Specialist Anna Griffin 5-J14/SA-5
Public Affairs Specialist Katie Leasor 5-L14/SA-5
Visual Information Specialist Caesar Jackson
Digital Communications Director Hilary Brandt
C1O06/SA-5
Web Producer Kate Henderson SA-05 - C2H16
Web Producer Stephanie Sharpe SA-05 - C2H17
Web Producer Nathan Kleekamp SA-05 - C1-R04
Web Producer Ayaan Carter C2-E20/SA-5
Web Writer/Editor Ursula Lauriston C2-H18- SA5
Video Producer Oliver Mertz C1R03/SA-5
Video & Social Media Assistant Andrea Keating
C2I18/SA-5
Social Media Producer Melissa Dilber C2H20/SA-5
Social Media Producer Michelle Neyland
C2K20/SA-5
Bureau of Energy Resources
Bureau of Energy Resources
Office of the Special Envoy and Coordinator for Int'l Energy Affairs
J. William Fulbright Foreign Scholarship Board (ECA/FFSB)
Chairman Betty Castor Florida
Vice Chair Laura S Trombley California
Member Jeffrey Bleich California
Member Donna Brazile Washington DC
Lisa Caputo New York, NY
Member Joseph Falk Miami, Florida
Member Gabrielle Giffords Tucson, AZ
Member Gabriel G Mondragon New York, NY
Member Christie Gilson Kutztown, PA
Anita McBride Washington, DC
Executive Director Lisa L. Helling 664/SA 44
Senior Educational and Cultural Exchange Specialist
Lana S. Muck 4-B07/SA5
Member Maneesh Goyal New York, NY
Member Tom Healy Miami, FL
3/4/2015
2022037010
202-203-7010
202-203-7010
202-203-7010
Special Envoy & Coordinator for International
Energy Affairs (Acting) Amos Hochstein 4428
Administrative Assistant to Acting S/CIEA Jenet
Redfern 4428
202-647-8543
202-647-8543
Energy Governance and Access
202-203-7010
202-203-7010
202-203-7010
202-203-7010
202-203-7010
202-632-3233
202-203-7010
202-203-7010
PDAS Mary B. Warlick 4428
Administrative Assistant Syeda Chowdhury 4428
202-647-1498
202-647-1498
Office of Policy Analysis & Public Diplomacy
Director Richard Westerdale 4422
Deputy Director Matthew McManus 4422
Secretary Cindy Prince 4422
202-647-3016
202-647-3423
202-647-2879
Office of Energy Programs
Organizational Directory
UNCLASSIFIED
OD-27
Office Director Paul Hueper 4800
Deputy Director Vacant 4800
Office Management Specialist
Rodriguez 4800
Inalda
202-647-8510
202-647-2871
202-647-2230
Deputy Assistant Secretary Mark Toner 6226
Deputy Assistant Secretary Julieta V. Noyes 6227
Special Assistant Henry R. Haggard 6226
202-647-9522
202-647-9373
202-647-6285
Office for US Assistance to Europe and Eurasia (EUR/ACE)
Energy Diplomacy
DAS (Acting) Robin Dunnigan 4428
Secretary Ridgway Wise 4428
202-736-7873
202-736-7873
Office of the Middle East and Asia
Office Director Sandra Oudkirk 4843
Deputy Director Alex Whittington 4843
Office Management Specialist Sarah Chandler 4843
202-647-3036
202-647-1476
202-647-7201
Energy Transformation
DAS Robert Ichord 4428
Administrative Assistant Janice Dawkins 4428
202-647-4534
202-647-4537
Office of Electricity & Energy Efficiency
Director Vacant 2331
Deputy Director Faith Corneille 2331
Office Management Specialist
Awan 2331
Rifat
202-647202-647-7947
202-647-7384
Executive Office
Executive Director Dorothy Sarro 4480
Deputy Director Diane Castiglione 4480
Staff Assistant Sharon Miles-Bell 4480
202-647-2720
202-647-3248
202-647-1949
ENR Front Office
PDAS Mary Warlick 4428
Secretary to PDAS Warlick Syeda Chowdhury 4428
DAS for Energy Diplomacy (Acting) Robin Dunnigan
4428
OMS to Acting DAS Dunnigan Ridgway Wise 4428
DAS for Energy Transformation Robert Ichord 4428
Secretary to DAS Ichord Janice Dawkins 4428
Bureau Chief of Staff Andrea Richter 4428
Staff Assistant Lucy Reyno 4428
Staff Assistant Evan McGlaughlin 4428
Administrative Officer Lisa Wright 4428
Office of Europe, Western Hemisphere and Africa
Acting Director Chris Davy 4843
Deputy Director Vacant 4843
Secretary Darlene Fletcher 4843
202-736-7149
202-647202-647-1372
Bureau of European and Eurasian Affairs (EUR)
Office of the Assistant Secretary
Assistant Secretary Victoria Nuland 6226
Principal Deputy Assistant Secretary Paul W Jones
6226
Deputy Assistant Secretary Hoyt B Yee 6226
Deputy Assistant Secretary Eric S. Rubin 6227
Deputy Assistant Secretary Brent R. Hartley 6226
Deputy Assistant Secretary Amanda L. Sloat 6227
Coordinator for US Assistance to Europe and
Eurasia Daniel Rosenblum HST 4227
Deputy Coordinator for US Assistance to Europe
and Eurasia Maria A. Longi HST 4227
Division Chief for Europe Programs Christine M.
Tefft HST 4227
Division Chief for Eurasia and Central Asia
Programs Paul M. Carter HST 4227
Division Chief for Budget Program and Planning
Lucy M. Jilka HST 4227
Division Chief for Central Asia Programs Alexander
M. Gupman HST 4227
Office of Caucasus Affairs and Regional Conflicts (EUR/CARC)
Director John M. Pommershein 4220
Deputy Director Rebecca J. Kimbrell 4220
Conflict Advisor David V Salvo 4220
Azerbaijan Desk Officer Cynthia L. Cook 4220
Armenia Desk Officer
C. Jasen Peterson
4220
OMS Kimberly J. Magee 4220
Minsk Group Co-Chair James B. Warlick 4220
Georgia Desk Officer Gregory J Meier 4220
Public Diplomacy Officer Clayton M. McCleskey
5511
Sr. Georgia Desk Officer Carson RelitzRocker 4220
Office of Central European Affairs (EUR/CE)
Director Aubrey A Carlson HST 4230
Deputy Director H. Martin McDowell 4230
Austria & Slovenia Desk Officer
Timothy
Piergalski 4230
Bulgaria Desk Officer Nicole E. Gallagher 4230
Switzerland and Liechtenstein Desk Paul Jukic
4230
Czech Republic & Slovakia Desk Officer James Tira
4230
Unit Chief, Poland Desk Officer Amanda Johnson
4230
Romania Desk Officer Marie M. Blanchard 4230
Hungary Desk Officer Ivan Weinstein 4230
PD Officer Doug Morrow 4230
PD Officer Katherine Walter 4230
OMS Grazyna Coffin 4230
OMS Vacant 4230
AAAS Science and Technology Policy Fellow Seila
Selimovic HST 4230
Poland Desk Officer Aaron D Fishman 4230
Poland Desk Officer Aaron Fishman 4230
Office of European Union and Regional Affairs (EUR/ERA)
Director Wendela Moore 5424
Deputy Director Liam Wasley 5424
Deputy Director (ECON) Amy Westling 5424
USEU Desk Officer Stephanie Espinal 5424
Political Officer Colleen Traughber 5424
Office of the Executive Director (EUR-IO/EX)
Executive Director Margaret A. Uyehara 12A35
Deputy Director Naomi E. Lyew 12A35
Deputy Director Jeffrey A. VanDreal 12A35
Deputy Director and Director, Regional Service
Center Helen H. Hahn Frankfurt, Germany
Supervisory Post Management Officer Sumera
Ashruf 12A35
Human Resources Chief J. Douglas Dykhouse
12A35
Supervisory Administrative Officer Tiye C. Ray 1517
Financial Management Chief Jody Buckneberg
Preston 12A44
Information Management Division Chief Jon S. Arbin
12A35
Bureau Security Officer Cristobal Romero 12A35
Office of the Special Envoy for Holocaust Issues (EUR/SEHI)
Special Envoy Nicholas J Dean 4230
Deputy Director Elizabeth Nakian 4230
Foreign Affairs Officer Susan Sandler 4230
OMS Vacant 4230
Fax
Franklin Fellow Jennifer Margulies 4230
Office of Policy and Global Issues (EUR/PGI)
Director, Acting Maria Olson 6219
Congressional, UNGA, Conference Logistics
Johnnetta Abbey 6219
Deputy Director (Acting), Human Rights &
Democracy, TIP, International Religious Freedom,
Labor, Internet Freedom, Disability, Oceans
Conference Mollie Jackson 6219
Human Rights & Democracy, TIP, International
Religious Freedom, LGBT, Anti-Semitism, Consular
3/4/2015
Affairs, Sarah Pierson 6219
202-647-8826
202-647-6736
202-647-7109
202-647-5008
202-647-7321
202-647-7465
202-647-3604
Office of Press and Public Diplomacy (EUR/PPD)
202-736-7512
Office of Nordic and Baltic Affairs (EUR/NB)
Director Tara Erath 5428
Deputy Director Hugo Guevara 5428
Iceland/Denmark Desk Officer Michael Kelly 5428
Norway/Sweden Desk Officer Valerie Bilgri 5428
Lithuania Desk Officer Carol Werner 5428
Estonia/Finland Desk Officer Kristin Westphal 5428
PPD Officer Brinille Ellis 5428
Latvia Desk Officer Zach Abramovitz 5428
OMS Chantel Holston 5428
Norway/Sweden Desk Officer John Lathers 5428
Pathways Intern
Vlada Levchenko
5428
Religious Freedom, LGBT, Anti-Semitism, Consular
Affairs, Sarah Pierson 6219
Strategic Planning Anne Peacock 6219
Counterterrorism, Countering Violent
Extremism/Radicalization, Syrian Foreign Fighters,
Office Security Lonni Reasor 6219
Office Management Specialist Joy King 6219
Human Rights & Democracy, TIP, Leahy Vetting,
International Religious Freedom, Roma Issues
Michelle Bloom 6219
Strategic Planning, Artic Issues, Council of Europe,
Black Sea, Atrocities Prevention Board Joseph
Kowalski 6219
U.N., Multilateral Issues, Muslim Engagement,
Congressional, Youth, NGO’s & Diaspora Yelena
Zeru EUR/PGI
Rule of Law, Counter Corruption, Counter Narcotics,
Open Government Partnership, Gender Equality
Mary-Elizabeth Knapp
202-647-7334
202-647-8720
202-647-7117
202-647-8820
Director Matthew X Hardiman 6519
Deputy Director Heather VonBehren 6519
Foreign Affairs Officer Ryan Aiken 6519
Foreign Affairs Officer David Dreilinger 6519
Foreign Affairs Officer James Lovell 6519
Foreign Affairs Officer Andrew Riedy 6519
Foreign Affairs Officer Matthew Sharp 6519
Foreign Affairs Officer Duncan Walker 6519
Foreign Affairs Officer Michael Ziemke 6519
Office Management Specialist
Beth
Garverick 6519
Student intern Sara Larbi 6519
Office of European Security and Political Affairs (EUR/RPM)
Director Richard Holtzapple 6511
OMS Nick A Hardy 6511
Principal Deputy Director Marie Richards 6511
NATO Sub-Registrar Judith Martin 6511
Deputy Director, OSCE Amy Carlon 6229
Program Assistant Pam Montgomery 6229
Deputy OSCE Coordinator Brian Shott 6229
OSCE Desk Officer Aqueelah Torrance 6229
Foreign Affairs Officer (NATO/OSCE) Richard
Prosen 6229
Deputy Director, NATO Defense Policy Jennifer
Laurendeau 6511
NATO Defense Policy Shawn Waddoups 6513
NATO Policy Erica Simon 6513
NATO Defense Policy Patricia Kostelancik 6511
NATO Defense Policy Bethany Bernzen 6511
Fax 6511
Deputy Director, NATO Policy Mark Erickson 6513
OMS Jennie Joyner 6513
NATO Operations Jason Hutchison 6511
NATO Policy Nahal Kazemi 6513
NATO Policy Becky Struwe 6513
Fax 6513
Deputy Director, NATO Operations David
McCormick 6513
NATO Defense Policy Robert Thompson 6511
NATO Ops Operations Claire Smolik 6511
EUR Senior Military Advisor Reggie Ash 6513
Intern Elayna Salak 6511
NATO Operations Michael Rosenthal 6513
Intern Vacant 6513
Intern
Vacant 6513
EUR Military Advisor LTC David Knych 6519
Office of Ukraine, Moldova and Belarus Affairs (EUR/UMB)
Office of Russian Affairs (EUR/RUS)
Director David Kostelancik 4417
Deputy Director Brian Greaney 4417
OMS Judith Casper 4417
OMS/Visa Specialist Calvin Chase 4417
Pol Chief Cynthia Doell 4417
Bilat Chief Lisa Gambone 4417
Bilat-TIP, ACS issues Mica Pilz-Harbin 4417
Econ Chief Judy Kuo 4417
Econ, energy, EST Ben Pierce 4417
Pol, External, Pol-Mil Tim Nelson 4417
Pol, Int, Human Rights Megan Tetrick 4417
BPC, Senior Advisor Tracy Perrelli 4427A
TransAtlantic Fellow Olivier Fink 4417
Franklin Fellow Amy Patten 4427A
Public Diplomacy Anaida Haas 4417
Public Diplomacy Matthew Singer 4417
Franklin Fellow Amy Patten 4427A
Pickering Fellow Nursultan Eldosov 4417
PMF Matthew Gebert 4417
Office of South Central European Affairs (EUR/SCE)
Director Thomas Yazdgerdi 5219
Deputy Director Steve Banks 5219
Assistant to the Director Supin Horton 5219
Senior Advisor Paul Pfeuffer 5219
Regional Coordinator Vacant 5219
Desk Officer (Croatia) Jessup Taylor 5219
Acting Senior Desk Officer (Kosovo) Christen
Machak 5219
Desk Officer (Macedonia, Montenegro) Carina
Canaan 5219
Desk Officer (Albania) Benjamin Rinaker 5219
Program Support Assistant Lisa Marshall 5219
OMS Monika Colon 5219
OMS Roscoe Jackson 5219
Desk Officer (Bosnia and Herzegovina) Kallie
LaPier 5219
Regional Economic Officer Brian Smith 5219
Senior Desk Officer (Bosnia and Herzegovina) Amy
Flohr 5219
Belarus Desk Officer Sean Greenley 4427
Manager Specialist Florence Allen 4427
Program Assistant Wilma Horton 4427
Deputy Director Megan T Bouldin 4427
Director Michael D Scanlan 4427
Moldova Desk Officer Joseph G Bergen 4427
Ukraine Desk Officer Joanna Pritchett 4427
Ukraine Desk Officer Teresa L Grantham 4427
Malta, Vatican, Andorra, Monaco, San Marino)
Cheryl L Fernandes 5218
Germany Desk Officer Joanna Pritchett 5218
202-647-4361
Foreign Service Institute (FSI)
Director
Director Nancy McEldowney F2102 SA42
Assistant to the Director Dianne Wampler F2102
SA42
Deputy Director Marc L. Ostfield F2102 SA42
Secretary to Deputy Director Regina Wiener F2102
SA42
Policy Coordination Mary L. Bothwell F2102 SA42
Staff Assistant Susan J Szmania F2111 SA42
Executive Director for Management (FSI/EX)
Interim Executive Director William J. Haugh F2205
SA42
Deputy Executive Director Gelinda M. Giacomin
F2205 SA42
Information Resources Manager Hassan
Gharekhanloo F2208 SA42
Management Analyst Wayne Oshima F2205 SA42
Management Analyst Arline Hetland F2205 SA-42
Management Analyst Elizabeth G. Hamly F2205
SA42
Acquisitions Martin T. Regan F2131 SA42
General Services Keith Williamson F2131 SA42
Audio-Visual Dennis L. Raulin F1320 SA42
Budget Victor Munoz F2130 SA42
Information Management Systems Linda Coble
F1304 SA42
Corporate Systems David Tigeros F2206 SA42
Instructional Support Division Karen Audant F1415
SA42
Human Resources Deborah A. Duckett F2210 SA42
Registrar Laura D. Bravery F1245 SA42
Student Messages FSI Registrar F1245 SA42
School of Language Studies (FSI/SLS)
Dean Masha Yovanovitch F4415 SA42
Associate Dean for Instruction James E North F4416
SA42
Associate Dean for Management Katherine A
Munchmeyer F4417 SA42
Curriculum and Staff Development David Red
F4514 SA42
Language Testing Unit Christina Hoffman F4236
SA42
External Programs Candice Hunt F4418 SA42
Near East, Central and South Asian Languages
James E. Bernhardt F2277 SA42
Slavic, Persian and Pashto Languages Marsha
Kaplan F4628 SA42
European and African Languages Anne Keller-Lally
F3628 SA42
Romance Languages Alfred Carter F3628 SA42
East Asian and Pacific Languages Mary Kim
F3261SA42
School of Professional and Area Studies (FSI/SPAS)
Dean Mark A Pekala F4101 SA42
Associate Dean Nazih Y. Daher F4101 SA42
Associate Dean Beth A. Payne F4101 SA42
Area Studies Anne Imamura F4316 SA42
Consular Training Kathryn Flachsbart F3116 SA42
Curriculum and Staff Development Matthew Turley
F3327 SA42
Economic/Commercial Training Nicolas Noyes
F3327 SA42
Management Tradecraft Training Ray D. Kengott
F4144 SA42
Office Management Training Judith Filip F3108
SA42
Orientation Division Mark Libby F2315 SA42
Political Training Joan Perkins F4312 SA42
Public Diplomacy Robert Arbuckle F3104 SA42
Stability Operations David Gehrenbeck F4106
SA-42
Regional Training Programs Jared Pendleton
F4101 SA42
School of Applied Information Technology (FSI/SAIT)
Dean Michael Bretz K3101 SA42
Associate Dean Tin Cao K3103 SA42
Business Applications William Velazquez K3119
SA-42
Research Learning and Development David Jesser
K3115 SA-42
Enterprise Technology David Rowles K3106 SA-42
Transition Center (FSI/TC)
Director Ray Leki E2122 SA42
Deputy Director Sharon Hardy E2115 SA-42
Career Transition Center Catherine McCormick
E2101 SA42
Overseas Briefing Information Center Sean McKee
E2123 SA42
Training Division Archana Dheer E2116 SA42
Association for Diplomatic Studies and Training (ADST)
703-302-7061
703-302-7013
703-302-7066
703-302-7297
President Kenneth L. Brown I Building SA42
Administrative Officer Marilyn Bentley I Building
SA42
703-302-6992
703-302-6990
Bureau of Human Resources (DGHR)
Director General of the Foreign Service and Director of Human
Resouces
Organizational Directory
UNCLASSIFIED
OD-31
Director General of the Foreign Service and Director
of Human Resources Arnold A Chacon 6218
Principal Deputy Assistant Secretary for Human
Resources Carol Z Perez 6218
Deputy Assistant Secretary for Human Resources
Linda S. Taglialatela 6218
Deputy Assistant Secretary for Human Resources
Bruce Williamson 6218
Deputy Assistant Secretary for Human Resources
Philippe A. Lussier 6218
Staff Assistant Adrienne Washington 6218
Special Assistant Frederica Eatmon 6218
Chief of Staff Constance M Dierman 6218
HR Service Center toll Free Vacant Charleston SC
HR Service Center Outside US Vacant Charleston
SC
Office of Civil Service Human Resources Management
(HR/CSHRM)
Director Raymond A. Limon H1104 SA1
Deputy Director & Accountability, Oversight, &
Evaluation Division Chief Kim R. Bruner H1104 SA1
Executive Resources & Performance Management
Division Chief Patricia A. Wai H1104 SA1
Career Development Division Chief Elizabeth M.
Assink H1104 SA1
Senior Advisor Claire H Duong H1104 SA1
Veterans Employment Program Manager Denise
Wright H1104 SA1
3/4/2015
202-663-3216
202-663-3042
202-663-2130
202-647-9438
Office of Career Development and Assignments (HR/CDA)
Director Geeta Pasi 4100, SA-3
Deputy Director Elizabeth K. Mayfield 4100, SA-3
Continuity Counselor Staff Division Chief Bernadette
Cole-Byrd 4100, SA-3
Senior Level Division Director Susan R. Crystal
4100, SA-3
Chief of the Overseas Civil Service Assignments
Unit (OCSA) Joann G. Alba 3105, SA-3
Career Development and Training Section Chief
Vacant 4100
Mid-Level Division Director Mirembe Nantongo
3104,SA3
Mid-Level Deputy Division Director (Specialist)
Jemile L Bertot 3109 SA3
Mid-Level Deputy Division Director (Generalist)
Darcy Zotter 3123, SA3
Entry Level Division Director Michael J. Dodman
3200 SA3
Deputy Division Director/Section Chief (Specialist)
Marianne Kompa 3200 SA3
Deputy Division Director/Section Chief (Generalist)
Sigrid Emrich 3200 SA3
Assignments Division Director Christopher Richard
4200 SA3
Assignments Division Deputy Director Catherine
Blowers 4200 SA3
Assignments Division FSBid Administrator Guirlhene
Giordani 4200 SA3
DS Career Development Assistant Danae V. Green
3135 SA3
Career Development Officer Trisha M. Marks 3142
SA3
DS Career Development Officer Richard C. Ober
3141 SA3
Executive Diversity Outreach Program Manager
Josue M. Barrera H1104 SA1
Career Development Resource Center Katrina S.
Crosby L321 SA1
Office Management Specialist Jean I. Dorsey H1104
SA1
Workers Compensation/OWCP Coordinator Debora
202-261-8176
Ellis H236 SA1
Student Loan Repayment Program (SLRP),
202-261-8178
Telework, Military Leave, Professional Liability
Insurance (PLI) Coordinator Heather Stokes H236
SA1
Health, Life & Long Term Care Insurances/Flexible
202-261-8166
Spending Account/Campaigns (CFC/Savings
Bonds) Coordinator Shelly Kornegay H236 SA1
3-FAM Coordinator for HR Bureau Brandeis
202-261-8177
Thomas H236 SA1
Take Your Child To Work Day, FEDs Feed Families
202-663-1686
& Child Care/Subsidy Coordinator and Workers
Compensation Jamila Moumeni H236 SA1
Special Projects Coordinator Kathy Djahanbani
202-261-8173
H236 SA1
Special Projects Coordinator Penny McMurtry H236 202-261-8079
SA1
Program Assistant Carrie Duong H236 SA1
202-261-8164
Receptionist/Program Assistant Jody Rizzotte H236 202-261-8160
SA1
Art Director Luis Jimenez SA-1 H236
202-663-1700
Post Management Officer Dwight R. Rhoades SA-1
202-261-8845
H236
Employee Relations Officer Christopher S.
+39 055 266 95
Misciagno
Art Director Michael G Hahn SA-1, H236
202-261-8163
Program Manager Marcy Adamik SA-1, H-622
(202) 261 8951
Program Specialist India Roberts SA-1, H236
202-261-8180
Management Analyst Michael P. Karlsberg SA-1,
202-261-8181
H236
Crisis Management and Support Services Officer
Dianna Rooney HST 1239
Unaccompanied Tours Support Officer Sherri
Rhoades HST 1239
CLO Program Specialist Kathy Loken HST 1248
Communications & Outreach Specialist Thomas
Cumbow HST 1248
Expeditious Naturalization/Office Manager Terri
Quirk HST1239
Crisis Management Program Specialist Souheir
Carty HST 1239
Database Manager Officer Louis Wells HST 1239
Employment Program Officer (Inside the Mission)
Julie Washburn HST 1239
Employment Program Coordinator Chris
Baumgarten HST 1239
Employment & Training Specialist Natacha
Gislard-Butterworth HST 1239
Data Management Specialist Jose Luis Vasquez
HST1239
Program Assistant/Receptionist Dan Ricci HST1239
Employment Specialist Renae Shreve HST1239
Unaccompanied Tours Specialist Ilene Smith
HST1239
Training Specialist Karlene Abrams HST1248
EPAP Coordinator Lycia Coble Sibilla HST 1239
Education Specialist Marybeth Hunter HST 1239
Social Media Specialist Jane Crawley HST 1248
Grievance Staff (HR/G)
Director Melinda Chandler H523 SA1
202-261-8110
Executive Office for the Bureau of Human Resources (HR/EX)
Executive Director William E. Schaal, Jr. H1103 SA1
Deputy Director John K. Moyer H1103 SA1
Records Information Management Division Chief
Pamela B. Moore H804 SA1
Systems Development Division Chief Douglas D.
Townsend H804E SA1
Systems Oversight Division Chief Barbara M.
Dauphin H801 SA1
Enterprise Systems Division Chief Lisa M.
Chichester H726 SA1
Supervisory Human Resources Officer Sharyn G.
Jordan H1103 SA1
Lead General Services Officer Danny B. McClough
H726 SA1
Assignment Support Division Chief Angela E. White
4250 SA3
Resources Management Division Chief Benjamin
Lam H515 SA1
Post Assignment Travel
Cynthia O. Davis H515 SA1
Director Kirk A. Leach HST, 1241
Deputy Director Patricia J Kostelancik HST, 1241
Program Assistant Tonyia Warren HST, 1241
202-736-4302
202-736-4302
202-736-4302
Office of Overseas Employment (HR/OE)
Director Michael S. Tulley SA-44 Rm 368
Deputy Director Jack E. Hinden SA-44 Rm 368
Human Resources Management Division Chief
Michelle S. Long SA-44 Rm 368
Policy Coordination Division Chief Debra A. Higgins
SA-44 Rm 368
Compensation Management Division Chief Kumiah
N. Harrison SA-44 Rm 368
Director Jennifer M. Wicks HST, 2423
Title and Rank Officer/Deputy Steven B. Burback
HST, 2423
Ambassadorial Appointment Support Marie A.
Dorsey HST, 2423
Foreign Service Commissioning, FAM/FAH
Coordinator & Office Outreach Jessica N. Newcomb
HST, 2423
Program Support Mary A. Foreman HST, 2423
Presidential Appointments Steve J Blake HST, 2423
Presidential Appointments Ted Pierce HST, 2423
Policy Coordination Staff (HR/PC)
Director Karen Krueger 6217
Organizational Directory
UNCLASSIFIED
202-647-2609
OD-33
Chief, Labor Management Relations Steven Polson
6217
Public Affairs Officer Brenda Greenberg 6217
HR Specialist (Policy) Bert Curtis 6217
Program Analyst Officer Tracy Whittington 2419
Staff Assistant Carol Kohan 6217
Program Analysis Officer Barbara S Keary 2419
Program Analyst Patricia McCabe 2419
Program Analyst Natalie Nii 2419
Office of Perfomance Evaluation (HR/PE)
Director Alexander Karagiannis H720 SA1
Deputy Director for Operations Calli Fuller H720
SA1
Deputy Director for Policy Bruce L. Cole H720 SA1
Program Operations Division Chief Jacqueline R.
Smith H720 SA1
Bureau of Information Resource Management (IRM)
Chief Information Officer
Chief Information Officer Steven Taylor 6311
Personal Assistant Shari Wagner 6311
Special Assistant Joseph Yanci 6311
Staff Assistant Nichelle Thomas 6311
Office Assistant (vacant) 6311
Executive Assistant Misty Knotts 6311
Business Management and Planning (IRM/BMP)
Deputy Chief Information Officer Patricia Lacina
NW6096
Personal Assistant Jean Dickerson NW6095
Special Assisant Meredith Hiemstra NW6088
202-634-3081
202-634-3083
202-634-3485
Office of eDiplomacy (IRM/BMP/EDIP)
Office of Recruitment, Examination and Employment (HR/REE)
Director Bruce I. Turner H518 SA1
Deputy Director Michelle Arias H518 SA1
Foreign Sercvice Examination Division Staff Director
Mary Draper RM 324 SA44
Recruitment Outreach Division Chief Martha Estell
H518 SA1
Registrar Division Chief Patricia Evans H518 SA 1
Student Programs and Fellowships Division Chief
Michael Wolfe H518 SA1
202-261-8903
202-261-8921
202-203-5117
Executive Director William S. Amoroso SA17
Deputy Executive Director Karen Mummaw SA17
202-261-8897
202-261-8921
Customer Service Office (IRM/BMP/EDIP/CLD)
Liaison Division Chief Diane B. Peterson NW6-135
Office of Resource Management and Organizational Analysis
(HR/RMA)
Office Director Jeffrey D. Miller H1301 SA1
Classification and Compensation Policy Division
Chief Larry Nix H1301 SA1
Resource Planning and Allocation Division Chief
Eugene Batt H1301 SA1
Workforce Planning and Analysis Division Chief
Chet Phillips H1301 SA1
Office of Retirement (HR/RET)
Director John K. Naland H620 SA1
Deputy Director Edward Capers, Jr. H620 SA1
Chief Retirement Operations Rhonda M. Cummings
H620 SA1
Senior Policy Analyst Jacqueline Long H620 SA1
Chief Implementation/Quality Assurance Chadrick
Kelly H620 SA1
Chief Annuitant Services Vacant H620 SA1
Team Leader Retirement Operations Tonette Kitt
H620 SA1
Team Leader Implementation/Quality Assurance
Amber Hanbury H620 SA1
Team Leader Annuitant Services James E Johnson
H620 SA1
Office Manager Patricia "PJ" Jackson H620 SA1
Staff Assistant Lorrell Doughty NE-6154, SA-9
Director Eric G. Nelson NE 6091
202-485-7001
202-485-7005
202-634-3718
Information Resource Management Business Management and
Planning Strategic Planning Office
Office Director Minh-Hai Tran-Lam NW5127
Division Chief Dean Ergenbright NW5111
Division Chief Larry Davis NW5134
Division Chief Ronald G Lay NW5102
Goverance, Resource, and Performance Management Office
(IRM/BMP/GRP)
Performance Management Division Chief Michael R.
Wheeler SA-9, NW6115
Process Management Division Chief Carey L. Moore
SA-9 NW6111
Sourcing Management Division Chief Vacant SA-9,
NE4025
Governance and Policy Division Chief Alison M.
Bowling SA-9, NE4029
Office Director Robert A. Hall SA-9, NE 4075
Deputy Chief Information Officer for Operations (IRM/OPS)
Deputy Chief Information Officer Glen Johnson NW
6094
Program Analysis Ryan Essman NW 6095
Special Assistant Edna Vega NW 6089
Special Assistant Brian Hering NW 6089
Special Advisor Michael S. Poliachik NW 6089
Office of Shared Services HR/SS
Director Tracy H. Mahaffey Charleston
Deputy Director Lisa M. Burridge Charleston
Deputy Director Paul A. Gilmore H615 SA1
3/4/2015
843-952-0163
843-952-0164
(202) 261-8133
Enterprise Network Management Office (IRM/OPS/ENM)
Director Al Bowden SA9
Network Engineering and Design Division Chief
Gerald Caron SA9
Organizational Directory
UNCLASSIFIED
202-634-3690
202-453-9719
OD-34
Enterprise Operations Division Chief Jaime
Esquivel SA34
Perimeter Security Division Chief Larry McElroy
SA9
Global Telecom Services Division Chief Debora
Nagy (acting) SA26
Telecom, Wireless, & Data Services Division Chief
Terri Staub SA9
703-912-8087
202-634-0255
301-985-8711
Policy, Liaison, Reporting Chief Vacant 1402
703-516-1539
Goverance and Policy Division (IRM/BMP/GRP/GP)
Division Chief Alison M. Bowling SA-9, Floor 4,
NE4029
202-634-0292
202-453-9050
Performance Management Division (IRM/BMP/GRP/PFM)
Division Chief Michael R Wheeler SA-9, NW6115
202-453-9089
Information Technology Infrastructure (IRM/OPS/ITI)
Director Craig Specht SA-9 NE 6063
LAN and WAN Service Division Chief Christopher
Gustavus SA-21 212
Systems Integrity Division Chief Al Herto SA44
Technical Security and Safeguards Division Chief
Gary Rosiecki SA-9 NE 6038
GITM Kathleen Lively SA-34
Division Chief (Lan/Wan)(Acting) Christopher
Gustavus SA-12 212
Deputy Director Leigh Ann Kidd SA-9 NE 6064
Messaging Systems (IRM/OPS/MSO)
Acting Director Robert L Adams SA-9 NE6075
Management Analysis Staff Chief Patsy Butler SA-9
NW4127
Messaging Test Division Chief Ernest R. Milner
SA-28 104
Division Chief Haar Sandhu SA-9 LL 2-096
Special Messaging Operation Division Chief Danny
Branch SA-9 NE6074
Main State Messaging Center Division Chief
Margaret A. Johnson SA-9 NW 6076
Beltsville Messaging Center Division Chief John
Cabral SA-26 Beltsville
E Mail Division Chief Trey H Jammes SA-9
Messaging Design Division Kevin A. Gatlin SA-28
1290C
Information Assurance Office (IRM/IA)
Director Chief Information Security Officer William
Lay, SA-27 1426
Deputy Director Gary R Galloway SA-27 1432
Systems Authorization Division Chief Charles R
Johnson SA-271499 D
Global Oversight Division Chief Erikc N Milstead
SA-27 1430
3/4/2015
Division Chief Carey Moore 202-634-3642
Floor 6,
Sourcing Management Division (IRM/BMP/GRP/SM)
Division Chief Anne Marie Sheppard Floor 4,
NE4025
Systems and Integration (IRM/OPS/SIO)
Applications Programming Division Chief Michelle
Sparrow-Walker SA9 NE7038
Collaboration and Compensation Services Division
Chief Penny Duncan SA9 NW7098
Business Engagement Center Division Chief
Catherine Walker SA9 NW7123
Data Center Consolidation Chief Raymond A. Brow
SA9 NW7081
Enterprise Server Operations Center Division Chief
C.Melonie Parker-Hill SA9 NW7080
Process Improvement Chief Earl D. Underwood SA9
NW7099
Director, Acting Jasper R. Daniels SA9 NW7068
Executive Assistant
Colisha S. Freeman
SA9 NW7134A
Process Management Division (IRM/BMP/GRP/PMD)
703-812-2500
703-812-2413
703-812-2461
Assistant Secretary
Assistant Secretary Daniel B. Smith 6468
Principal Deputy Assistant Secretary/Acting
Assistant Secretary Kathleen M. Fitzpatrick 6468
Deputy Assistant Secretary for Analysis and
Production James Buchanan 6468
Deputy Assistant Secretary for Intelligence Policy
and Coordination Catherine W. Brown 6468
Special Assistant Dan O'Hara 6468
Senior Advisor for Security Darrell McDaniel 6953
Director of Professional Development Julie Johnson
6468
Director of Analytic Effectiveness Robert Krikorian
6468
Executive Assistant to the Assistant Secretary
Kristin E. Kirkhoff 6468
Executive Assistant Deborah Howard 6468
Executive Assistant Renee V. Brown 6468
Special Assistant David Martinez 6468
Office Director Jan Levin 6510
Watch Officer on Duty 6510
Organizational Directory
UNCLASSIFIED
202-647-6955
202-647-2728
OD-35
Sawyer SA-44
Office of the Executive Director (INR/EX)
Director Leona Coulombe 6880
Deputy Director Susan C N'Garnim 6880
Budget and Fiscal Unit Chief Edson Barbosa 6880
Information Systems Division Chief Juan Conde
6510
Human Resources Unit Chief Eric Johansen 6880
Office of Administrative Liaison (INR/AL)
Director LaWanda Maxwell 2247
Deputy Director Matthew Glockner 2247
202-647-9012
202-647-6912
Office of Analysis for Near East and South Asia (INR/NESA)
Director Alan Misenheimer 8731
Arab-Israel States Division Chief Constance Mayer
8731
North Africa and Arabian Peninsula Division Chief
Vacant 8731
Analyst for Iraq Affairs Steven Feinberg 8731
Analyst for Iraq Affairs Derek Hoffmann 8731
South Asia Division Chief Steve Ghitelman 8741
Office of Opinion Research (INR/OPN)
Office of Analysis for Africa (INR/AF)
Director Michael Owen 6725
Central and East Africa Division Chief Frederick
Ehrenreich 6725
West and Southern Africa Division Chief Richard
Kaminski 6725
202-647-7339
202-647-7675
202-647-6130
Office of Counter-Intelligence and Consular Support (INR/CCS)
Director Donald Moore 6931
Deputy Director Robert Roulston 6931
Foreign Disclosure and Demarche Rhonda Blair
6931
Consular Intelligence Coordinator Matthew
McKeever 6931
Director Vacant 2911
Deputy Director Regina Faranda 2911
East Asia, Pacific, Africa and American Republics
Division Chief Shawn Bird 2916
Europe/Eurasia Division Chief Vacant 2911
Near East and South Asia Division Chief Timothy
Gembicki 2916
Office of Intelligence Operations (INR/OPS)
Director Elissa Pitterle 8860
Intelligence Operations Officer Stuart Doner 8860
Foreign Maps Procurement Program Staff
Coordinator Jane Kuhar SA19
202-647-1463
202-647-2359
703-746-2400
Office of Outreach (INR/OTR)
Director Christina Condrey 2251
Office of Cyber Affairs (INR/CYBER)
Director Judith Strotz 8722
(202) 736 4622
202-647-5574
Office of Publications (INR/PUB)
Office of Analysis for East Asia and the Pacific (INR/EAP)
Director Victor Raphael 2912
China Division Chief Gregory Knight 2912
NE Asia Division Chief Vacant 2912
SE Asia/Pacific Division Chief Andrew Vincent 2912
Office of Economic Analysis (INR/EC)
Director David R. Konkel 8682
Economic Security and Trade Division Chief William
Miller 8682
Economies in Transition Division Chief Vacant
8682
202-647-3317
202-647-3317
202-736-7917
Office of Analysis for Europe (INR/EUR)
Director William Meara 2908
Northern Europe and Regional Analysis Division
Chief Steve Burant 2908
Southern Europe Division Chief Andrew Plowman
2908
202-647-8052
202-647-8457
Director John Harms 6844
202-647-5923
Office of Analysis for Russia and Eurasia (INR/REA)
Director Vacant 2254
Acting Director John P. Williams 2254
Russia Domestic Affairs Division Chief (Acting)
Robert Otto 2254
Foreign Policy and Western Republics Division Chief
Eugene Fishel 2254
Office of Analysis for Strategic, Proliferation, and Military Issues
(INR/SPM)
Director Francisco Gonzalez 6675
Proliferation Division Chief Beth Frisa 6675
Military Forces and Technologies Division Chief
(Acting) Thomas "Hunter" Grimes 6675
Strategic and Proliferation Issues Division Chief
Joshua Handler 6675
Office of Technical Collection Affairs (INR/TCA)
Office of The Geographer and Global Issues (INR/GGI)
Director Lee R. Schwartz 6722
Multilateral and Transnational Issues Division Chief
C. Sherry Hong 6722
War Crimes, Democracy, and Human Rights
Division Chief Michael Morin 6722
Geographic Information Unit Chief Leo Dillon 6741
Humanitarian Information Unit Acting Chief Erin
Sawyer SA-44
Director Judson Barnes 8722
Imagery Center (INR/TCA/IMC) Chief Lisa Dyer
6510
202-647-4318
202-647-9030
Office of Analysis for Terrorism, Narcotics and Crime (INR/TNC)
Director Suzanne McCormick 6510
Deputy Director and Near East and South Asian
Terrorism Division Chief Theodore Craig 6510
Organizational Directory
UNCLASSIFIED
202-647-9035
202-647-7539
OD-36
Radicalization and Region Terrorism Division Chief
Heidi Panetta 6510
Narcotics and Crime Division Chief Jennifer
McElveen 6510
202-647-6860
Content Support Services
202-647-9879
Office of Analysis for Western Hemisphere Affairs (INR/WHA)
Director Howard Davis 6781
Middle American-Caribbean Division Chief
Catherine Salcedo 6932
South American Division Chief James McElveen
6940
202-647-3555
202-647-2367
202-647-2242
Bureau of International Information Programs (IIP)
International Information Programs Coordinator
Coordinator Macon Phillips 5B17 / SA-5
Principal Deputy Coordinator Jean Manes 5E17 /
SA-5
Chief of Staff Stephanie Sutton 5B10 / SA-5
Staff Assistant April Gascon 5E14 / SA-5
Staff Assistant Andres Guerrero 5E12/SA-5
Senior Management Analyst Laura Hesselton
5B12 / SA-5
Staff Assistant to Coordinator Kelsey Donohue
5E14 / SA-5
Staff Assistant Michael S McLean 5E12/SA-5
Office of Policy, Outreach and Governance (IIP/PO)
Director Hilary Brandt 5B09 / SA-5
202-632-6460
Programs Deputy Coordinator
Deputy Coordinator for Programs Vacant 5J17 /
SA-5
Director for Public Engagement David Shelby
2BB18 SA5
Division Chief (AF) Dan Neher 2BB10/ SA-5
Division Chief (EAP) John Groch 2CC17 / SA-5
Division Chief (EUR) Alice Chu 2R11 / SA-5
Division Chief (SCA) Vacant
Division Chief (NEA) Vacant
Division Chief (WHA) Sterling Tilley 2CC15 / SA-5
Director of American Spaces Rick Johannsen
2BB05/ SA-5
Division Chief, American Spaces Field Support
Laura Kaspari-Hohmann 2BB09 / SA-5
Division Chief, Applied Tech Mike Huff 2Z01 / SA-5
Division Chief, Partnerships and Research Lynne
Scheib 2V12 / SA-5
Division Chief, Field Support and Training Carol
Brey-Casiano 2BB08 / SA-5
Platforms Deputy Coordinator
Deputy Coordinator for Platforms Tom Cochran
5J17 / SA-5
Senior Advisor Berta Gomez 2B05 / SA-5
Director of Web Engagement Richard Wilbur 2B05 /
SA-5
Director of Office of Innovative Engagement Hilary
Brandt C1006 / SA-5
Program Manager of CO.NX/DVC Mark Betka
C2E13 / SA-5
Acting Managing Director Brian Merrick 2B17 / SA-5
Senior Advisor Tom Conley 2B13 / SA-5
202-632-6380
202-632-9936
Products Deputy Coordinator
Deputy Coordinator for Products Jeff Daigle 5G17 /
SA-5
Senior Advisor Mike Hankey 3CC17 / SA-5
Director of Written Content Michael Friedman
1C05 / SA-5
Director of Video Production and Acquisitions Jason
Katz C2F13 / SA-5
Director of Translation Services Bob Holden
3BB09 / SA-5
Acting Director of the U.S. Speaker Program Estelle
Baird 3CC16 / SA-5
Bureau of International Narcotics and Law
Enforcement Affairs (INL)
Assistant Secretary
Assistant Secretary William R. Brownfield 7826 HST
Principal Deputy Assistant Secretary Luis E.
Arreaga 7826 HST
Deputy Assistant Secretary James P. DeHart
7826HST
Deputy Assistant Secretary James A. Walsh 7826
HST
Deputy Assistant Secretary Alexander A. Arvizu
7636 HST
Senior Advisor Brooke Darby 7826 HST
Special Assistant Brendan Mullarkey 7636 HST
OMS to A/S Viviana Yamashita 7826 HST
OMS to DAS DeHart and DAS Walsh Rachel Russo
7826 HST
OMS to PDAS Arreaga Elizabeth Skopowski 7826
HST
Staff Assistant Derek Hom 7826 HST
Staff Assistant Teddi Shihadeh 7836 HST
Office of the Controller/Executive Director (INL/RM)
Controller/Executive Director Vacant SA-1 Suite
900
Deputy Executive Director Rajesh Rajadhyaksha
SA-1 Suite 900
Deputy Executive Director Mary Pat Hayes-Crow
SA-1 Suite 900
Deputy Executive Director Max Aguilar SA-1 Suite
900
Executive Assistant Carrie Weintraub SA-1 Suite
900
Executive Assistant Arianna Barcham SA-1 Suite
900
Administrative Officer Barbara Stevenson SA-1
Suite 700
Audit & Overisght Offiicer Patricia Thomas SA-1
Suite 700
Chief, Budget Execution Division Corey Hewitt
SA-1 Suite 900
Chief, Budget Planning, Formulation & Presentation
Division Vacant W. 129; SA-4S
Chief, Contract Administration & Procurement Policy
Division Michael J. Perez SA-01 Suite 700
Division Michael J. Perez SA-01 Suite 700
Chief, Grants, Acquisition & Procurement Policy
Division Brian Schoellkopf SA-1 Suite 900
Chief, Information Management Division Anthony
Bell SA-1 Suite 300
Chief, Program Assistance & Evaluation Division
Mark B. Giroux SA-1 Suite 700
202-736-9128
202-663-1801
202-663-2542
Office of Aviation (INL/A)
Director Phil Schlatter PAFB Fl
Deputy Director Don Campbell PAFB Fl
Executive Assistant to Amb. Frank Cecille
Washington PAFB FL
321-783-9821
321-783-9821
321-783-9821
Western Hemisphere Programs (INL/WHP)
Office Director James Story SA-1 H334
Deputy Director Susan Snyder SA-1 H334
OMS Aris Cardona SA-1 H334
202-663-1060
202-663-1410
202-663-1060
Office of Criminal Justice Assistance and Partnership (INL/CAP)
Acting Director Robert Gifford SA-1-L505
Deputy Office Director Michele Greenstein
SA-1-L505
Office Management Specialist Lisa Hillman
SA-1-L505
202-634-1415
202-634-1417
202-634-1415
Office of Policy, Planning and Coordination (INL/PC)
Director Eric F Green L505 SA-1
Office Management Specialist Carolyn M
Pollard-Ford L505 SA-1
202-634-1138
202-634-1135
Office of Crime Programs (INL/C)
Director John Brandolino 2107, SA22
Office Management Specialist Catherine Jones
2107, SA22
Chief, Crime Programs Division David Luna 2107,
SA22
Division Chief Demand Reduction and ILEA Thomas
Browne SA22
Office of Africa and Middle East (INL/AME)
Director Tony Fernandes L505 SA-1
Deputy Director Amy C Kirshner L505 SA-1
OMS Thakia Hill L505 SA-1
OMS
Daphne G McCants L505 SA-1
Office of Afghanistan & Pakistan (INL/AP)
Director Vacant B-16 SA-4S
Deputy Director Al Matano B-6 SA-4S
Office Management Specialist Lisa Simon B-14
SA-4S
OMS Carol Cummings B-14 SA-4S
202-776-8877
202-776-8499
202-776-8790
Bureau of International Organization Affairs (IO)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Bathsheba N Crocker 6323
Executive Assistant Colleen Greer 6323
Special Assistant Matthew Walsh 6323
Senior Advisor Madeeha Ashraf 6323
Principal Deputy Assistant Secretary Theodore
Allegra 6323
OMS to PDAS Mary Anne Green 6323
Deputy Assistant Secretary Nerissa J. Cook 6323
OMS to DAS Cook Rosibel A. Marten 6323
Deputy Assistant Secretary Victoria K. Holt 6323
OMS to DAS Holt Rohini Johnson 6323
Deputy Assistant Secretary Vacant G. 6319
OMS to DAS and Acting Staff Assistant Melissa
Dymek 6319
Staff Assistant Vacant 6323
Staff Assistant Renee Callender 6323
Staff Assistant Cara Conley 6323
Office of UN Political Affairs (IO/UNP)
Director Thomas H Duffy 1828
Deputy Director Sarah J Debbink 1828
202-647-2393
202-647-2641
Office of Peacekeeping, Sanctions and Counter-Terrorism
(IO/PSC)
Director Raffi Gregorian HST 6334
Deputy Director Jenifer H. Moore HST 6334
Senior Military Advisor COL Howard Gray HST
6334
Deputy Director Erin C. Flaherty 5323
Senior U.S. Policy Advisor for UN Peacekeeping
Arslan Malik HST 6334
Office of the Executive Director (EUR-IO/EX)
Executive Director Margaret A. Uyehara 12A35
Deputy Director Naomi E. Lyew 12A35
Deputy Director, Acting Jeffrey VanDreal 12A35
Deputy Director and Director, Regional Service
Center Helen H. Hahn Frankfurt, Germany
Supervisory Post Management Officer, Acting
Sumera Ashruf 12A35
Human Resources Chief J. Douglas Dykhouse
12A35
Supervisory Administrative Officer Tiye Ray 1517
Financial Management Chief Jody Buckneberg
Preston 12A44
Information Management Division Chief
Jon Arbin 12A35
Bureau Security Officer Cristobal Romero 5219
Office of Human Rights, and Humanitarian, (IO/HRH)
Office of Europe and Asia (INL/EA)
Director Lesslie Viguerie 139 SA4-S
Supervisory Foreign Affairs Officer Judith Campbell
SA-4S
OMS Tanea Bynum SA-4S
Asia Team Leader Kathllen Szpila SA-4S
3/4/2015
202-776-8704
202-776-8786
Director William Mozdzierz 5336
Deputy Director Elizabeth Wilcox 5336
202-736-7791
202-647-3901
Office of Global Systems (IO/GS)
202-776-8581
202-776-8737
Director Robert J Faucher 5333
Deputy Director John Q. Adams 5333
Organizational Directory
UNCLASSIFIED
202-647-3049
202-647-1045
OD-38
Deputy Director Yvette Wong 5333
202-746-7930
Office of Human Security (IO/HS)
Director Stephen O'Dowd 2830
Deputy Director Margaret Bond 2830
202-647-1280
202-647-1545
Office of Public Affairs and Outreach (IO/PAO)
Director Mark Schlachter 1318
Deputy Director Kimberly Gillen 1318
Communications Team Lead Megan Mattson 1318
202-647-7857
202-647-6889
202-647-6393
Office of Management, Policy, and Resources (IO/MPR)
Director Maria Longi 4808
Deputy Director Mary Wong 4808
UN Employment Information and Assistance Vacant
M. 4808
UN System Coordination/Policy Vacant M. 4808
Office of International Conferences (IO/C)
Director Richard C. Weston SA-1, Rm H436
Deputy Director Olivette M. Hooks SA-1, Rm H436
Chief, Conference Administration Tess Moore SA-1,
Rm H436
Chief, Program and Budget Debbie Short SA-1, Rm
H436
Office of UN Educational, Scientific and Cultural Organization
(IO/UNESCO)
Office Director Kelly O. Siekman SA3, 6200
Deputy Office Director Jennifer Eldridge SA3,6200
Exec Director, U.S. Natl Comm for UNESCO Allison
Wright SA3, 6200
202-663-0034
202-663-0033
202-663-0024
Special Representative of the President for Nuclear
Nonproliferation Amb. Susan Burk 3310
Coordinator for Threat Reductions Programs Amb.
Bonnie Jenkins 3310
Special Assistant to Amb. Jenkins Steve Lynagh
3310
Staff Assistant Angela Barber-Wilson 3931
Staff Assistant Alesia Thompson 3931
Staff Assistant Patrice Watford 3931
Director Biological Policy Staff Christophe J Park
3651
Deputy Director Biological Policy Staff M Scott
Davis 3651
Science Officer Meg L Flanagan 3651
Admin Assistant Lourdes M Costacamps 3651
U.S. Alternate Rep. to the Comprehensive Test Ban Treaty
U.S. Alternative Representative to the Conference on
Disarmament and Special Representative for Nonproliferation
Treaty
US Representative to the Conference on
Disarmament and the Biological Weapons
Convention Amb. Laura Kennedy (Geneva)
9-0-11-41-22-
Special Negotiator for Chemical and Biological Weapons
U.S. Rep. to the Organization for the Prohibition of Chemical
Weapons
Special Negotiator for Fissile Material and Senior Cutoff
Coordinator
Multilateral Nuclear and Security Affairs (ISN/MNSA)
Organization of Islamic Conference (IO/OIC)
Special Envoy to the OIC Rashad Hussain 4513
Senior Advisor Henry Bisharat 3428
202.647-0684
202-647-6892
Office of Policy and Regional and Functional Organizations
(IO/PRF)
Director Joseph P. Cassidy 3428
Deputy Director Maria L. Germano 4524
202-736-4819
202-736-4815
Bureau of International Security and Nonproliferation
(ISN)
Director John Fox 5821
Deputy Director Steve Adams 5821
Office Manager Vacant 5821
Foreign Affairs Specialist Rob Cockerham 5821
Foreign Affairs Assistant Demetrius Davis 5821
Foreign Affairs Officer Mike Foughty 5821
Foreign Affairs Officer Jennie Gromoll 5821
Senior Scientist Mark Goodman 5821
Foreign Affairs Officer Tim MacGregor 5821
Foreign Affairs Officer Buzz Menold 5821
Physical Scientist Peter Sprunger 5821
Foreign Affairs Consultant Beth Weithman 5821
Foreign Affairs Officer Vacant 5821
Assistant Secretary
Assistant Secretary Thomas M. Countryman 3932
Principal Deputy Assistant Secretary Vann H. Van
Diepen 3932
Deputy Assistant Secretary for Nuclear Affairs C.S.
Eliot Kang 3932
Acting Deputy Assistant Secretary for
Nonproliferation Programs Simon Limage 3932
Secretary to A/S Countryman Amanda Frantz 3932
Secretary to PDAS Van Diepen Cheryl Williams
3931
Secretary to DAS Kang Patrick Fogarty 3932
Secretary to DAS Limage Pamela Stewart 3931
Office of Regional Affairs (ISN/RA)
Director Robert Gromoll 3480
Deputy Director Terry Godby 3480
Secretary Barbara Harris 3480
Foreign Affairs Officer Judee Allen-Close 3480
Middle East Division Chief Michael Bedke 3480
Military Adviser Matthew Brechwald 3480
Analyst Andrew Demkee 3480
Foreign Affairs Officer Joseph Fette 3690
Foreign Affairs Officer Shaun Hayeslip 3480
Foreign Affairs Officer Carson Kuo 3480
Foreign Service Officer Tracy Lochbryn 3690
Foreign Affairs Officer Seth Maddox 3480
East Asia Team Chief Charles Mahaffey 3480
Foreign Affairs Officer Daniel Milich 3480
Foreign Affairs Officer Erik Quam 3480
Foreign Affairs Officer Sara Raheb 3690
Physical Scientist Lubna Rana 3690
South Asia Team Chief Kathryn Schultz 3480
Foreign Affairs Officer Ariel Stukalin 3480
Office of Counterproliferation Initiatives (ISN/CPI)
Office Director Tony Foley, Acting 3331
Deputy Office Director Caroline Russell 3470
202-647-6140
647-1296
Office of Weapons of Mass Destruction Terrorism (ISN/WMDT)
Director Geoffrey M. Odlum 3733
Deputy Director Renee P. Sonderman 3733
Senior Advisor, WMD Terrorism Dexter Ingram
SA-27, Room 1500
Administrative Assistant Dana C. Wilson 3733
Foreign Consequence Management Program
(FCMP) Team Leader Thomas J. Lowe SA-27 Room
1500
Preventing Nuclear Smuggling Program (PNSP)
Team Leader Michael R. Curry 3332
Global Initiative to Combat Nuclear Terrorism
(GICNT) Team Leader Christine R. Martin 3733
Financial Management Specialist Gale C. Holmes
3733
Office of Conventional Arms Threat Reduction (CATR)
Office Director Ann K. Ganzer 5528
Deputy Director Walter S. Reid 5528
3/4/2015
202-647-2718
202-647-3937
Office of Export Control Cooperation (ISN/ECC)
Office Director Nan N. Fife 3317
Deputy Office Director Andrew P. Church 3317
Secretary Gergely Arany 3317
Foreign Affairs Officer Rebecca M. Antzoulatos 3317
Foreign Affairs Officer Shelly M. Atkinson 3317
Foreign Affairs Officer Rosser J. Baldwin 3317
Foreign Affairs Officer David Froman 3317
Foreign Affairs Officer Jeffrey T. Hartshorn 3317
Foreign Affairs Officer Timothy P. Mazzarelli 3317
Foreign Affairs Officer Eric A. McPherson 3317
Foreign Affairs Officer Rossitza B. Petrov 3317
Foreign Affairs Officer Daniel B. Pritchett 3317
Program Manager, Financial Management Team
Lead Melissa D. Moore 3317
Management Officer Anna K. Kosinska 3317
Financial Management Officer John W. Osborne
3317
Program Analyst Scott D. McAdoo 3317
Program Analyst Liliana M. Silva-Castellanos 3317
Program Analyst Craig M. White 3317
Financial Management Support Joyce E. Hansberry
3317
Financial Management Support Joan Henry 3317
Foreign Affairs Officer, Operations and Planning
Team Lead Julia A. Khersonsky 3317
Program Analyst Tina S. Chang 3317
Program Analyst Nathaniel J. Donohue 3317
Program Analyst Rola S. Hariri 3317
Acting Advisor Management Team Lead Steven K.
Robinson 3317
Program Analyst Elsie C. Oldaker 3317
Office of Nuclear Energy, Safety, and Security (NESS)
Office Director Richard K. Stratford 3320
Deputy Director Alex R Burkart 3320
Deputy Director Patricia J Metz 3320
International Relations Officer Robin R Delabarre
3320
Foreign Affairs Officer Burrus M Carnahan 3320
Action Officer Janet M Gorn 3320
Physical Scientist and Senior Advisor Dan L
Fenstermacher 3320
Foreign Affairs Officer Jan P Fladeboe 3320
Physical Scientist William D Kenagy 3320
Physical Scientist Kirsten B Cutler 3320
Foreign Affairs Officer Randall T Beisecker 3320
Foreign Affairs Officer John Warden 3320
Physical Scientist Sarah C Case 3320
Action Officer Charles M Newstead 3320
Program Coordinator Diane M Bailey 3320
Office of Cooperative Threat Reduction (ISN/CTR)
Office Director Phillip Dolliff 3327
Acting Deputy Office Director Kathryn Insley 3327
202-736-6990
647-2056
Office of Nonproliferation and Disarmament Fund (ISN/NDF)
Office Director Steven Saboe 3208
Deputy Robert Paulson 3208
Comptroller Linda F. Morgan 3208
Organizational Directory
UNCLASSIFIED
202-647-0094
202-647-0919
202-647-3938
OD-40
Office of Missile Defense and Space Policy (MDSP)
Office Director David E. Hoppler 5725
Deputy Office Director
Shobert 5725
Deputy Office Director
Buenneke 5725
William R.
647-9325
736-4344
Richard H.
647-3731
Office of the Executive Director (ISN-PM-AVC/EX)
Executive Director Sonna Stampone 3827
Deputy Executive Director--Human Resources
Division Sheila Bruce 3634
Deputy Executive Director--Resource Management
Division Rosetta Goode 3531
Deputy Executive Division--General Services
Division Dennis Dorsey 3531
Chief Technology Officer--Technology Division
David Round SA-1, H-1300
Office of the Legal Adviser (L)
Legal Adviser
Legal Adviser (Acting) & Principal Deputy Legal
Adviser Mary E. McLeod 6421 HST
Deputy Legal Adviser Richard C. Visek 6421 HST
Deputy Legal Adviser Newell Highsmith 6421 HST
Deputy Legal Adviser Katherine D. McManus 6421
HST
Counselor on International Law Catherine M. Amirfar
6421 HST
Staff Assistant Veronica Williams 6419 HST
Personal Assistant Lydia Cost 6421 HST
Personal Assistant Marianne J. Hata 6421 HST
Personal Assistant Joann Rice 6421 HST
Special Assistant Rettig L Max 6421 HST
Office of the Executive Director (L/EX)
Executive Director Alicia A. Frechette 5.608 SA-17
Information Resources Manager Ronald D. Corbin
5.612 SA-17
Attorney Recruitment Coordinator Mary T. Reddy
5.602 SA-17
Bureau Liaison/HR Specialist Barbara
Barrett-Spencer 5.604 SA-17
Administrative Officer Alvin K. Fink 5.614 SA-17
Records Manager/FOIA Coordinator Jerry C. Drake
5.605 SA-17
Budget Analyst Diana L. Lyons 5.603 SA-17
Assistant Legal Advisers (L/*)
African and Near Eastern Affairs (L/AN) Linda
Jacobson 4531 HST
Building and Acquisitions (L/BA) Dennis J. Gallagher
610 SA6
Consular Affairs (L/CA) Mary T. Mitchell 4325 HST
Diplomatic Law and Litigation (L/DL) Mary Catherine
Malin 6422 HST
Economic and Business Affairs (L/EB) Wynne M.
Teel 6429 HST
Employment Law (L/EMP) Anne Joyce 5323 HST
(Acting) Legislation and Foreign Assistance (L/LFA)
Sharla Draemel 5420 HST
Human Rights and Refugees (L/HRR) Kathleen H.
Hooke 5811 HST
Oceans, International Environmental and Scientific
Affairs (L/OES) Clifton M. Johnson 6422 HST
Private International Law (L/PIL) John J. Kim 356
SA-4
United Nations Affairs (L/UNA) Todd F. Buchwald
5323 HST
Afghanistan South Central Asia Affairs (L/ASCA)
Christina Sanford 4219 HST
European Affairs (L/EUR) David J. Sullivan 4219
HST
East Asian and Pacific Affairs (L/EAP) Robert K.
Harris 4325 HST
(Acting) Management (L/M) Valerie A. Wenderoth
5323 HST
Non-Proliferation & Verification (L/NPV) Paul B.
Dean 4531 HST
Treaty Affairs (L/T) Michael J. Mattler 5420 HST
International Claims and Investment Dispute (L/CID)
Lisa J. Grosh 207 SA-4
Public Diplomacy & Public Affairs (L/PD) Maegan L.
Conklin 5HY03 SA-5
Western Hemispheric Affairs (L/WHA) Jeffrey D.
Kovar 4534 HST
Political-Military Affairs (L/PM) Joshua L. Dorosin
6422 HST
Ethics and Financial Disclosure (L/EFD) Kathryn A.
Youel Page H228 SA-1
Law Enforcement & Intelligence (L/LEI) Thomas B.
Heinemann 5419 HST
Bureau of Legislative Affairs (H)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Julia E Frifield 7531
Principal Deputy Assistant Secretary Thomas D.
Sullivan 7531
Principal Administrative Assistant Marjorie Jackson
7531
Special Assistant
Forest Yang 7531
Staff Assistant Yvonne Wells 7531
Staff Assistant Brendan C James 7531
Staff Assistant Vacant 7531
Senior Legal Advisor Carol Schwab 7531
Office of the Exective Director
Executive Director Patricia A Popovich 12A40A
Deputy Executive Director Linda R Barnett SA-44
Rm.700
Administrative Specialist Sandra Penoyar 12A40A
Administrative Specialist Debbie Ferguson SA-44
Rm.700
HR Specialist Sharon Johnson SA-44 Rm.700
HR Specialist Mariya Kulakova SA-44 Rm.700
Budget Analyst Kathy Quirk SA-44 Rm.700
Information Management Officer Roy Williams
12A40A
General Services Officer Jerome Jackson SA-44
Rm.700
Assistant GSO Ernesto Rivera 6533
Congressional Correspondence Unit, Chief Cynthia
Andrews 12A40A
Congressional Relations Specialist Roxanne Reed
12A40A
Directory
Senate Affairs
Deputy Assistant Secretary for Senate Affairs Chad
R. Kreikemeier 7531
Director of Senate Affairs Alexandria Costello 7531
Legislative Management Officer Vacant L. 7418
Nominations Director / Investigations Pranay Vaddi
7531
House Affairs
Deputy Assistant Secretary of House Affairs Joel M.
Rubin 7531
Director of House Affairs Nuku K. Ofori 7531
Congressional Advisor Laura Rodriguez 7531
202-647-1656
202-647-9379
202-647-9379
Regional, Global, and Functional Affairs
Deputy Assistant Secretary for Regional, Global,
and Functional Affairs Rori A. Kramer 7531
202-647-2623
Donald 7418
WHA-Bolivia, Cuba, Ecuador, Nicaragua, Venezuela
David Searby 7418
S/SRAP Amanda Lorman 7418
East Asian and Pacific Affairs Julie K. Bulgrin 7418
European Affairs Hera Abbasi 7418
J/CSO John M Cooper 7418
Appropriations Affairs
Senior Congressional Advisor Jennifer Chartrand
7531
Senior Congressional Advisor Vacant J. 7531
Senior Congressional Advisor Paul Rademacher
7531
202-647-1902
202-647-0384
202-647-1963
Legislative Reference
Legislative Director Erik Pederson 7418
Legislative Reference Analyst (Reports) Toby Croll
7418
Legislative Reference Analyst (LRMs) Vacant 7418
202-647-2233
202-647-8025
202-647-8223
Office of Medical Services (MED)
Regional Affairs
Director of Regional Affairs Katherine Ingmanson
7418
WHA/Haiti Garth T Hall 7418
International Narcotics & Law Enforcement (INL)
Andrew Mitchell 7418
African Affairs, Sudan (S/USSES) Brendon Burdette
7418
Consular Affairs, DHS Joseph DeMaria 7418
Near East Asia Affairs - Iran, Israel, Jordan,
Lebanon, Palestine, Syria, S/GHFSI Rebecca
Brocato 7418
South & Central Asian Affairs Maria Trejo 7418
Near East Asia Affairs - Arabian Peninsula, Egypt,
Iraq, Libya, Algeria, Morocco, Tunisia, MEPI Tiernen
Donald 7418
202-647-8943
202-647-8134
202-647-8744
202-647-0752
Office of Medical Services
Medical Director Gary D. Penner, M.D. L218 SA-1
Deputy Medical Director Dean L. Smith L218 SA-1
Secretary, Medical Director Barbara A. Dudley L218
SA-01
202-663-1649
202-663-1649
202-663-1649
202-647-8142
202-647-8708
202-647-8708
202-647-8744
202-647-8744
Office of the Executive Director (MED/EX)
Executive Director Karl P. Albrecht L209 SA-1
Deputy Executive Director Assefa Kidane L209
SA-1
Chief, Medical Informatics Ermie D. Herring L213
SA-1
Budget Officer Harold E. Hodges L217 SA-1
Administrative Officer Annastasia J. Miller L217
SA-1
Human Resources Manager Sandra L. Waters L217
SA-1
Supervisor, Medical Supply & Support Karla M.
Kornegay L101 SA-1
Assistant Secretary
Assistant Secretary Ambassador Anne W Patterson
6242
A/S's Secretary M. Christine Samuel 6242
Principal Deputy Assistant Secretary Gerald
Feierstein 6242
OM-PDAS Jan Forman 6242
Deputy Assistant Secretary (Syria) Susan L. Ziadeh
6242
OM Mona Skardon 6242
Deputy Assistant Secretary Assistance Elizabeth
Richard 6242
Deputy Assistant Secretary PPD Larry Schwartz
6242
Office Assistant Andrea Wilson 6242
Deputy Assistant Secretary (ELA) Lawrence
Silverman 6242
Deputy Assistant Secretary (Egypt/MAG) William
Roebuck 6242
Office Assistant (Syria/Egypt) Trish Weaver 6242
Deputy Assistant Secretary (Iraq/Iran) Brett McGurk
6250
Office Assistant Nina Miller 6242
Special Envoy (Syria) Daniel Rubinstein 6242
Office Assistant (Spec Envoy) Cornelia Garner
6242
Special Assisant Jason P. Jeffreys 6242
Staff Assistant Ann E. Gossett 6242
Staff Assistant JC Jain 6242
Staff Assistant Sujata Sharma 6242
Office of Arabian Peninsula Affairs (NEA/ARP)
202-663-1687
Director Donald A Blome 4224
Deputy Director Natasha S. Franceschi 4224
Bahrain Desk Officer Michael C. Day 4224
Qatar Desk Officer Benjamin J Lowenberg 4224
Saudi Arabia Desk Officer
Neil W. Hop 4224
UAE Desk Officer Sarah L. Groen 4224
Yemen Desk Officer Seth A. Wikas 4224
Yemen Desk Officer Helen V Rosemount 4224
Administrative Support Lakiya D. Culley 4224
Administrative Support Kevin S. Johnson 4224
Oman Desk Officer Laurel T. Rapp 4224
Kuwait Desk Officer Dulce Ayoubi- Acosta 4224
Bridge Assignment Shiloh A Schlung 4224
Bridge Assignment Daniel J Devries 4224
202-663-2642
202-663 2453
202 663 1519
Mental Health Services
Director, Mental Health Services Kenneth B.
Dekleva, M.D. L218 SA-1
Deputy Director, Mental Health Services John H.
Rennick, M.D. H246 SA-1
Director, Alcohol and Drug Awareness Program
Vacant J. H246 SA-1
202-663-2574
Bureau of Near Eastern Affairs (NEA)
202-663-2517
Quality Improvement
Director, Quaility Improvement George G. Johnston
L209 SA-01
Credentials Coordinator, Quality Improvement Paula
B. Dolan L209 SA-01
703-957-9493
202-663-1682
Designated Agency Safety and Health Official (DASHO)
Director, Designated Agency Safety and Health
Official Alex G. McFadden, M.D. H230 SA-1
Chief, Office of Occupational Health Diane
Ballerino-Regan, M.D. H230 SA-1
Health & Wellness Program Manager Darrel D.
Kniss H230 SA-1
Health & Wellness Educator Gary D. Bolden H230
SA-1
Operational Medicine (OM)
Director of Operational Medicine William A. Walters,
M.D. L209 SA-1
Chief, Emergency Medical Response Kathleen A.
McCray, M.D. L218 SA-1
Foreign Service Health Practioners Program
Director, Foreign Service Health Practitioner
Program Jeri L. Lockman L209 SA-1
Deputy Director, Foreign Service Health Practitioner
Program Joanne R. Silva L218 SA-1
703-812-2257
202-663-1746
Clinical Services
Director, Clinical Services Mark J. Cohen, M.D. L209
SA-1
Chief, Examination Clinic Andrew P. Hyatt, M.D.
L201 SA-1
Nursing Supervisor, Examination Clinic Pamela E.
Brown, RN L201 SA-1
Director, Medical Clearances Ernest E. Davis, M.D.
SA-15A
Chief, Medical Clearances Catherine M. Kazmin
SA-15A
Deputy Chief, Medical Clearances Marianne M.
Knue SA-15A
Supervisor, Medical Records Cecil Grandy SA-15A
Chief, Foreign Programs Richard D. Otto, M.D. L209
SA-1
Deputy Chief, Foreign Programs Jacqueline
Levesque L209 SA-1
Medical Officer, Travel Medicine Behzad
Shahbazian, M.D. L209 SA-1
Travel, Health & Immunization Program Manager
Andrea Anderson L201 SA-1
Chief, Infectious Disease Gregory J. Martin, M.D.
L209 SA-1
Chief, Laboratory Services Marilyn A. Kennedy,
BSMT L219 SA-1
Chief, Employee Consultation Services Stanley S.
Piotroski, PhD 300 SA-15A
Office of Assistance Coordination (AC)
202-663-1904
Director Robert (Bob) J Wilson SA4 - Central
Chief of Staff Catherine Bourgeois SA4 -Central
Organizational Directory
UNCLASSIFIED
202-776-8501
202-776-8546
OD-43
Program Specialist for NEA/AC Lisa J
Sullivan-Mays SA4 - Central
Chief Grants Management Division Gregory M
Young SA4 - Central
Chief (Div. 1) : Syria, Lebanon, Jordan, Iran Danika
Walters SA4 - Central
Chief (Div. 2): MAG, EGY, IPA, ARP and Iraq
Raymond A Mosley SA4 - Central
Chief (Div. 3): Regional and Functional Coordination
Darin Johnson SA4 - Central
Office of Israel and Palestinian Affairs (NEA/IPA)
Director Christopher P Henzel 6251
Deputy Director Steven R Butler 6251
Sr. Economic Officer Kevin Skillin 6251
Sr. Political Officer David Sohier 6251
Political Officer Colin Eilts 6251
Political Officer Walker Murray 6251
Pol-Mil Desk Officer Monica Bland 6251
Program Specialist Heyam Ibelli 6251
Desk Officer Ryan Arant 6251
Program Specialist Sheila Dollard 6251
Desk Officer Joanna Mantello 6251
Office of Press and Public Diplomacy (NEA/PPD)
Director Robert Hilton 4828
Deputy Director for Press and Public Diplomacy
Margaret (Maggie) White 4828
Deputy Director and Press Spokesperson Jennifer A
Larson 4828
Senior Advisor for Press Edgar J. Vasquez 4828
Deputy Spokesperson Dina A Badawy 4828
Secretary for NEA Press Cathy Dawson 4828
Secretary for PPD Barbara Chapman 4828
PPD Desk Officer Syria and Egypt Catherine H
Schweitzer 4828
Planning/Coord Officer Pendelton Agnew 4828
PPD Desk Officer (ARP and Iran) David Benze
4828
Higher Education Officer Lorna Middlebrough 4828
Program Analyst Lavenia Holland 4828
Speical Advisor for Youth Engagement/Country
Affairs Officer (IPA) Andrew Rabens 4828
PPD Desk Officer (Algeria, Morocco, Libya, Tunisia)
Helaena W. White 4828
Program Assistant Rachel Rubin 4828
PPD Officer (Iraq) Tina Ziegenhain 4828
PPD Officer Helen O. Lovejoy Navy Hill
Social Media Analyst Hayder N. Hassein Navy Hill
Public Outreach Officer David Staples 4828
Press Officer Dan Fogarty 4828
Press Officer Ambrose Sayles 4828
Press Officer Dean Lieberman 4828
Iraq Press Officer Mike Lavallee 4828
Office of Regional Affairs (NEA/RA)
Director Adam M Shub 4239
Deputy Director Jim M Sindle 4239
Officer-in-Charge Multinational Force and Observers
Affairs Vacant 4239
Junior Global Affairs Officer Madeline Murphy Hall
4239
Regional Economic Officer Vacant 4239
Program Specialist Maria A. Dudding 4239
Science and Techonology Policy Advisor Jill Smail
4239
Strategic Analyst Peter Howard 4239
Leahy Vetter Adnan Hurreh 4239
Foreign Affairs Officer Vacant 4239
Regional Economic Officer Jessica "Annabel" E Lee
4239
Foreign Affairs Officer Michelle E Cloud 4239
Deputy Military Advisor Randal Allen 4239
Military Advisor David Brenner 4239
Economic Unit Chief Thomas Rosenberger 4239
Congressional Affairs Officer Ioanna D
Paraskevopoulos 4239
Speechwriter Elias J Wolfberg 4239
Office of the Executive Director (NEA-SCA/EX)
Executive Director Edward (NED) Alford 4245
Secretary (Executive Director) Marie M. Burton 4245
Deputy Executive Director for NEA Rebecca
Gonzales 4245
Dep Dir Prog Ass't Tasha Barlow 4245
Deputy, Chief Budget Officer
Vernett
Smith 4241
Director, Domestic Support Division Gina Scarsella
4241
Supervisor Foreign Service Assignments Alison
Roberts 4245
Domestic Personnel Officer Jae Chung 4245
Chief Human Resources Officer Thaddeus Plosser
4245
Senior Regional Management Advisor Robert
McKay 4828
Post Management Officer
(India,Nepal,Bangladesh,Colombo,Madives) Peter
Covington 4245
Post Management Officer (Afghanistan) Jonathan
Post 4245
Post Management Officer (Pakistan) Lee Belland
4245
PMO Assistant Billy Variava 4245
IRM Liaison Jim Segraves 4245
NEA Staffing Paulette Waiters 4241
PMO Assistant Nancy Dolce 4245
NEA IRM Liaison Tom Kirk 4245
Post Management Officer (Lebanon,Syria,Saudi
Arabia, Baharain) Wendy Brayer 4245
Post Management Officer (Afghanistan) G. Bart
Stokes 4245
FS Assignments Officer Alison C Roberts 4245
PSP EFM Employment Coordinator Honeylee Y
Temblador 4245
DAS for IRAQ and IRAN Brett H. McGurk 6250
Supervisory Post Management Officer/IRAQ Alfred
T. Canahuate 4828
Program Assistant (to NEA and SCA Deputy
Directors) Emily B Nolte 4245
Human Resources Specialist Andrea Ikenson 4241
Post Management Officer (Egypt, KSA) Bernt B
Johnson 4245
Management Analyst Maura Forno 4245
Assignments Officer Viviana Guerrero 4245
Assignments Officer Susan Carl 4245
Budget Officer (AF/PAK) Valerie J Martin 4241
Special Coordinator Douglas A Silliman 4241
Budget Analyst Kisha D Newman 4241
Budget Analyst Vickie Hart HST - 4121
Post Management Officer (Afghanistan) Dawn F
Scott 4245
Travel Specialist Vicki K Hill SA-4 Central Building
Program Specialist Karen R Foulks 4245
Deputy Executive Direcotr - SCA Colette A Marcellin
HST 4245
Supervisor Post Management Officer Patricia L
Hosffman HST 4245
Domestic IT System Manager David Amini 4241
Solution Architect Todd Herndon 4241
IT Specialist Eric Lynch 4241
Support Services Specialist (GSO) Byron Mitchell
SA1/L303
Intern/Admin Stephany Mitchell 4241
SharePoint Solution Architect Eric Nixon 4241
Support Services Specialist (GSO) Selma Sadler
SA1/L303
Support Services Specialist (GSO) Luci Stephens
4241
IT Specialist Binh Phung 4241
Adminstrative Specialist Andrea Walk 4241
Administrative Officer Anthony Walker SA1/L303
Solution Architect Jeffrey Smith 4241
Support Service Specialisst (GSO) Yolanda
Webster SA1/L303
Solution Architect Che Soliman 4241
Support Service Specialisst (GSO) Ormond Oliver
SA1/L303
Share Point Solution Architect Peter Shaw 4241
Support Service Specialisst (GSO) Carl Jack
SA1/L303
Support Service Specialist (GSO) Donna Butler
SA-1/L303
Contract Specialist Antwaun Cherry 4241
Contract Liason Sanford Crenshaw 4241
Support Service Specialist (GSO) Glenda Davis
SA1/L303
Support Services Specialist (GSO) David Glietz
B-816
Support Service Specialist (GSO) Andrew
McDonald SA1/L303
Support Services Specialist (GSO) Byron Mitchell
SA1/L303
Intern/Admin Stephany Mitchell 4241
Chief Budget Officer Carmen M Castro 4241
Budget Analyst Ronald L Carter 4241
Supervisory Post Management Officer Anne Linnee
4245
Libya Desk Officer Anne Sackville-West 6811
Tunisia Desk Officer Josephine A Russo Room 6811
202-647-2261
202-647-6676
Office of Iraq Affairs (NEA/I)
Director Anthony F Godfrey 4827
Deputy Director Scott M Oudkirk 4827
OMS Hermenia I McLaurin 4827
Pol-Mil/Pol - Policy Coordinator Samuel Parker
4827
NEA/I/PM Deputy Bryan Payne 4827
NEA/I-PM Alex A LeFevre 4827
NEA/I/POL Deputy Steve Gillen 4827
NEA/I/POL Desk Officer Greg Ventresca 4827
NEA/I/POL Zehra Hirji 4827
NEA/I/EAA Pillar Chief Tim O Hall 4827
NEA/I/EAA Desk Officer - Oil Matthew Amitrano
4827
NEA/I/EAA Desk Officer Anna Estrina 4827
NEA/I/EAA Desk Officer Evan Elliot 4827
NEA/I/PM Johanna Knoch 4827
Lead Grant MGT Officer Darcy Ostrander-Damon
SA-4
Grants Administrator Arica M Maurer SA-4
Grants Administrator Patrick Egan SA-4
OA Satie Londono 4827
OA Terri Saloy 4827
Pol/Mil PMF Nicholas Artuso 4827
NEA/I/PM Military Advisor Kenneth R French 4827
Office of Iranian Affairs (NEA/IR)
Director Leslie Tsou 1058
Deputy Director Holly Holzer 1058
Deputy Director for Resources and Sanctions Carlos
DeJuana 1058
OA Whitney Noel 1058
Human Rights Officer Vacant 1058
Counterterrorism Officer Steve Epstein 1058
Program Director Danika Walters 1245
PD Team Head Gregg Sullivan 1058
Political Internal/Pol-Mil Officer Danusia Hubah
1058
Political- External Sahar Nowrouzzadeh 1058
Economic Officer Robert "Bo" Palmer 1058
Economic/Sanctions Officer Daniel McIntosh 1058
Consular Affairs Officer Loye Howell 1058
Public Diplomacy Officer Dew Tiantawach 1058
Program Officer Shervin Hadjilou 1245
Program Officer Ioanna Paraskevopoulos 1058
Political External/Non-Pro Officer Lindsay Coffey
1058
Media Analyst Mehdi Jedinia SA 04
Office of Maghreb Affairs (NEA/MAG)
Director Susannah Cooper 6811
Deputy Director Andrew MacDonald 6811
Program Specialist Ida M Giusti 6811
Libya Desk Officer Elizabeth Litchfield 6811
Algeria Desk Officer Peter Lohman 6811
Libya Desk Officer Alice Shukla 6811
Morocco Desk Officer Suzanne Bodoin 6811
Tunisia Desk Officer David g Wisner 6811
Pathways Intern Alexandra Walsh 6811
Office of Egypt Affairs (NEA/EGY)
Director - Egypt Candace Putnam 5256
Deputy Director - Egypt Gregory S D'Elia 5256
Egypt Desk Officer Andrew Clark 5256
Egypt Desk Officer Kent E Davis-Packard 5256
Office Manager Annabelle O Nelson 5256
Pol/Mil Martin R. Quinn 5256
Egypt Desk Officer Clifford D Heinzer 5256
International Health and Science (OES/S)
Deputy Assistant Secretary (Acting) Jonathan
Margolis 3880
202-647-3584
Office of International Health and Biodefense (OES/IHB)
Director Laura Faux- Gable 2734
Deputy Director Robert Sorenson 2734
202-647-1318
202-647-3649
Office of Science and Technology Cooperation (OES/STC)
Director Jill Derderian 410 SA23
Deputy Director Susan Gardner 410 SA23
Program Analyst Selina Jenkins 410 SA23
Division Director Samuel Howerton, Ph.D. 410
SA23
Office of Policy and Public Outreach (OES/PPO)
Director Earl (Jim) Steele 4333
Deputy Director Susan Ware Harris 4333
202-647-4658
202-647-1410
Environment (OES/E)
202-647-2366
202-647-2942
Assistant Secretary
3/4/2015
Executive Director Beth C. Bernhardt 2880
Deputy Director Ann B. Thompson 2880
Supv. Financial Mgt. Spec. Natalie Howard 2880
Chief-Information Management Division Chief
Jonathan Tull 2452
HR Specialist Dorietha Jackson 2880
Financial Division Chief Sharon Colbert 2880
Central Programming Division Chief Maria Urbina
2880
Bureau Security Officer Joey Joson 3916
Chief-Admin.Services Kevin R. Bradshaw 2880
202-647-3291
Bureau of Oceans and International Environmental
Scientific Affairs (OES)
Acting Assistant Secretary Judith G Garber 3880
Office Management Specialist Ana Y Toledo 3880
Acting Principal Deputy Assistant Secretary Anne
Hall 3880
Deputy Assistant Secretary, (OES/O) David A.
Balton 3880
Deputy Assistant Secretary (OES/E) Daniel A.
Reifsnyder 3880
Acting Deputy Assistant Secretary Jonathan
Margolis 3880
Senior Policy Advisor Susan Povenmire 4333
OES Special Assistant Sheehan Donald 3880
OES/Congressional Teresa Hobgood 3880
OES/Congressional Affairs Specialist Joseph
Detellis 3880
Staff Assistant Sandra Pitts-Malone 3880
Staff Assistant Margarita Caraballo 3880
Deputy Assistant Secretary Daniel A. Reifsnyder
3880
Executive Assistant Marie Willadsen 3880
202-647-2232
202-647-2232
Office of Environmental Quality and Transboundary Issues
(OES/EQT)
Director George Sibley 2726
Deputy Director John E. Thompson 2726
OMS Eunice Mourning 2726
OMS Francine Uzzell 2726
Office of Conservation and Water (OES/ECW)
Director Christine Dawson 2657
Deputy Director Margaret (Peg) Caton 2658
Senior Advisor Elizabeth (Libby) Lyons 2658
202-647-4683
202-647-4268
202-647-3367
Office of Global Change (OES/EGC)
Director Trigg Talley 2480
Deputy Director Christo Artusio 2480
Special Assistant Julia Meisel 2480
OMS
Denise Goode 2480
Oceans and Fisheries (OES/O)
Deputy Assistant Secretary David A. Balton 3880
Organizational Directory
UNCLASSIFIED
202-647-2396
OD-46
Executive Assistant Patricia Fendwick 3880
202-647-2396
Office of Oceans and Polar Affairs (OES/OPA)
Director Evan T. Bloom 2665
Deputy Director Apar Sidhu 2665
Program Specialist Claudia T. Samson 2665
202-647-3925
202-647-3013
202-647-3262
Office of Art in Embassies (OPS/ART) Ellen
Susman 663 SA6
Office of Fire Protection (OPS/FIR) Ed Babczak 309
SA6A
Office of Residential Design and Cultural Heritage
(OPS/RDCH) Vacant 1201 SA6
Office of Safety, Health, and Environmental
Management (OPS/SHEM) David Needham 352
SA6A
Office of Marine Conservation (OES/OMC)
Director William Gibbons-Fly 2758
Deputy Director David F. Hogan 2758
Foreign Affairs Officer Adam Bloomquist 2758
202-647-2335
202-647-2337
202-647-3941
Space and Advanced Technology (OES/SAT)
Director Kenneth D. Hodgkins 410 SA23
Deputy Director David Turner 410 SA23
Secretary Theresa Fitchett 410 SA23
202-663-2398
202-663-2397
202-663-2400
Planning and Real Estate (OBO/PRE)
Managing Director for Planning and Real Estate
(PRE) Patrick McNamara 912 SA6
Office of Acquisitions and Disposals (PRE/OAD)
Jason Dallara 10W23 SA6
Office of Real Property Leasing (PRE/RPL) Michael
Lash 908 SA6
Office of Strategic Planning (PRE/OSP) Vacant
1004 SA6
Office of Master Planning and Evaluations
(PRE/MPE) Angel Dizon 1007 SA6
Program Development, Coordination and Support (OBO/PDCS)
Managing Director for Program Development,
Coordination, and Support (PDCS) Joseph W.
Toussaint 1311 SA6
Office of Project Development and Coordination
(PDCS/PDC) Marcus Hebert 920 SA6
Office of Design and Engineering (PDCS/DE)
Vacant 318 SA6
Office of Special Project Coordination (PDCS/SPC)
Jaime Salcedo 1112 SA6
Office of Cost Management (PDCS/COST) Vacant
1001 SA6
Bureau of Political-Military Affairs (PM)
Assistant Secretary Puneet Talwar 6212
Chief of Staff Tom Mancinelli 6212
Special Assistant Afreen Akhter 6212
Secretary to the Assistant Secretary Debra Grau
6212
Principal Deputy Assistant Secretary Tom Kelly
6212
Deputy Assistant Secretary Sam Perez 6212
Secretary to PDAS Kelly and DAS Perez Nadia
Brown 6212
Deputy Assistant Secretary Greg Kausner 6312A
Secretary to DAS Kausner Dave Cavey 6312A
Staff Assistant Ethan Rinks 6312B
Staff Assistant Engda Wubneh 6312B
Staff Assistant Heather Joy J Thompson 6312B
Speechwriter Josh Rubin
Operations (OBO/OPS)
Managing Director for Operations (OPS) Matthew
Weiller 920SA6
Office of Area Management (OPS/AM) Lewis Byrd
930 SA6
703-875-6470
Assistant Secretary
Construction, Facility and Security Management (OBO/CFSM)
Managing Director for Construction, Facility and
Security Management (CFSM) Eric N. Rumpf SA6
Office of Construction Management (CFSM/CM)
Robert J. Browning 854 SA6
Office of Facility Management (CFSM/FAC) Toby J.
Kinnett 1140 SA6
Office of Security Management (CFSM/SM) Celia M.
Moorhead 738B SA6
Office of the Executive Director (RM/EX) Ramsay
Stallman 1346 SA6
Office of Financial Management (RM/FM) Jeffrey
Reba 1330 SA6
Office of Policy and Program Analysis (RM/P) Isaias
(Cy) Alba III 1138 SA6
Human Resources Division (RM/EX/HR) Jeannette
Gray L200 SA6
Information Resource Management Division
(RM/EX/IRM) Robert Clarke L100-8 SA6
Management Support Division (RM/EX/MSD)
Connie Hines L611 SA6
703-875-5242
703-875-5756
Executive Director Sonna Stampone 3634
Deputy Executive Director for Human Resources
Sheila T. Bruce 3634
Deputy Executive Director for Resource
Management Rosetta Goode 3531
Organizational Directory
UNCLASSIFIED
202-647-3442
202-736-7006
202-647-4366
OD-47
Deputy Executive Director for Budget and General
Services Dennis Dorsey 3531
Deputy Executive Director for Technology David
Round SA1/H1300
202-736-7366
202-663-2290
Office of Defense Trade Controls Licensing (DTCL)
Office Director Anthony Dearth 1205 SA1
Deputy Director Terry Davis 1205 SA1
202-663-2023
202-663-2739
Director of the Foreign Policy Advisor Program (POLAD)
Congressional and Public Affairs (PM/CPA)
Director Josh Paul HST 2422
Deputy Director David McKeeby HST 2424
Office Management Specialist Vacant HST 2422
202-647-7878
202-647-8757
202-647-6968
POLAD Director Karen L Williams SA-9, NW8-093
Deputy Director Jerry Sullivan NW8095 SA-9
202-453-9321
202-453-9326
Office of Plans and Initiatives
Office of International Security Operations (PM/ISO)
Director Colonel Manson Morris, USAF 2422
Deputy Director Jim Flowers 2422
Office Management Specialist Rebecca Boothby
HST - 2422
Deputy Director Scott Page HST 2422
202-647-3136
202-736-7742
202-647-3136
Bureau of Population, Refugees and Migration (PRM)
Assistant Secretary
202-647-9146
(202) 647 9750
Office of the Executive Director (PRM/EX)
Executive Director Nicholas Miscione 8th Flr., SA-9
Deputy Director Cynthia Talbert 8th Flr., SA-9
202-453-9358
202-453-9303
Office of Multilateral Coordination and External Relations
(PRM/MCE)
Director Margaret Pollack 8th Flr., SA-9
Deputy Director Jennifer Noronha 8th Flr., SA-9
202-632-2798
202-632-2872
202-453-9296
202-453-9363
Office of Population and International Migration (PRM/PIM)
202-453-9201
202-453-9388
Office of Policy and Resource Planning (PRM/PRP)
Director Nancy Izzo-Jackson 8th Flr., SA-9
Deputy Director Katherine Perkins 8th Flr., SA-9
202-453-9225
202-453-9365
Office of Assistance for Africa (PRM/AFR)
Director Margaret McKelvey 8th Flr., SA-9
3/4/2015
202-647-7360
202-647-5982
Office of the Comptroller (PRM/C)
Director Suzanne Sheldon 8th Flr., SA-9
Deputy Director Alfred Boll 8th Flr., SA-9
Office of Defense Trade Controls Policy (DTCP)
Office Director Ed Peartree SA-01 - H-1304
Deputy Director Sarah Heidema SA-01 - 1304
Assistant Secretary Anne C. Richard HST 6825
Principal Deputy Assistant Secretary Simon A.
Henshaw HST 6825
Secretary Denis Galipeau HST 6825
Deputy Assistant Secretary Kelly Clements HST
6825
Deputy Assistant Secretary Catherine Wiesner
HST 6825
Secretary Jyoti Wilson HST 6825
Staff Assistant Trisha Presto HST 6825
Secretary Diana Ojunga HST 6825
202-663-0107
Office of Security Negotiations and Agreements (PM/SNA)
Senior Advisor Eric John 3242
Deputy Director / Senior Military Advisor Chris
Spigelmire 3242
Military Advisor LTC Todd Dudley 3242
202-647-5876
202-647-4266
202-647-7775
202-647-6391
Office on Weapons Removal and Abatement (PM/WRA)
Director Stan Brown 6114 SA3
Deputy Director Policy & Small Arms and Light
Weapons Steve Costner 6108 SA3
Deputy Director for Programs Dennis Hadrick 6129
SA3
Deputy Director, U.S. MANPADS Task Force &
Senior Advisor Mark Adams 6130 SA3
Resource Manager Gerald Guilbert 6100 SA3
Office Director Kevin O'Keefe HST
Acting Deputy Director Thomas Hale HST
Office Management Specialist Lance Crystal HST
Office of Regional Security and Arms Transfer (PM/RSAT)
Office Director Vangala S. Ram 3811
Principal Deputy Office Director (Mgt, FMS, TPT
Teams) Michael Miller 3811
Deputy Office Director (EAP/SCA, EUR/WHA
Teams) Jason Grubb 3811
Senior Team Leader (NEA/AF Team) Aaron Jost
3811
Office Management Specialist Juliet Gomez Khile
HST 3811
Office Director Michael L Smith HST
Deputy Director Mick Hauser HST
Executive Assistant Angela Cooper HST
Organizational Directory
UNCLASSIFIED
202-453-9304
OD-48
Deputy Director Mary Lange 8th Flr., SA-9
202-453-9369
Office of Assistance for Asia and The Near East (PRM/ANE)
Director Nicole D Shampaine 8th Flr., SA-9
Deputy Director Monique Ramgoolie 8th Flr., SA-9
202-453-9271
202-453-9200
Press Officer Kathryn W. Bondy 2109
Press Officer Tanya Powell 2109
Media Events Officer Sheila Goode 2109
Media Events Officer Julia Straker 2109
Official Photographer Michael Gross 2109
Secretary Vacant 2109
Office Administrator Mia Gilstrap 2109
Assistance for Europe, Central Asia, & Americas (PRM/ECA)
Director Baxter Hunt 8th Flr., SA-9
Deputy Director Nancy Iris 8th Flr., SA-9
202-453-9277
202-453-9281
Press at AID (PA/AID)
202-453-9270
202-453-9268
Foreign Press Centers (PA/FPC)
Press Director Matthew Herrick RRB
Deputy Press Director Amy C. Garrett
202-712-5174
202-712-4347
Office of Admissions (PRM/A)
Director Lawrence Bartlett 8th Flr., SA-9
Deputy Director Kelly Gauger 8th Flr., SA-9
Bureau of Public Affairs (PA)
Assistant Secretary for Public Affairs and Department Spokesman
Assistant Secretary for Public Affairs Doug Frantz
6634
Department Spokesperson Jen Psaki 2318
Principal Deputy Assistant Secretary Valerie Fowler
6634
Deputy Spokesperson Marie Harf 2318
Deputy Assistant Secretary David Duckenfield 6634
Deputy Assistant Secretary Anne Casper 6634
Deputy Assistant Secretary Moira Whelan 6634
Special Assistant Heidi Ramsay 6634
Special Assistant Carrie Nohr 6634
Special Assistant to the Spokesperson Amy
Johnston 2318
Chief of Staff
Brenda Smith 2318
Public Affairs Specialist Karlygash Faillace 6634
Staff Assistant - PA Clearances Tameka Posey
6634
Office Management Specialist Sylvia Gerukos 6634
Unclassified Fax
Communications Advisor to the Secretary Alec
Gerlach 2318
Deputy Assistant Secretary Glen Johnson 7226
Special Assistant to the Spokesperson Ryan Jones
2318
Department Researcher Stephanie Beechem 2318
Staff Assistant Linda Abdulle 6634
Office of Press Relations (PA/PRS)
Director Jeff Rathke 2109
Deputy Director Katherine L. Starr 2109
Deputy Director Vacant 2109
Press Officer Nicole A. Thompson 2109
Press Officer Drew Bailey 2109
Press Officer John Echard 2109
Press Officer Noel C. Clay 2109
Press Officer Joanne C. Moore 2109
Media Coordinator Gladys D. Boggs 2109
Press Officer Harry Edwards 2109
Press Officer Darby Holladay 2109
Press Officer Pooja Jhunjhunwala 2109
Press Officer Katherine Pfaff 2109
Press Officer Michael Tran 2109
Director of the Foreign Press Center (Acting)
Cynthia Brown 898 SA16
Deputy Director of the FPC (Acting) Stephanie Kuck
898 SA16
Director of the New York Foreign Press Center Dale
Prince NY
Office of Strategic Planning (PA/OSP)
Director Courtney Beale Room 6634
Deputy Jennifer Schaming Room 6634
202-647-5351
202-647-6249
Office of Website Management (PA/WM)
Director Janice E. Clark 825, SA-15
Deputy Director Monica Perry 825, SA-15
703-875-5086
703-875-5078
Office of Broadcasting Services
Director Rebecca Thompson 2313
Chief of Broadcast Support Branch Vacant 898
SA16
Deputy Director Matthew Buffington B238 HST
202-647-1977
202-504-6410
202-647-2917
Office of the Historian (PA/HO)
The Historian Stephen Randolph SA-4D
Deputy Historian Renee Goings SA-4D
General Editor Adam Howard SA-4D
Chief, Middle East & Asia Division David Nickles
SA-4D
Chief, Europe Division David C. Geyer SA-4D
Chief, Global Issues & General Division Kathleen
Rasmussen SA-4D
Chief, Africa & Americas Division Myra Burton
SA-4D
Chief, Declassification Division Carl Ashley SA-4D
Chief, Policy Studies Division Chris Morrison SA-4D
Chief, Special Projects Division William McAllister
SA-4D
Office of Public Liaison and Intergovernmental Affairs (PA/PL)
Director Rainy Young 2206
Deputy Director Elieen McCormick Place 2206
Regional Programs Chief Eileen McCormick Place
2206
Hometown Diplomatic Coordinator Ashley Geiger
2206
Public Information Line Sandy Reynolds
Office of International Media Engagement
Director, Acting Samuel (Shai) Korman 2105
Deputy Director Jennifer Hall Godfrey 2105
(202) 647-1007
202-647-9636
United States Diplomacy Center (USDC)
Director Kathy Johnson 535 SA29
202-736-9040
Executive Office (PA/EX)
Executive Director Hattie O. Jones 2214
Deputy Director Kristin T. Bedi 2214
Supervisory Budget Officer Pamela Gurley 2214
Supervisory Information Technology Specialist Carol
A. Carter 2214
Supervisory HR Specialist Darlene B. Whitlock 2214
Supervisory General Services Officer Kevin
Bradshaw 2214
Office of Digital Engagement
Director Vinay Chawla Room 2206
Deputy Luke Forgerson Room 2206
202-647-5914
202-647-5442
Rapid Response Unit (PA/RRU)
Director Rebecca Ross 898, SA-16
202-504-6410
Office of International Media Engagement (PA/IME)
Bureau of South and Central Asian Affairs (SCA)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Nisha D. Biswal 6254
OMS Katherine McGifford 6254
Principal Deputy Assistant Secretary AMB Richard
E. Hoagland 6254
PPD Deputy Assistant Secretary Eileen M. O'Connor
1428A
Program Specialist Florence Mwela 6254
Regional Affairs Deputy Assistant Secretary Fatema
Z Sumar 6254
INSB Deputy Assistant Secretary Atul Keshap 6254
Program Specialist Sika Gressel 6254
Special Assistant Adam Packer 6254
Staff Assistant Opal Blackmon 6254
S/SRAP James F Dobbins 1517
Staff Assistant Jason Roberts 6254
Staff Assistant Erin M Uzes 6254
Office of Afghanistan Affairs (SCA/A)
Director David Rank 1880
Deputy Director Ryan Campbell 1880
Deputy Director Tim Wilder 1880
Economics Team Lead Matthew Golden 1880
Economics Desk Officer Dean Fischer 1880
Political Desk Officer Zahra Masumi 1880
Political Desk Officer Glen Davis 1880
Political-Military Team Leader Sangmin (Simon)
Lee 1880
Political Desk Officer
Elizabeth
Timberlake 1880
Program Specialist Farren West 1880
Administrative Support Chelsey Stubbs 1880
DoD Detail; Political-Military Desk Officer Aaron Bell
1880
Econ Desk Officer Kevin Daucher 1880
DoD Detail; Political-Military Desk Officer Patrick
Vardaro 1880
Political Desk Officer Charles Hornbostel 1880
Political-Military Desk Officer David A Baker 1880
Political Desk Officer Jamie E Gusack 1880
Economics Desk Officer Archana Poddar 1880
Economics Desk Officer Archana Poddar 1880
Office of Central Asian Affairs (SCA/CEN)
Deputy Director Derek H Westfall 1880
Kazakhstan Desk Officer Martin O'Mara 1880
Kazakhstan Desk Officer Daniel M Rakove 1880
Turkmenistan Desk Officer Neil Gipson 1880
Uzbekistan Desk Officer Alison Hannah 1880
Regional Desk Officer Michael Schwartz 1880
Tajikistan Desk Officer Patrick Hamilton 1880
Regional Desk Officer Courtney Gaul 1880
Office Director Grace Shelton 1880
Kyrgyzstan Desk Officer Scott Driskel 1880
Program Specialist Jeanie Anklewich 1880
Office of the Executive Director (NEA-SCA/EX)
Executive Director Edward M Alford 4245
Deputy FMO Vern Smith SA-44
Director, Office of Domestic Services Gina
Scarsella 202-647-7741
Chief Human Resources Officer Ted Plosser 4245
Supervisor Foreign Service Assignments Alison
Roberts 4245
Domestic Personnel Officer Jae Chung 4245
Human Resources Specialist Andrea Ikenson
Employee Programs
Administrative Assistant Claudia C Shaw 4245 HST
Deputy Ex Director NEA Rebecca Gonzales HST
4245
FS Assignments Officer Viviana Guerrero 4245
Supervisor Post Management Officer Colette A
Marcellin Office of the Executive Direct
Supervisor Post Management Officer Patricia L
Hoffman Office of the Executive Direct
Chief Budget Officer Carmen M Castro Office of the
Executive Direct
Administrative Officer Antholy R. Walker SA1/L303
Director Marc Knapper 5251
Deputy Director Jason McClellan 5251
Economic Unit Chief Kate Rebholz 5251
Political Unit Chief Michael Rosenthal 5251
India Desk Michael Kreidler 5251
India Desk Ryan Miller 5251
India Desk Lauren Diekman 5251
India Desk Riju Srimal 5251
India Desk Rory W Stratton 5251
OMS Veronica Hooks 5251
Deputy Director Manuel P Micaller 5251
Office of Nepal, Sri Lanka, Bangladesh, Bhutan and Maldives
Affairs (SCA/NSB)
Director Clinton "Tad" Brown 5250
Deputy Director Eric Collings 5250
Nepal/Bhutan Desk David Dreilinger 5250
Bangladesh Desk Gilbert Morton 5250
Bangladesh Desk Christopher Elms 5250
Sri Lanka/Maldives Desk McKenzie Millar 5250
Sri Lanka/Maldives Desk Ryan Essman 5250
OMS Veronica Hooks 5251
OMS Patrina Bryant 5250
Office of Press and Public Diplomacy (SCA/PPD)
Director Kathryn Schalow 1860
Social Media Advisor Attia Nasar 1860
Cultural Affiars Officer Joshua Kamp 1860
Afghanistan Desk Officer Nazanin Berarpour 1860
India Desk Officer Laura Brown 1860
NSB Desk Officer Erin Mains 1860
Grant Program Specialist Andrew Bockover 1860
Univ. Partnership Richard Boyum 1860
Afghan/Pak Program Specialist Ellen Delage 1860
Grants Officer Grachel Humphries 1860
Cultural Heritage Program Dir. Laura Tedesco 1860
Grants Officer Jennifer Westervelt 1860
OSP Tracy Simmons 1860
CEN Desk Officer Meredith Gloger 1860
Chief Afghan/Pak Program Officer Vitessa A Del
Prete 1860
Pakistan Desk Officer Anne Simpkins 1860
Program Support Specialist Sharon Munn 1860
intern Vacant 1860
Outreach Coordinator Eric Eide 1860
Grants Officer Celine Carbullido 1860
Chief, Press Officer Mark Thornburg 1860
Advisor on CVE Haroon Ullah 1860
3/4/2015
Press Officer John ("Ryan") R Norton 1860
Program Specialist Juan C Surinach 1860
Press Officer Joan R Sinclair 1860
Deputy Director Raymond Tripp 1860
NSB Desk Officer Tim L Dougherty 1860
Global Issues Senior Advisor Ashley L
Clingman-Jackson 1860
Pakistan Desk Officer Traci L Mell 1860
Grant Program Analyst Eliadah (Lia) M Coe 1860
Office of South Asian Regional Affairs (SCA/RA)
Director Steven H Fagin 5247
Deputy Director Neil Kromash 5247
Economic Officer Greg M. Winstead 5247
Senior Military Advisor Daniel R Green 5247
Foreign Affairs Officer Deepa Ghosh 5246
Science Advisor Ellen Connorton 5247
Foreign Affairs Officer Amy McGann 5247
Foreign Affairs Officer Thomas C. Holt 5247
Economic Officer Heather N Jacobsen 5247
TransAtlantic Fellow Valentin Buduau 5246
Foreign Affairs Officer Aaron Alton 5246
Foreign Affairs Officer Susan Walke 5246
Foreign Affairs Officer Vacant 4227
Foreign Affairs Officer Nils Johanson 5247
Secretary Donna Rose 5247
Secretary Vanessa Thomas 5246
Intern Olivier Garaud 5247
Intern Vacant 5247
Military Adviser John E Lee 5247
Economic Officer Jeremy H Chen 5247
Intern Vacant 5247
Foreign Affairs Officer Todd Koca 5247
Foreign Affairs Officer Elizabeth G Sullivan 5246
Foreign Affairs Officer Vacant 5247
Permanent Mission Of The United States Of America To The
Organization Of American States (WHA/USOAS)
U.S. Permanent Representative Vacant 5914
Senior Advisor Fernando Rojas 5914
Special Assistant Barbara Adair 5914
Executive Assistant Liliana Celin 5914
Interim U.S. Permanent Representative Michael J.
Fitzpatrick 5914
Secretary C. Marianne Walter 5914
Counselor for Political Affairs Anthony Pahigian
5914
Deputy Counselor for Political Affairs Daniel Cento
5914
Foreign Affairs Officer Vacant 5914
Foreign Affairs Officer Rachel Owen 5914
Political Officer Erin Boyer 5914
Political Officer Kevin Vaillancourt 5914
Intern (Political) Courtney Brantley 5914
Counselor for Cooperation & Development Margarita
Riva-Geoghegan 5914
Foreign Affairs Officer Shante Moore 5914
Foreign Affairs Officer Melissa Kopolow McCall
5914
Foreign Affairs Officer Carla Menendez McManus
5914
Intern (Development) Iliari Gutierrez 5914
WAE James Todd 5914
Administrative Officer Deborah Diggs 5914
Program Assistant Valerie Smith 5914
Office of The Executive Director (WHA/EX)
Executive Director Elizabeth M. Aubin 3262
Office Management Specialist Alida Chacon 3262
Deputy Executive Director Michelle LaBonte 3262
Chief Budget Officer Michael Cavey 3262
Administrative Officer Guy Mitchell 3262
Personnel Officer Vivian Harvey 3262
Supervisory Post Management Officer Julia Harlan
3262
Post Management Officer Jason Williams 3262
Post Management Officer Elias Bauman 3262
Post Management Officer Angela Pan 3262
Program Specialist-PMO Lloyd Elaine 3262
Post Management Officer Huguette Thornton 3262
Regional Information Management Officer Daniel
Sweet 3262
General Services Officer Donna Stroman 3262
Assignments Mgmt Officer Susan Mutschler 3262
Office of Andean Affairs (WHA/AND)
Director William Duncan 1332
Deputy Director Dana M Brown 1332
Desk Officer (Venezuela) Moises Behar 1332
Senior Desk Officer (Venezuela) Elizabeth Hoffman
1332
Senior Desk Officer (Colombia) Eric Falls 1332
Leahy Vetter Vacant 1331A
Desk Officer (Colombia) Ramon Escobar 1332
Office of Brazil and Southern Cone Affairs (WHA/BSC)
Director William A. Ostick 1331
Deputy Director Bruce W. Friedman 1331
Desk Officer (Argentina) Benjamin Gedan 1331
Desk Officer (Chile) Cecilia S. Choi 1331
Desk Officer (Paraguay, Uruguay) Johnathan A.
Hilton 1331
Desk (Brazil Pol) Joshua Temblador 1331
Desk Officer (Brazil Econ) Yvonne M. Gonzales
1331
Desk Officer (Brazil) Ana Janaina Nelson 1331
Program Analyst Evan L. Davis 1331
OMS Mabel E. Alexander 1331
Regional Officer Krista K. Fisher 1331
Public Diplomacy Advisor Steve Lebens 1331
Program Analyst Bojana Milojkovic 1331
Brasil Desk Officer Richard Reiter 1331
Office of Canadian Affairs (WHA/CAN)
Acting Director Karen Choe-Fichte 3918
Acting Deputy Director Jen Tierney 3918
Office Management Specialist Pamela Powell 3917
Economic Officer Meg Ehr 3918
Environmental, Science, and Technology Officer
Jenna Purl 3918
Environmental, Science, and Technology Officer Tim
Neely 3918
Environmental, Science, and Technology Officer
Dan Mejia 3918
Political Team Leader Blake Thorkelson 3918
Public Diplomacy Officer Marlaina Casey 3924
Political Desk Officer Kevin Kabumoto 3918
Intern Aylin Cokgoren 3262
Political Desk Officer Elizabeth Mohamed 3918
Office of Caribbean Affairs (WHA/CAR)
OMS Leila Binner 4262
Desk Officer (Dominican Republic) Philip D. Wilson
4262
Desk Officer (Bahamas, Jamaica) Gianni Paz 4262
Desk Officer (Economics, Energy, Business, and
Trade) Andres Delgado 4262
CBSI Coordinator Nooshin Soltani 4262
Deputy Director Christopher C. Ashe 4262
Director John Dinkelman 4262
Desk Officer (Trinidad & Tobago, Barbados, Eastern
Caribbean David L. Citron 4262
Desk Officer (Guyana, Suriname, Aruba, Curacao,
St. Maarten) Thomas L. Radke 4262
Office of Cuban Affairs (WHA/CCA)
Director/Coordinator Mark A Wells 3234
Deputy Director/Coordinator Jeffery A Salaiz 3234
Senior Advisor Thomas Gerth 3234
Political Unit Chief Jason A Smith 3234
Public Diplomacy Desk Officer Madelina M
Young-Smith 3234
Economic Unit Chief Mary Brett Rogers-Springs
3234
Economic Officer Gilberto TorresVela 3234
Economic Officer Seth A Wyngowski 3234
Consular Unit Chief Julianna Aynes-Neville 3234
Foreign Affairs Officer Thomas Lee 3234
Program Assistant Vickie Alston 3234
Office Management Specialist Clarie Williams 3234
Pathways Intern Jennifer Wynn 3234
Pathways Intern Kevin Greer 3234
Pathways Intern Daniel Eng 3234
Office of Mexican Affairs (WHA/MEX)
Director Kevin O'Reilly 3924
Deputy Director Hugo Rodriguez 3924
Acting U.S.-Mexico Border Coordinator Peter
Marigliano 3924
Bridges and Border Crossings Officer Vacant 3924
Border Affairs Officer Steven Kameny 3924
IBWC Special Assistant Russell Frisbie 3924
Energy, Environment/Science Officer Thomas
Hastings 3924
Office of Policy Planning and Coordination (WHA/PPC)
Director Philip Laidlaw 6914
Deputy Director Rob Allison 6914
Deputy Director Jennifer Ceriale 6914
Citizen Security Jeffrey Bischoff 6914
Office Management Specialist Geucileia Jarvis
6914
Senior Mil Advisor Col. Norman P. Litterini 6914
Office of Public Diplomacy (WHA/PDA)
Director Liza Davis 1331
202-647-7440
Spokesperson - WHA Press Angela Cervetti 1331
202-647-0842
100,000 Strong Coordinator Maggie Hug 1331
202-736-4653
Office Management Specialist Taressa Frazier 1331 202-647-7456
Country Officer (AND) Erin Markley 1332
202-647-4176
Program Specialist Laura Weber 1331
202-647-7197
Country Officer (CAR) Olga Bashbush 4262
202-647-7195
Cultural Affairs Officer (E CAR) Blakeney Vasquez
202-647-7133
1331
Country Officer (Brazil/Southern Cone) Lia Miller
202-647-6537
1331
Senior Program Specialist Michele Proctor 1331
202-647-7188
Country Officer (CCA) Madelina Young 3234
202-647-7179
Digital Media Officer Joe Witters 1331
202-647-6089
Public Affairs Specialist - WHA Press Vacant 1331
202-646-4655
Digital Media Coordinator Saul Hernandez 1331
202-647-7052
PACO Liz Detmeister 1331
202-647-7164
Country Officer (Mex/Can) Marlaina Casey 3924
202-647-7137
DAS Jefferson Brown 6253A
(202) 647 9921
Country Officer (CEN) Ebony Custis 5906
202-647-3559
Deputy Director Dick Custin 1331
202-647-7452
Deputy Spokesperson - WHA Press Susan
202-647-6089
Bridenstine 1331
Outreach Coordinator - WHA Press Caitlin Fogarty
202-647-3296
1331
Country Officer (CEN) John P Jenks 5906
2026473559
Office of the U.S. Representative to the United Nations,
Washington Office (USUN/W)
U.S Permanent Representative
Secretary Cherise Reid 6317
202-736-7555
Office of the Coordinator for Cyber Issues
Office of the Coordinator for Cyber Issues
Coordinator Christopher Painter HST 4212
Organizational Directory
UNCLASSIFIED
202-647-5677
OD-53
Deputy Coordinator Michele Markoff HST 4212
Deputy Coordinator Thomas Dukes HST 4212
Senior Policy Advisor Liesyl Franz HST 4212
Senior Policy Advisor Adriane LaPointe HST 4212
Senior Technical Advisor Steve Sinha HST 4212
Policy Advisor Sheila Flynn HST 4212
Policy Advisor Benjamin Boudreaux HST 4212
Policy Advisor Cari McCachren HST 4212
Office Management Specialist Mary Holloway HST
4212